Root Nationlajmlajme ITUkraina do të marrë sisteme anti-iraniane "moped" nga NATO

Ukraina do të marrë sisteme anti-iraniane "moped" nga NATO

-

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg njoftoi sigurimin e sistemeve për Ukrainën për të luftuar dronët kamikaze iraniane. Këto mjete do të dorëzohen "në ditët në vijim".

Këtë e tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s gjatë një diskutimi në Forumin e Politikës së Jashtme në Berlin. “Gjëja më e rëndësishme që mund të bëjmë është të përmbushim atë që premtuan anëtarët e aleancës, të rritemi dhe të ofrojmë edhe më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore. Në ditët në vijim, NATO do të dorëzojë sisteme anti-drone për të kundërshtuar kërcënimin specifik të dronëve, veçanërisht nga Irani”, tha Jens Stoltenberg.

VAMPIRI L3Harris

Ai gjithashtu vuri në dukje se "asnjë vend nuk duhet të mbështesë luftën e Federatës Ruse kundër Ukrainës" dhe theksoi se sistemet e mbrojtjes ajrore tashmë të transferuara kishin një ndikim të rëndësishëm në situatën në fushën e betejës.

https://twitter.com/NATOpress/status/1582382069535354882

Për shkak të faktit se Rusia sulmon vazhdimisht qytetet, infrastrukturën dhe zonat e banuara me dron kamikaze iranian Shahed, vendet partnere vendosën t'i ofrojnë Ukrainës më shumë pajisje të mbrojtjes ajrore. Sistemi i parë modern i mbrojtjes kundërajrore tashmë funksionon në drejtimin jugor IRIS-T, të cilën Gjermania ia dorëzoi Ukrainës (tre komplekse të tjera pritet të mbërrijnë më vonë).

Ukraina do të marrë sisteme anti-iraniane "moped" nga NATO

Komplekset e raketave kundërajrore do të mbërrijnë nga SHBA NASAMS. Dy sisteme të tilla pritet të mbërrijnë në fund të tetorit ose në fillim të nëntorit. Franca gjithashtu planifikon t'i sigurojë Ukrainës ndihmë ushtarake shtesë - sisteme të mbrojtjes ajrore Crotale. Katër sisteme të mbrojtjes ajrore Hawk duhet të mbërrijnë nga Spanja.

Gjithashtu interesante:

Përveç kësaj, Ukraina synon të negociojë me Izraelin në lidhje me sigurimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore. Kështu deklaroi ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba. Ai shtoi se veprimet e Iranit duhet të nxisin udhëheqjen izraelite për të ofruar ndihmë ushtarake. Nga ana tjetër, ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz tha: “Izraeli mbështet dhe qëndron së bashku me Ukrainën, NATO-n dhe Perëndimin. Kjo është ajo për të cilën kemi folur në të kaluarën dhe e përsërisim sot. Izraeli ndjek një politikë të mbështetjes së Ukrainës duke ofruar ndihmë humanitare dhe duke furnizuar pajisje jetike të mbrojtjes”.

Kështu, vendi nuk do të sigurojë armë, por mund të sigurojë një sistem paralajmërimi të hershëm për afrimin e sulmeve me raketa ose sulmeve me dron.

Së fundmi ka pasur informacione se Irani vazhdon bashkëpunimin me Rusinë. Vendi agresor planifikon të blejë më shumë dronë nga iranianët, si dhe disa qindra raketa tokë-tokë me saktësi të shtuar të rrezes së shkurtër dhe të mesme.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Gjithashtu interesante:

Burimitwitter

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani