Root Nationlajmlajme ITUkraina do të pajiset me automjete luftarake të këmbësorisë Bradley dhe raketa Sea Sparrow

Ukraina do të pajiset me automjete luftarake të këmbësorisë Bradley dhe raketa Sea Sparrow

-

SHBA і Nummeria do të fillojë dërgimin e mjeteve luftarake të këmbësorisë në Ukrainë. Dhe ky vendim është i rëndësishëm, sepse pak nga pak i afron partnerët perëndimorë që t'i dorëzojnë ushtrisë sonë atë që u nevojitet dëshpërimisht, përkatësisht tanket e reja.

Shtëpia e Bardhë njoftoi se planifikon të dërgojë në Ukrainë një Bradley, një mjet luftarak i blinduar i gjurmuar me një top automatik dhe një mitraloz. Gjermania planifikon të sigurojë Marder BMP. Këto deklarata u shfaqën më pas Franca vendosi t'i sigurojë Ukrainës automjete të blinduara luftarake AMX-10 RC - një sistem shumë i lëvizshëm me rrota i ndërtuar mbi bazën e një arme të fuqishme GIAT 105 mm të montuar në një kullë. Berlini do të transferojë gjithashtu baterinë Patriot të prodhuar nga Amerika (një rishikim i këtij sistemi nga Yuri Svitlyk є mu ketu).

Automjeti luftarak Bradley

Sipas ekspertëve dhe zyrtarëve amerikanë, vendimi për transferimin e mjeteve moderne luftarake të këmbësorisë në Ukrainë mund të hapë rrugën për furnizimin me perëndimore. tanke. Për shembull, gjermanisht Leopard ose amerikan M1 Abrams. Ata janë të lëvizshëm, të saktë dhe kanë një rreze më të gjatë qitjeje në krahasim me tanket sovjetike.

Mediat perëndimore, duke cituar burimet e tyre anonime, thonë se 50 automjete luftarake Bradley janë pjesë e një pakete ndihme totale me vlerë 3,8 miliardë dollarë.Pako përfshin gjithashtu predha artilerie 155 mm. 682 milionë dollarë të tjera fonde ushtarake do t'u jepen vendeve të Evropës Lindore në mënyrë që ata të blejnë armë dhe pajisje amerikane. Україна do të marrë gjithashtu 225 milionë dollarë fonde ushtarake.

 Gjithashtu interesante:

Paketa e ndihmës do të përfshijë gjithashtu për herë të parë raketa anti-ajrore të drejtuara nga radarët Sea Sparrow që mund të lëshohen nga deti ose toka për të kapur avionë ose raketa lundrimi. Ushtria ukrainase krijoi një zgjidhje inovative - ata rregulluan lëshuesit Buk nga koha sovjetike në mënyrë që të mund të lëshonin raketa Sea Sparrow.

Harabeli i detit

Automjetet luftarake Bradley, së bashku me AMX-10 franceze, nëse vendosen para pranverës, do t'u ofrojnë trupave ukrainase aftësi të reja të fuqishme. Në të kaluarën, AMX-10 u përdor nga ushtria franceze si një mjet zbulimi dhe shkatërrues tankesh, dhe manovrimi dhe shpejtësia e tij e lartë do t'i lejojnë Ukrainës të kryejë sulme të forta dhe të shpejta në angazhime luftarake në shkallë të vogël. Megjithatë, dobësia është armatura e saj relativisht e lehtë.

“Makina franceze ka shumë fuqi zjarri, por jo mjaftueshëm mbrojtje”, tha Nick Reynolds, një analist në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara. “Në fund të fundit, është një automjet me rrota, gjë që e bën atë të pambrojtur, edhe nëse ka aftësi mjaft të mira jashtë rrugës”. Sidoqoftë, arma e makinës ndoshta është në gjendje të shkatërrojë tanket ruse T-72 dhe transportuesit e blinduar të personelit.

AMX-10

Megjithatë, administrata SHBA ende heziton të furnizojë tanke M1 Abrams për shkak të kostove të trajnimit dhe logjistikës. Mirëmbajtja në terren do të jetë e vështirë, veçanërisht pa furnizim me pjesë këmbimi. Një divizion tankesh mund të përdorë gjithashtu qindra mijëra litra karburant në ditë, gjë që do të ngadalësojë përparimin e trupave tona. Kërkesat logjistike për Bradley janë "më pak të vështira se, të themi, ato që lidhen me M1", tha një zyrtar amerikan.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Burimipolitco

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani