Root Nationlajmlajme ITUkroboronprom njoftoi "përgjigjen" tonë ndaj dronëve iranianë

Ukroboronprom njoftoi "përgjigjen" tonë ndaj dronëve iranianë

-

"Ukroboronprom" njoftoi lajme për ukrainasit - shqetësimi shtetëror njoftoi shfaqjen e një zhvillimi të ri që mund të bëhet efektiv në luftën kundër dronëve kamikaze Shahed.

Shërbimi për shtyp i "Ukroboronprom" njoftoi krijimin e municioneve, të cilat, sipas zhvilluesve, duhet të godasin objektivat në një distancë deri në 1000 km. Deklarata përkatëse u shfaq në faqen e shqetësimit shtetëror Facebook. "Rruga është 1000 km, pesha e kokës është 75 kg. Jemi duke finalizuar zhvillimin”, thuhet në mesazh.

Shqetësimi shtetëror kujtoi se Rusia sulmoi përsëri Kievin këtë mëngjes. Për këtë, pushtuesit përdorën dron kamikaze iranian Shahed-136 (agresori i etiketon si "Geran-2"). Ukrainasit, nga ana tjetër, i quajtën dronët iranianë "mopedë".

Shahed 136

“Rusët nuk do të thyejnë planet tona apo shpirtin tonë. Ukroboronprom ka funksionuar në mënyrë të shtuar që nga pushtimi në shkallë të plotë. Ne ju themi praktikisht asgjë (duhet, më besoni), por kjo "asgjë" funksionon me sukses në fushën e betejës dhe disa "asgjë" të tjera testohen me sukses përsëri dhe përsëri. Ju do të thoni, kjo nuk mjafton. Jemi dakord, prandaj preferojmë të punojmë 24/7 në vend që të vërshojmë hapësirën mediatike me deklarata të zhurmshme”, theksoi Ukroboronprom.

Gjithashtu interesante:

Puna për armët me rreze të gjatë u njoftua sot edhe nga Fondacioni “Kthimi i gjallë”. Një mesazh u shfaq në faqen e tij në Twitter në lidhje me një projekt që aktualisht po zbatohet nga Fondacioni. Fotografia duket mjaft elokuente.

https://twitter.com/BackAndAlive/status/1581947949307006977

Në komente, pajtimtarët filluan të bëjnë pyetje në lidhje me lidhjen midis projektit të ri "Kthimi i gjallë" dhe zhvillimit të "Ukroboronprom".

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Gjithashtu interesante:

Burimifacebook
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani