Root Nationlajmlajme ITSHBA po përgatit një paketë mbrojtëse prej 2,6 miliardë dollarësh për Ukrainën

SHBA po përgatit një paketë mbrojtëse prej 2,6 miliardë dollarësh për Ukrainën

-

Reuters raporton se të hënën e ardhshme SHBA mund të shpallë një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. Kjo paketë ndihme ushtarake prej 2,6 miliardë dollarësh mund të përfshijë radarë vëzhgimi ajror, raketa antitank dhe cisterna karburanti. Gjithashtu, lista e ndihmave do të përfshijë disa lloje municionesh, duke përfshirë municione tankesh.

“Sot, Departamenti i Mbrojtjes po shpall një paketë të re të ndihmës për sigurinë për të riafirmuar mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për mbrojtësit e guximshëm të Ukrainës dhe për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës. Kjo paketë ofrohet si pjesë e Iniciativës së Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës (USAI) si pjesë e angazhimit tonë për sigurinë afatgjatë të Ukrainës”, thuhet në deklaratë.

Paketa e re e ndihmës për sigurinë përfshin:

 • municion shtesë për sistemet e raketave artilerie (HIMARS)
 • predha artilerie shtesë të kalibrit 155 mm
 • municion për sistemet e raketave të drejtuara me lazer
 • sistemi ajror pa pilot CyberLux K8
 • Ndërprerës UAVblade 600
 • UAV Altius-600
 • Kërcim 20 UAV
 • mjetet e kundërpërgjigjes së UAV-ve dhe zbulimi i mjeteve të luftës radio-elektronike
 • mjetet e çminimit
 • pajisje për të siguruar komunikim të sigurt
 • financimi i trajnimit, mirëmbajtjes dhe mirëmbajtjes.

SHBA po përgatit një paketë mbrojtëse prej 2,6 miliardë dollarësh për Ukrainën

"Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë me aleatët dhe partnerët e saj për t'i ofruar Ukrainës aftësitë për të përmbushur nevojat e saj të menjëhershme në fushën e betejës dhe nevojat e ndihmës afatgjatë të sigurisë për aq kohë sa është e nevojshme," thuhet në deklaratë.

Paketa do të përmbajë armë me vlerë rreth 2,6 miliardë dollarë nën Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës (USAI). SHBA-ja do t'i blejë këto armë nga industria, në vend që t'i transferojë ato nga stoku i saj. 500 milionë dollarë të tjera do të jepen në municion që do të ndihmojë në kryerjen e ofensivës së pranverës. Ato do të transferohen nga stoqet aktuale të SHBA. Përveç kësaj, SHBA po përgatit sanksione të gjera shtesë kundër Rusisë dhe atyre që e ndihmojnë atë të vazhdojë agresionin e saj kundër Ukrainës.

Kujtojmë se parlamenti suedez lejoi qeverinë të marrë një vendim për ofrimin falas të ndihmës ushtarake për Ukrainën në shumën jo më shumë se 6,2 miliardë SEK.

Lexoni gjithashtu:

BurimiReuters

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani