Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITSHBA po planifikon një dërgesë të re të sistemeve më moderne të raketave në Ukrainë

SHBA po planifikon një dërgesë të re të sistemeve më moderne të raketave në Ukrainë

-

Ukraina mori 9 sisteme raketore HIMARS dhe komplekse të ngjashme nga SHBA dhe aleatët e saj, por duhen dhjetëra të tjera për një kundërofensivë. Oleksiy Danilov, Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, i tha Wall Street Journal për këtë. Ai vuri në dukje se ardhja e sistemeve amerikane të raketave dhe artilerisë me lëvizshmëri të lartë muajin e kaluar i lejoi Ukrainës të godiste me saktësi objektivat ruse në vijën e frontit, të cilat më parë ishin përtej mundësive të armëve ukrainase.

Danilov gjithashtu vuri në dukje se Ukrainës do t'i duhen dhjetëra instalime të tjera HIMARS për të ndryshuar rrjedhën e armiqësive në Ukrainën lindore. Tani për tani, sipas tij, Ukraina duhet të bëjë një luftë mbrojtëse.

HIMARS

Në vend të kësaj, Financial Times shkruan se sistemet HIMARS në dorëzimin e ardhshëm do të qëllojnë më tej dhe më saktë. Dhe furnizimi me municion do të jetë i pafund. “SHBA-ja po dërgon sisteme më të avancuara raketore në Ukrainë, pasi Kievi pritet të fokusohet në ndërprerjen e linjave ruse të furnizimit dhe shënjestrimin e bazave të pasme.

Gjithashtu interesante:

Javën e fundit, ne kemi parë gjithnjë e më shumë aftësinë e ukrainasve për të përdorur këto sisteme HIMARS për të prishur ndjeshëm aftësinë e rusëve për të ecur përpara edhe aty ku ata po bëjnë këtë ofensivë të ngadaltë”, tha një zyrtar i mbrojtjes amerikane.

Uashingtoni planifikon të plotësojë nevojat e Ukrainës për muaj dhe vite përpara, tha zyrtari, dhe po konsideron dërgimin e më shumë sistemeve të mbrojtjes bregdetare dhe heqjen dorë nga asetet e mbrojtjes ajrore sovjetike. "Nëse rusët mendojnë se mund t'i mposhtin ukrainasit, ata duhet ta rimendojnë këtë, sepse ne tashmë jemi duke u ripërqendruar në atë që ukrainasve u nevojitet në muajt dhe vitet e ardhshme," tha zyrtari.

HIMARS

Për kujtesë, HIMARS ishte projektuar për të goditur objektiva taktike, si objekte të mbrojtjes ajrore, objekte artilerie dhe depo municionesh. Secila prej raketave të drejtuara mban një kokë lufte me peshë rreth 90 kg. Një tjetër karakteristikë e rëndësishme e HIMARS është lëvizshmëria e lartë, siç tregohet nga vetë emri i instalimit. Kjo ju lejon ta vendosni atë, të goditni objektiva specifike dhe më pas të largoheni menjëherë nga zona përpara se armiku të mund të përcaktojë vendndodhjen e saktë të lëshimit të raketës. Gama maksimale e dëmtimit të sistemeve të dërguara në Ukrainë është rreth 70 km.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Abonohuni në faqet tona në Twitter që Facebook.

Lexoni gjithashtu:

Burimifacebook

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani