Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITPlani 2023-2025 i Google për telefonat Pixel është shfaqur në internet

Plani 2023-2025 i Google për telefonat Pixel është shfaqur në internet

-

Telefonat inteligjentë Google Pixels kanë bërë një hap të madh përpara vitin e kaluar. Së pari, seria Pixel 6 u bë i suksesshëm komercialisht, diçka që kompania kishte dëshpërimisht nevojë pas dështimeve relative të Pixel 5 dhe Pixel 4. Një seri Pixel 7 mori edhe më shumë njohje dhe vazhdoi suksesin e shitjeve të paraardhësit të tij.

Pyetja është, çfarë duhet të presim nga Google vitin e ardhshëm dhe më tej? Dhe falë rrjedhjeve, ne kemi disa përgjigje për të – të paktën për sa i përket serialit Pixel. Ky udhërrëfyes nuk është përfundimtar, por disa aspekte të planit tashmë janë përcaktuar nga kompania.

Google Pixel 7

Linja e Pixel do të ketë disa ndryshime të vogla vitin e ardhshëm. Dy telefonat Pixel, të koduar "lynx" dhe "felix", do të zbulohen në prill ose maj. Nën emrin "rrëqebulli" fshihet Pixel 7a, dhe "felix" është Pixel Fold. Google planifikon të çmojë Pixel 7a rreth të njëjtit çmim si ai Pixel 6a, megjithëse modeli i ri përflitet se do të ketë disa përmirësime në krahasim me paraardhësin e tij. Por lajmi kryesor i Google në vitin 2023 do të jetë lansimi i Pixel-it të parë të palosshëm. Çmimi i tij ka të ngjarë të jetë 1799 dollarë, duke e bërë atë një pretendent në seri Galaxy Z Fold të gjitha Samsung.

Më vonë në 2023, Google planifikon të lëshojë Pixel 8 dhe Pixel 8 Pro. Nuk do të ketë ndryshime të rëndësishme në këta telefona krahasuar me paraardhësit e tyre. Modeli bazë ka të ngjarë të ketë një faktor më të vogël të formës, ndërsa Pixel 8 Pro do të ketë të njëjtin ekran dhe dimensione të përgjithshme si Pixel 7 Pro. Ata ndoshta do të punojnë tensionues G3.

google Pixel Fold

Në vitin 2024, do të ketë ndryshime të rëndësishme në udhërrëfyesin e Google Pixel. Së pari, ekziston një plan për Pixel 8a, megjithëse do të varet nga shitjet e Pixel 7a. Google po mendon të largohet nga lansimet vjetore të telefonave të serisë A dhe të kalojë në lançimet dyvjeçare, kështu që seria A do të përputhet me iPhone SE nga Apple.

Në vjeshtën e vitit 2024, kompania planifikon të lançojë serinë Pixel 9, e cila për herë të parë do të përbëhet nga tre pajisje. Modeli bazë i Google Pixel 9 ndoshta do të ketë të njëjtin format si Pixel 8. Do të ketë një Pixel 9 Pro (tani i koduar "komodo") me një ekran 6,7". Dhe më pas do të ketë një model të dytë Pro të koduar "caiman" - do të ketë të njëjtat funksione, por në një kasë 6,3 inç.

Kjo strategji është e ngjashme me lëshimin e iPhone nga Apple. Pixel 9 do të ishte i ngjashëm me iPhone 14, ndërsa "caiman" 6,3 inç është një lloj iPhone 14 Pro, dhe "komodo" 6,7 inç do të përputhet iPhone 14 Pro Max. Dhe ato duhet të funksionojnë në procesorin Tensor G4. Ekziston gjithashtu një plan për telefonin e ardhshëm të palosshëm në 2024, por kjo do të varet nga reagimi i konsumatorit ndaj Google Pixel Fold.

Google Pixel 4 XL

Në vitin 2025, Google po shqyrton disa opsione për udhërrëfyesin e tij Pixel, i cili do të ndikohet nga suksesi ose dështimi i planeve 2023 dhe 2024. Së pari, Google po shqyrton idenë e një telefoni rrotullues të palosshëm për të konkurruar me serinë Galaxy Z Flip. Nëse shkon në këtë rrugë, lansimi i linjës kryesore të Pixel në vjeshtën e 2025-ës do të përfshijë një pajisje rrokullisjeje të palosshme, një model bazë jo të palosshëm (me gjasë të jetë Pixel 10 bazë) dhe më pas dy përsëritje të versionit Pro në madhësi të ndryshme. Nëse Google heq dorë nga palosja e rrotullimit, do të ketë katër telefona të rregullt në seri: një model bazë dhe një version Pro në dy madhësi.

Mund të thuash që Google po ndjek një strategji Apple në prodhimin e telefonave inteligjentë dhe ideve jo të palosshme Samsung në prodhimin e telefonave inteligjentë të palosshëm, dhe do të jetë interesante të shihet se çfarë do të vijë prej tij.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani