Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITProdhimi i telefonave inteligjentë ra në tremujorin e tretë. me 11%: prodhuesit TOP-5

Prodhimi i telefonave inteligjentë ra në tremujorin e tretë. me 11%: prodhuesit TOP-5

-

Për tremujorin e 2022-të Në vitin 289, vetëm 0,9 milionë telefona inteligjentë u lëshuan në mbarë botën - kjo është 11% më pak se një çerek më parë dhe XNUMX% më pak se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, raportojnë analistët e TrendForce. Ky është një tjetër konfirmim i rënies së kërkesës për smartfonë.

Prodhimi i telefonave inteligjentë ra në tremujorin e tretë. me 11%: TOP-5 prodhuesit

Ajo ruajti lidershipin e saj në tregun global të smartfonëve Samsung: prodhuesi korean prodhoi 64,2 milion njësi, dhe kjo është një rritje vijuese prej 3,9%. Megjithatë, nuk ka shumë arsye për optimizëm, pasi në tremujorin e II-të kompania uli prodhimin për shkak të parashikimeve të pafavorshme. Tremujori IV premton të përfundojë me rënie.Lideri i padiskutueshëm Samsung mbetet në segmentin e telefonave inteligjentë të palosshëm, i cili në fund të vitit premton të zërë 1,1% të të gjithë tregut të smartfonëve dhe gjigandi korean ka të ngjarë të kapë një pjesë prej 90% këtu. Sipas rezultateve të vitit 2023, pjesa e telefonave inteligjentë të palosshëm pritet të rritet në 1,5%, dhe Samsung do të arrijë në 80%.

Apple sipas rezultateve të tremujorit të III raportoi lëshimin e 50,8 milionë iPhone-ve, dhe ky është një vazhdimësi e qëndrueshme e rritjes. Kompania amerikane pushtoi kamaren e liruar nga nisja Huawei, dhe fitoi, duke lënë çmimet e vjetra për telefonat e rinj në SHBA dhe Kinë. tremujori III tradicionalisht për Apple është një periudhë e rritjes së prodhimit për të përmbushur kërkesën e lartë në tremujorin e katërt. Me lëshimin e serisë iPhone 14, kërkesa u zhvendos drejt modeleve më të shtrenjta iPhone 14 Pro dhe Pro Max – objektivat e prodhimit u rregulluan në përputhje me rrethanat. Megjithatë, për shkak të shpërthimit të pandemisë në Zhengzhou të Kinës, ku ndodhet baza kryesore e prodhimit të iPhone 14 Pro dhe Pro Max, mund të ketë disa probleme me furnizimin.

Prodhimi i telefonave inteligjentë ra në tremujorin e tretë. me 11%: TOP-5 prodhuesit

Pesëshen e parë e mbyllin kinezët Xiaomi (përfshirë Redmi, POCO dhe Black Shark), OPPO (veçanërisht realme dhe OnePlus) dhe vivo (përfshirë iQOO). Vetëm prej tyre Xiaomi ishte e mundur të ruhej vëllimi i njëjtë i prodhimit si në tremujorin e mëparshëm - në OPPO і vivo është regjistruar një rënie. Të tre kompanitë duhet të likuidojnë inventarët e tepërt në gjysmën e dytë të 2022, duke u përballur me masat kundër pandemisë në Kinë dhe ngadalësimin e rritjes ekonomike në Indi. Pritet që në tremujorin e IV të tre lojtarët do të shfaqin sërish rritje të prodhimit, megjithëse nuk do të jetë e lehtë: tregu kinez tashmë është mjaft i ngopur dhe masat antipandemike kanë një efekt jashtëzakonisht negativ në treguesit e kërkesës së konsumatorit.

tremujori IV 2022 nuk jep ndonjë arsye të veçantë për optimizëm: kërkesa nuk mund të rritet as nga zbritjet e ofruara nga prodhuesit në shitje në Ditën e Beqarëve Kinez. Sipas ekspertëve të TrendForce, në tremujorin e IV. Prodhimi global i telefonave inteligjentë do të ndalet në 316 milionë njësi, që është një rritje në baza tremujore, por një rënie prej 9,3% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Analistët e TrendForce vunë re shenjat e para të dobësimit në tregun global të smartfonëve në tremujorin e tretë. 2021 - për tremujorin e gjashtë radhazi, prodhimi vjetor ka ardhur në rënie. Në fund, kërkesa premton rimëkëmbje, por nuk ka gjasa që kjo të pritet përpara tremujorit të II-të. 2023.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Gjithashtu interesante:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani