Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITWindows 12: Ja çfarë do të ofrojë sistemi operativ i ardhshëm i Microsoft

Windows 12: Ja çfarë do të ofrojë sistemi operativ i ardhshëm i Microsoft

-

Microsoft tashmë është duke punuar në Windows 12 - versioni i ardhshëm i sistemit operativ të mirënjohur. Projekti Next Valley është aktualisht në fazën e planifikimit. Dhe do të kalojnë të paktën dy vjet para se të shfaqet versioni i parë.

Bazuar në atë që dihet për sistemin operativ të ardhshëm nga Microsoft, ka pak siguri. Në fakt, nuk ka siguri 100% që sistemi operativ i ardhshëm i kompanisë Redmond do të quhet Windows 12. Megjithatë, ne do ta përdorim atë këtu si një shënim.

Një ndërfaqe më dinamike e përdoruesit është një veçori që do të dëshironim të shihnim në një version të ardhshëm të Windows. Po flasim për një vend pune që përshtatet në mënyrë më efektive me pajisjet e përdorura. Dizajni elegant i Windows 11 është i përsosur për përdorim desktop ose laptop (me miun dhe tastierën). Por tabletët dhe 2-në-1 janë pajisje me prekje, kështu që ka ende vend për përmirësim.

Dritaret 12

Do të ishte gjithashtu mirë të shihje shkallëzim të vazhdueshëm në të gjithë tabelën. Windows ka qenë gjithmonë një sistem universal i krijuar për të punuar me pajisje të ndryshme. Një aftësi më e fortë për t'u përshtatur me harduerin do të ishte diçka që do të ishte tepër interesante për të parë në Windows 12.

Ne mund të vlerësojmë menjëherë përpjekjet e Microsoft për ta bërë Windows 11 një sistem operativ më të avancuar se versionet e mëparshme. Njerëzit po e krahasojnë Windows 11 me macOS për sa i përket përdorshmërisë dhe dizajnit të ndërfaqes, siç e kemi parë. Ndërveprimi midis iPhone dhe Mac zakonisht sjell gëzim për përdoruesit Apple. Sepse të dy sistemet integrohen aq mirë, por në disa fusha macOS ka ende dorën e sipërme. Kjo vlen edhe për fushën e integrimit të platformës mobile.

Microsoft ka bërë tashmë disa përpjekje duke shtuar mbështetje për platformën Android, por ka ende disa çështje serioze që duhet të adresohen, si pamundësia për të hyrë në qendrën e mesazheve të pajisjes celulare nga tabaka e sistemit të Windows ose kërkesa për të instaluar një shtesë shtesë. aplikacion për të hyrë në smartphone direkt nga sistemi operativ. Integrimi më i mirë i dy OS-ve në Windows 12 mund të jetë një hap i rëndësishëm përpara në zhvillimin e sistemit.

Dritaret 12

Aktualisht, nuk kemi shumë informacione për versionin e ardhshëm të Windows nga Microsoft. Ne kemi parë se si kompania ka testuar në mënyrë aktive veçori të reja në Windows 11. Të cilat fillimisht u bënë të disponueshme me përditësimin 22H2 dhe përdoren ende në versionet e mëparshme. Për shembull, përdoruesit janë duke pritur për një shirit të ri kërkimi në Task Manager. Dhe së shpejti do të ketë një mundësi për të marrë pamje nga ekrani pa përdorur programe të jashtme.

Me Windows 12, mund të prisni më shumë rrjedhje pasi Microsoft vazhdon të ndërtojë sistemin e tij në këtë stil. Mbetet të presim për njoftimet e para zyrtare të OS.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Burimigizchina

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

3 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani