Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITJaponezët prezantuan konceptin e gravitetit artificial

Japonezët prezantuan konceptin e gravitetit artificial

-

Çfarë është mungesa e peshës dhe si ndikon në trupin e njeriut? Shumë njerëz pyesin veten se si është të notosh në mungesë peshe në një stacion hapësinor. Por pak njerëz mendojnë për pasojat e kësaj mungesë peshe.

pa peshë

Gjatë një qëndrimi të gjatë në hapësirë ​​në kushte pa peshë, muskujt atrofizohen, funksionet e palcës së eshtrave shtypen, sistemi imunitar "sulet", kozmonautët fillojnë të vuajnë nga reaksione alergjike, një ndjenjë e vazhdueshme e hundës së mbytur. Plus, funksionimi normal i sistemeve riprodhuese të trupit është i pamundur, dhe pa të, udhëtimi afatgjatë në hapësirë ​​dhe kolonizimi janë të pamundura.

Dhe kjo është vetëm një pjesë e asaj që mungesa e peshës mund t'i bëjë trupit të njeriut. Prandaj, nëse çështja e gravitetit artificial nuk zgjidhet, jo vetëm udhëtimet e gjata në hapësirë, por edhe kolonitë jashtëtokësore do të jenë të pamundura. Dhe teknologjia e gravitetit artificial është ende në fillimet e saj.

Një nga këto fara është kërkimi që është një projekt i përbashkët midis Universitetit të Kiotos dhe Korporatës Kajima (një nga kompanitë më të vjetra dhe më të mëdha të ndërtimit në Japoni). Gjatë konferencës për shtyp u prezantua projekti për gravitetin artificial, i cili është realizuar (deri tani në teori) në formën e një strukture të madhe në formë koni, e aftë të rrotullohet me fuqi dhe shpejtësi të mjaftueshme për të arritur forcën e nevojshme për të simuluar gravitetin e Tokës. . Kjo do t'i lejonte njerëzit të ecin, të vrapojnë, të kërcejnë dhe ndoshta më e rëndësishmja, të riprodhohen dhe të lindin në Hënë ose ndoshta edhe në Mars.

Sipas ekspertëve japonezë, ata duan të zbatojnë një projekt të ngjashëm deri në vitin 2050 në Hënë. Projekti është shumë ambicioz, megjithëse ende nuk është e qartë se si dhe në çfarë mënyre do të bëhet ndërtimi i një kompleksi të tillë. A do të prodhohet pjesë-pjesë dhe do të dërgohet në kantier nga raketambajtës, apo kompleksi do të ndërtohet në terren dhe për këtë nevojitet një fabrikë në hapësirë. Një sërë pyetjesh për të cilat ende nuk ka përgjigje, por qëllimi tashmë është aty dhe tashmë është diçka. Pra, zbatimi është vetëm çështje kohe.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Abonohuni në faqet tona në Twitter që Facebook.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani