Root Nationlajmlajme ITNisja e kapsulës Boeing Starliner me një ekuipazh në ISS do të bëhet në korrik

Nisja e kapsulës Boeing Starliner me një ekuipazh në ISS do të bëhet në korrik

-

Fluturimi i parë i një kapsule hapësinore Starliner me ekuipazhin, në të cilin kompania Boeing po punon, në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) do të zhvillohet në korrik, njoftuan përfaqësuesit e Boeing dhe NASA. Misioni CST-100 Starliner, i cili më parë ishte planifikuar për në prill, nuk do të zhvillohet deri më 21 korrik, në pritje të disponueshmërisë së Gamave të Testimit të SHBA-së Lindore.

Data e re jep NASA dhe Boeing kohën e nevojshme për të përfunduar testimin e verifikimit të nënsistemeve dhe për të finalizuar certifikimin e produkteve të testimit të fluturimit, dhe është në përputhje me planet e stacionit hapësinor dhe aftësitë e nisjes nga porti hapësinor. “Ne diskutuam situatën dhe vendosëm që përpjekja më e mirë për të nisur testin e fluturimit të ekuipazhit Boeing do të ishte jo më herët se 21 korriku”, tha Steve Stich, kreu i programit të fluturimeve komerciale të NASA-s.

Linja e yjeve e Boeing

"Ne ndihemi mjaft të sigurt me atë datë," shtoi Mark Nappi, menaxher i programit Starliner të Boeing. Qëllimi i Testit të Fluturimit të Ekuipazhit është të kontrollojë të gjitha aftësitë e sistemeve Starliner me ekuipazhin në bord, duke përfshirë raketën Atlas V të Aleancës së Nisjes së Bashkuar - nga përgatitja para nisjes deri tek ankorimi dhe shkyçja për t'u kthyer në Tokë. Pas një fluturimi testues të suksesshëm, Boeing do të punojë për të siguruar gatishmërinë operacionale për misionet pas certifikimit, dhe NASA do të fillojë certifikimin e anijes Starliner dhe sistemeve për fluturime të rregullta me njerëz në stacionin hapësinor.

Ndërtimi i kapsulës Starliner ka përfunduar dhe ekipi po punon për finalizimin e ambienteve të brendshme dhe përfundimin e testimit gjithëpërfshirës. Zyrtarët e NASA-s thonë se do të duhet kohë për të certifikuar sistemin e parashutës i krijuar për të kthyer në mënyrë të sigurt astronautët dhe anijen kozmike në Tokë, dhe testet tokësore të parashutave do të kryhen në maj.

Linja e yjeve e Boeing

Starliner do të dorëzojë dy astronautë NASA, Barry Wilmore dhe Sunita Williams, në ISS, ku pritet të qëndrojnë për të paktën 8 ditë. Kapsula do të lëshohet në hapësirë ​​nga një raketë e United Launch Alliance Atlas V nga Kepi Canaveral, Florida. Nëse misioni është i suksesshëm, kapsula Boeing më në fund do të marrë certifikimin dhe do të fillojë fluturimet operacionale.

Kompania shpresonte të bënte fluturimin e parë të drejtuar nga CST-100 Starliner vitin e kaluar, por u përball me një sërë vonesash. Në maj, kapsula më në fund arriti në ISS, por, natyrisht, pa një ekuipazh në bord. NASA shpreson të certifikojë Starliner si një shërbim të dytë taksi që mund të transportojë astronautët në stacionin hapësinor. Deri më tani, vetëm SpaceX i Elon Musk e ka kryer këtë rol pas fluturimit të suksesshëm testues të kapsulës së tij Dragon në 2020.

Lexoni gjithashtu:

Burimiyahoo

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani