Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITDroni sekret i Ukroboronprom kaloi teste të reja

Droni sekret i Ukroboronprom kaloi teste të reja

-

Siç njoftoi zëdhënësja e shqetësimit shtetëror Ukroboronprom Natalia Sad, Ukroboronprom kreu me sukses teste të rregullta të një droni të ri me një gamë të gjatë fluturimi, dhe gjithashtu vendosi prodhimin serik të minave të fragmentimit 82 mm jashtë vendit.

Ukroboronprom kreu testet e para të UAV-së së re në tetor dhe ato ishin të suksesshme. Më pas, sipas planit, u bënë teste të funksionimit të dronit gjatë veprimit të mjeteve të luftës radio-elektronike. Por zhvillimi e përballoi me sukses edhe këtë detyrë.

Dron

“Një numër provash të suksesshme janë pas nesh. Ne po kalonim në teste nën ndikimin e EW, dhe këto teste janë gjithashtu pas nesh, "tha Nataliya Sad. Por tani "avioni pa pilot ka arritur në një fazë të tillë kur, për fat të keq, nuk mund të themi asgjë për të," shtoi zëdhënësja e Ukroboronprom.

Ju kujtojmë se më herët kemi shkruar se Koncerni Shtetëror "Ukroboronprom" po punon për krijimin e një të reje. dron, e cila mund të kthehet pas përfundimit të detyrës. Zhvilluesit nuk zbulojnë karakteristikat e detajuara të dronit në kushte lufte, por ata arritën të intrigojnë. Dron duhet të godasë objektivat në një distancë deri në 1000 km, pesha e tij e ngritjes është 200 kg, dhe pesha e kokës është 75 kg. Ka edhe një mbishkrim elokuent nga Bibla "Unë do të shpërblej". Më pas, shqetësimi deklaroi se nuk ishte një emër, por një mision i UAV-së së ardhshme.

Gjithashtu në faqen e tij zyrtare në Facebook Përfaqësuesit e Koncernit Shtetëror "Ukroboronprom" njoftuan ngritjen e prodhimit serik të predhave të mortajave 82 mm në objektet e një prej vendeve anëtare të NATO-s. Miniera e fragmentimit të artilerisë 82 mm është krijuar për të shkatërruar personelin e armikut nga një mortaja në një distancë deri në 4500 m.

E imja 82 mm

“Vlen të përmendet se miniera e përmirësuar nga Ukroboronprom është shumë herë më e mirë se ajo e zakonshme. Numri i fragmenteve vdekjeprurëse të regjistruara gjatë provave në mburojat e objektivave dhe në vendin e mjedisit të synuar është 2-2,5 herë më shumë se sa duhet të ketë një minë e zakonshme. Madhësia dhe forma e fragmenteve janë gjithashtu më të mira se ato standarde”, thotë shqetësimi.

E imja 82 mm

Sipas standardit, gjatë çarjes së një mine standarde, numri i fragmenteve që duhet të godasin objektivin në një distancë prej 5 m duhet të arrijë në 198 njësi, në një distancë prej 10 m - 70 njësi dhe në një distancë prej 15 m. - 41 njësi. Municioni i përmirësuar nga specialistët e koncernit ka përkatësisht 460, 140 dhe 69 fragmente.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Gjithashtu interesante:

Burimimil.in.ua

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani