më tepërDronëtRishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

Rishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

-

Bayraktar TB2 – një mjet ajror operativ-taktik goditës pa pilot, me ndihmën e të cilit Ukraina shkatërron me sukses pajisjet ushtarake ruse. Në të njëjtën kohë, armiku nuk arriti të rrëzojë asnjë dron gjatë javës së luftës. Le të shohim se çfarë aftësish ka kjo armë moderne.

Bayraktar TB2 Ukrainë

Është shumë e vështirë të shkruash një artikull për armët në këto ditë të tmerrshme për vendin tonë, veçanërisht kur je në Kharkiv, ku pushtuesit çdo ditë lëshojnë sulme me raketa dhe bomba. Nuk kam as internet gjatë gjithë kohës për shkak të bombardimeve të këtyre injorantëve. Është e vështirë të dëgjosh sirenat, është e rëndësishme të shohësh qytetin tim të mrekullueshëm të shkatërruar, të shikosh një video që tregon se si shkatërrohet sistematikisht një nga qytetet më të mira të Ukrainës. E vështirë…

Por jeta nuk qëndron ende. Ukraina mbrohet, mbrohet, u jep një kohë të vështirë pushtuesve. Civilët ndalojnë armadat e orkave me duar të zhveshura, pështyjnë me guxim në sy. Ushtria jonë i jep armikut goditje shkatërruese, duke dëshmuar se di ta luftojë atë. Më shumë se kurrë, ne besojmë te mbrojtësit tanë, i urojmë shëndet e forcë, arritje dhe fitore. Natyrisht, suksesi do të ishte i pamundur pa armatimin më të fundit.

Lexoni gjithashtu:

Sot ju sugjeroj të njiheni me dronin tashmë shumë të famshëm modern Bayraktar TB2. Jam i sigurt se pothuajse të gjithë ukrainasit, dhe jo vetëm, kanë dëgjuar për këtë UAV.

Sukseset e para të Bayraktar TB2 në luftën çlirimtare të Ukrainës

Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, është folur shumë për pajisjet në dispozicion të ushtrisë ruse. Por Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës u kujdes për modernizimin e makinerive të vjetra që ishin në dispozicion të ushtrisë sonë dhe bleu armë të reja moderne. Një nga shembujt e armëve të tilla janë dronët turq Bayraktar TB2, të cilët që në ditët e para të pushtimit, ushtria jonë i ka përdorur me shumë sukses për të shkatërruar kolonat e pajisjeve ushtarake ruse, sistemet raketore 9K37 "Buk" dhe armë të tjera. Puna e dronëve në rrethin Malyna të rajonit Zhytomyr, që ndodhet më pak se 100 km nga Kievi, mund të shihet në një video të siguruar nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës, ku duket qartë shkatërrimi i kompleksit të raketave kundërajrore.

 

Ushtria ukrainase kreu gjithashtu një operacion të ngjashëm duke përdorur dronët Bayraktar TB2 në periferi të Kherson, një qytet në jug të vendit. Sulmi, që synonte një kolonë trupash ruse, ndodhi në autostradën M14 që lidh Kherson me Mykolaiv. Këtu nuk kemi një video shumë cilësore, por duken qartë shpërthimet e mjeteve të blinduara, përfshirë edhe raketat që janë pjesë e sistemit 9K37 “Buk”.

https://twitter.com/ArmedForcesUkr/status/1497856959868977154

Të martën, më 1 mars, Bayraktar TB2 kreu një tjetër sulm të suksesshëm në forcat tokësore të Federatës Ruse. Këtë herë në rajonin Sumy, siç raportohet nga kreu i Administratës Shtetërore Rajonale, Dmytro Zhivytskyi. Ndryshe nga dy rastet e mëparshme, videot nuk u shpërndanë këtu, por vetë postimi mori një reagim të gjerë në rrjetet sociale. Falë dronëve, u arrit të shkatërroheshin 180 njësi të pajisjeve ushtarake - makina, transportues të blinduar të personelit dhe tanke.

Bayraktar

Operacionet e përshkruara më sipër nuk ishin të parat kur Forcat Ajrore të Ukrainës përdorën Bayraktar TB2. Pagëzimi me zjarr i dronëve turq u bë më 26 tetor 2021, gjatë shkatërrimit të një poste artilerie të separatistëve të të ashtuquajturit DNR pranë fshatit Granit, siç mund të shihet në videon e bashkangjitur. Separatistët qëlluan në drejtim të palës ukrainase me obus të ndaluar 122 mm, por falë dronit, të gjitha pozicionet u eliminuan.

Falë këtyre sukseseve, Ukraina tregon se vazhdon të rezistojë, pavarësisht avantazhit të konsiderueshëm të Rusisë në numrin e armëve apo shpenzimeve për zgjerimin ushtarak, dhe me ndihmën e një teknologjie të tillë të avancuar e kthen në avantazh një situatë teorikisht të pafavorshme.

Lexoni gjithashtu:

Kur këto "bisha" pa pilot u shfaqën në Ukrainë

Dronët Bayraktar TB2 Ukraina bleu Baykar Makina nga koncerni ushtarak turk disa vite më parë. Sipas të dhënave të hapura, deri në vitin 2019 numri i këtyre pajisjeve në Forcën Ajrore të Ukrainës ishte 12, që atëherë Ministria jonë e Mbrojtjes është fokusuar në blerjen e armëve të reja. Përveç blerjes së dronëve të gatshëm, Ukraina mori gjithashtu një licencë për të prodhuar Bayraktar TB2 në fabrikat e saj. Sipas të dhënave paraprake, 48 makina të tilla duhet të prodhohen tashmë deri në fund të vitit 2022.

BayraktarBayraktar TB2 u bë një tmerr i vërtetë për pushtuesit rusë. Ata i frikësohen atij, e mallkojnë, përpiqen të shmangin takimet me të.

Historia e Bayraktar TB2

Bayraktar TB2 është një avion relativisht i ri pa pilot. Fluturimi i parë provë u krye në maj 2014. Ky është një mjet ajror pa pilot me lartësi të mesme, shumë autonome që i përket klasës MALE (Drejtueshmëri e gjatë në lartësi të mesme). Dronët Bayraktar TB2 u krijuan falë embargos së SHBA-së për furnizimin me automjete pa pilot në Turqi, e cila u vendos për shkak të frikës se ato mund të përdoren për të luftuar kurdët. Prandaj, duke qenë se turqit nuk mund të merrnin këtë lloj arme, ata u fokusuan në krijimin e tyre.

Bayraktar

Përparimi ishte projekti i Selchuk Bayraktar, i cili ka një diplomë master nga Universiteti i Pensilvanisë dhe Instituti i Teknologjisë në Massachusetts, një specialist në zhvillimin e mjeteve ajrore pa pilot. Pas kthimit në vend, ai e ktheu kompaninë e tij të lindjes Bayraktar Makina, e cila merrej me prodhimin e pjesëve të automjeteve, në një kompani mbrojtëse. Veprat e tij fituan njohje kombëtare, dhe pas vitit 2020 njohje ndërkombëtare.

Kush tjetër përveç Ukrainës ka Bayraktar TB2? Sigurisht, ata janë në shërbim të ushtrisë turke që nga viti 2015. Përveç Ukrainës, Azerbajxhani mori edhe UAV-të turke, të cilat i përdorën gjatë konfliktit për Nagorno-Karabakh. Ka disa makina në shërbim në Libi, Katar dhe Marok.

Dronët Bayraktar TB2 rezultuan të ishin një mjet shumë efektiv për shkatërrimin e pajisjeve armike. Ata ishin një tmerr për armenët, dhe tani për ushtarët rusë.

Çfarë është Bayraktar TB2?

Bayraktar

Më lejoni t'ju kujtoj se Bayraktar TB2 është një mjet ajror pa pilot me lartësi mesatare dhe me kohëzgjatje të gjatë. Kjo do të thotë se është përshtatur për të punuar në lartësi mesatare - nga 3 në 9 km. Makina mund të qëndrojë në ajër vazhdimisht deri në 24 orë, me një distancë deri në 150 km. Ai është një dron luftarak zbulues, kështu që mund të përdoret si për zbulim ashtu edhe për shkatërrimin e objektivave specifike.

Si funksionon dhe funksionon UAV-ja?

Nuk ka shumë informacion në internet se si operatori kontrollon UAV-në Bayraktar. Ai është i pajisur me kamera modulare elektro-optike dhe me rreze infra të kuqe, distancues lazer dhe tregues objektivi, të cilat janë të nevojshme për menaxhimin e municioneve dhe radar multifunksional AFAR. Përveç kësaj, pajisja mund të pajiset me një modul EW për të neutralizuar sistemet e vjetra të mbrojtjes ajrore.

Ekuipazhi tokësor i dronit përbëhet nga tre persona: komandanti, piloti dhe operatori i armëve. Kur Bayraktar është në një mision luftarak, ata janë në një stacion kontrolli që transportohet në një furgon të montuar në një shasi kamioni të rëndë. Përveç kësaj, të gjitha pajisjet kanë një burim autonom të energjisë. Një ekip i tillë tokësor është i aftë të kontrollojë tre UAV në të njëjtën kohë. Në vetë dronin është instaluar softueri, i cili vazhdimisht përcakton koordinatat e sakta të tij dhe llogarit opsionet më optimale për rrugët e dronit gjatë ekzekutimit të detyrës.

Si funksionon dhe menaxhohet Bayraktar

Bayraktar TB2 funksionon si një sistem i përbërë nga gjashtë dronë, përmes të cilit operatori sheh objektivat dhe drejton predha me precizion të lartë në kohë reale (dhe nga kamerat e të cilave regjistrohen video spektakolare të rezultateve të punës), dy stacione kontrolli në tokë, tre tokë terminale të të dhënave, dy terminale video në distancë dhe pajisje mbështetëse në tokë.

Nga se përbëhet dhe a fluturon shpejt?

Bayraktar

Një pjesë e konsiderueshme e elementeve të projektimit të dronit ishte bërë nga materiale të përbëra, të cilat kohët e fundit janë përdorur në mënyrë aktive në industrinë e aviacionit. Kryesisht për shkak të peshës së tij të lehtë, lehtësisë së formimit dhe rezistencës ndaj temperaturave të larta të shkaktuara nga rezistenca e ajrit. Bayraktar TB2 nuk është shumë i shpejtë. Sistemi i drejtimit përbëhet nga një motor i vetëm Rotax 912 iS me një kapacitet 100 kf, i cili lejon strukturën të përshpejtojë në 220 km/h (numri Mach 0,18). Por motori i përmendur është një njësi pistoni, dhe jo një avion, si në rastin e avionëve luftarakë ose avionëve modernë të pasagjerëve.

Cilat janë dimensionet e Bayraktar TB2

Bayraktar

Ky dron ka një hapje krahësh prej 12 m dhe një gjatësi prej 6,5 m, kështu që është një strukturë mjaft e madhe që peshon 650 kg. Rezervuari mban rreth 300 litra karburant.

Pajisjet luftarake Bayraktar TB2

Ngarkesa e Bayraktar TV2 është 150 kg, nga të cilat 55 kg është sistemi optiko-elektronik i zbulimit dhe synimit. Mbeten 95 kg për ngarkesën luftarake. Mund të jetë një raketë antitank me rreze veprimi prej 8 km, një bombë fluturuese me eksploziv të lartë me precizion të lartë ose një predhë depërtuese të blinduar.

Bayraktar

Organet mund të përfshijnë raketa të drejtuara antitank dhe municione të lehta thërrmuese. Lloji kryesor i armatimit të Bayraktar TB2 janë raketat universale ajër-ajër të sistemit MAM, të cilat mund të përdoren kundër objektivave tokësorë. E kam fjalën për versionin MAM-L që përdor një sistem gjurmimi lazer. Ata janë të aftë të godasin objektivat në një distancë deri në 8 km ose 14 km duke përdorur një sistem navigimi inercial (gravitacional). Përveç kësaj, mund të përdoren koka të zëvendësueshme - kjo është një hundë fragmentimi, termobarike ose tandem-kumulative. Droni gjithashtu mund të armatoset me raketa MAM-C me një kokë lufte universale të aftë për të depërtuar në armaturën e tankeve prej çeliku 200 mm.

Në çfarë distance mund të funksionojë në mënyrë efektive Bayraktar TB2

Bayraktar

Gama maksimale e qitjes duke përdorur pajisjet Bayraktar TB2 është 15 km, e cila i lejon operatorët të qëllojnë në mënyrë efektive pa një shans për t'u zbuluar. Sidomos nëse pala tjetër nuk është duke parashikuar një sulm ose nuk ka sisteme elektronike për të zbuluar mjetet ajrore pa pilot. Siç doli, rusët u kapën në befasi, gjë që kontribuoi në sulmet e suksesshme. Pra, është e qartë se ata nuk kanë asnjë sistem.

Bayraktar

Le të shpresojmë që Bayraktar TB2 të vazhdojë t'i japë armikut goditje shkatërruese. Jam i sigurt se Ukraina do të ngrihet në këmbë, do të jetë në gjendje t'i japë një kundërvajtje të denjë pushtuesve rusë, të cilët kohët e fundit i kam quajtur vetëm fashistë, dhe droni efektiv dhe i fuqishëm Bayraktar TB2 do të ndihmojë për ta bërë këtë sa më shpejt të jetë e mundur. Sepse unë besoj në vendin tim, në popullin tim krenar, i cili nuk mund të mposhtet. Lavdi Ukrainës!

Lexoni gjithashtu:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

1 Koment
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Vova
Vova
1 vit me pare

Lavdi Ukrainës, kombi ynë ka qenë gjithmonë i pamposhtur, dhe pushtuesit rusë do të shkatërrohen plotësisht, me një paradë në rrënojat e sheshit të kuq të matzvës së turpshme.

Popullore tani