më tepërRrjetiRishikimi ASUS ROG Rapture GT-AXE16000: një ruter për përdoruesit më kërkues

Rishikimi ASUS ROG Rapture GT-AXE16000: një ruter për përdoruesit më kërkues

-

Ndonjëherë duket se është pothuajse e pamundur të befasosh dikë me ruterë modernë. Diversiteti i tyre është vërtet mbresëlënës. Në treg ka pajisje rrjeti për çdo shije. Prodhuesit përpiqen të plotësojnë çdo nevojë të përdoruesve. Zgjedhja e pajisjeve është vërtet e madhe. Kohët e fundit, janë shfaqur ruterë me mbështetje Wi-Fi 6E. Shumë përdorues e ngatërrojnë atë me Wi-Fi 6 të zakonshëm. Por kjo është e gabuar. Le të shohim shembullin e ruterit më të ri nga ASUS. Sot unë propozoj të njiheni me ASUS ROG Rapture GT-AXE16000.

ASUS ROG GT-AXE16000

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS Vivolibër Pro 16X OLED (N7600): Notebook 16 inç me ekran OLED

Çfarë përmirësimesh sjell Wi-Fi 6E?

Në prill 2020, u zbatua përditësimi më i madh për rrjetet Wi-Fi që nga viti 1989 - u hap brezi 6 GHz. Inovacioni u mbështet unanimisht nga Komisioni Federal i Komunikimeve i SHBA-së.

Çfarë do të thotë kjo për transmetimin e sinjalit në tërësi? E thënë thjesht, sinjali tani ka shumë më pak pengesa në rrugën e tij. Ky ndryshim e zgjeroi numrin e valëve të transmetimit katërfish. Gjykoni vetë - u shfaqën 14 kanale shtesë 80 MHz dhe 7 kanale 160 MHz. Dhe kjo ndodhi falë kalimit nga brezi 5 GHz në brezin 6 GHz.

Tani aftësitë e ruterave janë zgjeruar ndjeshëm. Ata do të përdorin shumë më tepër valë për të transmetuar sinjalin, gjë që nga ana tjetër do të ndikojë në cilësinë e komunikimit. Kjo është arsyeja pse do t'ju duhet të ndryshoni ruterin tuaj duke e përmirësuar në Wi-Fi 6E. Në fund të fundit, paraardhësit e tij përdorin Wi-Fi 6 dhe punojnë vetëm në intervalin 2,4 dhe 5 GHz. Ata nuk kanë akses në valët e gamës 6 GHz. Përdorimi i pajisjes më të fundit me mbështetje për standardin Wi-Fi 6E, megjithëse do të jetë në përputhje me një ruter të vjetëruar, nuk do ta zgjidhë problemin.

WiFi 6E

Rritja e spektrit do të reduktojë ndjeshëm vonesën e internetit në më pak se 1 milisekondë dhe shpejtësia e tij do të jetë më e madhe se 1 Gbit/s. Është diapazoni i valëve 6 GHz që do të ofrojë mundësi kaq të gjera.

Çfarë do të thotë kjo për përdoruesin mesatar? Do të keni mundësinë të luani lojëra online në të njëjtën kohë kur gruaja juaj zhvillon një video-konferencë dhe fëmijët tuaj janë në dhomën tjetër duke parë filma vizatimorë në YouTube. Dhe e gjithë kjo do të ndodhë pa vonesë të figurës ose zërit. Kjo do të thotë, rrjetet e gjeneratës së re me mbështetje Wi-Fi 6E ofrojnë një mundësi për të marrë internet me shpejtësi të lartë pa vonesa të sinjalit kudo në shtëpinë tuaj, pavarësisht nga numri i përdoruesve. Kjo do të thotë, gjerësia e brezit të rrjetit tuaj të shtëpisë do të rritet ndjeshëm falë standardit të përditësuar Wi-Fi 6E. Qasja në valët ajrore 6 GHz do ta bëjë këtë realitet.

Kohët e fundit, pata ruterin më të ri me Wi-Fi 6E për testim, kështu që ju sugjeroj të njiheni me një ruter lojrash jashtëzakonisht të fuqishëm - ASUS ROG Rapture GT-AXE16000.

Lexoni gjithashtu: Si të zgjidhni një ruter Wi-Fi: ne do t'ju tregojmë në shembullin e pajisjeve nga ASUS

Çfarë është interesante ASUS ROG Rapture GT-AXE16000?

ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 është një ruter i madh lojrash që mbështet frekuencën e re 6 GHz të njohur si WI-FI 6E. Është gjithashtu i pajtueshëm me brezat më të ulët 5G AX/AC dhe 2,4G. Ruteri ka një pamje të pazakontë, është i pajisur me shumë funksione dhe është në gjendje të ofrojë performancë të shkëlqyeshme me tela dhe me valë. Ky ruter me katër breza është i pajisur me një procesor me katër bërthama dhe ofron lidhje me katër breza.

ASUS ROG GT-AXE16000

E gjithë pamja dhe emri i tij sugjerojnë që ne kemi një ruter thjesht lojërash të familjes ASUS ROG Rapture. ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 është ruteri kryesor i markës ASUS. Kjo është struktura e parë e rrjetit që kemi testuar që transmeton Wi-Fi në deri në katër breza. Kjo do të thotë, ruteri, përveç rrjetit në intervalin 2,4 GHz dhe dy në intervalin 5 GHz, mbulon një gamë tjetër frekuence - 6 GHz.

Brezi i parë 2,4 GHz lejon një lidhje me një shpejtësi maksimale prej 1148 Mbps (4×4), çdo lidhje me brezat 5 GHz e rrit këtë në 4804 Mbps (4×4), dhe brezi 6 GHz deri në 4804 Mbps.

ASUS ROG GT-AXE16000

Ruteri ka tetë antena fikse - dy në secilën anë. Antenat mund të anohen nga vertikali përafërsisht 30 gradë. Ky është një lloj "përbindëshi" i lojës midis ruterave, i aftë për të përmbushur çdo dëshirë tuajën për marrjen dhe transmetimin e një sinjali të rrjetit Wi-Fi.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ZenWiFi Pro ET12: një sistem i fuqishëm Mesh

Sigurisht, një ruter kaq i fuqishëm lojrash nuk mund të jetë i lirë. E re në dyqanet e Ukrainës ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 kushton nga 25 UAH. Po, ky është një ruter shumë i shtrenjtë, por më besoni, ia vlen çdo hryvnia e shpenzuar. Unë u sigurova për këtë gjatë testimit.

Karakteristikat teknike të ROG Rapture GT-AXE16000

Unë ju sugjeroj të njiheni me karakteristikat teknike dhe aftësitë funksionale ASUS ROG Rapture GT-AXE16000:

 • Lloji: Ruter me valë (ruter)
 • Procesori: 2,0 GHz Broadcom me katër bërthama 64 bit
 • Kujtesa: 256 MB NAND Flash, 2 GB RAM DDR4
 • Fuqia mbi Ethernet (PoE): nr
 • Furnizimi me energji elektrike: Hyrja AC: 110~240V (50~60Hz); DC DC: 19V me një maksimum prej 3,42A, ose 19,5V me një maksimum prej 3,33A
 • Standard: Wi-Fi 6 (802.11ax), WiFi 6E (802.11ax), i përputhshëm me 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi
 • Shpejtësia maksimale e lidhjes:

AX 2,4 GHz: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40 MHz, deri në 1148 Mbps
5G-1 Hz AX: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160 MHz, deri në 4804 Mbps
5G-2 Hz AX: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160 MHz, deri në 4804 Mbps
AX 6 ​​GHz: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160 MHz, deri në 4804 Mbps

 • Mbështetje me bandë të dyfishtë: Po
 • Antena: 8 antena të jashtme (të pa shkëputshme) dhe 4 antena të brendshme
 • Ndërfaqja e lidhjes (portet WAN/LAN): Porta WAN 1×2.5 Gigabit, Porta WAN/LAN 2×10 Gigabit, Porta LAN 4×Gigabit
 • Portet USB: 1×USB 3.2 Porta e gjeneratës 1, 1×USB 2.0
 • Lloji i lidhjes WAN: IP automatike, IP statike, PPPoE, PPTP, L2TP
 • Lidhja: VPN IPSec, L2TP, PPTP, OpenVPN
 • Siguria me valë: WPA3-PSK, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, WPS
 • Të tjera: MU-MIMO, Beamforming, WiFi 6E, OFDMA
 • Pesha: 2,425 kg
 • Përmasat: 350×350×200 mm

Siç mund ta shihni, kemi të bëjmë me një pajisje të rrjetit të lojërave moderne që ka mbushje dhe funksionalitet të fuqishëm. Kompania ASUS sikur u tregon përdoruesve që blenë ASUS ROG Rapture GT-AXE16000: "Mos i mohoni asgjë vetes!".

ASUS ROG GT-AXE16000

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS BR1100F: Një laptop kompakt i konvertueshëm për të mësuar dhe kreativitet

Çfarë ka në komplet

Më bëri përshtypje madhësia e paketimit të risisë nga ASUS. Unë kurrë nuk kam parë një ruter të paketuar në një kuti kaq të madhe. Nga rruga, kutia, edhe pse mbresëlënëse në madhësi, është standarde në dizajn. Është një kuti e bukur kartoni e fortë me printim të ekranit ROG në kapakët e jashtëm. Këtu ka edhe një imazh ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 dhe specifikimet teknike dhe një listë e funksionalitetit të ruterit. Shumë informues.

ASUS ROG GT-AXE16000

Brenda është një ruter i madh, sipas standardeve moderne, dhe aksesorët e tij, të cilët mbrohen me siguri nga shkuma dhe kartoni. Seti i aksesorëve të përfshirë në grupin e dorëzimit është standard për ruterat e lojërave nga ASUS. Ajo vjen me një kabllo LAN RJ45, dy kabllo rryme, një përshtatës rryme që përputhet dhe një udhëzues konfigurimi. Ekziston edhe një fletëpalosje me kushtet e garancisë dhe udhëzime të tjera të shkurtra. Të tetë antenat masive janë të fiksuara në ruter. Ndoshta dikujt nuk do t'i pëlqejë, por kjo është ajo që vendosën zhvilluesit ASUS.

Lexoni gjithashtu: 10 teknologji nga të cilat kishim frikë, por sot i përdorim çdo ditë

Dizajn ekstrem

Sigurisht, ruteri më i mirë i lojrave në treg ka nevojë për pamjen më të veçantë dhe origjinale, kështu që ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 është vërtet i madh. Peshon pothuajse 2,5 kg, dimensionet e pajisjes pa antena janë 25x25x6 cm, dhe me antena lartësia është e gjitha 20 cm. Për fat të keq, kjo mund të jetë mjaft problematike nëse keni planifikuar ta instaloni në një stendë televizori ose në disa në një vend që nuk bie në sy. Ju gjithashtu nuk do të jeni në gjendje t'i hiqni antenat, por ato mund të palosen në kënde të ndryshme. Ruteri gjithashtu nuk mund të varet në mur, kështu që do të duhet të vendoset në një tavolinë ose raft, por është e rëndësishme të merret parasysh lartësia dhe pesha e tij.

ASUS ROG GT-AXE16000

Trupi i ruterit është bërë kryesisht nga plastika e qëndrueshme me cilësi të patëmetë, me shumë vrima në të gjitha anët dhe një pjesë të panelit të sipërm.

ASUS ROG GT-AXE16000

Duhet të theksohet se ruteri nuk ka tifozë, kështu që do të jetë absolutisht i heshtur.

ASUS ROG GT-AXE16000

Gjithçka duket perfekte. Prodhuesi theksoi një dizajn interesant, ku qershia në tortë ishte një panel i përparmë pasqyre me ndriçim LED RGB. E kombinuar me 8 antenat e distancuara, kjo jep një pamje të mrekullueshme, shumë futuriste. Është menjëherë e qartë se ky është një produkt premium i klasit të lartë.

ASUS ROG GT-AXE16000

Disa fjalë për panelin e përparmë. Është kjo pjesë që është më interesante nga pikëpamja estetike, pasi është zbukuruar me një gotë të madhe me një shtresë pasqyre, e cila kombinon ndriçimin AURA RGB rreth skajeve me një logo të madhe.

ASUS ROG GT-AXE16000

Kështu, ky panel i jep ruterit një pamje edhe më të këndshme, duke i dhënë mundësinë për të caktuar efekte të ndryshme ndriçimi (qoftë me butonin anësor ose nga aplikacioni ASUS Ruteri).

Nëse dëshironi, ndriçimi mund të fiket në mënyrë që shtëpia juaj të mos kthehet në një klub nate kur të vijë mbrëmja. Një panel i vogël treguesish LED ndodhet në skaj, i cili monitoron gjendjen e lidhjeve, si në çdo ruter tjetër ASUS, është pothuajse i padukshëm në dritën e ditës.

ASUS ROG GT-AXE16000

Sigurisht, duhet të flasim edhe për antenat e mëdha fikse. Janë gjithsej tetë të tilla dhe janë vendosur në çift në të katër anët.

ASUS ROG GT-AXE16000

Edhe pse duhet theksuar se në ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 ka deri në 12 antena – përveç 8 të jashtme masive, ka edhe 4 antena të brendshme të integruara.

ASUS ROG GT-AXE16000

E gjithë kjo e bën këtë ruter një nga ruterët më të fuqishëm dhe produktivë në treg. Antenat e jashtme mund të anohen dhe të kthehen anash për pozicionim të saktë. Montimi i tyre është mjaft i mirë, nuk ka pothuajse asnjë reagim.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ZenBook Flip S (UX371EA) është një transformator i lartë

Portat e disponueshme dhe butonat e ndërfaqes

Ndër hapjet rrjetë që ka ASUS ROG Rapture GT-AXE16000, mund të vërejmë porte dhe butona të vendosur përgjatë anëve. Në anën e majtë, prodhuesit vendosën butonin WPS dhe një buton interesant LED, i cili është konfiguruar nga një aplikacion i veçantë celular ASUS Ruter.

ASUS ROG GT-AXE16000

Në anën e djathtë është ai standard për ruterat ASUS një lidhës rrethor i rrymës DC, një portë USB 3.2 Gen1 Type-A dhe një tjetër USB2.0 dhe një buton energjie.

ASUS ROG GT-AXE16000

Sigurisht, gjithçka më interesante është në panelin e pasmë. Këtu mund të shihni butonin Reset, 4 porte RJ45 1 Gbit/s të renditura në çifte, pranë tij është një tjetër port WAN RJ45 2,5 Gbit/s. 2 porte RJ45 LAN/WAN 10 Gbit/s ndodhen veçmas.

ASUS ROG GT-AXE16000

Me këtë lidhje mbresëlënëse, ne kemi një ruter për të krijuar një LAN me shpejtësi shumë të lartë me një gjerësi bande WAN deri në 10 Gbps. Të dy portat 1 Gbps dhe dy portat 10 Gbps mbështesin Agregimin e lidhjeve, ky i fundit gjithashtu mbështet grumbullimin WAN, kështu që një lidhje 20 Gbps është e zbatueshme.

ASUS ROG GT-AXE16000

Po, e kuptoj që menjëherë keni një pyetje, pse është kjo për përdoruesin mesatar? Por ky është një ruter i veçantë lojrash që mund ta blini për të ardhmen. Jam i sigurt se edhe pas 10 vitesh do të jetë ende shumë e rëndësishme.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS 4G-AX56: ruter LTE me cilësi të lartë

Përfitimet dhe veçoritë e rrjetit

Sigurisht, unë me të vërtetë dua të flas për avantazhet funksionale të këtij ruteri në sfondin e konkurrentëve, prandaj e veçova këtë pikë veç e veç.

ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 është i pajisur me një chipset Broadcom, procesori kryesor i të cilit do të jetë një model me katër bërthama Broadcom BCM4912 2,0 GHz dhe procesorë Broadcom BCM6712 për adresimin Wi-Fi me aftësi 4T4R. Ai shoqërohet nga të paktën 2 GB RAM DDR4 dhe 256 MB memorie flash për ruajtje.

ASUS ROG GT-AXE16000

Megjithatë, këtë herë ne kemi jo tre, por katër breza, të disponueshëm individualisht ose në modalitetin Smart Band, të cilat do të na japin një gjerësi bande totale prej 16 Mbps. Ato funksionojnë dhe shpërndahen si më poshtë:

 • Brezi 2,4 GHz: funksionon sipas standardit 802.11ax dhe siguron një shpejtësi maksimale prej 1148 Mbps në një lidhje 4×4, domethënë 4 antena midis klientit dhe ruterit në të njëjtën kohë në intervalin 40 MHz. Kjo gjerësi brezi do të kufizohet në 574 Mbps në lidhjet 2×2.
 • Bandat 5 GHz-1 dhe 5 GHz-2: mbështesin një gjerësi brezi prej 4804 Mbps në lidhjet 4x4, funksionojnë në një frekuencë prej 160 MHz dhe mbështesin modulimin 1024-QAM. Këto vargje mund të funksionojnë veçmas në kanale DFS të ulëta (më pak se 100) ose të larta (më shumë se 100) në varësi të konfigurimit të tyre manual ose automatik. Dy korsi mund të përdoren për klientët, ose njëra prej tyre për trunkim në një rrjet rrjetë me më shumë rutera ASUS.
 • Brezi 6 GHz: Karakteristika kryesore e tij është zgjerimi i spektrit të frekuencës në 7,125 GHz për të përmirësuar shpejtësinë dhe ngopjen në frekuenca të tjera, si dhe shtimin e kanaleve shtesë. Funksionon me një shpejtësi maksimale prej 4804 Mbps në modalitetin 4×4 në brezin 160 MHz në kanale të larta ose të ulëta.

Pse na duhet kjo fuqi e madhe? Për detyrat e përditshme, nuk ka gjasa të përdorni potencialin e plotë, por do të jeni gati për klientët e ardhshëm Wi-Fi 4×4 që ende nuk janë nisur. Kjo do të bëjë të mundur pritjen e dhjetëra përdoruesve të Wi-Fi në një pajisje. 12 antena ASUS ROG Rapture GT-AXE16000, 4 prej të cilave janë të brendshme, të pajtueshme me Beamforming dhe funksionin ekskluziv ASUS RangeBoost Plus për të përmirësuar mbulimin duke rritur fuqinë në vendndodhjet e klientëve.

Ashtu si pjesa tjetër e ruterëve Wi-Fi 6, do të kemi teknologji që lidhen me këtë standard, si: MU-MIMO, i cili lejon transmetimin e të dhënave në disa klientë në të njëjtën kohë në disa antena në të njëjtën kohë, OFDMA, i cili përmirëson lidhjen e njëkohshme të klientëve dhe BSS Color , i cili cakton frekuenca (ngjyra) të ndryshme në mënyrë që klientët të mund të identifikojnë menjëherë rrjetin e tyre pa skanuar të gjithë spektrin. Me Target Wake Time, klientët Wi-Fi mund të pezullohen për të optimizuar konsumin e energjisë dhe për të çliruar frekuencat e spektrit.

ASUS ROG GT-AXE16000

ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 mund të jetë një ruter i shkëlqyeshëm për konfigurimin e rrjetit Mesh pasi mbështet sistemin e sigurisë Asus AiMesh dhe AiProtection Pro. Ruteri ka një rrjet transit të dedikuar 5 dhe 6 GHz për t'u lidhur me ruterat e tjerë AiMesh. Ne do të kemi të gjitha metodat e enkriptimit të disponueshme, nga WPA-Enterprise tek WPA-3 Personal, si për përdoruesit e brendshëm ashtu edhe për rrjetet e të ftuarve. Ruteri mbështet mënyrat e konfigurimit të tilla si pika e hyrjes, përsëritësi, urë, nyja AiMesh dhe, natyrisht, një ruter i rregullt.

Konfigurimi i klientit dhe serverit VPN mbështetet në protokollet PPTP, IPSec dhe OpenVPN. Përfshihen shumë teknologji të tjera, si menaxhimi adaptiv QoS, analizuesi i trafikut, mbështetja e Wi-Fi për mysafirët, kontrollet prindërore, si dhe PPPoE, IPTV, DDNS, DHCP, DMZ, aftësia harduerike NAT dhe UPnP.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ZenWiFi AX Mini: Sistemi rrjetë në një version mini

Cilësimet e para dhe përshtypjet e punës

Fillimi me ruterin është shumë i lehtë duke përdorur aplikacionin celular ose ndërfaqen e uebit. Thjesht futeni pajisjen në një prizë dhe lidhni kabllon e ISP-së tuaj me portën WAN. Tani gjithçka që duhet të bëni është të lidhni telefonin inteligjent ose kompjuterin tuaj me një rrjet Wi-Fi ose një nga portat LAN në panelin e pasmë.

ASUS ROG GT-AXE16000

Procesi fillestar i konfigurimit është shumë i thjeshtë dhe do t'ju vërë në punë shpejt ASUS ROG Rapture GT-AXE16000.

ASUS ROG GT-AXE16000

Ruteri do të jetë në gjendje të përshtatë automatikisht konfigurimin e tij sipas parametrave dhe karakteristikave të rrjetit me të cilin është lidhur. Ju vetëm duhet të ndiqni udhëzimet e menaxherit të cilësimeve.

ASUS ROG GT-AXE16000

Mund t'i ndani 4 frekuencat për t'i përdorur sipas dëshirës ose t'i kombinoni në modalitetin Smart Band në mënyrë që ruteri të menaxhojë lidhjen më të mirë për klientin. Ne përfundojmë konfigurimin duke vendosur emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin për administratorin. Fjalë për fjalë disa minuta, dhe ruteri është gati për të punuar. Jam i sigurt se edhe përdoruesit e papërvojë mund ta përballojnë konfigurimin.

Gjithashtu interesante: Rishikimi ASUS ROG Cetra True Wireless: kufje lojrash TWS

Ndërfaqja në ueb ASUS ROG Rapture GT-AXE16000

Sigurisht, nëse doni të punoni në cilësimet e këtij ruteri të lojrave në më shumë detaje, atëherë duhet të shikoni ndërfaqen në internet ASUS ROG Rapture GT-AXE16000.

Për ta bërë këtë, duhet të përdorni lidhjen 192.168.50.1 ose ruter.asus.com. Pasi të keni futur emrin dhe fjalëkalimin, do të përshëndeteni me një ekran përmbledhës të hartës së rrjetit, monitorit të burimeve, lidhjeve Wi-Fi dhe klientëve të lidhur. Prej tij kemi akses në seksione të ndryshme, si dhe opsione për pajisjet e lidhura USB dhe AURA RGB. Dizajni është përshtatur sipas ndërfaqes mbresëlënëse të ROG, e cila në këtë rast është bërë edhe më moderne dhe e lehtë për t'u lexuar se zakonisht.

Duke filluar nga lart poshtë, ne kemi seksione të përgjithshme dhe të avancuara të ndara në nënseksione. Nga menyja e parë, do të mund të kryejmë shumë cilësime që lidhen me lojërat, duke shtuar një shikues të rrjetit Wi-Fi, një grafik me trafikun e rrjetit dhe teste Ping të përshtatura për lojërat kryesore në internet për secilin prej serverëve. Këtu mund të personalizoni edhe butonin LED.

Klasik do të jetë paneli AiMesh, në këtë rast ne nuk do të përdorim të avancuar në krahasim me modalitetin normal të opsioneve AiMesh Pro, megjithëse ju paralajmërojmë se kjo do të ngadalësojë pak gjerësinë e brezit për shkak të kriptimit shtesë. Mbështeten deri në 64 profile të kontrollit prindëror, si dhe 64 rregulla për filtrimin e përmbajtjes. Nëse vazhdoni në seksionin tjetër, do të keni mundësinë të konfiguroni aftësitë më të gjera të lojërave me QoS adaptive dhe integrimin me ROG First. Në dy seksionet e tjera kemi më shumë opsione të lidhura me lojën me modalitetin Open NAT për të hapur porte të caktuara në varësi të lojës së zgjedhur dhe përsëri hartës ping.

Mund të vazhdoni me opsione më të avancuara, të tilla si konfigurimi i VPN-së si klient ose server, ose veçoria e analizuesit të trafikut. Seksioni tjetër do të jetë një nga më të rëndësishmit pasi ju lejon të konfiguroni brezat e disponueshëm Wi-Fi, kredencialet, gjerësinë e brezit, sigurinë dhe kanalet në detaje të shkëlqyera. Vini re se ruteri ka një frekuencë të paracaktuar prej 160 MHz të çaktivizuar për 5 GHz dhe ne rekomandojmë vendosjen e brezit 2,4 GHz në 40 MHz për të marrë të gjithë gjerësinë e brezit të disponueshëm.

Tani kalojmë në seksionet vijuese, ku ka një mundësi për të konfiguruar një rrjet të ftuar me kapacitet për 64 filtra MAC dhe WPA3-Personal. Opsionet e konfigurimit të LAN, DHCP, IPTV, Route dhe Switch dhe Port Server janë gjithashtu të disponueshme. Një seksion tjetër i rëndësishëm do të ishte konfigurimi i portave USB për të përfituar nga funksioni i serverit të të dhënave të ruterit, madje edhe përmes Internetit duke përdorur AiDisk. Ai gjithashtu mbështet modem USB 3G/4G, Samba dhe FTP me sisteme skedarësh HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4, kështu që do të jetë i dobishëm për shumë përdorues.

Sa për murin e zjarrit, atëherë ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 mbështet deri në 64 fjalë kyçe, 32 filtra shërbimi rrjeti, 64 filtra URL, 64 rregulla përcjellëse portash dhe 32 rregulla aktivizimi të porteve. Ka gjithashtu integrim me asistentin zanor Alexa të Amazon dhe, natyrisht, mbështetje për IPv6.

Për të qenë i sinqertë, një funksionalitet i tillë i cilësimeve është thjesht i mahnitshëm. Është sikur keni të bëni me një makinë të Formula 1. Ka shumë në total, mundësitë janë pothuajse të pakufishme. Përveç kësaj, është mirë që ASUS i kënaqur me një ndërfaqe të mirë dhe të qartë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition: Një ruter i fuqishëm lojrash

Aplikacioni celular ASUS Router

Disa fjalë më shumë për aplikacionin celular, i cili, natyrisht, është disi i reduktuar dhe i thjeshtuar për nga funksionaliteti në krahasim me softuerin e shfletuesit, por ofron gjithçka që mund të na nevojitet çdo ditë. Në përgjithësi, aplikacioni funksionon shumë mirë, ju lejon të personalizoni ndërfaqen (duke ndryshuar temat) dhe është një shtesë e mirë për ndërfaqen e palëvizshme.

Vetë aplikacioni nga ASUS, si zakonisht, është i shpejtë dhe i përgjegjshëm, dhe është mënyra më e shpejtë për të aktivizuar modalitetin e lojës pasi ruteri nuk ka butona harduerikë.

Kontrollet prindërore janë të disponueshme me cilësime të thjeshta falë profileve të përdoruesve dhe filtrave të para-ndërtuar për grupmosha të ndryshme. Për ata që duan të kontrollojnë ruterin e tyre duke përdorur komandat zanore, ka mbështetje për asistentin zanor Alexa. Ju keni mundësinë të konfiguroni rrjetet e të ftuarve direkt nga telefoni juaj inteligjent nëse keni vizitorë që duhet të përdorin internetin, por nuk kanë akses në pajisjet e rrjetit lokal.

AiMesh gjithashtu mund të konfigurohet nga brenda aplikacionit. AiMesh ju lejon të përdorni ruterë të tjerë ASUS për të ndërtuar një rrjet të veçantë rrjetë në shtëpinë tuaj. Ju gjithashtu mund të përdorni nyjet ZenWiFi në një rrjetë. Kjo ju lejon të kombinoni funksionet e një ruteri të lojrave me nyjet kompakte të një sistemi rrjetë. Nëse ndani Wi-Fi tuaj me përdorues të tjerë, kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur aksesin me përparësi në portën LAN të lojrave pa kompromentuar mbulimin Wi-Fi në pjesën tjetër të shtëpisë tuaj. Edhe pse me ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 nuk ka gjasa të kërkojë një ruter shtesë ose një nyje rrjetë.

Do të përfitoni nga funksioni i sigurisë AiProtection Pro bazuar në Trend Micro, i cili ju lejon të mbroni rrjetin dhe është falas për të gjithë jetën e pajisjes.

Më në fund, Instant Guard mund të aktivizohet për të siguruar një lidhje të lehtë VPN me ruterin tuaj në shtëpi. Kjo është e shkëlqyeshme nëse doni të siguroheni që lidhja juaj është e sigurt kur përdorni Wi-Fi publik, pasi krijon një tunel të sigurt direkt në ruterin tuaj. Kjo veçori mund të konfigurohet nëpërmjet aplikacionit Android dhe iOS, megjithëse do t'ju duhet të lidheni me Wi-Fi të shtëpisë tuaj për ta konfiguruar, prandaj sigurohuni që ta konfiguroni përpara se të niseni.

Lexoni gjithashtu: TOP-5 ruterat e lojrave ASUS: Pse keni nevojë për një ruter lojrash për lojëra?

Si punon ASUS ROG Rapture GT-AXE16000

Jam i sigurt se shumica prej jush janë duke pritur për historinë rreth përdorimit praktik të ROG Rapture GT-AXE16000.

Unë kam shkruar tashmë më shumë se një herë se i kryej të gjitha testet në apartamentin tim në Kharkiv. Kjo është një zonë banimi, një shtëpi e zakonshme nëntëkatëshe me panele. Prandaj, të gjitha llojet e pengesave, siç janë dyshemetë prej betoni të armuar dhe muret e trasha, nuk mund të shmangen. Sigurisht, për pajisje të tilla të fuqishme të rrjetit, kjo nuk është padyshim një pengesë. Unë u sigurova për këtë që në minutat e para të përdorimit të ROG Rapture GT-AXE16000.

ASUS ROG GT-AXE16000

Sinjali ishte po aq i fortë dhe i qëndrueshëm në çdo cep të banesës, praktikisht nuk kishte zona "gri". U befasova këndshëm që sinjali i ruterit arriti lehtësisht si në katin e parë ashtu edhe në katin e nëntë të shtëpisë sime (Unë jetoj në katin e katërt). Dhe ky është një numër mjaft i madh pengesash, mure të trasha. Të gjitha pajisjet e lidhura me të dukej se fluturonin: telefonat inteligjentë, laptopët, sistemi i sigurisë, televizori im KIVI që luajti lehtësisht përmbajtje në 4K. Nuk kam pasur asnjë problem. Edhe fqinjët tanë dhe unë vendosëm të eksperimentonim dhe u përpoqëm të lidhnim pothuajse 30 pajisje me ruterin. Edhe në katin e nëntë sinjali ishte i qëndrueshëm, po ashtu edhe shpejtësia e lidhjes.

ASUS ROG GT-AXE16000

Në lidhje me lidhjen me tela, mund të shkruaj vetëm se ROG Rapture GT-AXE16000 shtrydhi gjithçka që ishte e mundur nga ofruesi im, dhe treguesit këtu janë të përshtatshëm. Me këtë lidhje, definitivisht nuk do të keni asnjë problem, dhe porti modern WAN 2,5 gigabit ju inkurajon gjithashtu të blini këtë ruter shumë të fuqishëm. Një lidhje 10-gigabit nuk është ende e ëndërruar, por ky port është atje, dhe kjo do të thotë që ruteri do të jetë i rëndësishëm për një kohë të gjatë në vazhdim.

Zakonisht, unë zgjedh pesë pika kontrolli në apartamentin tim për të testuar sinjalin dhe forcën e tij, por me këtë ruter vendosa të shtoj një të gjashtën:

 • 1 metër nga ROG Rapture GT-AXE16000 (në të njëjtën dhomë)
 • 3 metra nga ROG Rapture GT-AXE16000 (me 2 mure në rrugë)
 • 10 metra nga ROG Rapture GT-AXE16000 (me 2 mure në rrugë)
 • 15 metra nga ROG Rapture GT-AXE16000 (me 3 mure në rrugë)
 • në një shkallë 20 metra nga ROG Rapture GT-AXE16000 (me 3 mure në rrugë)
 • kati i pare i nje pallati 35 metra nga ROG Rapture GT-AXE16000 (me 10 mure ne rruge).

Rezultatet e testit më befasuan këndshëm, edhe në pikën e gjashtë eksperimentale të kontrollit.

Sinjali ishte i fortë dhe i qëndrueshëm kudo, rezultatet janë thjesht fantastike. Madje, një nga kolegët e mi më pyeti nëse këto rezultate i mora me tel. Unë ju sugjeroj ta kontrolloni vetë. Komentet janë të tepërta këtu.

Kam marrë rezultate mbresëlënëse me këtë pajisje edhe në kohë lufte, dhe po sikur të kisha edhe një lidhje WAN 10 gigabit? Ky është me të vërtetë ruteri më i mirë i lojrave që kam testuar ndonjëherë.

Disa fjalë për portat USB. Këtu janë dy prej tyre. Sigurisht, këto janë aftësi dhe shpejtësi të ndryshme. Edhe pse shpejtësitë e shkarkimit janë gjithashtu në rregull të plotë. Nuk mund të ketë as ankesa. Po, këtu nuk ka të dhëna, por këto rezultate janë mjaft të mjaftueshme edhe për të përdorur ROG Rapture GT-AXE16000 si një lloj NAS. Ky është një plus i madh për blerësit e mundshëm të këtij ruteri.

E gjitha varet nga nevojat tuaja specifike, por jam i sigurt se edhe në aplikacione komplekse, ruteri definitivisht nuk do t'ju zhgënjejë. Kjo pajisje moderne e rrjetit do t'ju kënaqë jo vetëm me fuqinë dhe shpejtësinë e sinjalit, por edhe me dizajnin e saj të pazakontë dhe funksionimin "të qetë".

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS RT-AX89X: "përbindësh merimangë" me Wi-Fi 6

Në mbetjen e thatë

Ky ruter është padyshim modeli më ambicioz ASUS deri më sot, me aftësi mbresëlënëse në të gjitha nivelet. Shifrat e xhiros janë ndër më të lartat për standardin me klientë 2×2, mund të ketë pak vend për përmirësim, përveç lëshimit të klientëve 4×4 që përfitojnë nga aftësitë e tij.

Kësaj, ne duhet të shtojmë gjerësinë e brezit të tij me katër breza, i cili me të vërtetë i jep atij aftësinë maksimale për të mbështetur më shumë klientë se çdo ruter tjetër dhe për të ofruar transmetime të mëdha me shumë klientë falë 12 antenave të tij, 6 GHz, 5 GHz dhe 2,4 GHz. . Mund të merrni edhe më shumë në të ardhmen falë dy portave 10 gigabit që mund të shtohen si në LAN ashtu edhe në WAN, dhe një port USB për të lidhur serverin tonë të të dhënave.

ASUS ROG GT-AXE16000

Por le të jemi të sinqertë, jo të gjithë kanë nevojë për këtë produkt. Në shumicën e rasteve, blerja e këtij ruteri do të jetë humbje parash. Ju kujtojmë se kjo është pajisje vërtet e shtrenjtë - do të paguajmë rreth 26 hryvnia për të. A e justifikon cilësia çmimin? Po, në të gjitha parametrat dhe funksionalitetin. A ia vlen të blihet kjo pajisje? Gjithçka varet nga nevojat tuaja, por ato duhet të jenë vërtet të mëdha që përgjigjja të jetë po.

Veçanërisht, ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 ka, për mendimin tim, vetëm 2 disavantazhe: çmimin e lartë dhe përmasat, të cilat do të kërkojnë një vend të veçantë në brendësi.

ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 është një pajisje absolutisht e nivelit të lartë dhe ndoshta ruteri më i mirë që mund të blejmë tani. Në fakt, kjo fjali mund të përmbledhë të gjithë rishikimin. Është e mrekullueshme dhe nuk mund të gjesh asgjë më të mirë tani.

Lexoni gjithashtu:

Përfitimet

 • dizajn interesant modern
 • materiale dhe montim me cilësi të lartë
 • performancë me mbështetje për standardin Wi-Fi 6E
 • mjete të shkëlqyera sigurie dhe kontrolle prindërore
 • aplikacion i përshtatshëm celular ASUS Router
 • funksionimin pa probleme të të gjitha moduleve të komunikimit
 • aplikacioni, dhe veçanërisht ndërfaqja në ueb, është shumëfunksionale dhe e lehtë për t'u përdorur.

Nedolіki

 • antenave fikse
 • cilësi cina

Çmimet në dyqane

Rishikimi ASUS ROG Rapture GT-AXE16000: një ruter për përdoruesit më kërkues

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
10
Lehtësia e konfigurimit
10
Pajisjet dhe teknologjitë
10
butë
10
Produktiviteti
10
Përvoja e përdorimit
10
Cuna
8
ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 është një pajisje absolutisht e nivelit të lartë dhe ndoshta ruteri më i mirë që mund të blejmë tani. Në fakt, kjo fjali mund të përmbledhë të gjithë rishikimin. Është e mrekullueshme dhe nuk mund të gjesh asgjë më të mirë tani.
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

ASUS ROG Rapture GT-AXE16000 është një pajisje absolutisht e nivelit të lartë dhe ndoshta ruteri më i mirë që mund të blejmë tani. Në fakt, kjo fjali mund të përmbledhë të gjithë rishikimin. Është e mrekullueshme dhe nuk mund të gjesh asgjë më të mirë tani.Rishikimi ASUS ROG Rapture GT-AXE16000: një ruter për përdoruesit më kërkues