më tepërRrjetiRishikimi ASUS ROG Strix GS-AX5400: Wi-Fi 6 i disponueshëm për lojtarët

Rishikimi ASUS ROG Strix GS-AX5400: Wi-Fi 6 i disponueshëm për lojtarët

-

Ruterat e lojërave po tërheqin gjithnjë e më shumë jo vetëm lojtarët, por edhe përdoruesit e zakonshëm. Sot do t'ju prezantoj me diçka interesante ASUS ROG Strix GS-AX5400.

Në kompani ASUS kishte gjithmonë një përzgjedhje të madhe të pajisjeve të rrjetit për çdo shije, për çdo audiencë. Ruterat e tyre janë të njohur jo vetëm në mesin e përdoruesve të zakonshëm, por edhe në mesin e lojtarëve. Kohët e fundit kemi pasur një rishikim të të fuqishmëve ASUS ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition, e cila më bëri përshtypje jo vetëm me dizajnin e saj interesant dhe gamën e ngjyrave, por edhe me fuqinë dhe qëndrueshmërinë e funksionimit.

ASUS ROG Strix GS-5400

Tani është radha e një pajisjeje tjetër rrjeti - ASUS ROG Strix GS-AX5400. Siç mund ta keni marrë me mend, i përket serialit ASUS ROG Strix, i cili përfshin karta grafike, monitorë, motherboard dhe madje edhe laptopë që janë të fokusuar në mënyrë specifike në lojëra. Tani ASUS dëshiron të zgjerojë më tej gamën e këtij segmenti dhe lëshon ruterin e parë të lojrave të kësaj familjeje. Së shpejti do të shohim edhe ruterë të tjerë të dizajnuar për lojtarët më kërkues.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition: Një ruter i fuqishëm lojrash

Çfarë është interesante ASUS ROG Strix GS-AX5400

Ky është një nga ruterët më interesantë të lojërave me mbështetje për Wi-Fi 6 nga ASUS, për më tepër, me një çmim tërheqës. ASUS ROG STRIX GS-AX5400 është pjesë e një game të gjerë modelesh që marka ka tashmë në tregun e pajisjeve të rrjetit. Ky ruter dallohet nga pjesa tjetër me një dizajn të ri, mjaft agresiv me RGB në panelin e përparmë dhe një zgjerim të konsiderueshëm të veçorive ekskluzive të lojërave, si Modaliteti i Lojërave Mobile, Përshpejtuesi i Gear, Porti i Lojërave, Përshtatshmëria QoS dhe PS5. E gjithë kjo me një gjerësi bande totale prej 5400 Mbps dhe kapacitet lidhjeje 4×4 në 5 GHz. Kjo do të thotë, ky është një model mjaft interesant i gamës së mesme të ruterave me Wi-Fi 6, i cili, jam i sigurt, do të gjejë mbështetës.

ASUS ROG Strix GS-5400

Pyetja e vetme është nëse do të jetë në gjendje të mbajë veten në këtë kategori shumë të mbushur me njerëz, ku përfshihen edhe disa modele nga ASUS. Çmimi nuk është shumë i lartë - nga 8 UAH, por falë një numri të tillë funksionesh softuerësh, dizajni tërheqës dhe materialeve që korrespondojnë me pajisjet premium të konsumit, ASUS ROG Strix GS-AX5400 është shumë afër të qenit një nga ruterët më të mirë të lojrave që mund të blini. Duhet theksuar se ASUS ROG STRIX GS-AX5400 është një ruter Wi-Fi 6 i krijuar për lojtarë, por mund të çiftohet me një sistem ASUS AiMesh. Prandaj, zgjedhja është e juaja.

ASUS ROG Strix GS-5400

ASUS ROG Strix GS-AX5400 është një ruter Wi-Fi 6 me shpejtësi të lartë me lidhje me bandë të dyfishtë, duke ofruar shpejtësi deri në 4804 Mbps në 5 GHz dhe 574 Mbps në 2,4 GHz. Ky ruter mbështet një gjerësi brezi deri në 160 MHz në frekuencën 5 GHz, duke lejuar që PC dhe laptopë të shpejtë desktop të lidhen me shpejtësi deri në 2402 Mbps.

Le të hedhim një vështrim më të afërt në specifikimet teknike ASUS ROG Strix GS-AX5400.

Lexoni gjithashtu:

Specifikimet ASUS ROG Strix GS-AX5400

Model ASUS ROG STRIX GS-AX5400
Lloj Ruter me dy bandë
Klasa e pajisjes AX5400
Standardet e komunikimit me valë 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6)
Gama e frekuencave të mbështetura 2,4 / 5 GHz
Gjerësia maksimale e brezit 500 Mbps (2,4 GHz, 802.11n)

2167 Mbps (5 GHz, 802.11ac)

574 Mbps (2,4 GHz, 802.11 ax)

4804 Mbps (5 GHz, 802.11 ax)

Antenat 4 × e jashtme
Skema MIMO 2 × 2 (2,4 GHz)

4 × 4 (5 GHz)

Ndërfaqet e jashtme 1 × RJ45 (10/100/1000 WAN)

4 × RJ45 (10/100/1000 LAN)

1 × USB 3.2 Gjeneral 1

Përpunues 3 × 1,5 GHz
Sasia e memories RAM është DDR3/permanente 512 MB / 256 MB
buton Fuqia, Rivendosja, WPS
Rrjetet e mysafirëve 3 × në 2,4 GHz

3 × në 5 GHz

Mbrojtja e rrjetit pa tela WPA/WPA2/WPA3-PSK, WPA/WPA2-Enterprise
Protokollet e mbështetur IPv4, IPv6
Furnizimi me energji elektrike 33 W (19 V në 1,75 A)
Dimensionet 268 × 59 × 180 mm
Peshorja 701,3 g
Garanci 3 vjet
Faqja e pajisjes ASUS ROG STRIX GS-AX5400
Faqja e internetit e prodhuesit ASUS ROG

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ZenBook 13 OLED (UX325): Ultrabook universal me një ekran OLED

Çfarë përfshihet?

ASUS ROG STRIX GS-AX5400 vjen në një kuti elegante të zezë dhe të kuqe ASUS ROG. Në mes shohim imazhin e vetë ruterit, dhe në të majtë të tij është teksti me emrin e vetë ruterit. Në këndin e majtë është logoja ROG, dhe në këndin e kundërt është një logo që tregon se mbështet standardin WiFi6.

Nëse e kthejmë kutinë nga ana tjetër, do të jemi në gjendje të shohim veçoritë që ajo mbështet ASUS ROG STRIX GS-AX5400. Përveç kësaj, shkrimi në kuti sugjeron se bëhet fjalë për një ruter WiFi 6, i cili duhet të ofrojë shpejtësi më të larta se WiFi 5. Gjithashtu, ky ruter i kushton shumë rëndësi optimizimit të lojrave si dhe sigurisë. ASUS premton siguri falas për jetën e ruterit, softueri i të cilit do të përditësohet vazhdimisht.

Antenat nuk janë të lëvizshme, kështu që gjithçka është e paketuar mirë në një kuti kartoni, ku, përveç vetë ruterit, ka një furnizim me energji elektrike me një kabllo që do të sigurojë 19 V dhe 1,75 A, kështu që mund të na sigurojë 33 W fuqia për të fuqizuar ruterin. Nuk harruam edhe kabllon e zezë të rrjetit Cat5e Ethernet, si dhe manualet e ndryshme letre, kartat e garancisë etj. Ekziston edhe një broshurë Intel për përditësimet e drejtuesve nëse jeni duke përdorur kartat e prodhuesit. Kjo do të thotë, ne kemi një grup standard për një ruter modern.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS BR1100F: Një laptop kompakt i konvertueshëm për të mësuar dhe kreativitet

Dizajn tërheqës i lojës ASUS ROG STRIX GS-AX5400

Ky ruter ka një dizajn të matur dhe elegant. Është menjëherë e qartë se ai është i orientuar drejt lojërave pasi gjejmë logon popullore në pjesën e përparme ASUS ROG. Materialet e ndërtimit të këtij ruteri i përkasin klasës premium. Gjëja e parë që na tërheq vëmendjen është kutia plastike shumë e këndshme në prekje e këtij ruteri. Plastika është me cilësi të lartë, mat, megjithëse ende mbledh pluhur intensivisht.

ASUS ROG Strix GS-5400

Në anën e majtë janë LED për statusin e harduerit, statusin e internetit, WiFi 2,4 GHz, WiFi 5 GHz dhe statusin e informacionit.

ASUS ROG Strix GS-5400

Në të djathtë, ne shohim logon ROG, e cila ka një dizajn mbresëlënës me shumë ngjyra, megjithëse nuk shkëlqen.

ASUS ROG Strix GS-5400

Në fund është një LED që kalon nëpër të gjithë ruterin, ne mund ta ndryshojmë gjendjen e tij me firmware ASUS Aura RGB, dhe madje sinkronizoni dridhjen e tij me komponentë të tjerë ASUS, të tilla si pllaka amë, monitorë etj.

ASUS ROG Strix GS-5400

Nuk ka butona ose porte në anën e djathtë dhe të majtë të këtij ruteri, vetëm grila të vogla ventilimi për të lejuar ajrin të hyjë, duke parandaluar ngrohjen brenda.

ASUS ROG Strix GS-5400

Në anën e pasme të ruterit janë të gjitha portat dhe butonat. Pra, nga e majta në të djathtë do të shihni sa vijon: një lidhës i rrymës, butoni i ndezjes/fikjes së ruterit, një port USB 3.0, 4 porte Gigabit Ethernet për LAN, një port Gigabit Ethernet për Internet WAN, një buton WPS (i cili mund të jetë konfiguruar për të kryer funksione të tjera), si dhe butonin RESET për rivendosjen e ruterit në cilësimet e fabrikës.

Kjo pjesë e pasme përmban gjithashtu katër antena të jashtme fikse, por ato mund të anohen, gjë që është mjaft e përshtatshme për akordim më të mirë.

Pjesa e poshtme e ruterit është një grilë e madhe ventilimi e fortë për ftohjen e duhur të komponentëve të brendshëm. Ka edhe dy këmbë që nuk rrëshqasin, dy vrima për montimin e ruterit në mur dhe në pjesën qendrore ka një ngjitës me shumë informacion.

Kjo ngjitëse tregon modelin e saktë të ruterit, frekuencën e funksionimit, specifikimet e hyrjes elektrike (19V dhe 1,75A), versionin e harduerit të ruterit, versionin e paracaktuar të firmuerit, adresën MAC dhe numrin serial dhe një kod QR. Mund ta skanojmë duke përdorur një smartphone për të vazhduar konfigurimin duke përdorur programin ASUS Ruter.

ASUS ROG Strix GS-5400

Më në fund, këtu mund të shihni gjithashtu adresën IP të paracaktuar të ruterit duke shtypur domenin e ruterit.asus.com do të jemi në gjendje të aksesojmë administrimin e ruterit ose asistentin e konfigurimit.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS TUF Gaming RTX 3060 12 GB: Quadro për buxhetet?

Dhe çfarë ka brenda?

Ka dy gjëra që e bëjnë çdo ruter të fuqishëm, çipat dhe softueri. Ndarja e rrjetit ASUS ka një reputacion të mirë për përdorimin e çipave më të fundit dhe më të fuqishëm në produktet e saj të rrjetit. Broadcom BCM6750, i cili u instalua në ASUS ROG STRIX GS-AX5400 është një çip 64-bit me tri bërthama me një frekuencë ore prej 1,5 GHz. Ai kombinon shumë gjëra në një çip të vetëm duke përdorur një SoC, një sistem-në-një-çip si në telefonat celularë. Wi-Fi 6 OFDMA është një zgjidhje mjaft e fuqishme për një rrjet WLAN. Përveç kësaj, ekziston një çip Broadcom BCM43684 4×4 Wi-Fi 6 AP. Ai adreson nevojat wireless të përdoruesve të shumtë në të njëjtën kohë me 4 rryma të OFDMA me bandë të dyfishtë. E gjithë kjo plotësohet nga 512 MB RAM dhe 256 MB memorie flash.

ASUS ROG Strix GS-5400

В ASUS Veçoritë e lojërave ROG STRIX GS-AX5400 u jepet përparësia kryesore, të cilat së bashku me shumë mekanizma na lejojnë t'i japim përparësi trafikut të të dhënave për lojërat.

Kur lidhni një sistem të aktivizuar me AiMesh me një strukturë ASUS Mesh, do të mund ta përdorni si pjesë të të njëjtit rrjet pa asnjë instalim, domethënë nuk kërkohet më konfigurim shtesë.

Lexoni gjithashtu: Si të zgjidhni një ruter Wi-Fi: në shembullin e pajisjeve nga ASUS

Vendosja dhe përdorimi i ruterit ASUS ROG STRIX GS-AX5400

Konfigurimi fillestar i ruterit mund të kryhet si duke përdorur një kompjuter të lidhur me ruterin dhe një smartphone, si dhe një aplikacion celular ASUS Një ruter që është i disponueshëm për iOS dhe Android. Shumicën e kohës e konfiguroj ruterin tim duke përdorur ndërfaqen e internetit. Kjo ju lejon ta rregulloni atë sipas nevojave tuaja. Edhe pse përdor edhe aplikacionin celular. Më poshtë do të flas edhe për të.

ASUS ROG Strix GS-5400

Procesi përfshin identifikimin e llojit të lidhjes së internetit që përdorni, ofrimin e informacionit të nevojshëm të lidhjes, zgjedhjen e emrit dhe fjalëkalimit të Wi-Fi dhe marrjen e vendimeve të nevojshme të konfigurimit. Procesi në vetvete është aq i thjeshtë dhe i qartë sa që edhe një fillestar mund ta përballojë atë, prandaj jini më të guximshëm në këtë çështje.

Ruteri kontrollon gjithashtu për përditësime të firmuerit, prandaj sigurohuni që të instaloni firmuerin më të fundit me përmirësimet më të fundit dhe rregullimet e gabimeve.

Më pas mund të lidhni kompjuterët dhe pajisjet tuaja me rrjetin dhe të përdorni softuerin e ruterit për më shumë akordim. Ndërfaqja e administrimit është e lehtë për t'u përdorur, e organizuar logjikisht dhe e disponueshme në 25 gjuhë. Mund të kontrolloni shumë cilësime, kështu që përdoruesit e rastësishëm dhe ata më të avancuar do të jenë të kënaqur me opsionet e disponueshme. Vlen të përmendet se në krye të ndërfaqes standarde që keni në shumicën e ruterave ASUS, aplikuar lëkurën e Republikës së lojtarëve.

Pas përfundimit të konfigurimit fillestar, do të përshëndeteni me ekranin kryesor ku mund të përdorni cilësimet bazë. ROG Strix GS-AX5400 ka një sfond lojrash ndryshe nga modelet standarde si ZenWiFi XD6, por përndryshe ndërfaqja e përdoruesit është e njëjtë. Faqja kryesore, e quajtur "Harta e Rrjetit", tregon se cilat pajisje janë të lidhura. Detajet mund të zgjerohen duke klikuar në pjesë të ndryshme të hartës. Në të djathtë është një kuti me tre skeda që tregon skedën Wireless për cilësimet e shpejta me valë. Skeda e Statusit shfaq informacione të tilla si përdorimi i CPU, RAM dhe porta Ethernet, së bashku me grafikë të mahnitshëm të drejtpërdrejtë.

Aura RGB është vendi ku mund të rregulloni ose fikni LED-të RGB që ndodhen në pjesën e përparme të ruterit. Efektet e disponueshme janë Static, Breath, Wave, Frame, Gradient, Evolution dhe Rainbow.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Pas hartës së rrjetit është "AiMesh" për shtimin e ruterave të pajtueshëm ASUS për të krijuar një sistem rrjeti rrjetë. AiMesh mbështet komunikimin me valë dhe me tela, të cilin përdoruesi mund ta konfigurojë. Pajisjet mund të bllokohen nga roaming ndërmjet nyjeve.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Në seksionin "Rrjeti i vizitorëve", mund të vendosni një SSID të veçantë për përdoruesit e ftuar me akses të kufizuar në rrjetin tuaj lokal. Ju madje mund të kufizoni gjerësinë e brezit të rrjetit të mysafirëve.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

AiProtection është një softuer i integruar mbrojtës nga Trend Micro që mund të vlerësojë automatikisht sigurinë e ruterit tuaj, të bllokojë faqet me qëllim të keq, të mbrojë nga dobësitë dhe të zbulojë dhe bllokojë pajisjet e infektuara. Këtu mund të konfiguroni gjithashtu kontrollet prindërore me bllokimin automatik të kategorive të aksesit në internet.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Seksioni "Përshtatës QoS" ka të bëjë kryesisht me performancën e internetit për një rrjet lokal. Ka katër nën-seksione siç tregohet në pamjen e mësipërme. Këto përfshijnë Monitorin e gjerësisë së brezit, i cili ofron grafikë që tregojnë përdorimin total të gjerësisë së brezit për të gjithë rrjetin, si dhe përdorimin nga klientë individualë. QoS ka opsione për QoS Adaptive, QoS Tradicionale dhe Kufizimi i Gjerësisë së Bandës. Historiku i shfletimit në ueb tregon se cilat faqe interneti janë vizituar nga pajisjet e lidhura.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Në seksionin tjetër "Analizatori i Trafikut" mund të gjeni statistikat e përdorimit të rrjetit. Ekzistojnë gjithashtu grafikët dhe grafikët interesantë që përditësohen çdo orë për të treguar se si përdoret rrjeti juaj dhe nga cilat pajisje ose aplikacione. Në skedën Monitorimi i Trafikut, mund të monitoroni trafikun në hyrje ose në dalje në ndërfaqe të ndryshme fizike.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Seksioni "Lojërat" është specifik për linjën e ruterave ASUS ROG dhe ju lejon të optimizoni lidhjen për lojëra. Këto përfshijnë Përshpejtuesin e Lojërave, Modalitetin e Lojërave Mobile dhe Open NAT. Përshpejtuesi i lojërave është thjesht një cilësim QoS i veçantë për pajisjen, ndërsa Modaliteti i Lojërave Mobile kërkon një aplikacion ASUS Ruter.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Open NAT është në fakt i njëjtë me ekranin tjetër në menunë e majtë të navigimit. Këtu mund të krijoni rregulla të përcjelljes së portit për lojërat në internet. Ka profile të integruara për lojëra të njohura në internet si CS:GO, Dota 2, Minecraft, Overwatch dhe StarCraft 2.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Pas Open NAT, ka një program USB. Këtu mund të konfiguroni punën me një pajisje të lidhur me portën USB të ruterit. Midis tyre është AiDisk, i cili është krijuar për ndarjen e skedarëve në disqet USB përmes Internetit. Qendra e serverëve ka konfigurim për UPnP, iTunes, FTP dhe Network Place (Samba). Opsione të tjera: serveri i printerit të rrjetit, 3G/4G, Apple Time Machine dhe Shkarko Master. 3G/4G ju lejon të përdorni një çelës USB me valë ose një telefon Android si modem. Pjesa tjetër duhet të jetë vetë-shpjeguese.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Në seksionin "Komunikimi me valë", parametrat e komunikimit me valë janë konfiguruar. Pamja e mësipërme e ekranit tregon të gjitha opsionet për skedën e Përgjithshme, ku mund të konfiguroni cilësimet standarde të Wi-Fi si SSID, modalitetin me valë, cilësimet e enkriptimit dhe cilësimet e kanalit. Skedat e tjera përfshijnë konfigurimin e mbrojtur të WPS ose Wi-Fi, Sistemin e shpërndarjes WDS ose Wireless, Filter MAC me valë, Cilësimet RADIUS, Professional dhe Lista e Blloqeve Roaming.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Për përdoruesit e avancuar, skeda "Profesionale" në këtë seksion do të jetë mjaft interesante. Disa nga këto opsione përfshijnë skemën e modulimit, kontrollin e fuqisë së transmetimit, formimin e qartë të rrezeve dhe formimin universal të rrezes. Shumë nga këto opsione zakonisht nuk gjenden në firmware-in e klasës së konsumatorit, kështu që shpresoj se kjo do t'u pëlqejë atyre përdoruesve që priren të merren me to.

Seksioni tjetër është LAN, ai ka pesë skeda duke përfshirë LAN IP, DHCP Server, Route, IPTV dhe Switch Control. Këto janë funksione standarde për pothuajse çdo ruter, kështu që emrat e tyre duhet të jenë të vetë-shpjegueshëm.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Në seksionin WAN, mund të konfiguroni ndërveprimin e ruterit me ofruesin e shërbimit të internetit. Pamja e mësipërme e ekranit tregon skedën e lidhjes në internet. Grumbullimi WAN është një veçori që grumbullon dy porte Gigabit Ethernet në ROG Strix GS-AX5400 për të rritur shpejtësinë e lidhjes deri në 2 Gbps. Skeda të tjera përfshijnë Dual WAN, Port Trigger, Virtual Server/Port Forwarding, DMZ, DDNS dhe NAT Passthrough. ASUS ofron shërbimin e vet DDNS që mund të konfigurohet drejtpërdrejt nga kjo ndërfaqe përdoruesi.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Ekrani tjetër është "Amazon Alexa" (nuk shfaqet). Ju mund ta lidhni ruterin me llogarinë tuaj në Amazon dhe ta kontrolloni atë me komanda zanore duke përdorur aftësinë Amazon Alexa ASUS Ruteri. Në seksionin IPv6, mund të konfiguroni cilësimet e Internetit IPv6 për GS-AX5400.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Seksioni tjetër që dua të theksoj është seksioni VPN. Seksioni VPN ka skedat VPN Server, VPN Fusion dhe Instant Guard. ROG Strix GS-AX5400 ka mbështetje të integruar për serverët PPTP, OpenVPN dhe IPSec VPN. Pamja e mësipërme e ekranit tregon skedën VPN Fusion. VPN Fusion ju lejon të lidheni me shumë serverë VPN në të njëjtën kohë dhe të caktoni pajisjet e klientit për t'u lidhur me ato tunele VPN në nivelin e ruterit, gjë që është shumë interesante. Instant Guard ju lejon të kontrolloni se kush është i lidhur me një server VPN në një ruter që mund të krijoni me aplikacionin ASUS Ruter.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Seksioni tjetër i Firewall përmban katër skeda: Të përgjithshme, Filtri URL, Filtri i fjalëve kyçe dhe Filtri i Shërbimeve të Rrjetit (nuk shfaqet). Në skedën "Të përgjithshme", mund të aktivizoni ose çaktivizoni murin e zjarrit, si dhe të konfiguroni cilësime të tilla si mbrojtja nga sulmet DoS dhe përgjigja ping. Pjesa tjetër është ajo që thonë emrat e tyre.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Pamja e mësipërme e ekranit është seksioni "Administrimi", i cili përmban gjashtë skeda: "Modaliteti i funksionimit", "Sistemi", "Përditësimi i firmuerit", "Cilësimet e Rimëkëmbjes/Ruajtjes/Nisjes", "Reagimet" dhe "Privatësia". Modaliteti i funksionimit e vendos ROG Strix GS-AX5400 në modalitetin e ruterit me valë/Modalitetin e ruterit AiMesh, modalitetin AP/Modalitetin e ruterit AiMesh, modalitetin e përsëritësit, modalitetin e urës së medias ose modalitetin e nyjeve AiMesh. Pamja e mësipërme e ekranit përmban skedën "Sistemi". Skeda Privacy ofron një opsion për të ndaluar ndarjen e informacionit me Trend Micro për AiProtection, Traffic Analyzer, Apps Analyzer, Adaptive QoS/Game Boost dhe Web History. Pjesa tjetër e skedave duhet të jetë vetë-shpjeguese.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Seksioni i Regjistrit të Sistemit përmban shtatë skeda për Regjistrin e Përgjithshëm, Regjistrin me valë, DHCP Lease, IPv6, Tabelën e Rrugës, Përcjelljen e Portit dhe Lidhjet.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Së fundi, kemi seksionin "Mjetet e rrjetit", i cili përfshin skedat për Analizën e Rrjetit, Netstat, Wakeup via LAN dhe Rregullën e lidhjes inteligjente. Në pamjen e mësipërme të ekranit për skedën Rregulli i lidhjes së zgjuar, mund të rregulloni mirë se si ruteri i drejton automatikisht klientët në brezin më të përshtatshëm pa tel.

ASUS ROG Strix GS-5400-web
Kliko per te zmadhuar

Në përgjithësi, firmware ASUS shumë mirë për opsionet dhe opsionet e konfigurimit të disponueshme për përdoruesit. Nëse nuk ju pëlqen të gërmoni në veçori shumë specifike, atëherë mund të shmangni fare përdorimin e ndërfaqes së internetit. Cilësimet standarde do të jenë të mjaftueshme që ju të punoni siç duhet.

ASUS ROG Strix GS-5400

Sidoqoftë, ndërfaqja e përdoruesit është e dizajnuar shumë mirë, tërheqëse vizualisht dhe e lehtë për t'u naviguar, dhe seksionet janë rregulluar logjikisht për qasje të shpejtë, duke e bërë atë intuitive si për përdoruesit fillestar ashtu edhe për entuziastët.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS RT-AX89X: "përbindësh merimangë" me Wi-Fi 6

Çfarë mund të bëjë programi ASUS Router

Duhet të kujtojmë se me ndihmën e aplikacionit ASUS Router gjithashtu mund të kryeni cilësimet fillestare të ruterit. Ky proces është gjithashtu mjaft i thjeshtë dhe i qartë.

Vetë aplikacioni nga ASUS është zakonisht i shpejtë dhe i përgjegjshëm dhe është mënyra më e shpejtë për të aktivizuar modalitetin e lojës pasi ruteri nuk ka butona harduerikë.

Kontrollet prindërore janë të disponueshme me cilësime të thjeshta falë profileve të përdoruesve dhe filtrave të para-ndërtuar për grupmosha të ndryshme. Mbështetja Alexa përfshihet gjithashtu për ata që duan të kontrollojnë ruterin e tyre duke përdorur komandat zanore. Mund të konfiguroni rrjetet e miqve direkt nga telefoni juaj inteligjent nëse keni vizitorë që duhet të jenë në linjë, por nuk kanë nevojë për qasje në pajisjet e rrjetit lokal.

ASUS ROG Strix GS-5400

AiMesh gjithashtu mund të konfigurohet nga brenda aplikacionit. AiMesh ju lejon të përdorni ruterë të tjerë ASUS për të ndërtuar një rrjet të veçantë rrjetë në shtëpinë tuaj. Ju gjithashtu mund të përdorni nyjet ZenWiFi në një rrjetë. Kjo ju lejon të kombinoni funksionet e një ruteri të lojrave me nyjet kompakte të një sistemi rrjetë. Nëse e ndani Wi-Fi tuaj me të tjerët, kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur aksesin me përparësi në portën LAN të lojërave pa kompromentuar mbulimin Wi-Fi në pjesën tjetër të shtëpisë tuaj.

Softueri i sigurisë AiProtection Pro i Trend Micro do të jetë i dobishëm. Është falas për të gjithë jetën e pajisjes dhe ju lejon të mbroni rrjetin nga ruteri.

ASUS ROG Strix GS-5400

Më në fund, Instant Guard mund të aktivizohet për të siguruar një lidhje të lehtë VPN me ruterin tuaj në shtëpi. Kjo është e shkëlqyeshme nëse doni të siguroheni që lidhja juaj të jetë e sigurt kur përdorni Wi-Fi publik, pasi krijon një tunel të sigurt direkt në ruterin tuaj. Kjo mund të konfigurohet nëpërmjet një aplikacioni për Android dhe iOS, megjithëse do t'ju duhet të lidheni me Wi-Fi të shtëpisë tuaj për ta konfiguruar, prandaj sigurohuni që ta konfiguroni përpara se të shkoni.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS Vivolibër Pro 16X OLED (N7600): Notebook 16 inç me ekran OLED

Si funksionon në praktikë ASUS ROG STRIX GS-AX5400

Sigurisht, unë testoj të gjithë ruterat në apartamentin tim në Kharkiv, i cili ndodhet në një ndërtesë të zakonshme panelesh nëntëkatëshe. Dhe kjo do të thotë se më presin të gjitha "hijeshtrat" ​​e ndërtesave të tilla, me të gjitha pengesat, dyshemetë e betonit të armuar dhe muret e trasha të betonit që mund të pengojnë punën e duhur. Por kjo definitivisht nuk vlen për ruterat e tillë të fuqishëm si ASUS ROG STRIX GS-AX5400. Për këtë pajisje rrjeti duket se të gjitha këto pengesa nuk ekzistojnë. Sinjali është i fortë dhe i qëndrueshëm kudo, praktikisht nuk ka zona "të vdekura". E gjithë sipërfaqja e banesës është e mbuluar në mënyrë uniforme me Wi-Fi të qëndrueshëm. Gjëja më e rëndësishme është që të gjitha pajisjet e lidhura funksionuan në mënyrë të qëndrueshme, pa probleme ose përplasje. Dhe unë kam mjaft prej tyre: një sistem sigurie, një TV 55 inç, telefona inteligjentë, laptopë, një tastierë lojërash.

ASUS ROG Strix GS-5400

Së pari, vendosa të kontrolloja lidhjen me tela dhe zbulova se treguesit janë praktikisht të njëjtë me ato të deklaruara nga ofruesi im. Praktikisht nuk kishte probleme me një lidhje të tillë. Ndoshta dikujt do t'i mungojë porti WAN 2,5 gigabit, por kjo nuk është kritike.

Zakonisht, për të testuar sinjalin dhe forcën e tij, unë zgjedh pesë pika kontrolli në banesën time, kështu që nuk bëra përjashtim për heroin e rishikimit tim:

  • 1 metër nga ASUS ROG STRIX GS-AX5400 (në një dhomë)
  • 3 metra nga ASUS ROG STRIX GS-AX5400 (me 2 mure në rrugë)
  • 10 metra nga ASUS ROG STRIX GS-AX5400 (me 2 mure në rrugë)
  • 15 metra nga ASUS ROG STRIX GS-AX5400 (me 3 mure në rrugë)
  • në shkallët 20 metra nga ASUS ROG STRIX GS-AX5400 (me 3 mure në rrugë)

Ruteri "shkëlqyeshëm" u përball me detyrat e caktuara. Rezultatet e testit më befasuan këndshëm, megjithëse ishte e qartë se aktualisht po testoja një nga ruterët më të fuqishëm të lojrave.

Nuk është për t'u habitur që sinjali ishte i qëndrueshëm kudo, shpejtësitë janë mjaft të larta. Nuk kishte probleme me lidhjen. Pamjet e ekranit do të flasin vetë.

Sa i përket portës USB, shpejtësitë e shkarkimit janë gjithashtu në rregull të përsosur këtu. Nuk duhet të ketë as ankesa. Po, nuk ka të dhëna këtu, por rezultatet e dhëna janë mjaft të mjaftueshme për t'u përdorur ASUS ROG STRIX GS-AX5400 si një lloj NAS. Më erdhi pak keq që porta USB është e vetmja në këtë ruter, dy porte USB duhet të bëhen standarde në pajisjet e rrjetit të lojrave.

Dua të them disa fjalë për stabilitetin e punës ASUS ROG STRIX GS-AX5400. Shpesh dëgjoni dhe lexoni se ndonjëherë duhet të rindizni ruterin për funksionimin e duhur. Gjatë gjithë periudhës së testimit, heroi i rishikimit tim ka punuar gjithmonë në mënyrë të qëndrueshme, pa ankesa ose dështime. Edhe një herë "arriti" një përditësim i softuerit. Gjithçka shkoi shpejt dhe pa incidente. I bën nder skuadrës ASUS.

Lexoni gjithashtu: TOP-5 ruterat e lojrave ASUS: Pse keni nevojë për një ruter lojrash për lojëra?

Le të përmbledhim

Është atje ROG Strix GS-AX5400 një tjetër ruter i denjë nga ASUS, dhe a kanë nevojë për vërtetim shtesë duke pasur parasysh reputacionin e tyre tashmë të shkëlqyer në botën me valë? Kjo është pikërisht pyetja që i kam bërë vetes gjatë gjithë periudhës së testimit.

Më lejoni të filloj duke thënë se gjatë testeve të mia, ky ruter Wi-Fi i orientuar nga lojrat AX5400 i rangut të mesëm ishte në gjendje të siguronte performancë të qëndrueshme me valë në të gjitha vendndodhjet. Të gjitha rezultatet e botës reale ishin në përputhje me klasën e tij të performancës.

Rishikimi ASUS ROG Strix GS-AX5400: Wi-Fi 6 i disponueshëm për lojtarët

Gjithashtu, lojtarët patjetër do të tërhiqen nga dizajni i pazakontë me ndriçimin RGB. Për disa, ky është gjithashtu një plus kur zgjedhin pajisjet e rrjetit të lojrave. Megjithëse dizajni është në të vërtetë mjaft i zoti dhe i matur, ROG Strix GS-AX5400 do të përshtatet në çdo brendshme. Në përgjithësi hesht për mbushjen teknike. Procesori dhe memoria e tij mjaftojnë për të plotësuar nevojat e sotme. Softueri është gjithashtu në nivelin më të lartë. Gjithçka që ju nevojitet në një ruter modern të lojrave është këtu.

Edhe pse mungesa e një porti WAN 2,5 gigabit dhe një porti të dytë USB mund të jetë pak surprizë për lojtarët më të avancuar, nuk është aspak kritike. Për më tepër, duhet të theksohet se ROG Strix GS-AX5400 ka një çmim mjaft tërheqës për një ruter lojrash.

Pra, nëse dëshironi një ruter lojrash me një çmim të përballueshëm me të gjitha këmbanat dhe bilbilat në këtë segment, atëherë ASUS ROG Strix GS-AX5400 do të jetë zgjidhja më e mirë.

Lexoni gjithashtu:

Çmimet në dyqane

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Rishikimi ASUS ROG Strix GS-AX5400: Wi-Fi 6 i disponueshëm për lojtarët

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
9
Lehtësia e konfigurimit
10
Pajisjet dhe teknologjitë
9
butë
9
Produktiviteti
10
Përvoja e përdorimit
10
Cuna
8
Nëse dëshironi një ruter lojrash të përballueshme me të gjitha këmbanat dhe bilbilat në këtë segment, atëherë ASUS ROG Strix GS-AX5400 do të jetë zgjidhja më e mirë.
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Nëse dëshironi një ruter lojrash të përballueshme me të gjitha këmbanat dhe bilbilat në këtë segment, atëherë ASUS ROG Strix GS-AX5400 do të jetë zgjidhja më e mirë.Rishikimi ASUS ROG Strix GS-AX5400: Wi-Fi 6 i disponueshëm për lojtarët