Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
më tepërRrjetiRishikimi ASUS ZenWiFi Pro ET12: një sistem i fuqishëm Mesh

Rishikimi ASUS ZenWiFi Pro ET12: një sistem i fuqishëm Mesh

-

Sistemi i fuqishëm i rrjetës moderne ASUS ZenWiFi Pro ET12 ka 10 antena të brendshme, mbështetje Wi-Fi 6E dhe një dizajn interesant. Është kjo pajisje e mrekullueshme e rrjetit që do të shqyrtojmë sot.

Sistemet rrjetë doli të ishin një zgjidhje e shkëlqyer që eliminon problemet me mbulimin dhe funksionimin e ngadaltë të rrjeteve Wi-Fi në apartamente dhe shtëpi të mëdha. Ato ju lejojnë të shpërndani në mënyrë efektive aksesin në internet në të gjitha dhomat dhe qoshet e shtëpisë. Megjithatë, jo çdo sistem rrjeti funksionon në të njëjtën mënyrë, disa zgjidhje të pronarit japin një avantazh të paparë. Heroi i këtij rishikimi është ZenWiFi Pro ET 12 shumë i shpejtë - zgjidhja më e fundit nga ASUS.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ROG Rapture GT-AX6000 EVA Edition: Një ruter i fuqishëm lojrash

Pozicionimi dhe çmimi ASUS ZenWiFi Pro ET12

Këtë vit testova disa rutera Wi-Fi 6 që më impresionuan me performancën e tyre në botën reale. Dhe tani më duhej të provoja gjithashtu sistemin e rrjetit Wi-Fi 6E Mesh - ASUS ZenWiFi Pro ET12 (AXE11000) është një sistem rrjeti me tri breza me mbështetje Wi-Fi 6E. Dhe çfarë e bën këtë standard interesant? E thënë thjesht, Wi-Fi 6E është një zgjerim i Wi-Fi 6 në brezin 6 GHz. Wi-Fi 6E funksionon sipas të njëjtit standard si Wi-Fi 6, por me një spektër të zgjeruar. 6 GHz është një brez i ri frekuencash në rangun prej 5,925 deri në 7,125 GHz, duke siguruar deri në 1200 MHz spektër shtesë. Ndryshe nga brezat ekzistues ku kanalet aktualisht janë të përqendruara në një spektër të kufizuar, brezi 6 GHz ekziston pa mbivendosje ose ndërhyrje. Qasja në frekuencën 6 GHz siguron më shumë gjerësi bande, shpejtësi më të lartë dhe vonesë më të ulët, duke siguruar burime për inovacionet e ardhshme si AR/VR, transmetim video 8K dhe më shumë.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Kur e shikoni për herë të parë, mahniteni nga pamja dhe përmasat e saj. Kur lexoni specifikimet e tij, mahniteni nga hardueri i fuqishëm brenda.

Kush ka nevojë për një sistem kaq të fuqishëm rrjetë me mbështetje Wi-Fi 6E? Para së gjithash, ky ruter do të jetë një gjetje e shkëlqyeshme për ata që ndjekin zhvillimet më të fundit në botën e teknologjisë dhe duan të jenë në trend, dhe gjithashtu kuptojnë se ASUS ZenWiFi Pro ET12 është një blerje afatgjatë. Gjithashtu, ky sistem Mesh është i përshtatshëm për ata që kanë një shtëpi të madhe private ose një zyrë të vogël. Falë ASUS ZenWiFi Pro ET12 nuk do të ketë zona "të vdekura" në shtëpinë ose zyrën tuaj, sinjali do të jetë i qëndrueshëm dhe i fuqishëm.

Rishikimi ASUS ZenWiFi Pro ET12: një sistem i fuqishëm Mesh

Tani disa fjalë për çmimin. Është e qartë se një sistem i tillë modern Mesh nuk mund të jetë i lirë, dhe kjo, natyrisht, nuk ka nevojë t'i shpjegohet askujt. Le të themi që në fillim: po, kjo është një pajisje shumë e shtrenjtë. ASUS ZenWiFi Pro ET 12 së shpejti do të shfaqet në raftet e dyqaneve të Ukrainës. Deri më tani, dihet se një grup prej dy blloqesh do të kushtojë afërsisht 37 UAH, dhe një grup me një stacion do të kushtojë rreth 000 UAH.

Ky ruter nuk është për të gjithë, madje do të them më shumë - për shumicën e njerëzve kjo pajisje do të jetë e tepërt. As unë nuk arrita ta përdor atë në potencialin e tij të plotë, por kjo është e mrekullueshme sepse do të thotë që edhe përdoruesit e fuqisë marrin një produkt që do t'u zgjasë për vitet në vijim.

Gjithashtu interesante: Rishikimi ASUS ROG Cetra True Wireless: kufje lojrash TWS

Specifikimet ASUS ZenWiFi Pro ET12

 • Virobnik: ASUS
 • Lloji: Ruter me valë (ruter)
 • Procesori: 2.0 GHz me katër bërthama 64 bit
 • Kujtesa: 256 MB ROM, 1 GB RAM
 • Fuqia mbi Ethernet (PoE): nr
 • Furnizimi me energji elektrike: 19V, 2,37A
 • Standardi: Wi-Fi 802.11ax
 • Shpejtësia maksimale e lidhjes: 1148 Mbps (2.4 GHz), 4804 Mbps (5 GHz), 4804 Mbps (5 GHz)
 • Mbështetje me bandë të dyfishtë: Po
 • Teknologjia e rrjetës: Teknologjia e rrjetës - ose roaming pa probleme. Falë teknologjisë moderne Mesh, modulet formojnë një rrjet të vetëm shtëpiak me një emër. Pajisjet tuaja do të kalojnë automatikisht ndërmjet moduleve të ndryshme të rrjetit me shpejtësi të lartë kudo që të shkoni.
 • Lloji dhe fuqia e antenës: 10 antena të brendshme
 • Ndërfaqja e lidhjes (porta LAN): 2 porte (1000 Mbit/s), 1 porte (2500 Mbit/s)
 • Hyrja (porta WAN): 1 portë (2500 Mbps)
 • Lloji i lidhjes WAN: IP automatike, IP statike, PPPoE, PPTP, L2TP
 • Lidhja: VPN IPSec, L2TP, PPTP, OpenVPN
 • Siguria me valë: WPA3-PSK, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, WPS
 • Të tjera: MU-MIMO, Beamforming, OFDMA.

Dhe çfarë ka në komplet?

ASUS ZenWiFi Pro ET12 vjen në një kuti kartoni të madhe elegante me një imazh të madh të dy stacioneve të përfshira në kapakun e sipërm. Në anët dhe në anën e pasme të kutisë, ju shihni shumë detaje teknike rreth këtij sistemi Wi-Fi rrjetë, duke përfshirë një prezantim të detajuar të standardit Wi-Fi 6E dhe portat e dyfishta 2,5 Gbps në këtë komplet.

Gjithçka është e paketuar bukur, përveç vetë kullave, në qendër ka edhe seksione anësore për aksesorët. Në kuti do të gjeni: dy stacione ZenWiFi Pro ET12 dhe përshtatës të rrymës për to, një kabllo rrjeti RJ-45, një udhëzues të shpejtë, karta garancie dhe dokumentacion tjetër nga ASUS. Një fakt i mirë është se për tregjet evropiane ky komplet vjen me adaptorë të energjisë për të gjitha llojet e prizave të përdorura në atë pjesë të botës.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Vetë procesi i shpaketimit të një sistemi Wi-Fi rrjetë ASUS ZenWiFi Pro ET12 është shumë i këndshëm, menjëherë ndjen se sapo ke blerë pajisje rrjeti premium.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ZenWiFi AX Mini: Sistemi rrjetë në një version mini

ASUS ZenWiFi Pro ET12 nuk është si ruteri juaj tipik

Zakonisht, ruterat e këtij kalibri duken si përbindësha si merimangë që u kanë rënë në shpinë dhe po tundin këmbët. Jo të gjithë e pëlqejnë këtë dizajn, kështu që me siguri do të dëshironi t'i fshihni në një dollap dhe të mos i shikoni kurrë (dhe kjo është një ide e keqe, sepse në këtë mënyrë vret sinjalin). ME ASUS ZenWiFi Pro ET12 është i ndryshëm.

Secili prej moduleve ka përmasa 115×115×241 mm, dhe pesha e tyre është sa 1,5 kg. Këto janë dy kulla mjaft të mëdha që kontrollojnë Wi-Fi në shtëpi si Sauroni i Tokës së Mesme. Madje secila prej tyre ka “syrin” e vet nën pleksiglas në pjesën e sipërme të strukturës.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Dizajni i moduleve ka një ndjenjë të caktuar lojrash, me disa rrjeta në sipërfaqet anësore. Ky sistem skarë siguron ftohje të mirë që është plotësisht i heshtur pasi nuk ka tifozë të brendshëm. Sipërfaqja e sipërme është transparente, prej xhami organik, e cila do të na lejojë të shohim gjithsej 8 antena, me dy të tjera të fshehura brenda.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Në pjesën qendrore është logoja ASUS me një efekt shkëlqimi, ngjyra e së cilës ndryshon në varësi të gjendjes së pajisjes. Ja çfarë do të thotë çdo ngjyrë:

 • jeshile - sinjalizon se ASUS Nis ZenWiFi Pro ET12
 • blu - sistemi është gati për konfigurim
 • e bardhe - ASUS ZenWiFi Pro ET12 është i lidhur me internetin dhe funksionon mirë
 • e kuqe - sinjalizon që lidhja në internet nuk po funksionon
 • jeshile e lehtë – sistemi rrjetë Wi-Fi po kryen procesin e optimizimit.

Nëse nuk ju pëlqejnë LED ose ju shqetësojnë, mund t'i fikni në cilësimet e sistemit ose në aplikacionin celular.

Pjesa e poshtme e secilit ASUS ZenWiFi Pro ET12 është prej gome, e cila parandalon rrëshqitjen kur vendoset në xhami dhe sipërfaqe të tjera të rrëshqitshme. Ju gjithashtu mund të shihni informacionin e pajisjes këtu.

Në përgjithësi, dizajni është shumë tërheqës dhe i denjë për një pajisje premium, do të përshtatet mirë në çdo brendshme.

Lexoni gjithashtu:

Një grup modern portesh dhe lidhësish, por pa USB

Në panelin e pasmë të çdo moduli ASUS ZenWiFi Pro ET12 ka dy porte Ethernet 1Gbit/s me mbështetje Link Aggregation, një portë WAN 2,5Gbit/s për lidhje interneti me shpejtësi të lartë dhe një portë Ethernet 2,5Gbit/s, të cilën do t'ju duhet për të lidhur një NAS (Rrjet Hapësirë ​​ruajtëse e bashkangjitur), kompjuteri juaj, serveri i shtëpisë ose konsola juaj, të gjitha këto mund të përfitojnë nga shpejtësia shtesë. Do të gjeni gjithashtu butonat WPS dhe Reset, një çelës On/Off dhe një lidhës të rrymës DC.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Fatkeqësisht, në ASUS ZenWiFi Pro ET12 nuk ka një portë USB. Po, ky është një vendim i çuditshëm për një ruter më të avancuar të këtij lloji, por zhvilluesit vendosën në këtë mënyrë. Ata mund të kenë menduar se porta Ethernet 2,5 Gbps do të shërbente si një lloj zëvendësimi, por ky vendim mund të duket i diskutueshëm për shumëkënd.

Lexoni gjithashtu:

Karakteristikat e sistemit ASUS ZenWiFi Pro ET12

Pajisja kryesore e çdo njësie përbëhet nga një procesor me katër bërthama Broadcom BCM4912 me një frekuencë prej 2 GHz, i cili është përgjegjës për Ethernet, harduerin NAT dhe vetë sistemin. Ai vjen me 1 GB RAM dhe 256 MB memorie flash për sistemin. Adresimi i të dhënave në tre breza wireless kryhet nga procesorët Broadcom BCM6712 me fuqi 4T4R.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Ky harduer i fuqishëm duhet të funksionojë me shumë klientë të rrjetit, duke mundësuar transferim intensiv të të dhënave, si transmetimi i filmave 4K, paralelisht dhe pa asnjë defekt.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

ASUS ZenWiFi Pro ET12 është një sistem Wi-Fi me rrjetë shtëpiake me tri bandë që mbështet standardin Wi-Fi 6E, gjerësia totale e brezit maksimal teorik shpërndahet si më poshtë:

 • Brezi 2,4 GHz me një gjerësi bande maksimale totale prej 1148 Mbps. Ky varg mund të funksionojë në standardet Wi-Fi 4 ose Wi-Fi 6.
 • Brezi 5 GHz me një gjerësi bande maksimale totale prej 4804 Mbps. Mund të funksionojë me Wi-Fi 5 ose Wi-Fi 6.
 • Brezi 6 GHz me një gjerësi bande maksimale totale prej 4804 Mbps. Ai funksionon sipas standardit Wi-Fi 6E dhe është i vetmi varg ku ky standard është i disponueshëm ASUS ZenWiFi Pro ET12. Si parazgjedhje, kjo diapazon përdoret për komunikimin transit pa tel midis stacioneve që përbëjnë një sistem rrjetë Wi-Fi. Nëse dëshironi ta lironi atë për pajisjet tuaja Wi-Fi 6E, është një ide e mirë të krijoni një backhaul Ethernet midis stacioneve duke përdorur një kabllo rrjeti standard, ose të konfiguroni backhaul-in Wi-Fi për të përdorur brezin 5 GHz. Megjithatë, kjo zgjedhje e fundit nuk është ideale sepse kufizon potencialin e shpejtësisë së të gjithë sistemit.

Aspekt i shkëlqyer teknik ASUS ZenWiFi Pro ET12 është se ofron transmetim 4×4 MU-MIMO në të tre brezat, jo vetëm një ose dy si sistemet e tjera Wi-Fi Mesh.

Do të keni gjithashtu akses në teknologjinë OFDMA, e cila përmirëson lidhjen e njëkohshme të klientëve, dhe BSS Coloring në WiFi 6 (802.11ax), e cila ju lejon të caktoni çdo paketë të dhënash nënshkrimin e saj dixhital, domethënë t'i nënvizoni ato në ngjyra të ndryshme pa duke analizuar të gjithë spektrin. Me veçorinë Target Wake Time, disa klientë Wi-Fi mund të pezullohen për të optimizuar konsumin e energjisë dhe për të çliruar frekuencat e spektrit.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Sistemi funksionon në bazë të teknologjisë ASUS AiMesh 2.0, i cili mundëson lidhjen e ruterave të përputhshëm për të krijuar një rrjetë të vetme ku klientët lëvizin përmes një SSID të vetëm, duke lëvizur automatikisht në pikën më të mirë të mbulimit. Teknologjia e formimit të rrezeve është gjithashtu e pranishme për t'u fokusuar te klientët e rëndësishëm gjatë transmetimit të të dhënave.

Ky rrjet rrjetë përmban teknologjinë kundër hakerimit AiProtection me enkriptim WPA2-Personal në 2,4 dhe 5 GHz, si dhe WPA3-Personal në 6 GHz. Ekzistojnë teknologji të tjera si menaxhimi përshtatës QoS, analizuesi i trafikut, mbështetja e Wi-Fi për mysafirë në të tre brezat, kontrollet prindërore, si dhe IPTV, DDNS, DHCP, DMZ, aftësitë e pajisjeve NAT dhe UPnP. Si zakonisht, ai mbështet konfigurimin e klientit dhe serverit VPN në protokollet PPTP, IPSec dhe OpenVPN. Domethënë kisha në duar pajisjet më moderne të rrjetit.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ZenBook 13 OLED (UX325): Ultrabook universal me një ekran OLED

Lehtësia e konfigurimit ASUS ZenWiFi Pro ET12

Rregullo ASUS ZenWiFi Pro ET12 mund të lidhet duke përdorur një kompjuter dhe një shfletues ueb ose një aplikacion celular ASUS Ruteri në një smartphone. Zakonisht përdor versionin në ueb të konfigurimit, por këtë herë zgjodha rrugën e konfigurimit të aplikacionit celular.

Pas nisjes, duhet të zgjidhni pajisjen që duhet të konfigurohet, t'i jepni aplikacionit lejet e nevojshme dhe të lidheni me njësinë kryesore ASUS ZenWiFi Pro ET12 që zgjidhni për t'u lidhur me internetin.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Procesi i konfigurimit konsiston në futjen e informacionit të nevojshëm për t'u lidhur me internetin, vendosjen e një emri dhe fjalëkalimi Wi-Fi, konfigurimin e një llogarie administratori për ASUS ZenWiFi Pro ET12 dhe shtimi i një nyje të dytë (zakonisht zbulohet dhe shtohet automatikisht). Në fund të procesit të konfigurimit, do të shihni një përmbledhje të cilësimeve tuaja dhe do të kryhet një kontroll i përditësimit të firmuerit. Nëse dëshironi të përfitoni nga rregullimet dhe përmirësimet më të fundit, duhet të vazhdoni dhe të instaloni firmware-in më të fundit të disponueshëm.

Procesi i konfigurimit në vetvete është shumë i thjeshtë dhe i qartë, madje edhe një përdorues i papërvojë mund ta trajtojë atë. Gjëja kryesore është durimi dhe brenda pak minutash Kullat tuaja të Fuqisë do të jenë gati për punë.

Vlen të përmendet se ZenWiFi Pro ET12 mund të funksionojë ose si një rrjetë klasike, në të cilën një satelit transmeton një sinjal në tjetrin, ose në modalitetin Ethernet Backhaul, në të cilin të dy modulet lëshojnë një sinjal me të njëjtën fuqi. Dhe këtu ne gjithashtu mund të vendosim ta lidhim këtë modalitet në dy mënyra - ose duke i lidhur modulet me njëri-tjetrin me valë, ose duke i lidhur ato me një rrjet me tela. Për shembull, nëse kemi porte RJ-45 të shpërndara në shtëpi ose në zyrë, ne mund të lidhim module me to në dhoma të veçanta dhe të dyja do të transmetojnë rrjete WiFi me të njëjtin emër. Vlen të thuhet se nuk keni nevojë t'i konfiguroni ato si dy rutera të veçantë. Natyrisht, siç i ka hije një sistemi të mirë Mesh, ne nuk duhet të kufizohemi vetëm në dy blloqe. Nëse ka nevojë dhe buxheti e lejon, asgjë nuk ju pengon të shtoni më shumë nyje në ZenWiFi Pro ET12.

Çfarë mund të bëjë aplikacioni celular ASUS Router

Vetë aplikacioni celular ASUS Ruteri është mjaft i lehtë për t'u përdorur. Kjo ju lejon të konfiguroni sistemin tuaj Mesh, të fitoni akses për ta menaxhuar atë dhe të aktivizoni të gjitha veçoritë dhe aftësitë bazë që kam renditur më sipër.

Këtu gjejmë pothuajse të gjitha veçoritë kryesore dhe madje pak më shumë, programi gjithashtu ofron mundësinë e monitorimit të klientëve dhe ofron kontroll prindëror dhe mjete QoS. Pra, aplikacioni celular është një plus i madh, është e vështirë të fajësosh ndonjë gjë këtu, ndoshta përveç vetë dizajnit grafik, i cili mund të jetë pak më transparent dhe modern, kjo vlen edhe për versionin e shfletuesit të softuerit. Në këtë drejtim, softueri ASUS pak më ndryshe nga konkurrentët që ofrojnë mjete më tërheqëse vizualisht.

Duhet thënë se kam përdorur aplikacionin celular për pjesën më të madhe të testimit - fikur dhe ndezur treguesit e ndriçimit, kontrollova vetë gjendjen e blloqeve ASUS ZenWiFi Pro ET12. Kjo është shumë më e përshtatshme dhe më e lehtë, ndaj mos ngurroni të instaloni aplikacionin dhe të kontrolloni këtë "sy" të Sauron.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS BR1100F: Një laptop kompakt i konvertueshëm për të mësuar dhe kreativitet

Konfigurim më i detajuar në ndërfaqen e internetit

Por pas përfundimit të përditësimit të firmuerit në vetë aplikacionin, duhet të gërmoni më thellë në të gjitha cilësimet e disponueshme dhe të rregulloni më tej punën ASUS ZenWiFi Pro ET12. Edhe pse aplikimi ASUS Ruteri është i dobishëm dhe i lehtë për t'u përdorur, nëse dëshironi të përdorni të gjitha veçoritë që ofron ky sistem rrjetë wifi, ju rekomandoj të përdorni ndërfaqen e administratorit në një kompjuter duke përdorur një shfletues ueb. Aty do të gjeni të gjitha cilësimet dhe mjetet e avancuara të krijuara ASUS për ZenWiFi Pro ET12 tuaj.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Ndërfaqja e përdoruesit për menaxhimin e këtij sistemi Mesh Wi-Fi është e lehtë për t'u përdorur, e organizuar mirë në seksione logjike dhe e disponueshme në njëzet e pesë gjuhë. Ju mund të kontrolloni gjithçka që dëshironi, dhe përdoruesit e rastësishëm dhe të avancuar do të jenë të kënaqur me nivelin e kontrollit që merrni. Dokumentacioni i ndihmës është lehtësisht i arritshëm: një pikëpyetje shfaqet kur kaloni pezull mbi një opsion që nuk e kuptoni. Klikoni në pikëpyetjen dhe do të shihni informacion shpjegues. Fatkeqësisht, dokumentacioni nuk është përditësuar për të dhënë informacion për të gjitha veçoritë e përfshira ASUS në firmware-in e tyre të fundit, kështu që kjo metodë nuk funksionon për të gjitha cilësimet. Unë do të doja të ASUS e ka zgjeruar këtë veçori në të gjitha cilësimet e saj të reja në lidhje me Wi-Fi 6 dhe Wi-Fi 6E për ta bërë më të lehtë punën me të gjitha opsionet e reja të konfigurimit që lidhen me këto standarde.

Gjatë gjithë periudhës së testimit ASUS Isha shumë i kënaqur me mbulimin me valë të ZenWiFi Pro ET12. Në fakt, ky sistem Wi-Fi rrjetë është i tepërt për apartamentin tim, pasi mund të shërbejë shtëpi shumë më të mëdha apo edhe zyra të vogla. Wifi ishte i shpejtë kudo dhe nuk gjeta asnjë vend ku nuk kishte sinjal ose rrjeti ishte i ngadaltë. E vetmja ankesë e vogël që kam është se ndryshueshmëria e transmetimit të rrjetit ishte mjaft e lartë gjatë transmetimit të të dhënave në brezin 2,4 GHz. Sidoqoftë, kur kaloni në brezin 5 GHz, transmetimet ishin shumë të qëndrueshme dhe të shpejta.

Nëse doni të dini më shumë rreth performancës reale ASUS ZenWiFi Pro ET12, kaloni në seksionin tjetër të këtij rishikimi ku do të jap matje dhe krahasime më të detajuara.

Lexoni gjithashtu: Si të zgjidhni një ruter Wi-Fi: ne do t'ju tregojmë në shembullin e pajisjeve nga ASUS

Çfarë mund të bëjë ASUS ZenWiFi Pro ET12?

Nuk pihet kafe, por përndryshe kjo pajisje rrjeti do të gjejë aplikim në çdo shtëpi, apartament, zyrë dhe madje edhe një biznes të vogël. Me një gjerësi bande maksimale prej 11000 Mbps, ne mund të lidhim shumë pajisje në të njëjtën kohë pa u shqetësuar për humbjen e gjerësisë së brezit në njërën prej tyre.

Prania e porteve LAN dhe WAN 2,5 Gbit/s mundëson bazën ASUS ZenWiFi Pro ET12 madje mund të konfigurojë një mjedis për përpunimin e videos në distancë duke përdorur asetet e ruajtura në server.

Rishikimi ASUS ZenWiFi Pro ET12: një sistem i fuqishëm Mesh

Megjithatë, avantazhi më i madh i ruterit ASUS ZenWiFi Pro ET12 është përdorimi i standardit të ri të rrjetit WiFi 6E. WiFi 6E ndryshon nga WiFi 6 "i rregullt" jo aq nga rritja e shpejtësisë, por nga një brez krejtësisht i ri i veçantë 6 GHz, i cili lidhet vetëm me pajisjet e tjera të pajisura me WiFi 6E. Dhe siç arrita të shoh javët e fundit, ajo ndryshon gjithçka.

Banoj në një pallat me ndarëse betoni, ku sinjali nuk pengojnë vetëm muret, por edhe sinjali i rrjetit të lagjes arrin kudo. Vetëm për momentin laptopi im po më tregon 9 rrjete të zbuluara. Dhe shumë rrjete nënkuptojnë shumë ndërhyrje dhe zhurmë, veçanërisht në brezin 2,4 GHz, megjithëse brezi 5 GHz gjithashtu është bërë mjaft i mbushur me njerëz vitet e fundit.

Përdorimi i diapazonit WiFi 6 GHz ju lejon të ndërpresni plotësisht zhurmën e padëshiruar dhe të merrni një lidhje më të shpejtë dhe më e rëndësishmja, një lidhje më të qëndrueshme me më pak vonesë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS TUF Gaming RTX 3060 12 GB: Quadro për buxhetet?

jak ASUS A funksionon në praktikë ZenWiFi Pro ET12?

Duke pasur në dispozicion pajisje të tilla të fuqishme rrjeti, ne donim të përjetonim të gjitha avantazhet dhe mundësitë e tij në praktikë. Unë do të them sinqerisht, jam i sigurt se ata që do të blejnë ASUS ZenWiFi Pro ET12 definitivisht nuk do të zhgënjejë. Dizajni më i avancuar, procesori i fuqishëm, grupi i nevojshëm i porteve dhe lidhësve dhe 10 antenat e bëjnë punën e tyre në mënyrë perfekte.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Ata që jetojnë në një pallat të zakonshëm me mure të trasha betoni të armuar, pengesa të ndryshme, shtesa etj., e dinë se sa shpesh ka të ashtuquajturat zona "të vdekura" në shtëpi, ku ruteri thjesht nuk arrin ose sinjali i tij është i paqëndrueshëm. . Në raste të tilla, ne blejmë, për shembull, përsëritës-amplifikues ose pajisje të tjera, më të fuqishme të rrjetit. Por sistemet Mesh janë krijuar pikërisht për të eliminuar këtë problem.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Nëse flasim për lidhjen me tela, atëherë nuk duhet të prisni ndonjë surprizë të veçantë këtu. ASUS ZenWiFi Pro ET12 tregoi rezultate afër 1 Gbps të pretenduar nga ISP-ja ime. Këtu u pendova për herë të parë që ISP-ja ime nuk mund të më japë ende 2,5 Gbps, sepse sistemi i testuar Mesh ka porte të tilla dhe jam i sigurt që do të sillnin surprizat e tyre të këndshme dhe shpejtësinë e pamposhtur.

Meqenëse kisha një grup që përfshinte dy stacione, vendosa të përfitoja plotësisht ASUS ZenWiFi Pro ET12, duke vendosur një njësi në dhomën e ndenjes dhe tjetrën në korridor.

Zakonisht, unë zgjedh pesë pika kontrolli në apartamentin tim për të testuar sinjalin dhe forcën e tij, por me këtë ruter vendosa të zgjedh një të gjashtën:

 • 1 m nga ZenWiFi Pro ET12 (në të njëjtën dhomë)
 • 3 m nga ZenWiFi Pro ET12 (me 2 mure në rrugë)
 • 10 m nga ZenWiFi Pro ET12 (me 2 mure në rrugë)
 • 15 m nga ZenWiFi Pro ET12 (me 3 mure në rrugë)
 • në një shkallë 20 m nga ZenWiFi Pro ET12 (me 3 mure në rrugë)
 • kati i pare i nje pallati 35m nga ZenWiFi Pro ET12 (me 10 mure ne rruge).

Rezultatet e testit më befasuan këndshëm, edhe në pikën e gjashtë eksperimentale të kontrollit.

Meqenëse jam mësuar të përdor funksionin Smart Connect, i cili më lejon të mos ndaj rrjetin, nuk shoh shumë kuptim të tregoj rezultatet e secilit brez veç e veç. Do të vërej vetëm se në katër pika, pra brenda banesës sime, rezultatet ishin shumë të ngjashme.

Ndonjëherë dukej se pajisjet ishin të lidhura me njëra-tjetrën me fije të padukshme dhe transferuan pa probleme telefonin tim të mençur ose laptopin ndërsa lëvizja nëpër apartament. Ju me të vërtetë filloni të kuptoni thelbin e sistemit të rrjetit. Është një ndjenjë vërtet e lezetshme. Vlen gjithashtu të përmendet mbështetja për një kanal me gjerësi 160 Hz.

Duhet të theksohet qëndrueshmëria e shkëlqyer e sinjalit. Në çdo pikë të banesës, ping-u mbeti praktikisht i pandryshuar, sinjali nga sistemi Mesh ishte vazhdimisht i lartë. Nuk ka boshllëqe, dështime, degradime, për të mos përmendur zonat "të vdekura" në apartament. Të gjitha pajisjet e lidhura me të dukej se fluturonin: telefonat inteligjentë, laptopët, sistemi i sigurisë, televizori im KIVI që luajti lehtësisht përmbajtje në 4K. Nuk ka pasur probleme.

Unë tashmë e kam shkruar atë në ASUS ZenWiFi Pro ET12 ka mbështetje për brezin e ri 6 GHz. U kënaqa që e testova, sepse aktualisht kam për testim një Samsumg Galaxy S22 Ultra, i cili thjesht mbështet Wi-Fi 6E. Vërtet ia vlen, sepse vetëm heroi i testimit tim ka punuar në këtë varg në shtëpinë time. Domethënë nuk do të keni asnjë ndërhyrje dhe zhurmë nga ruteri i fqinjit. Lidhja është e qëndrueshme, shpejtësitë janë gjithashtu mbresëlënëse. Është vërtet bukur të ndihesh si Mbreti i Malit!

Unë nuk kam pasur mundësinë teknike të testoj funksionimin e sistemit Mesh, për shembull, në një ndërtesë dykatëshe me dysheme betoni të armuar, por supozoj se do të funksionojë njësoj edhe atje. Gjithashtu, mbani në mend se shtëpia ku kam testuar ruterat ka të paktën 20 rrjete të tjera Wi-Fi 2,4/5 GHz aktive, kështu që kushtet janë padyshim më të vështira sesa në një shtëpi të veçantë ku nuk ka një ndërhyrje të tillë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS Vivolibër Pro 16X OLED (N7600): Notebook 16 inç me ekran OLED

Konsumim i energjise

Në ditët e sotme, ky aspekt është një nga më të rëndësishmit. Prodhuesi deklaron një konsum maksimal të energjisë prej 24,5 W për një pajisje nga grupi, por në testet e mia rezultatet ishin shumë më të ulëta dhe janë saktësisht gjysma e figurës së këtij sistemi Mesh, i cili, natyrisht, nuk mund të mos ju lutemi.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Edhe me ngarkesë maksimale ASUS ZenWiFi Pro ET12 nuk donte të tërhiqte më shumë se 15 W nga priza. Sigurisht, nëse e shumëzoni këtë vlerë me numrin e nyjeve, mund të duket si një shifër mjaft domethënëse, por për mendimin tim, ky është një çmim i vogël për të paguar për aftësitë e ofruara nga sistemi Mesh nga ASUS.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS RT-AX89X: "përbindësh merimangë" me Wi-Fi 6

Rezultatet

Gjatë testimit, i bëra vetes vetëm një pyetje: "A ka një ASUS ZenWiFi Pro ET12 ka ndonjë disavantazh?” Epo, ndoshta janë, por unë nuk i kam gjetur. Gjatë gjithë periudhës së testimit, nuk ka pasur asnjë situatë të vetme në të cilën pajisjet nuk kanë funksionuar mirë ose kanë bërë diçka të papajtueshme me konfigurimin. ASUS ZenWiFi Pro ET12 funksionon ashtu siç duhet një ruter: funksionon shpejt, pa zhurmë dhe pothuajse i padukshëm. Dhe në të njëjtën kohë, çdo cep i banesës është i pajisur me një sinjal të cilësisë së lartë.

Ruteri ZenWiFi Pro ET12 është rrjeti më i fuqishëm i disponueshëm me rrjetë, me një veçori të re të mrekullueshme – më në fund arritëm të shohim në veprim brezin 6 GHz. Ky është një brez i synuar nga klientët, ndërsa 5 GHz ndahet me rrjetën kurrizore, kështu që të dhënat janë të shkëlqyera në të gjitha rastet, siç është mbulimi dhe ping-u mesatar, perfekt për transmetimin e përmbajtjes së mediave 4K pa rënie ose rënie.

ASUS ZenWiFi Pro ET12

Më pëlqeu që i gjithë ekosistemi ASUS Aimesh bën të mundur shtimin e ruterave të tjerë, të cilët bëhen pjesë e sistemit mesh, nëse është e nevojshme. Në këtë mënyrë, ju mund të kombinoni ruterin dhe rrjetin pa përdorur kabllo midis çdo pajisjeje. Ato janë të lehta për t'u konfiguruar me aplikacionin ASUS ose shfletues.

ASUS ZenWiFi Pro ET12 është i shtrenjtë, por është i shpejtë, shumë i qëndrueshëm dhe është gjithashtu një nga sistemet më fleksibël. Kështu që nuk mund të them se ET12 nuk ia vlen paratë. Po, kjo është pajisje e shtrenjtë. Por është një sistem me të vërtetë i artit Mesh dhe unë kam pasur përvojën më të mirë të rrjetëzimit që kam pasur ndonjëherë. Duhet të theksohet gjithashtu një dizajn shumë interesant, i cili nuk është i ngjashëm me ruterat klasikë ose sistemet e tjera Mesh. Nëse mund ta përballoni dhe dëshironi të shijoni një lidhje super të shpejtë për shumë vite - blini! Ju patjetër nuk do të pendoheni.

Lexoni gjithashtu: TOP-5 ruterat e lojrave ASUS: Pse keni nevojë për një ruter lojrash për lojëra?

Çmimet në dyqane

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Rishikimi ASUS ZenWiFi Pro ET12: një sistem i fuqishëm Mesh

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
10
Lehtësia e konfigurimit
10
Pajisjet dhe teknologjitë
10
butë
9
Përvoja e përdorimit
10
Produktiviteti
10
ZenWiFi Pro ET12 është rrjeti më i fuqishëm me rrjetë i disponueshëm, me lajmin e shkëlqyeshëm që më në fund arritëm të shohim në veprim brezin 6 GHz. Po, kjo është pajisje e shtrenjtë. Por është një sistem me të vërtetë i artit Mesh dhe unë kam pasur përvojën më të mirë të rrjetëzimit që kam pasur ndonjëherë. Nëse mund ta përballoni dhe dëshironi të shijoni një lidhje super të shpejtë për shumë vite - blini! Ju patjetër nuk do të pendoheni.
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

ZenWiFi Pro ET12 është rrjeti më i fuqishëm me rrjetë i disponueshëm, me lajmin e shkëlqyeshëm që më në fund arritëm të shohim në veprim brezin 6 GHz. Po, kjo është pajisje e shtrenjtë. Por është një sistem me të vërtetë i artit Mesh dhe unë kam pasur përvojën më të mirë të rrjetëzimit që kam pasur ndonjëherë. Nëse mund ta përballoni dhe dëshironi të shijoni një lidhje super të shpejtë për shumë vite - blini! Ju patjetër nuk do të pendoheni.Rishikimi ASUS ZenWiFi Pro ET12: një sistem i fuqishëm Mesh