më tepërTelevizionetRishikimi Samsung QE65QN900AUXUA: 8K, QLED për 5500 dollarë

Rishikimi Samsung QE65QN900AUXUA: 8K, QLED për 5500 dollarë

-

Para se të filloni tregimin drejtpërdrejt për televizorin Samsung QE65QN900AUX, do t'ju tregoj ... rreth 8K. RRETH REZOLUCIONIT VENDES TË KËTIJ TELEVIZIONI. 8K, në rast se nuk e dinit, janë katër 4K të grumbulluara në një drejtkëndësh. Dhe nëse për lojëra në 8K të paktën 30 FPS ju duhet një kartë video që nuk është shumë më e lirë se ky televizor...

Samsung QE65QN900AUXUA

SAMSUNG QE65QN900AUXUA

Pra, imagjinoni se çfarë burimesh nevojiten për të shfaqur një foto të thjeshtë në ekran, e lëre më një video me një shpejtësi adekuate bit! Për fat të mirë, këto burime sigurohen nga procesori i pronarit Neo Quantum 8K i instaluar në TV. Gjithçka që di për të është se ka mbështetje për inteligjencën artificiale, e cila merr informacion nga 16 rrjete nervore.

SAMSUNG QE65QN900AUXUA

Dhe, në fakt, jam pak i poshtër. Ju mund të mendoni se ky procesor është i nevojshëm për të luajtur video 8K, dhe kjo është e gjitha, por pjesa tjetër, në lidhje me rrjetet nervore dhe një Skynet tjetër, është e gjitha paksa e marketingut të grurit të fortë. Por jo.

Rëndësia e rrjetit nervor

Neurali kërkohet për rritjen e shkallës në rezolucionin 8K. Sepse do të jetë problematike të gjesh përmbajtje 8K. Edhe në YouTube videot në këtë dimension takohen, më së shumti, promo ose provë me natyrën.

Nuk ka mbështetje 8K në Netflix. Në platformën OKKO, nëse dikush e ka hasur një të tillë, kishte filma, ishin dhjetë të tillë, por të gjithë u ngritën në 4K. Xhirimi nga një smartphone - po, 8K. Kisha një seri të tërë videosh rreth 8K Samsung Galaxy Note20 Ultra, dhe aty e lavdërova foton edhe nga këndvështrimi i një gjysmëprofeti.

SAMSUNG QE65QN900AUXUA

Dhe në, të themi, S21 Ultra, ai është gjithashtu pak i stabilizuar. Rishikimi, nga rruga, u bë nga kolegu im Yuriy Svitlyk diku ketu.

Lojërat PC mund të shfaqen në 8K, por përsëri. Do t'ju duhet të paktën një RTX 3090, le të themi nga ASUS, dhe DLSS, të paktën versioni 2.0 dhe në modalitetin super performancës. Ose një analog nga AMD, dhe FSR në krye. Dhe kjo, Zoti na ruajt, 30 korniza mund të nxirren në mënyrë të qëndrueshme.

SAMSUNG QE65QN900AUXUA
Kliko per te zmadhuar

Konzolat janë e njëjta situatë, por edhe më keq. 8K nuk mbështetet pothuajse askund, vetëm me 4K60, që është sigurisht më i mirë se 4K60, por më keq se 8K i sinqertë. Si çdo tjetër i pasur, në fakt.

Kjo është, po, përmbajtje në 8K në TV SAMSUNG QE65QN900AUX mund të gjendet! Por ai do të jetë apo jo... një argëtues i zakonshëm, nuk mund ta shikoni me familjen mbi kokoshka. Apo çfarë do të jetë ai? Kjo është e drejtë, e përmirësuar nga 4K në rastin më të mirë.

Rezolucioni optimal

Pra… përsëri në rrjetet tona. Neo Quantum 8K nevojitet vetëm për të konvertuar imazhe me rezolucion më të vogël se 8K në 8K... Në kohë reale. Pa përgatitje. Për ta ditur, edhe në kompjuterët RTX 3090, rritja e shkallës në 8K mund të zgjasë disa minuta… për kornizë, duke përdorur programe të specializuara e të shtrenjta si Topaz Video AI. Këtu, më falni, është bërë në kohë reale.

SAMSUNG QE65QN900AUXUA

Pra, po, neurone ose jo, por fotografia në këtë TV, jo në mënyrë specifike në këtë dhe të vetmen, por në përgjithësi në çdo model të linjës Samsung Neo QLED, do të duket shumë më mirë se kudo. A është ky ekuivalenti i grimit profesional të pasarelave në videot e shtëpisë tuaj nga 5 vjet më parë Samsung Galaxy S5 apo Note4? Por pse jo. Por nëse dëshironi, filtri i AI mund të fiket, natyrisht.

Megjithatë, ju patjetër nuk dëshironi të çaktivizoni diçka. Pikat kuantike, për shembull, ato janë QLED. Shkëlqimi maksimal i këtij "fëmije" në 75 inç diagonalisht me një raport pamjeje 16 me 9... E panjohur. Më saktësisht, dihet se është shumë më i lartë se 400 nits, sepse televizori mbështet HDR10+, ku ndriçimi mund të jetë deri në 4 mijë nits. Dhe e vetmja sugjerim, edhe pak i saktë, është termi Quantum HDR 32x.

SAMSUNG QE65QN900AUXUA

Që, sipas teorive nga këto internetet tuaja, do të thotë një shumëzues i ndriçimit bazë prej 100 nits. NË Samsung ka Quantium HDR 12, 16 dhe 32. Dhe shkëlqimi i tyre maksimal, respektivisht, duhet të jetë - teorikisht - 1200 nits, 1600 dhe... 3200.

3200 nits janë shumë djema. Thënë kështu, njihuni me Neo QLED. Pika kuantike, panel LED Quantum Mini. Dhe po, këto janë të njëjtat Mini LED që shumë e quajnë e ardhmja e teknologjisë për televizorët, tabletët dhe telefonat inteligjentë. Dhe kombinimi i tij me pikat kuantike është një nivel krejtësisht tjetër, një teknologji krejtësisht e ndryshme.

SAMSUNG QE65QN900AUXUA

Teknologjia është e shtrenjtë, e vështirë për t'u prodhuar dhe jep shpërblimet më të shkëlqyera, na vjen keq për tautologjinë. Po, Brightness është një prej tyre, por jo i vetmi. Përmirësimi i paraqitjes së ngjyrave është një tjetër avantazh. Këtu është mbulimi 100% i standardit të kinemasë DCI-P3.

Ky është, për ta thënë shkurt, analogi më i afërt i AdobeRGB, vetëm për kinema, jo për printim. Dhe po, 100% është opsioni ideal në rastin tonë. Sepse të gjitha ngjyrat në një film profesional do të jepen 100% me besnikëri.

SAMSUNG QE65QN900AUXUA

Më vete, do të doja të them për aftësitë e lojërave të monitorit. Ka mbështetje për FreeSync Premium Pro dhe një përmirësim të dyfishtë në shkallën e rifreskimit të Motion Xcelerator Turbo+ - edhe pse vetëm në 4K.

SAMSUNG QE65QN900AUXUA

Detaje të tjera

Mos u shqetësoni as për pajisjet periferike, këtu kemi HDMI 2.1, tre porte USB, RJ-45, Bluetooth, Wi-Fi 5 dhe Wireless Display me Miracast. Televizori është i zgjuar, në një kapak të markës Samsung Tizen.

Lexoni gjithashtu: TOP-3 telefonat inteligjentë Samsung 2021 vjet

Tingulli është tredimensional, i ashtuquajturi Object Tracking Sound, i cili gjurmon skenën dhe ndryshon në varësi të lëvizjes së objekteve në ekran. Çipi është gjithashtu një vrasës. Do të doja të përshkruaj ndjenjat e mia, por është më mirë ta dëgjoni vetë. Dhe nëse tingulli 80-vat dhe 6 altoparlantë nuk mjaftojnë, sistemi 4.1 kanalesh do t'ju ndihmojë, mbështetja për një sistem audio të jashtëm është i disponueshëm.

SAMSUNG QE65QN900AUXUA

Dhe pamja, natyrisht. Kornizat e televizorit janë të hollë, më të hollat, mund të thuhet, por janë aty. Mbajtja e këmbëve është e hijshme dhe sistemi kabllor gjithëpërfshirës e bën këtë SAMSUNG QE 65 QN 900 AUX UA është një pjesë e përsosur e çdo interiere. Dhe gjëja e dhjetë është nëse është një detaj ekspresiv që tërheq vëmendjen në vetvete, apo thjesht një shtesë me stil - nëse papritmas keni piktura të Pikasos të varura afër.

SAMSUNG QE65QN900AUXUA

VESA këtu është 400 me 300, sepse po, pesha e këtij foshnja 65 inç është më shumë se 30 kilogramë. Por ka edhe versione më të mëdha... Dhe të gjitha janë të përshtatshme për montim në mur Samsung Slim Fit 2021 WMN-A50E, i cili ju lejon të montoni në mënyrë elegante televizorin afër murit.

Rezultatet nga Samsung QE65QN900AUXUA

Po, televizori kushton 5500 dollarë. Ose... si dy Samsung Galaxy Fold3 në konfigurimin maksimal. Dhe kështu, për të zbuluar potencialin e plotë të televizorit, ju duhet... një foto e mirë 8K. Ose një kompjuter me një tifoz të fuqishëm. Një vend për një kinema në shtëpi. Fqinjë të qetë. Gati për të parë 3200 nits shkëlqim maksimal. Dhe gatishmëri e plotë për të qarë nga bukuria e QLED.

SAMSUNG QE65QN900AUXUA

Por nëse i keni të gjitha këto, ose të paktën keni... para, atëherë ju këshilloj të vizitoni një showroom vetëm për hir të kuriozitetit. Samsung. Dhe shikoni Samsung QE65QN900AUXUA me sytë tuaj. Sepse është më mirë se një kinema, djema. Dhjetë herë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Samsung Galaxy Watch4: një orë elegante me një theks të WearOS

Çmimet në dyqane

Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Unë shkruaj shumë, ndonjëherë për biznes. Unë jam i interesuar për lojëra kompjuterike dhe ndonjëherë në celular, si dhe për ndërtime PC. Pothuajse një estet, më pëlqen të lavdëroj më shumë sesa të kritikoj.
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

2 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Oleksandr
Oleksandr
1 vit me pare

Dhe çfarë kuptimi ka të bësh një rishikim të televizorit të vitit të kaluar, i cili tashmë është tërhequr nga prodhimi dhe pasardhësi i tij QN2022B tashmë është paraqitur në ekspozitën CES900 në vend të kësaj?

Popullore tani