Të gjitha për PCHekuriRishikimi i MSI Spatium S270: SSD-ja më e çuditshme e kompanisë?

Rishikimi i MSI Spatium S270: SSD-ja më e çuditshme e kompanisë?

-

Imagjinoni veten në vendin tim - ju monitoroni lajmet për disqet SSD me shpejtësi më shumë se 10 GB/s, shkruani për furnizimet me energji elektrike me mbështetje PCIe 5.0 dhe pajisni natyrshëm një kamerë filmi me dy disqe me dy terabyte! Dhe këtu e shihni deklaratën për shtyp MSI Spatium S270. SATA3 SSD… Format 2,5 inç. E cila doli fjalë për fjalë një javë më parë.

MSI Spatium M270

Kjo do të thotë, MSI lëshoi ​​​​një disk të ri SATA3 2,5 inç me një kapacitet prej 240 GB në një kohë kur produktet e reja kanë një kapacitet DHJETË herë më të madh. Dhe e dini se çfarë është më e keqja nga të gjitha? Fakti që ky është në fakt një hap plotësisht i justifikuar, i dukshëm dhe fitimprurës. Për më tepër, është e dobishme si për prodhuesin ashtu edhe për përdoruesin.

Shkurtimisht për heroin

Vetë ngasja është absolutisht mesatare edhe sipas standardeve të 5 viteve më parë. Kapaciteti nga 120 deri në 240 GB, nuk ka as version 500. Memorie 3D TLC NAND, kontrollues Phison S11. Po, S11. Që nga viti 2017.

MSI Spatium M270

Prandaj, shpejtësitë sipas standardit SATA3 nuk janë absolutisht të maksimizuara, 400 MB/s në funksionim sekuencial. Maksimumi për SATA3 është rreth 550 MB/s. Dhe tani ndoshta do të jeni shumë të interesuar të dëgjoni argumentet e mia në favor të këtij publikimi absolutisht të çuditshëm. Epo, nuk ka problem…

Pse u bë?

Le të fillojmë me arsyen - pse kompanisë i duhet fare një SSD e tillë. Në fakt ka disa arsye, por unë do të konsideroj më me ndikimin. Gjëja është këto modele ruajtjeje janë një zgjidhje për kompjuterët e vetë MSI. Për ata që nuk e dinin, më lejoni t'ju them: MSI bën PC-të e saj të markës! Dhe jo vetëm ato flamurtare, por edhe relativisht buxhetore.

MSI Spatium M270

Dhe duke marrë parasysh që pothuajse të gjithë përbërësit e kompanisë në një imazh të tillë mund të markohen - me përjashtim, ndoshta, vetëm të procesorëve dhe RAM-it - është e habitshme të mos shohësh pajisje ruajtëse në arsenal. Dhe jo vetëm M.2 - sepse po, MSI prodhon edhe modele NVMe, siç është M371.

Për më tepër, M371 nuk është një mbajtës rekord shpejtësie - pavarësisht mbështetjes së plotë PCIe 3.0 x4, kontrolluesi Phison E13T jep një maksimum prej 2400 MB/s lexim dhe 1700 MB/s shkrim. Në një maksimum prej 3200 dhe 3000, respektivisht.

MSI Spatium M270

Mendoj se e keni këtë trend? Një kompani nuk ka nevojë për komponentë super të shpejtë, ajo ka nevojë për komponentët e vet të kontrollueshëm. Mjaftueshëm me cilësi të lartë, relativisht të shpejtë, i cili mund të instalohet me çmim të ulët në para-ndërtimet. Kjo zvogëlon kohën për punën e garancisë, sepse gjithçka bëhet nën një çati - dhe nuk ka asnjë shënim nga prodhuesit e tjerë.

Si është e dobishme?

Si është e dobishme për konsumatorin përfundimtar? Dhe për një para-ndërtim buxhetor, ose për një PC buxhetor të montimit të tij, MSI Spatium S270 2.5″ 240 GB do të jetë një zgjidhje absolutisht e përshtatshme. Para së gjithash, besueshmëria e një disku të tillë është e kënaqshme për 10 nga 9. Koha e dështimit është 1 orë, burimi i rishkrimit është 500 TB.

Një kapacitet madje 120 GB është i mjaftueshëm për Windows 11 dhe disa lojëra të thjeshta, dhe do të ketë ende një zonë tampon në mënyrë që kujtesa të mos konsumohet. Sepse ju kujtoj - në mënyrë që SSD të mos vdesë para periudhës së garancisë, nuk duhet ta çoni atë në zero, të paktën 10% e kapacitetit duhet të lihet gjithmonë falas. Unë jam plotësisht i heshtur për versionin S270 me 240 GB.

MSI Spatium M270

Epo, sa i përket shpejtësisë, këtu do të përmend të ashtuquajturin "argumenti Huanan". Në kohën time, kam pasur shkëmbime mjaft aktive dhe agresive të kënaqësive me fansat e pllakave amë të serverëve kinezë. Ku, kështu që ju e kuptoni, as kudo nuk mbështet SATA3. Vetëm SATA2, domethënë me një kufi teorik prej 300 MB/c, dhe tregues realë prej rreth 250 në kulm.

Lexoni gjithashtu: MSI prezanton laptopin e parë në botë me një ekran mini-LED 4K/144 Hz

Por, për fat të keq, jam dakord me vetë argumentin. Ai pretendon se në rastin e përdorimit të një SSD, shpejtësitë SATA2 absolutisht nuk do të ndërhyjnë në funksionimin e shpejtë të sistemit. I shpejtë në krahasim me... hard disqet, sigurisht. Por kjo është e vërteta e pastër. Për ata që nuk e dinin, kjo është arsyeja pse unë shpjegoj - për funksionimin e sistemit, nuk është një shpejtësi konsistente, por një e rastësishme ajo që është e rëndësishme.

MSI Spatium M270

Dhe edhe nëse marrim SSD-në më të mirë SATA3, ku shpejtësia e rastësishme do të jetë nën 500 MB/s, dhe e përgjysmojmë këtë shpejtësi përmes SATA2... Do të jetë përsëri QINDRA herë më e lartë se treguesit e shpejtësisë së rastësishme të më të mirëve. disk.

Prandaj, në fakt, të gjithë rishikuesit dhe madje edhe kompanitë rekomandojnë njëzëri vetëm dhe ekskluzivisht SSD si një disk sistemi. Edhe për lojërat - projektet si Fallout 4 janë të famshëm për ngarkimin e vendndodhjeve nga hard disqet për shumë minuta. Një SSD e bën këtë në sekonda.

pasoja 4 vr 1

Sigurisht, HDD-të janë ende të dobishme për ruajtjen e skedarëve të mëdhenj - filma, seri, arkiva, foto. Ju thjesht mund të blini një kompjuter pa një HDD dhe të blini një hard disk shtesë më vonë. Por blerja e një kompjuteri pa një SSD do të ishte një gabim i madh.

Rezultatet për MSI Spatium S270

Ju mund të vazhdoni, si unë, të monitoroni dhe krahasoni shpejtësitë e disqeve PCIe 5.0 dhe mbani mend se MSI tashmë po përgatit ose madje po përgatit modele të tilla. Dhe është e qartë se MSI Spatium S270 — produkti është i veçantë dhe me cilësi të lartë, padyshim që ka një audiencë që meriton vëmendjen e kompanisë. Për të cilën unë MSI dhe faleminderit. Sepse është vërtet e rëndësishme.

Lexoni gjithashtu:

Ku te blej

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
8
Karakteristikat e
6
Cuna
9
Ju mund të vazhdoni, si unë, të monitoroni dhe krahasoni shpejtësitë e disqeve PCIe 5.0 dhe mbani mend se MSI tashmë po përgatit ose madje po përgatit modele të tilla. Dhe është e qartë se MSI Spatium S270 është një produkt i veçantë dhe cilësor, ai padyshim ka një audiencë që meriton vëmendjen e kompanisë.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Unë shkruaj shumë, ndonjëherë për biznes. Unë jam i interesuar për lojëra kompjuterike dhe ndonjëherë në celular, si dhe për ndërtime PC. Pothuajse një estet, më pëlqen të lavdëroj më shumë sesa të kritikoj.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Ju mund të vazhdoni, si unë, të monitoroni dhe krahasoni shpejtësitë e disqeve PCIe 5.0 dhe mbani mend se MSI tashmë po përgatit ose madje po përgatit modele të tilla. Dhe është e qartë se MSI Spatium S270 është një produkt i veçantë dhe cilësor, ai padyshim ka një audiencë që meriton vëmendjen e kompanisë.Rishikimi i MSI Spatium S270: SSD-ja më e çuditshme e kompanisë?