Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
Të gjitha për PCHekuriPse DDR4 tani ia vlen t'i kushtohet vëmendje, në shembullin e Apacer Pantera DDR4

Pse DDR4 tani ia vlen t'i kushtohet vëmendje, në shembullin e Apacer Pantera DDR4

-

Nuk e keni idenë se sa kohë kam menduar të rishikoj macen që Apacer Ndoshta e kam dërguar para disa muajsh. Në fakt, ajo nuk dërgoi as një mace, por dy opsione të veçanta, Apacer Panther DDR4 8 GB 2666 MHz, dhe modelin veç e veç Apacer Panther DDR4 8 GB 3200 MHz. Me orare të ndryshme, po.

Apacer Panther DDR4 2400 3200 8 GB

Për këtë fajësoj luftën dhe të keqen ruse, sepse kompania e ngopi tregun me atë që mundi. Por problemi është se... nuk ka kuptim në testimin e RAM-it me një shpejtësi prej 2666 MHz. Dhe unë do të shpjegoj pse. Dhe unë do t'ju tregoj pse ia vlen t'i kushtohet vëmendje kësaj kujtese dhe është e dobishme edhe tani. Edhe më i dobishëm se DDR5.

Pozicionimi në treg

Do të filloj me të mirat. Aplikacioniacer Panther DDR4 8 GB, pavarësisht nga frekuenca, aktualisht kushton rreth 25 dollarë. Nga 20 dollarë për versionin 2666 MHz në 26 dollarë për versionin 3200 MHz. Kjo do të thotë, për 2 hryvnia, mund të blini 000 giga memorie të shkëlqyer DDR16 për kompjuterin tuaj.

Apacer Panther DDR4 2400 3200 8 GB

Sigurisht, unë rekomandoj marrjen e një mace DDR4, të njëjtin Apacer Panther DDR4 është i disponueshëm në dy shirita në 2 MHz për saktësisht të njëjtat 666 hryvnia. Dhe unë nuk debatoj në drejtim të bareve të ndryshme, nëse mund të marrësh një mace - merr një mace. Por nëse macja nuk është e disponueshme për ju, atëherë mund të përzieni frekuencat në përgjithësi.

Apacer Panther DDR4 2400 3200 8 GB

Sistemi im, për shembull, merr 3 MHz në mënyrë perfekte. Po, nuk është shumë, dhe një shirit duhet të ulet, dhe tjetri - të rritet në frekuencë. Por është e mundur dhe funksionon dhe sistemi i kalon të gjitha kontrollet e stabilitetit pa probleme.

Apacer Panther DDR4 2400 3200 8 GB

Një nuancë tjetër - shkopinj RAM nga i njëjti prodhues, të njëjtën linjë dhe shumë të ngjashme në karakteristika, mund të jenë të papajtueshme me njëri-tjetrin. Ky shans është pak më i lartë se mundësia e dështimit - në fakt, një herë në jetë kam pasur edhe dështim edhe papajtueshmëri.

Apacer Panther DDR4 2400 3200 8 GB

Dhe sigurisht, është më mirë që ky shans të mos ekzistojë fare, por nuk do të bëjë mot. Prandaj, po, edhe me shirita DDR4 pa komplet, edhe në kombinim me Apacer Panther DDR4 8 GB 2666 MHz dhe Apacer Panther DDR4 8 GB 3200 MHz, mund të ndërtoni lehtësisht një kompjuter lojrash.

A ia vlen të mblidhet fare?

Por nje pyetje. A duhet të ndërtoj një kompjuter lojrash DDR4 tani? Në memorie, e cila - le ta pranojmë - nuk është një mbajtës rekord shpejtësie, dhe madje edhe për Ryzen të brezave të kaluar, grupi nuk arrin frekuencat optimale. Sepse frekuencat optimale janë 3 MHz. A ka kuptim të ndërtoni një kompjuter të ri lojrash për një RAM të tillë?

Apacer Panther DDR4 2400 3200 8 GB

Unë do t'i përgjigjem kësaj pyetjeje si më poshtë. Dhe çfarë është një kompjuter lojrash gjithsesi? Sa FPS duhet të prodhojë për të luajtur? A ia vlen të kesh një kartë video lojrash dhe kaq?

Dhe me çfarë nuk mund të jeni të kënaqur, të themi, me një montim në AMD Ryzen 7 5800X3D, në motherboard ASUS TUF B550, plus ASUS TUF RTX 3060 12 GB dhe plus bie nga ASUS me 240 mm, në një kullë mesatare të lirë nga Cougar, le të themi, plus një BJ 600 W dhe 80+ Gold.

Apacer Panther DDR4 2400 3200 8 GB

Nën një sistem të tillë Apacer Panther DDR4 do të përshtatet pa problem. Edhe SSD Ap do të bëjëacer Panther AS350 1 TB. Edhe M.2 nuk nevojitet.

Apacer AS350 1 TB

Dhe ne do të kemi një sistem që ofron gjithçka që dëshironi në FHD, me 60 FPS, në cilësime mesatare. Me DLSS - edhe në nivel të lartë. A nuk është ky një kompjuter lojrash? A mund të jenë kompjuterët e lojërave vetëm më të fundit dhe më të shtrenjtë?

Apacer Panther DDR4 2400 3200 8 GB

Në fakt, nuk kam asnjë, as më të voglën, ankesa për harduerin më të fundit nga Intel dhe AMD. Ryzen 7000 është i pabesueshëm. Intel Raptor Lake janë monstra, absolutisht konkurrues.

Lexoni gjithashtu: Mendime mbi Intel Core i9-12900K (ft. ASUS)

Por vetëm për shkak se keni një hekur të gjeneratës së mëparshme, nuk do të privoheni nga aftësia për të luajtur ABSOLUTISHT GJË TË DËSHIRONI. Sepse po, mund të humbni disa FPS këtu ose atje, por nëse keni mundësinë të luani tani dhe të bëni investime shtesë në kompjuter më vonë, pomponi RAM-in, për shembull - atëherë pse jo?

Apacer Panther DDR4 2400 3200 8 GB

Rezultatet nga Apacer Pantera DDR4

Me këtë material do të doja t'ju vërtetoja sa vijon. Nëse i vendosni vetes detyrën për të luajtur lojëra, dhe jo për të mbledhur sistemet më të shtrenjta në botë, atëherë Apacer Panther DDR4 8 GB 3200 MHz, ose më e lira, madje edhe më themelore, edhe në 2666 MHz, madje edhe jo-kit, do t'ju japë atë që dëshironi.

Apacer Panther DDR4 2400 3200 8 GB

Sigurisht, ju mund të bëni më mirë. Mund të marrësh një mace 3600 MHz për 5 mijë dhe të jesh në çokollatë. Ti mundesh. Dhe ju mund të bëni siç them unë. Dhe nëse nuk keni pesëmbëdhjetë mijë shtesë dhe nuk ka bare macesh në dyqan, atëherë këtu është një opsion për ju. Te mendosh.

Video rreth Apacer Panther DDR4 8 GB 3200 MHz

Në dinamikë, mund të shikoni RAM-in këtu:

Ku te blej

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Unë shkruaj shumë, ndonjëherë për biznes. Unë jam i interesuar për lojëra kompjuterike dhe ndonjëherë në celular, si dhe për ndërtime PC. Pothuajse një estet, më pëlqen të lavdëroj më shumë sesa të kritikoj.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani