Të gjitha për PCHekuriRishikimi ASUS Gjeni ROG Crosshair X670E: Pllakë amë kompakte dhe e lezetshme

Rishikimi ASUS Gjeni ROG Crosshair X670E: Pllakë amë kompakte dhe e lezetshme

-

Një nga "strumbullarët" kryesorë të rishikimit tim të motherboard ASUS Gjeni ROG Crosshair X670E do të jetë fakti që ky model është kompakt, mATX. Dhe gjëja qesharake është se, nga njëra anë, lejon që motherboard të përdorë një avantazh të Ryzen 7000, nga ana tjetër, pothuajse eliminon mundësinë për të përdorur një tjetër.

ASUS X670E Gene Crosshair

Pozicionimi në treg dhe çmimi

Por gjithçka është në rregull. Çmimi. Nga 25 hryvnias. E tmerrshme? E tmerrshme. Falë luftës dhe një platforme të freskët, megjithëse është më e lirë se modelet me madhësi të plotë - materialet për formatin e shkurtër zakonisht janë shumë më pak.

Set i kompletuar

Në të njëjtën kohë, paketa është e plotë - kutia përmban gjithashtu një kordon zgjatues për RGB, dy kabllo SATA III, kartë AIC ROG GEN-Z.2 me një jastëk termik dhe vida, tabelë ROG True Voltician për monitorimin e stabilitetit të tensionit, Antena Wi-Fi, ngjitëse, USB- flash drive me drejtues dhe pak më shumë mirësi.

ASUS X670E Gene Crosshair

Pamja e jashtme

Nga jashtë, motherboard është shumë i bukur. Bërë në një stil shumë të mbledhur, të cilin e vlerësova për herë të parë në ROG Z690, rishikimi i të cilit do të jetë diku ketu. Në fakt, për herë të parë pas shumë e shumë vitesh, nuk mund të bëj dallimin midis pllakave amë AMD dhe Intel.

ASUS X670E Gene Crosshair

Po, falë prizës LGA AM5, në të cilën procesorët janë instaluar në të njëjtën mënyrë si pothuajse të gjithë procesorët Intel para tij. Dhe nga njëra anë, kjo është e kuptueshme, sepse më shumë kontakte bëjnë të mundur sigurimin e më shumë fuqi për procesorin.

fole

Nga ana tjetër, ka kohë që nuk jam duke u dridhur mbi një motherboard aq sa po dridhem mbi një mostër rishikimi ASUS Gjeni ROG Crosshair X670E. Disavantazhi i LGA është se shkumat janë të gjitha në motherboard, ato janë të holla, thyhen shumë më shpejt se këmbët dhe janë shumë më të shtrenjta për t'u restauruar.

ASUS X670E Gene Crosshair

Në të njëjtën kohë, platforma e re AM5 për AMD Ryzen 7000 është ajo që nevojitet. Do të kem një rishikim të veçantë të procesorëve, por do të them që edhe AMD Ryzen 7 7700X, me 8 bërthama me 16 fije, ndonjëherë konsumon më pak se 20 vat në modalitetin e zyrës! Zakonisht nga 17 në 22. Në lojëra - rreth 120.

Lexoni gjithashtu: hesht! deklaron përputhshmëri me AMD Socket AM5

Kjo do të thotë që edhe AMD Ryzen 5 7600X me ftohësin më të lirë nuk do të mbinxehet dhe do të përshtatet me montime kompakte edhe më mirë se të gjithë paraardhësit e tij! Në fakt, këtu ASUS Gjeni ROG Crosshair X670E thjesht tregon forcën e tij.

ASUS X670E Gene Crosshair

Furnizimi me energji elektrike dhe ftohja

Menjëherë për furnizimin me energji elektrike, sepse edhe pse motherboard është kompakt, ajo është flamur. 16+2 faza shkojnë në procesor përmes 8+8 kunjave nga lart. Patate të skuqura fuqie Vishay SiC850A (T224CM), të freskëta, në sasinë 18 copë. Projektuar për 110A. Plus – dy kontrollues PWM shumëfazësh Renesas ISL95858.

Lexoni gjithashtu: hesht! deklaron përputhshmëri me AMD Socket AM5

Plus - ftohje. Për furnizimin me energji, radiatori është masiv, me një tub të nikeluar brenda, me peshë 374 g. Për chipset, ai është më i vogël, por ende saktësisht 211 g. Nga rruga, motherboard ka një chipset me dy çipa, por kjo është normale, ato nxehen më pak. Por çmimi është, në përputhje me rrethanat, më i lartë.

ASUS X670E Gene Crosshair

Një sistem energjie i ashpër në kombinim me ftohje të mirë do të thotë që ju mund të mblidheni në mënyrë absolutisht të sigurt ASUS ROG Crosshair X670E Gene një sistem kompakt me 16 bërthama, mbingarkoje atë në 6 GHz dhe as nuk dëgjon se si funksionon.

ASUS X670E Gene Crosshair

Forma faktori dhe pajisjet periferike

Po, ka vetëm dy lojëra elektronike DDR5 këtu. Por kjo do të thotë që frekuencat mund të ngrihen shumë më lart, sepse, nëse nuk e dini, janë në pllakat amë me dy slota RAM që vendosen rekordet botërore.

ASUS X670E Gene Crosshair

Dhe duke marrë parasysh që është edhe DDR5, do të them që nuk do ta keni problem të merrni një frekuencë 7000 MHz. Pse saktësisht - do të jetë në artikullin tim për DDR5, do të jetë së shpejti. Natyrisht, motherboard është kompakt, 24,4×24,4 cm Në fakt, kjo shpjegon faktin se ajo ka një grup mjaft modest të pajisjeve periferike, në fakt, në të gjitha frontet. Modest - theksoj - nuk do të thotë i pamjaftueshëm për montimin e PC.

ASUS X670E Gene Crosshair

Sepse në panelin e pasmë kemi, më falni, DY USB4 40 Gbit secila, 5 USB 3.2 Type-A 10 Gbit, një USB Type-C 10 Gbit, një palë USB 2.0 (njëra prej të cilave është për BIOS FlashBack), BIOS FlashBack butonat dhe rivendosja CMOS , si dhe një LAN 2.5 Gbit dhe një grup standard audio.

ASUS X670E Gene Crosshair

Ka edhe disa lidhës të brendshëm. Dhe interesant është se ekziston një lidhës USB Type-C 20 Gbit, një lidhës USB Type-C 10 Gbit dhe dy lidhës USB 2.0. Është interesante se të gjithë përveç atij 20 gigabit mund të "dyfishohen", dhe në teori mund të nxirrni deri në 7 USB nga motherboard.

Akumulatorët

Ne kemi tre fole M.2 për disqet - një nga procesori, me mbështetje për M.2 PCIe 5.0 me një gjatësi deri në 22100.

ASUS X670E Gene Crosshair

Dy të tjera - përmes njësisë së mrekullisë GEN-Z.2, e cila futet pranë RAM-it dhe siguron ftohje shtesë të disqeve.

ASUS X670E Gene Crosshair

Ai strehon një M.2 22100 PCIe 5.0 dhe PCIe 4.0 secila. Nuk ka mbështetje SATAIII M.2, çelësat janë ekskluzivisht M. Megjithatë, të ndezur ASUS Gene ROG Crosshair X670E ka katër lidhës shtesë SATAIII.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ROG Strix GS-AX5400 – Wi-Fi 6 i përballueshëm për lojtarë

Po, chipet më të vjetër SATAIII zakonisht kanë gjashtë, por një e treta e tyre zakonisht çaktivizohen nëse përdorni shumë M.2. Ju nuk mund të shqetësoheni për këtë problem këtu!

PCI Express

Sidoqoftë, "grumbullimi" lë gjurmë edhe në PCIe. Sloti me madhësi të plotë, natyrisht, është i vetmi, por i plotë PCIe 5.0 x16, nga procesi. Ekziston një slot PCIe 4.0 x1 nga motherboard. Në një lajm të mirë, ekziston gjithashtu një buton për lëshimin e kartës video, të cilën e pashë për herë të parë në Z690.

ASUS X670E Gene Crosshair

Kemi gjithashtu një numër prizash me 4 kunja për tifozët, një për procesorin, një për procesorin përveç kësaj, një për trupin, një për pompën e ftohësit dhe 3 priza universale shtesë.

ASUS X670E Gene Crosshair

Ajo që nuk prisja fare janë çelësat fizikë a la tumbler. Ndërprerësi nën folenë PCI ju lejon të ndërroni fizikisht mënyrën e funksionimit, në të vërtetë PCIe nga procesori, nga Gen4 në Gen3. Dy çelësa të tjerë - një për zvogëlimin e frekuencës së sistemit gjatë mbingarkesës, tjetri për shërbimin RSVD, i cili nuk duhet të preket.

ASUS X670E Gene Crosshair

E vetmja gjë në përgjithësi në të cilën motherboard nuk është 10 nga 9 është dalja e figurës. Nuk ka HDMI, por ka USB4 me DisplayPort AltMod. Fotografia mund të nxirret përmes iGPU-së, madje edhe përmes Type-C të plotë në monitor, edhe përmes DisplayPort në Type-C, madje edhe përmes përshtatësit. Prandaj, në fakt, kjo nuk është një pengesë. Vetëm një nuancë, sepse keni nevojë për një monitor me diçka tjetër përveç HDMI.

Rezultatet nga ASUS Gjeni ROG Crosshair X670E

Kjo është një motherboard i shkëlqyer kompakt që do të marrë çdo procesor AMD AM5. Është shumë cilësor, i besueshëm, hiper-modern, flamurtar për sa i përket çipave dhe duket i shkëlqyeshëm. Nuk thashë për dritën e pasme RGB, por edhe ai është aty dhe mjaft i bukur.

ASUS X670E Gene Crosshair

Sigurisht, përdoruesit e mësuar me HDMI mund të jenë të pakënaqur, por fotografia ende mund të shfaqet. Dhe në gjithçka tjetër, siç kam shkruar tashmë, ASUS Gjeni ROG Crosshair X670E - pikërisht ajo që nevojitet. Ndoshta motherboard më i mirë kompakt në këtë chipset në përgjithësi. Rekomandohet patjetër.

Rishikimi i videos ASUS Gjeni ROG Crosshair X670E

Në dinamikë, mund të shikoni në motherboard këtu:

Ku te blej

Lexoni gjithashtu:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Rishikimi ASUS Gjeni ROG Crosshair X670E: Pllakë amë kompakte dhe e lezetshme

RISHIKON VLERËSIMET

Cuna
9
Përmbajtja e paketës
10
Pamja e jashtme
10
Cilësia e ndërtimit
10
Shkathtësi
9
Ftohja
10
ASUS ROG Crosshair X670E Gene është motherboard më i mirë kompakt për prizën AM5 për momentin. Ai hap çdo procesor që mbështet pa problem dhe nuk ka asnjë të metë. E cila është e çuditshme, por e këndshme për t'u parë.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Unë shkruaj shumë, ndonjëherë për biznes. Unë jam i interesuar për lojëra kompjuterike dhe ndonjëherë në celular, si dhe për ndërtime PC. Pothuajse një estet, më pëlqen të lavdëroj më shumë sesa të kritikoj.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

ASUS ROG Crosshair X670E Gene është motherboard më i mirë kompakt për prizën AM5 për momentin. Ai hap çdo procesor që mbështet pa problem dhe nuk ka asnjë të metë. E cila është e çuditshme, por e këndshme për t'u parë.Rishikimi ASUS Gjeni ROG Crosshair X670E: Pllakë amë kompakte dhe e lezetshme