Të gjitha për PCHekuriPasqyrë e diskut Ap. SSDacer Panther AS350 1TB

Pasqyrë e diskut Ap. SSDacer Panther AS350 1TB

-

A e dini se cili është avantazhi i disqeve moderne SSD? Pavarësisht se sa të shpejta janë modelet më të shtrenjta, edhe një SSD e përballueshme do të jetë dhjetë herë më e dobishme se një hard disk. Dhe do të shpejtojë sistemin tuaj në mënyra që as nuk mund t'i imagjinoni. Kjo vlen edhe për modelet më të reja, dhe modelet më të reja e bëjnë më mirë këtë. E njëjta gjë vlen edhe për modelet e vjetra, të cilat janë ende të afta për shumë gjëra. Dhe kjo vlen edhe për ato buxhetore - si Apacer Panther AS350 1TB.

Apacer Panther AS350 1TB

Pozicionimi në treg

Ky model u shfaq për herë të parë në treg në vitin 2017, dhe që atëherë mori një përditësim në formën e Apacer AS350X. Një përmbledhje të cilën e kishim tashmë. Por në të njëjtën kohë, të dy modelet janë SSD SATAIII, ku përparimi në shpejtësi është në thelb i pamundur. Dhe fakti që AS350 është SHUMË më i zakonshëm se AS350X, gjithashtu kontribuon në rishikim.

Apacer Panther AS350 1TB

Pamja e jashtme

Në fakt, këtu nuk ka asgjë të veçantë, vetëm një disk SATA III, madhësia 100,0×69,9 mm, trashësia - 7 mm.

Apacer Panther AS350 1TB

Sipër është logoja nën një model interesant, më poshtë është një pllakë emri dhe disa vida.

Apacer Panther AS350 1TB

Në pjesën e përparme ka lidhës SATAIII për transferimin e të dhënave dhe furnizimin me energji elektrike.

Apacer Panther AS350 1TB

Specifikimet

Nën kopertinë gjejmë gjëra më interesante. Para së gjithash, sigurisht, kontrolluesi Silicon Motion SM 2258 XT G AD. Fatkeqësisht, ai nuk mbështet cache të asnjë lloji dhe konsiderohet si një nga më të lirat "relativisht" moderne.

Apacer Panther AS350 1TB

Plus – vetëm një çip memorie SK Hynix H25BFTMG4M9R. Mos kërkoni fare në google dhe ka gjasa që ato të jenë bërë në të njëjtën fabrikë ku Intel bëri Optane-in e tyre të mrekullueshëm. Fjala kyçe këtu është "bëri". Rip në Pepperoni, siç thonë ata.

Apacer Panther AS350 1TB

Le të shkojmë më tej. Aplikacioniacer Panther AS350 1TB me memorie 3D TLC NAND mbështet ECC deri në 72 bit për kilobajt, monitorim SMART, 1 orë para dështimit, burim rishkrimi 500 TB në rastin e versionit 000TB dhe një garanci 600-vjeçare. Unë do të them paraprakisht se për disqet SSD pa DRAM, kjo është mjaft interesante. Por nuk shkon përtej normës.

Stand testimi

Qëndrimi ynë është i pazakontë. Është AMD, por çuditërisht i freskët. Në rolin e procesorit – AMD Ryzen 7 7700X, një bukuri me 8 bërthama në Zen 4, me një frekuencë maksimale deri në 5 MHz, madje edhe një bërthamë video të integruar RDNA 400.

AMD Ryzen 7 7700X

Në rolin e një nëne - ASUS Gjeni ROR Crosshair X670E. Modeli është në një platformë të re AM5 nën prizën LGA 1718. Duke marrë parasysh që platforma mbështet dy USB4 me një shpejtësi prej 40 Gb në të njëjtën kohë, unë jam plotësisht i heshtur për SATAIII.

ASUS X670E Gene Crosshair

Sa i përket RAM-it – Kingston Fury DDR5 5600 MHz, 2×16 GB mace. Unë jam duke përgatitur një rishikim masiv të një variant të veçantë, Kingston Fury DDR5 6000 MHz 2x32 GB Expo. Do të flas edhe për të pak më vonë.

Kingston Fury Beast DDR5

Ftoh sistemin e ftohjes së lëngshme me 8 bërthama 240 mm ASUS TUF Gaming LC 240. Dhe po, mjafton pa problem që procesori të ngrejë frekuenca mbi 5 GHz dhe të fuqizojë më shumë se 120 W.

ASUS TUF Gaming LC 240

Plus - ekskluzivisht për testim - ASUS ROG Strix RTX 3050 8 GB. Edhe pse ia rekomandoj gjithmonë RTX 3060 kujtdo që mund ta përballojë atë, RTX është RTX, RTX jep DLSS dhe tampon video mjaftueshëm për lojëra dhe detyra pune. Jo të gjitha, por mjaft.

ASUS ROG Strix RTX 3050 8 GB

Epo, e gjithë kjo mirësi mundësohet nga njësia e furnizimit me energji FSP Hydro PTM Pro 1200W. Në fakt, do të mjaftojë për RTX 4090, nëse ndonjëherë vjen tek unë. Dhe aq më tepër, është e mjaftueshme për një sistem që ha jo më shumë se një laptop.

FSP Hydro PTM PRO 1200W

Rezultatet e testit

Në sistemin Apacer Panther AS350 1TB i jep përdoruesit 953 GB hapësirë ​​të disponueshme. Dhe... Nuk prisja që rezultatet e shpejtësisë të ishin kaq interesante.

Jo në testet e qëndrueshme, deri në 400 MB/s është mediokër në rastin më të mirë. Ju lutemi ndiqni oraret e regjistrimit. Së pari, për një disk me terabyte pa DRAM, regjistrimi sekuencial është shumë i fortë. Modele interesante të rritjeve të shpejtësisë, dhe shpejtësia minimale në mënyrë të rastësishme nuk është aq e këndshme.

Por më lejoni t'ju kujtoj se ky është një nga disqet e markës më të lirë të këtij plani në përgjithësi. Edhe per ngrohjen nuk them asgje, eshte disk SATA, nuk nxehen thuajse fare, sidomos ne keto permasa.

Apacer AS350 1 TB

Epo, përveç modeleve RGB. Por unë nuk shoh RGB këtu.

Rezultatet për Apacer Panther AS350 1TB

Për çmimin e tij, duke marrë parasysh burimin solid të rishkrimit dhe garancinë, Apacer Panther AS350 1TB ende provon të jetë një blerje e mirë. Nuk mund të them se nuk do të dëshironit një makinë më të shpejtë, por për ato lloj parash nuk ka gjasa të gjeni një alternativë më të mirë.

Video rreth Apacer Panther AS350 1TB

Mund ta shihni aksesorin në dinamikë këtu:

Ku te blej

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Unë shkruaj shumë, ndonjëherë për biznes. Unë jam i interesuar për lojëra kompjuterike dhe ndonjëherë në celular, si dhe për ndërtime PC. Pothuajse një estet, më pëlqen të lavdëroj më shumë sesa të kritikoj.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

1 Koment
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
woloshin
woloshin
6 muaj më parë

Unë përdor Apacer Panther 256M për një kohë mjaft të gjatë, nuk ka ankesa.

Popullore tani