Të gjitha për PCMonitoruesitMonitoroni rishikimin ASUS ProArt Display PA329CV: një mjet profesional për artistët

Monitoroni rishikimin ASUS ProArt Display PA329CV: një mjet profesional për artistët

-

ASUS Ekrani ProArt PA329CV – një monitor profesional 32 inç 4K i krijuar për dizajnerët, artistët dhe të gjithë ata që punojnë me përmbajtje multimediale. Nga ai ASUS rimbushi linjën e saj ProArt në 2022. Anëtarësimi i tij në segmentin pro siguron mbulim 100% të hapësirave të ngjyrave Rec.709 dhe sRGB, cilësime fleksibël për transmetimin e ngjyrave në çdo modalitet, si dhe kalibrimin e fabrikës, i cili konfirmohet nga certifikimi CalMAN Verified.

Lexoni gjithashtu:

Specifikimet ASUS Ekrani ProArt PA329CV

 • Ekran: IPS, 32 inç, 4K (3840×2160), raporti i pamjes 16:9, 138 ppi, madhësia e pikselit 0,18 mm, shpejtësia e rifreskimit 60 Hz, veshje kundër shkëlqimit
 • Koha e përgjigjes: 5 ms (gri në gri)
 • Këndi i shikimit horizontal dhe vertikal: 178°/178°
 • Shkëlqimi: 400 cd/m²
 • Shtesë: thellësi ngjyrash 10-bit, mbulim ngjyrash 100% Rec.709 dhe sRGB, mbështetje DisplayHDR 400, certifikatë TÜV Rheinland, Flicker-Free, AMD FreeSync, certifikim CalMAN
 • Ndërfaqet: 1×USB-C (me modalitetin Alt DisplayPort dhe shpërndarjen e energjisë deri në 90 W), 2×HDMI 2.0, 1×DisplayPort 1.2, 4×USB-A 2 Gen 1, fole audio 3,5
 • Rregullimi i lartësisë: 0 - 130 mm
 • Pjerrësia: -5° - +23°
 • Rrotullimi: +30° – -30°
 • Modaliteti i portretit: +90° – -90°
 • Dimensionet me stendë: 727,08×471,48-601,48×245 mm
 • Dimensionet pa stendë: 727,08×428,13×67,72 mm
 • Pesha me stendë/pa stendë: 12,6 kg / 8,03 kg
 • Fiksimi në tavolinë: qëndrim, kllapa (përfshirë)
 • Mbështetja e kllapave VESA 100×100: po
 • Altoparlantët: 2×2 W

Pozicionimi dhe çmimi

ASUS ProArt Display PA329CV është, para së gjithash, një mjet për përdorim profesional - duke punuar me dizajn grafik dhe duke krijuar përmbajtje multimediale. I gjithë funksionaliteti dhe karakteristikat e tij u drejtohen posaçërisht artistëve, kështu që për përdoruesit e zakonshëm aftësitë e tij do të jenë të tepërta, dhe për lojtarët - të pamjaftueshme për sa i përket treguesve të lojës.

Çmimi për ASUS ProArt Display PA329CV fillon nga 870 dollarë. A është një çmim i tillë i lartë? Në fakt, jo. Në fund të fundit, nëse kërkoni në treg monitorë profesionistë 32K 4 inç me matrica IPS, një mekanizëm rrotullues dhe altoparlantë të integruar, ata do të kushtojnë afërsisht të njëjtat para, dhe në disa raste edhe më shumë. Dhe madje edhe ato modele që dolën 2-3 vjet më parë. Pra, çmimi është më se i përshtatshëm për segmentin e tij. Çfarë do të marrim duke zgjedhur saktësisht ASUS ProArt Display PA329CV?

 

Set i kompletuar

Monitor ASUS ProArt Display PA329CV vjen në një kuti të madhe kartoni që shfaq emrin e modelit dhe specifikimet kryesore. Brenda, përveç vetë monitorit, mund të gjeni një kabllo energjie, kabllo USB Type-C në USB Type-C dhe DisplayPort në DisplayPort, një manual udhëzimi dhe një certifikatë kalibrimi të ngjyrave të verifikuara në fabrikë CalMAN.

ASUS Ekrani ProArt PA329CV

Përveç kësaj, ne kemi dy stenda në grup - një stendë klasike tavoline dhe një kllapa për fiksim në tavolinë. E para kombinon një sipërfaqe të këndshme plastike dhe një bazë metalike. Është mjaft masiv dhe i rëndë, por kjo nuk është për t'u habitur, sepse mbështetja duhet të përballojë një monitor 32 inç, i cili gjithashtu di të anojë dhe rrotullohet.

ASUS Ekrani ProArt PA329CV

Truku i të dytës është se zë shumë më pak hapësirë ​​në tryezë, por besueshmëria e fiksimit është e garantuar të mos jetë më e keqe. Kllapa mund të vidhohet në shumicën e tavaneve, dhe falë veshjes së gomës, sipërfaqja do të mbrohet nga gërvishtjet.

Nga rruga, përveç dy opsioneve të lartpërmendura për vendosjen e monitorit, ekziston një tjetër - i montuar në mur duke përdorur një montim VESA 100x100 mm, por nuk përfshihet në paketë.

Lexoni gjithashtu:

Dizajn dhe ergonomi

Duket ASUS ProArt Display PA329CV është mjaft klasik. Trupi plastik i zi, korniza të vogla në tre anët rreth ekranit, dhe në fund ka logon e markës dhe butonat e kontrollit me levë.

ASUS Ekrani ProArt PA329CV

Në anën e pasme, plastika mat alternohet me valëzuar, dhe gjithashtu ka një mbishkrim në formën e emrit të serisë - ProArt.

ASUS Ekrani ProArt PA329CV

Rafti është masiv, metal, dhe ka një vrimë për organizimin e telave.

ASUS Ekrani ProArt PA329CV

Monitori rregullohet shumë lehtë në lartësi. Mjafton një shtytje e lehtë lart ose poshtë dhe ekrani është i fiksuar në mënyrë të përkryer në pozicionin e dëshiruar. Nga pozicioni i poshtëm, monitori mund të ngrihet deri në 13 cm. Përveç kësaj, ekrani ProArt PA329CV është i rregullueshëm me anim (nga +23° në afërsisht -5°), rrotullohet anash (30° në çdo drejtim) dhe gjithashtu mund të rrotullohet 90° në modalitetin e librit.

ASUS Ekrani ProArt PA329CV

Nuk e di se si përdoret modaliteti i librit nga stilistët, por më pëlqeu të lexoja një burim lajmesh ose rrjete sociale në këtë format - ka kaq shumë postime që rrallë mund të lëvizësh. Edhe pse kjo është një shaka për kasetën, është një shaka e pjesshme.

Ndërfaqet

Portat në ProArt Display PA329CV nuk janë kursyer. Në pjesën e poshtme majtas janë një palë HDMI 2.0 dhe po aq USB-A, DisplayPort 1.2, një fole audio dhe USB-C me mbështetje për transferimin e të dhënave dhe shpërndarjen e energjisë. Çipi i fundit është një gjë shumë e përshtatshme. Ju e lidhni monitorin me laptopin për të shfaqur imazhin dhe laptopi po karikohet ndërkohë. Bukuria Dhe fuqia e karikimit është deri në 90 W.

ASUS Ekrani ProArt PA329CV

Butoni i energjisë dhe lidhësi i energjisë janë vendosur në anën e djathtë prapa.

ASUS Ekrani ProArt PA329CV

Dhe një palë USB-A ishte vendosur në pjesën e sipërme majtas. Pra, ne kemi 4 lidhës USB-A dhe aftësinë për të lidhur shumë pajisje periferike dhe pajisje me monitorin.

ASUS Ekrani ProArt PA329CV

Dhe monitori ishte i pajisur me një palë altoparlantësh 2 W secili. Le ta themi kështu, tingulli është larg nga cilësia e lartë, por për të parë videon në vazhdim YouTube apo serialet në mbrëmje, mjaftojnë. Dhe për njerëzit më kërkues, unë rekomandoj lidhjen e altoparlantëve.

Menaxhimi dhe menuja

Menaxhimi ASUS ProArt Display PA329CV përbëhet nga 6 butona mekanikë dhe një levë. Butoni i ndezjes u vendos i pari, i ndjekur nga 4 butona të shkurtoreve për qasje të shpejtë në meny dhe disa artikuj të menysë (2 prej të cilëve mund të personalizohen) dhe funksioni "Mbyll" u vendos i fundit.

Lëvizja nëpër artikujt e menusë dhe "zhytja" në të bëhet me ndihmën e një levë. Në fakt, menaxhimi kryesor bëhet nga ai, dhe duhet theksuar se është vërtet i përshtatshëm dhe i qartë.

Ajo që vlen të përmendet është numri i cilësimeve, si bazë ashtu edhe shtesë. Monitori ofron shumë paracaktime (sRGB, Rec.709. DCI-P3, modaliteti i leximit dhe të tjera), dhe ka vend edhe për dy mënyra përdoruesi. Ekziston një mundësi për të rregulluar sasinë e ngjyrës blu, si dhe një cilësim shumë fleksibël të interpretimit të ngjyrave. Kjo përfshin rregullimin e ndriçimit, kontrastit, ngopjes, nivelit të së zezës, fitimit ose zhvendosjes së ngjyrës përgjatë boshteve dhe pa to, temperaturës, etj.

Më vete, do të përmend funksione të tilla si vendosja e mënyrave "foto në foto" (PIP) dhe "ekrani i ndarë" (PBP), si dhe QuickFit Plus, i cili përdoret për shënimin e ekranit - një rrjet, duke shënuar qendrën e ekran, përzgjedhje zonash, një vizore dhe mjete të tjera, të cilat do të jenë të dobishme për krijuesit dhe projektuesit. Përveç kësaj, ju mund të personalizoni pamjen e menusë, të zgjidhni gjuhën e saj, të kyçni butonat dhe madje të fikni treguesin e energjisë.

Lexoni gjithashtu:

Karakteristikat e ekranit

ASUS ProArt Display PA329CV mori një matricë 32 inç 4K IPS me një raport pamjeje 16:9 dhe një shtresë kundër shkëlqimit. Ky nuk është një monitor lojrash, kështu që shkalla e rifreskimit është 60 Hz. Madhësia e pikselit është 0,18 mm, koha e përgjigjes është 5 ms (nga gri në gri), këndet e shikimit vertikal dhe horizontal janë identikë - 178°. Një nga karakteristikat kryesore të monitorit nga ASUS u bë kalibrimi i fabrikës "referencë" (saktësia e paraqitjes së ngjyrave ΔE<2) CalMAN Verified, e cila siguron interpretimin më të besueshëm të ngjyrave.

ASUS Ekrani ProArt PA329CV

Monitori ka gjithashtu thellësi ngjyrash 10-bit, ndriçim 400 nits dhe mbulim 100% Rec. 709 dhe sRGB. Ekziston mbështetje për certifikimin DisplayHDR 400 dhe TÜV Rheinland, i cili tregon një reduktim të dritës blu që është e dëmshme për sytë. Dhe mbështetja pa dridhje, e cila redukton dridhjen e ekranit, zvogëlon lodhjen e syve kur punoni me monitor.

Kontrollimi i imazheve të testimit zbuloi një ndriçim të pabarabartë rreth perimetrit të ekranit. Nuk është e dukshme në të zezë, por në të bardhë mund të shihni një shirit të hollë më të errët përgjatë kornizës, i cili ndërpritet nga qytetet. Epo, kjo është një veçori e ndriçimit LED. Sidoqoftë, për mendimin tim, në një diagonale të tillë nuk është domethënëse. Problemet e tjera nuk mund të viheshin re nga syri i laikut.

Imazhi subjektiv ASUS ProArt Display PA329CV është me cilësi shumë të lartë. Në modalitetin standard, interpretimi i ngjyrave është i shkëlqyeshëm, zbehja e figurës vërehet vetëm në pothuajse devijimin maksimal nga ekrani, dhe niveli i shkëlqimit - me një diferencë të mirë. Unë isha rehat duke punuar me ekranin me ndriçim 50% ose më poshtë.

Përshtypjet dhe rezultatet

ASUS Ekrani ProArt PA329CV

Në fund, dua të ndaj përshtypjet e mia për përdorimin e tij ASUS Ekrani ProArt PA329CV. Unë nuk jam profesionist në fushën e krijimit të përmbajtjes multimediale - puna ime me grafikë është e kufizuar në përpunimin e fotografive për rishikime dhe gjëra të tjera të vogla. Zakonisht, ekrani im i laptopit 14 inç është mjaft i mjaftueshëm për mua për punë, përpunim imazhi dhe multimedia. Megjithatë, bërja e gjithë kësaj në një ekran kaq të madh dhe me cilësi të lartë është një përvojë dhe kënaqësi krejtësisht e ndryshme. Surfimi, puna me tekste ose imazhe, shikimi i një filmi në mbrëmje - këto janë përvoja thelbësisht të ndryshme.

E megjithatë përdorimi ASUS ProArt Display PA329CV për argëtim ose surfim janë efekte anësore. Duke marrë parasysh karakteristikat dhe funksionalitetin e monitorit nga seria ProArt, ai do të bëhet një mjet ideal për krijuesit e përmbajtjes multimediale. Ka një matricë vërtet të shkëlqyer 4K, kalibrim të ngjyrave në fabrikë dhe mbulim 100% të hapësirave më të njohura të ngjyrave, cilësime fleksibël të transferimit të ngjyrave për çdo skenar dhe shumë mjete ndihmëse që do të jenë të dobishme për dizajnerët dhe artistët. Dhe gjithashtu, falë dizajnit dhe aftësisë për të rrotulluar me 90°, është shumë ergonomik, mund të fiksohet në çdo mënyrë të përshtatshme (në një mbajtëse, kllapa ose thjesht në mur), ofron një grup të pasur ndërfaqesh, dhe mbështet furnizimin me energji në USB-C do t'ju lejojë të harroni për karikimin e veçantë të laptopit. Pronarët e përmbajtjes do të jenë të kënaqur.

Çmimet në dyqane

Lexoni gjithashtu:

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Monitoroni rishikimin ASUS ProArt Display PA329CV: një mjet profesional për artistët

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
10
Set i kompletuar
10
Karakteristikat e
10
Imazhi
10
Shkathtësi
9
Funksionaliteti
10
Cuna
9
Duke marrë parasysh karakteristikat dhe funksionalitetin e monitorit nga seria ProArt, ai do të bëhet një mjet ideal për krijuesit e përmbajtjes multimediale. Ka një matricë vërtet të shkëlqyer 4K, kalibrim të ngjyrave në fabrikë dhe mbulim 100% të hapësirave më të njohura të ngjyrave, cilësime fleksibël të transferimit të ngjyrave për çdo skenar dhe shumë mjete ndihmëse që do të jenë të dobishme për dizajnerët dhe artistët. Dhe gjithashtu, falë dizajnit dhe mundësisë së rrotullimit me 90°, është shumë ergonomik.
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Adhurues i veglave me përvojë. Besoj se kafeja, macet dhe një film cilësor janë të përshtatshme në çdo rrethanë. I nderuar (ose jo aq) i aftë i sektit DIY, duke pushuar me një furçë dhe një pistoletë ngjitëse në duar.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Duke marrë parasysh karakteristikat dhe funksionalitetin e monitorit nga seria ProArt, ai do të bëhet një mjet ideal për krijuesit e përmbajtjes multimediale. Ka një matricë vërtet të shkëlqyer 4K, kalibrim të ngjyrave në fabrikë dhe mbulim 100% të hapësirave më të njohura të ngjyrave, cilësime fleksibël të transferimit të ngjyrave për çdo skenar dhe shumë mjete ndihmëse që do të jenë të dobishme për dizajnerët dhe artistët. Dhe gjithashtu, falë dizajnit dhe mundësisë së rrotullimit me 90°, është shumë ergonomik.Monitoroni rishikimin ASUS ProArt Display PA329CV: një mjet profesional për artistët