Të gjitha për PCAksesorë për PCRishikimi i Razer DeathAdder V3 Pro: Miu i avancuar i lojërave

Rishikimi i Razer DeathAdder V3 Pro: Miu i avancuar i lojërave

-

Në fund të vitit të kaluar, marka e lojrave Razer ka përditësuar linjën e saj të minjve DeathAdder me një të re Death Adder V3 Pro. Sipas prodhuesit, e-sportistët profesionistë u ftuan për të përmirësuar këtë miun popullor të lojërave. Si të thuash, për profesionistë nga profesionistë.

Krahasuar me gjeneratën e mëparshme, V3 Pro ka mbajtur formën e njohur, por është bërë më i lehtë, ka hequr qafe dritën e pasme RGB dhe ka përmirësuar ndjeshëm karakteristikat kryesore - shpejtësinë, rezolucionin e sensorit dhe përshpejtimin. Pra, le të zbulojmë se çfarë ka dalë me Razer këtë herë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Razer Leviathan V2 X Gaming Soundbar: Jo vetëm për lojtarët

Karakteristikat e Razer DeathAdder V3 Pro

 • Lloji i mausit: lojëra
 • Lloji i sensorit: Focus Pro 30K, optik
 • Rezolucioni maksimal: 30000 DPI
 • Shpejtësia maksimale: 750 IPS
 • Përshpejtimi: 70 G
 • Frekuenca maksimale e votimit: 1000 Hz
 • Numri i butonave: 5+1
 • Burimi i butonave Razer Switches Gen 3: 90 milionë shtypje
 • Materiali i trupit: plastike
 • Lidhja: 2,4 GHz, kabllo
 • Autonomia: deri në 90 orë (1000 Hz), deri në 24 orë me Razer HyperPolDongle me valë ling (4000 Hz)
 • Përmasat: 128×44×68 mm
 • Pesha: 63 g
 • Për më tepër: formë ergonomike për përdorim me dorën e djathtë, tregues LED, pa ndriçim RGB, memorie e integruar për ruajtjen e 2 profileve të cilësimeve

Çmimi dhe pozicionimi i Razer DeathAdder V3 Pro

Razer DeathAdder V3 Pro pozicionohet si një mjet lojrash profesional që është zhvilluar duke pasur parasysh eSports. Ai nuk ka atributin standard të pajisjeve periferike të lojërave (ndriçimi RGB), por karakteristikat kryesore dhe funksionaliteti i miut sugjerojnë se është një kontrollues i avancuar i lojrave për lojtarë të zjarrtë.

DeathAdder V3 Pro kushton sipas pozicionimit të tij - nga 145 dollarë. Sigurisht që nuk është propozimi më i shtrenjtë, por nuk është i lirë për një mi. Pra, çfarë ofrojnë ata për këto fonde?

Përmbajtja e paketës

Razer Death Adder V3 Pro

Razer DeathAdder V3 Pro mbërriti për rishikim në një kuti të bukur me ngjyra të zeza dhe jeshile. Brenda mund të gjeni një maus, një përshtatës USB 2,4 GHz, një përshtatës përshtatës, një kabllo të gërshetuar Type-A në Type-C, ngjitëse të markës Razer, shirita mausi dhe dokumentacion shoqërues.

Përshtatësi ka porte Type-A dhe Type-C dhe do të jetë i dobishëm, për shembull, nëse operatori i sistemit është larg dhe ju dëshironi ta mbani përshtatësin afër për të eliminuar çdo ndërhyrje në sinjal. Dhe gjithashtu do të jetë i përshtatshëm për karikim - thjesht hiqni përshtatësin dhe vendosni miun në karikues.

Razer Death Adder V3 Pro

Kaseta, ato janë ngjitëse të miut, kanë një strukturë pak të gomuar dhe të ashpër. Ata ngjiten në butonat kryesorë të miut (majtas dhe djathtas), si dhe në anët, dhe janë krijuar për të siguruar që miu të mos ketë mundësi të rrëshqasë në dorën tuaj gjatë betejave të lojërave.

Razer Death Adder V3 Pro

Nga rruga, kjo është se sa brutal do të duket miu me ngjitëse.

Razer Death Adder V3 Pro

Por nëse do të përdorni shirita apo jo - këtu secili përdorues do të vendosë vetë, sepse materiali i kasës jep një "mbërthim" të mirë me pëllëmbën edhe pa to. Pra, do të varet më shumë nga stili i përdorimit ose loja dhe ndoshta edhe nga zhanri i preferuar i lojërave.

Lexoni gjithashtu:

Dizajni i Razer DeathAdder V3 Pro

Razer Death Adder V3 Pro

Razer DeathAdder V3 Pro ka të njëjtën formë të dallueshme si të gjithë manipuluesit në linjën DeathAdder. Ky është një maus asimetrik lojrash i lehtë me një formë të mirë ergonomike, i cili është përshtatur në mënyrë të përkryer për përdorim me dorën e djathtë.

Razer Death Adder V3 Pro

Trupi i mausit është prej plastike mat dhe i këndshëm në prekje dhe është i paraqitur në dy ngjyra klasike - bardh e zi. Siç mund ta shihni nga imazhet, ne po shqyrtojmë opsionin #2. Ajo që ishte një surprizë e këndshme për mua ishte se kutia e bardhë nuk ishte shumë e njollosur. Po, mund të shihni pluhur në maus (veçanërisht poshtë butonave kryesorë, ku zakonisht nuk më arrijnë gishtat) ose lesh nga "asistentët" me katër këmbë, por materiali pastrohet lehtë dhe nuk ka probleme me të në të gjitha.

Razer Death Adder V3 Pro

Dimensionet e DeathAdder V3 Pro janë 128×44×68 mm, kështu që mund të klasifikohet si një maus me madhësi mesatare dhe peshon vetëm 63 g. Burimi i butonave është 90 milionë shtypje dhe numri i tyre i përgjithshëm është 6. Dy kryesore, një rrotë, dy anë nën gishtin e madh dhe një tjetër poshtë është butoni i fikjes dhe ndryshimit të DPI. Rrota ka një shtresë të gomuar me mikro-studhat, e cila siguron qartësi të shkëlqyer gjatë lëvizjes.

Razer Death Adder V3 Pro

Nën timon mund të shihni një tregues LED, i cili sinjalizon jo vetëm që miu ka kohë për t'u karikuar ose se ka dalë nga modaliteti i gjumit, por edhe cili nga mënyrat DPI është aktualisht në përdorim. Si parazgjedhje, miu ka 5 mënyra DPI: 400, 800, 1600, 3200 dhe 6400. Secila prej tyre ka ngjyrën e vet. Dhe kur ndërroni DPI, edhe në miun, edhe përmes softuerit, treguesi ndizet shkurtimisht në ngjyrën që korrespondon me një modalitet të caktuar. Nga rruga, ky është i vetmi element ndriçues në miun. Siç është shkruar tashmë më lart, RGB nuk ofrohet këtu.

Një lidhës Type-C mund të shihet nën tregues në një kamare të fshehur. Nëpërmjet tij, mausi ngarkohet ose lidhet me kompjuterin përmes një kablloje. Po, ky është një maus lojrash me një lloj lidhjeje të kombinuar, i cili funksionon si përmes një kablloje ashtu edhe përmes një sinjali radio.

Razer Death Adder V3 Pro

Ne e kthejmë miun dhe shohim vrimën për sensorin optik, butonin për ndezjen dhe ndërrimin e DPI, këmbët e bëra prej plastike gri dhe shënimin teknik. Vlen të përmendet se sensori optik i përdorur këtu është i pronarit, i quajtur Focus Pro 30K, i cili nuk ka ndriçimin e zakonshëm "optik". Këmbët dhe "korniza" rreth sensorit janë prej plastike me shkëlqim, dhe korniza e pjesës së poshtme të mausit është e bërë nga "shkëlqimi" i bardhë, i cili së bashku siguron rrëshqitje të shkëlqyer në sipërfaqe.

Razer Death Adder V3 Pro

Softueri Razer Synapse

Razer DeathAdder V3 Pro, si pothuajse të gjitha pajisjet e markës, është i lidhur me softuer të pronarit Razer Synapse. Ky mjet ju lejon të konfiguroni miun në detaje për skenarë të ndryshëm përdorimi.

Pasi të lidhet, miu do të shfaqet menjëherë në listën e pajisjeve të lidhura në ekranin bazë të Synapse. Për vetë DeathAdder V3 Pro, ka 4 skeda me cilësime të ndryshme.

E para, "Customize", ju lejon të personalizoni funksionet dhe veprimet e butonave për dy mënyra - normale dhe Razer Hypershift. Këtu mund të vendosni performancën e disa funksioneve jo vetëm në butona (përfshirë shtypjen e timonit), por edhe në lëvizjen lart e poshtë. Në Hypershift, edhe butoni i majtë i miut është i programueshëm, por në standard është e pamundur të ndryshosh funksionin e tij. Me ndihmën e softuerit, mund të vendosni shumë veprime, nga hapja e programeve të caktuara deri te menaxhimi i multimedias ose futja e shpejtë e një simboli teksti apo edhe një emoji.

Tjetra, ne kemi një skedë me cilësimet e miut. Këtu mund të zgjidhni manualisht ndjeshmërinë e manipuluesit dhe mund të rregulloni DPI në dy akse, të vendosni frekuencën e votimit (125, 500 ose 1000 Hz) dhe të merrni akses të shpejtë në cilësimet e miut të Windows.

Në skedën tjetër, mund të kalibroni pajisjen për lloje të ndryshme sipërfaqesh, të rregulloni lartësinë e këmbëzës së miut (distanca e ngritjes dhe uljes) dhe ekziston gjithashtu një manual për rivendosjen e miut në cilësimet e fabrikës. Në "Power" janë cilësimet e energjisë dhe kohëmatësi i gatishmërisë.

Lexoni gjithashtu:

Ergonomia dhe mbresa

Razer Death Adder V3 Pro

Tani le të kalojmë në subjektive - përshtypjet nga përdorimi. Të them të drejtën, jam adhuruese e modeleve simetrike, të vogla dhe relativisht të rënda. Kjo ka ndodhur historikisht dhe nuk kam gjetur ende asgjë më të mirë për veten time, është çështje zakonesh. Por DeathAdder V3 Pro jo vetëm që përmbushi, por edhe tejkaloi disa nga pritjet e mia.

Së pari, më pëlqeu shumë forma e saj me harkun ergonomik nën gishtin tregues dhe të mesëm. Pëllëmba qëndron mbi miun e relaksuar dhe disi e natyrshme, nuk më duhej të mësohesha fare me të, siç ndodh me shumicën e minjve të tjerë.

Së dyti, ky është ndoshta miu i parë i lehtë që ndihesha rehat duke përdorur dhe gjatë testimit nuk doja të kthehesha te ai i zakonshëm. Ka një shpërndarje shumë kompetente të peshës dhe, falë këmbëve me shkëlqim, rrëshqet në dyshek pothuajse pa mundim. Në të njëjtën kohë përdor tapetin më të thjeshtë, i cili edhe pse është i pozicionuar si tapet lojë, nuk bie në sy në asnjë mënyrë. Megjithëse, vlen të përmendet se miu është përshtatur pothuajse në çdo sipërfaqe, duke përfshirë xhamin (nga 4 mm) dhe shumë shpejt "ndërron" midis sipërfaqeve pa humbur cilësinë e kontrollit të kursorit.

Razer Death Adder V3 Pro

Së treti, sipërfaqja e kutisë nuk është vetëm e këndshme në prekje dhe e lehtë për t'u kujdesur, por gjithashtu nuk rrëshqet fare në dorë. Kështu që nuk kisha nevojë për kaseta të plota. Dhe së fundi, së katërti, më pëlqyen shumë butonat anësore, të cilët i përdorja më së shumti për punë. Tani kjo është ajo që më mungon në miun tim. Unë caktova ekzekutimin e funksionit "mbrapa" në shfletues në një buton, dhe futjen e tekstit të kopjuar në të dytin, dhe rrjedha e punës u bë më e përshtatshme dhe më e shpejtë.

Nuk e vura re ndryshimin midis lidhjes me tel dhe pa tel, kështu që e përdora pothuajse gjatë gjithë kohës pa kabllo. Butonat dhe rrotat funksionojnë qartë, nuk ka ankesa këtu. E vetmja nuancë me të cilën duhej të përballesha është madhësia e saj. Miu është pak më i madh se sa kam nevojë personalisht, por do të jetë i duhuri për duart mesatare. Për shkak të madhësisë, fillimisht më ishte pak e vështirë të arrija butonin e parë anësor, por më vonë u mësova dhe nuk ishte më problem.

Autonomia

Razer Death Adder V3 Pro

DeathAdder V3 Pro në modalitetin me valë mundësohet nga një bateri, jo nga bateritë si shumica e modeleve me valë. Dhe kjo do të thotë që nëse e përdorni me një përshtatës 2,4 GHz, do të duhet të ngarkohet. Prodhuesi pretendon deri në 90 orë funksionim autonom me një frekuencë votimi prej 1000 Hz. Kjo sqarohet për një arsye, sepse mund të blini një Razer Hyper tek manipuluesiPolling Wireless Dongle dhe merrni një frekuencë votimi prej 4000 Hz. Megjithatë, kjo gjë do të shkarkojë baterinë në 24 orë. Ne nuk kemi një dongle të tillë për rishikim, kështu që do të flasim për përvojën me 1000 Hz.

Pra, për gati 3 javë përdorim të përditshëm, më duhej të karikoja miun një herë. Po, ndonjëherë ajo ishte në punë vetëm disa orë në ditë, por ndonjëherë kishte 10-12 orë punë dhe ajo zgjati me një pagesë më shumë se 2 javë. Vërtetë, përvoja e karikimit të një miu është diçka interesante dhe e re për mua. Por është e përshtatshme që ndërsa jeni duke karikuar miun, ai thjesht të kthehet në një me tela për pak kohë, sepse mund ta karikoni dhe të vazhdoni ta përdorni. M'u deshën pak më pak se 10 orë për të karikuar nga 100% në 2%. Nëse 2 orë karikim janë të barabarta me 2 javë punë, atëherë "sakrifica" është shumë, shumë e pranueshme.

Lexoni gjithashtu:

konkluzione

Razer DeathAdder V3 Pro doli të jetë një mi shumë i suksesshëm që do të tërheqë jo vetëm lojtarët, por edhe përdoruesit e zakonshëm. Mausi ka një formë vërtet të rehatshme ergonomike dhe madhësi mesatare, gjë që e bën atë të përshtatshëm për shumicën e përdoruesve. Lehtësia dhe shpërndarja e peshës e menduar mirë nuk kërkojnë pothuajse asnjë përpjekje gjatë përdorimit, dhe gjithashtu përshtatet në mënyrë të përkryer për një shumëllojshmëri të gjerë sipërfaqesh, duke përfshirë xhamin.

Razer Death Adder V3 Pro

Përparësitë e tjera përfshijnë një sensor të markës së avancuar, softuer miqësor për përdoruesit me cilësime fleksibël të butonave, ndjeshmëri dhe kalibrim të sensorit, falë të cilit miu mund të përshtatet për çdo lojë dhe çdo skenar përdorimi. Metoda e kombinuar e lidhjes me jetëgjatësinë e baterisë kur përdoret pa kabllo është një plus i caktuar. Me një jetëgjatësi butoni prej 90 milionë klikimesh, mund të themi se DeathAdder V3 Pro është një zgjidhje e besueshme dhe e qëndrueshme. Dhe e vetmja pengesë e tij mund të jetë çmimi, por definitivisht nuk do t'i ndalojë ata që duan të marrin, ndoshta, një nga minjtë më të mirë të lojrave në treg.

Ku te blej

Rishikimi i Razer DeathAdder V3 Pro: Miu i avancuar i lojërave

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
10
Materiale
10
Ergonomia
9
Pajisjet
10
butë
10
Cuna
8
Razer DeathAdder V3 Pro doli të jetë një mi shumë i suksesshëm që do të tërheqë jo vetëm lojtarët, por edhe përdoruesit e zakonshëm. Mausi ka një formë vërtet të rehatshme ergonomike dhe madhësi mesatare, gjë që e bën atë të përshtatshëm për shumicën e përdoruesve. Lehtësia dhe shpërndarja e peshës e menduar mirë nuk kërkojnë pothuajse asnjë përpjekje gjatë përdorimit, dhe gjithashtu përshtatet në mënyrë të përkryer për një shumëllojshmëri të gjerë sipërfaqesh, duke përfshirë xhamin.
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Adhurues i veglave me përvojë. Besoj se kafeja, macet dhe një film cilësor janë të përshtatshme në çdo rrethanë. I nderuar (ose jo aq) i aftë i sektit DIY, duke pushuar me një furçë dhe një pistoletë ngjitëse në duar.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Razer DeathAdder V3 Pro doli të jetë një mi shumë i suksesshëm që do të tërheqë jo vetëm lojtarët, por edhe përdoruesit e zakonshëm. Mausi ka një formë vërtet të rehatshme ergonomike dhe madhësi mesatare, gjë që e bën atë të përshtatshëm për shumicën e përdoruesve. Lehtësia dhe shpërndarja e peshës e menduar mirë nuk kërkojnë pothuajse asnjë përpjekje gjatë përdorimit, dhe gjithashtu përshtatet në mënyrë të përkryer për një shumëllojshmëri të gjerë sipërfaqesh, duke përfshirë xhamin.Rishikimi i Razer DeathAdder V3 Pro: Miu i avancuar i lojërave