Shqyrtime të komponentëve të PCAksesorë për PCRishikimi i tastierës modulare të lojërave ROG Claymore II

Rishikimi i tastierës modulare të lojërave ROG Claymore II

-

Përsosja e aksesorëve të lojërave është diçka personale, subjektive, sepse secili ka kërkesat e veta. Por jo kur është e qartë. Tastierë ROG Claymore II perfekte në çdo mënyrë. Nuk është aq e lehtë të shpjegohet nëse nuk e përdorni. Në shikim të parë, nuk dallohet veçanërisht nga asgjë, përveç një njësie dixhitale të lëvizshme. Por përvoja e përdoruesit thotë se kjo tastierë është një blerje e domosdoshme për lojtarët. Unë do të shpjegoj pse.

Lexoni gjithashtu: Rishikim i tastierës mekanike ROG STRIX FLARE II ANIMATE

Çfarë ka në komplet

ROG Claymore II vjen në një kuti të markës kuqezi nën një xhaketë pluhuri. Ne e hapim atë dhe shohim sa vijon:

 • Tastierë modulare mekanike ROG Claymore II në një çantë lecke mbrojtëse
 • njësi dixhitale e lëvizshme
 • mbështetëse e butë e kyçit të dorës
 • çelësi USB me valë
 • zgjatues dongle pa tel
 • Kabllo USB Type-C
 • Përshtatës USB Type-C në USB Type-A
 • dokumentet teknike
 • ngjitëse të markës

Një komplet i plotë që zgjeron shumë mundësitë e punës me tastierën menjëherë jashtë kutisë. Kjo do të thotë, nuk është më e nevojshme të blini tela shtesë, përshtatës, etj. Gjithçka është në vend këtu, merre dhe përdore.

Shkurtimisht rreth dizajnit dhe ergonomisë

ROG Claymore II është një tastierë lojërash modulare e tipit skelet me ndërprerës optomekanikë ROG RX RED. Madhësia është 462x155x39 mm, pesha është rreth 1156 g (pa kabllo).

Përveç kësaj, ai ka një bllok dixhital të lëvizshëm, falë të cilit transformohet lehtësisht nga formati standard i plotë (100%) në TKL (tenkeyless), që është 80%. Kjo është vetëm një veçori e shkëlqyer që mund të ishte shpikur për lehtësinë e përdorimit. I jep tastierës shkathtësi: është e lehtë për t'u përdorur si për lojëra ashtu edhe për punë në zyrë. Për shembull, shkrimi i teksteve në të është thjesht tepër i përshtatshëm, por më shumë për këtë më vonë. Është gjithashtu një zgjidhje jashtëzakonisht praktike për ata që nuk kanë shumë hapësirë ​​në tavolinë.

Një mbështetëse dore prej lëkure artificiale e bën atë më të rehatshëm për t'u përdorur, por nëse nuk jeni mësuar me të, mund të jetë paksa pengesë. Ajo është e lidhur duke përdorur një shtojcë të veçantë magnetike të vendosur në pjesën e poshtme të tastierës.

ROG Claymore II

Claymore do të dukej e zakonshme nëse nuk do të ishte për dritën e pasme dhe aftësinë për t'u sinkronizuar me pajisje të tjera ASUS nëpërmjet Aura Sync. Tastiera është gjithashtu pa tel, por mund të funksionojë përmes një kabllo USB Type-C ose përmes një përshtatësi Type-C në Type-A.

Përsa i përket pamjes: elegant, konciz, perfekt. Nuk ka pothuajse asgjë për të shtuar këtu, sepse duket shumë tërheqëse. Ka një trup metalik alumini me prerje diagonale, që i jep pamjen e veshjes natyrale. Nuk përkulet dhe nuk kërcasin gjatë përdorimit.

Pra, para së gjithash, dua të vërej se Claymore është një tastierë elegante dhe e përshtatshme me cilësime fleksibël për konfigurimin individual. Por pamja dhe komoditeti i përdorimit nuk janë avantazhet e tij të vetme. Le ta shohim pajisjen nga pikëpamja teknike.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i tastierës mekanike të lojrave ROG STRIX FLARE II

Blloku dixhital

Vërej se mund të lidhet me tastierën nga të dyja (!) anët. Kjo është një zgjidhje shumë interesante, por e pazakontë, sepse blloku dixhital në të majtë është pak konfuz dhe thjesht fillon të ngatërrohesh në çelësat. Nëse nuk është e nevojshme, mund të ruhet në një kuti dhe të lidhet në çdo kohë. Pa të, tastiera bëhet 20% më e vogël, gjë që ju lejon të lironi pak hapësirë ​​dhe të hiqni çelësat shtesë për ata që janë mësuar të përdorin TKL. Gjithashtu, kjo njësi mund të përdoret si një tastierë e programueshme për multimedia ose makro. Kjo do t'ju lejojë të ekzekutoni shpejt komandat e lojës falë katër çelësave të nxehtë. Mbi to është një rrotë masive që rregullon volumin e zërit.

ROG Claymore II

Çelësat optiko-mekanike ROG RX RED

Arritëm në diçka të shijshme, sepse qirinjtë janë avantazhi kryesor i ROG Claymore II. Ata janë jashtëzakonisht të prekshëm: çdo shtyp ndihet qartë, sikur të mos keni përdorur kurrë më parë mekanikë me cilësi të lartë në jetën tuaj! Për këtë ndjenjë, dua t'i them një falenderim të madh zhvilluesit, sepse të luash dhe të punosh në këtë model është kënaqësi qiellore. Por le të kthehemi tek treguesit teknikë nga përshtypjet.

Çelësat opto-mekanikë ROG RX RED kanë një pikë aktivizimi 1,5 mm, një forcë fillestare prej 40 g dhe një forcë të plotë prej 55 g. Kjo siguron një ndjenjë të qetë klikimi dhe përgjigje të menjëhershme (1ms) pa vonesë. Mekanizmi i stabilizimit zgjidh çështjen e tundjes së çelësave kur shtypet (stoku i të cilave është 100 milion).

Çdo ndërprerës ka një LED të integruar të veçantë që mund të konfigurohet individualisht.

ROG Claymore II

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ROG Falchion Ace: një tastierë lojrash ultra kompakte

Autonomia

Ne kemi zbuluar tashmë se Claymore funksionon në modalitetin me tel dhe pa tel (2,4 GHz). Për këtë, kompleti përfshin një kabllo ose një dongle USB me valë dhe një kordon zgjatues për të nëse keni nevojë për një sinjal më të qëndrueshëm. Kur tastiera lidhet përmes një kablloje USB, ajo funksionon me rimbushje të vazhdueshme. Për funksionim pa rimbushje, aksesori ka një bateri të integruar 4000 mAh. Me dritën e pasme të ndezur në 100%, pajisja funksionon në mënyrë autonome deri në 43 orë të deklaruara. Pas një karikimi të shpejtë 30-minutësh përmes USB-C, tastiera funksionon deri në 8 orë me dritën e prapme dhe deri në 18 orë pa të. Treguesi i ngarkimit (këndi i sipërm i majtë i tastierës) do të tregojë me lehtësi nivelin e ngarkimit të baterisë.

ROG Claymore II

Ndriçimi

Tastiera përmban ndriçim Aura me ngjyra të plota që mund të personalizohet individualisht për çdo çelës dhe sinkronizohet me pajisjet e përputhshme. Funksionon në mënyrë perfekte si me tel ashtu edhe me valë. Për këtë, mund të përdorni efektet e paracaktuara të ndriçimit në aplikacionin Armory Crate. Lojtarët gjithashtu mund të personalizojnë tastierën duke krijuar efektet e tyre.

ROG Claymore II

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i kufjeve të lojërave ROG FUSION II 300: Tingulli i gjithëpërfshirës

Arkë arme

Softueri i pronarit ju lejon të konfiguroni parametrat e tastierës. Me të, ju mund të kontrolloni dritën e prapme, të regjistroni makro, butonat e programit, etj. Le të shohim se si duket programi kur punoni me Claymore:

 1. Çelësat. Ju lejon të ricaktoni butonat dhe të ndryshoni komandat për çelësat multimedialë
  ROG Claymore II
 2. Treguesi RGB. Tregon gjendjen aktuale: sinkronizoni me dritën e prapme të tastierës ose modalitetin e baterisë
  ROG Claymore II
 3. Ndriçimi. 10 efekte vizuale të gatshme dhe Aura Creator për të krijuar efekte personale
  ROG Claymore II
 4. Kursim energjie. Konfiguro opsionet e kursimit të energjisë me valë dhe përqindjen e baterisë
  ROG Claymore II
 5. Përditësimi i firmuerit. Kontrolloni rëndësinë dhe përditësimin e firmuerit
  ROG Claymore II

Përmbledhje

Nuk ndodh shpesh që aksesorët e lojës plotësojnë plotësisht nevojat e përdoruesit. Duhet të bëni kompromise ose të zgjidhni diçka afër asaj që dëshironi. Në rastin tim, u gjet tastiera e përsosur - ROG Claymore II. Materialet, montimi, çelsat, ndriçimi, gjithçka në të plotëson kërkesat, sikur të jetë krijuar enkas për mua. Ka pothuajse një muaj që e kam përdorur dhe kjo tastierë vazhdon të lë përshtypje me përdorshmërinë dhe aftësitë e saj. Standën dhe njësinë dixhitale nuk e përdor nga zakoni, sepse kam kohë që kam një TKL të rregullt pa zile dhe bilbil. Claymore më ndihmon të punoj më shpejt me tekstet, sepse ky është profesioni im kryesor, i cili gjithashtu kërkon një lehtësi. Tastiera ka një prekje mbresëlënëse, e cila më përshtatet qind për qind për sa i përket ndjeshmërisë dhe zërit (ka një klikim diskret tepër të këndshëm pa ziljen e bezdisshme që vuajnë shumë mekanikë). Më pëlqen ta luaj në kohën time të lirë. Një tastierë më e mirë nuk është gjetur ende, megjithëse kishte modele të shtrenjta me një gamë më të madhe aftësish. Për krahasim, duhet të provoni pak kastom, por tani për tani është, siç thonë ata, van lav.

Gjithashtu interesante:

Ku te blej

Rishikimi i tastierës modulare të lojërave ROG Claymore II

RISHIKON VLERËSIMET
Set i kompletuar
10
Dizajn
10
Materiale
10
butë
10
Ndriçimi
10
Funksione shtesë
10
Cuna
9
Tastiera më e mirë e lojrave që kam hasur jo vetëm në familjen ROG, por në përgjithësi midis të gjitha markave dhe kategorive të çmimeve.
Rick Mortin
Rick Mortinhttps://root-nation.com
Më pëlqen të eksploroj të panjohurën. I zgjuar, i pashëm, modest. Autori është vazhdimisht i mbuluar me mister root-nation.com
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Popullore tani
Tastiera më e mirë e lojrave që kam hasur jo vetëm në familjen ROG, por në përgjithësi midis të gjitha markave dhe kategorive të çmimeve.Rishikimi i tastierës modulare të lojërave ROG Claymore II