Shqyrtime të komponentëve të PCAksesorë për PCRishikimi i tastierës mekanike të lojrave ROG STRIX FLARE II

Rishikimi i tastierës mekanike të lojrave ROG STRIX FLARE II

-

Zgjedhja ndaj çdo detaji në konfigurim është një tipar dallues i çdo lojtari. Kur kanë nevojë për një tastierë, ata zgjedhin me kujdes kapakët e tastierës, testojnë çelsat, duke zgjedhur ato që janë më të përshtatshme për ta për t'u përdorur. Është një proces i komplikuar, por mund të bëhet më i lehtë duke i dhënë përparësi ROG STRIX FLARE II — një aksesor premium që do të kënaqë çdo lojtar. Çfarë saktësisht, le të kuptojmë në rishikim.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i kufjeve të lojërave ROG FUSION II 300: Tingulli i gjithëpërfshirës

Përmbajtja e kompletit

Para nesh mbajmë një kuti të markës kuqezi. Ai është i fshehur nën një mbulesë pluhuri të bërë në stilin e nënshkrimit të ROG. Ky komplet përmban sa vijon:

 • Tastierë mekanike ROG STRIX FLARE II në një çantë mbrojtëse
 • mbështetëse magnetike e kyçit të dorës
 • udhëzime koncize të funksionimit
 • kartën e garancisë
 • një grup ngjitësish të markës ROG

Kjo është gjithçka që mund të gjendet në kuti për momentin. Seti është minimal, por ka gjithçka që i nevojitet një gamer për përdorim të plotë.

Lexoni gjithashtu: Rishikim i tastierës mekanike ROG STRIX FLARE II ANIMATE

Dizajn dhe ergonomi

ROG STRIX FLARE II është një tastierë mekanike lojrash me një bllok dixhital dhe një kuti metalike të tipit skelet. Është i fortë dhe e kalon testin e kthesës. Në të njëjtën kohë, nuk dëgjohen tinguj të jashtëm, si kërcitje ose klikime. Sa i përket përmasave, tastiera nuk është kompakte, dimensionet e saj janë 435×165×38 mm. Është bërë qëllimisht pak më i gjerë për të vendosur çelësat multimedialë në këndin e sipërm të majtë të kasës. Secili prej tyre është përgjegjës për funksione të veçanta si parazgjedhje:

 • kontrolli rrotullues kalon në këngën tjetër, për shembull, nëse përdoruesi po dëgjon muzikë
 • rrota rregullon volumin e sistemit pa shtypje shtesë të tasteve
 • në anën e majtë ka një buton të rrumbullakët përgjegjës për Play/Pause
 • me çelësin e vendosur në të majtë, mund të aktivizoni Win Lock
 • butoni në të djathtë rregullon ndriçimin e dritës së prapme të tastierës

Në të djathtë të tyre është logoja e ndriçuar ROG. Në anën e pasme të saj ka një plastikë të fortë të valëzuar me logon e markës. Për të parandaluar rrëshqitjen në sipërfaqe, aksesori ka 5 këmbë gome, 2 prej të cilave janë të vendosura në mbështetëse të palosshme që rregullojnë pozicionin e tastierës. Pesha e pajisjes pa mbajtëse është 1113 g. Vizualisht, ROG STRIX FLARE II duket i përmbajtur dhe elegant, nuk ka dekorime shtesë që do të dalloheshin nga konfigurimi i lojërave.

ROG STRIX FLARE II

Mbështetja e kyçit të kyçit ngjitet në pjesën e përparme të poshtme të tastierës. Mbahet nga magnet, por ato nuk janë shumë të forta, ndaj do t'ju duhet ta mbani me duar kur lëvizni. Pjesa e sipërme e stendës është e veshur me lëkurë artificiale me logo të stampuar. Sipërfaqja është e butë, e këndshme në prekje dhe do të pëlqehet nga të gjithë ata që janë mësuar të përdorin gjëra të tilla. Stenda mbrohet nga rrëshqitja me 5 këmbë gome. Madhësia e aksesorit është 435×85×27 mm. Së bashku me të, tastiera zë shumë hapësirë, kështu që është më mirë të merret parasysh ky moment nëse tabela nuk është dhënë për këtë.

ROG STRIX FLARE II

Tastiera është e pajisur me tastierë ROG PBT Doubleshot. Ata janë të fortë, me një profil të lartësisë së mesme dhe bisht të shkurtuar që parandalojnë lëkundjet e tasteve kur shtypen. Në kapak ka vetëm shkronja latine të shkruara me fontin e markës ROG. Nëse ju pëlqen ky font dhe dëshironi ta përdorni diku, ai do të instalohet automatikisht në sistem pasi të lidhni tastierën përmes Armory Crate.

ROG STRIX FLARE II

Mund të lidhni gjithashtu pajisje shtesë me tastierën falë pranisë së një porti përmes USB-së. Ndodhet pas kutisë në të majtë të kabllit të rrymës, i cili është pikërisht në mes. Kablloja ka një gërshetë najloni, gjatësia e tij është 2 m. Në skajin e kundërt ka 2 lidhës: USB përmes dhe Type-A. Është mjaft jo fleksibël, por nëse përshtatet me sukses në konfigurim, atëherë nuk do të ndërhyjë.

ROG STRIX FLARE II

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ROG Falchion Ace: një tastierë lojrash ultra kompakte

Çelësa mekanike ROG NX Brown

Në tastierë janë instaluar çelsat mekanikë ROG NX Brown, të cilët aktivizohen në një distancë prej 2 mm. Kjo është standarde për këtë lloj qiri. Forca fillestare e shtypjes është 58 gs me një raport klikimi prej 33%. Për ata që janë mësuar me "të kuqtë", këta çelësa mund të duken të pazakontë, por reagimet e tilla të theksuara prekëse janë shumë të përshtatshme kur kaloni lojëra me ritme të shpejta, kur duhet të kontrolloni çdo lëvizje. Qirinjtë kafe janë më të fortë se qirinjtë e kuq, por në këtë rast pjesa më e madhe e zhurmës zbutet nga shkuma që thith zërin. Ai shtyp klikimet dhe jehonat e panevojshme në mes të tastierës.

ROG STRIX FLARE II

Frekuenca e anketimit dhe koha e përgjigjes

ROG STRIX FLARE II është jashtëzakonisht i shpejtë, me një shpejtësi rifreskimi prej 8000 Hz dhe një kohë reagimi rekord prej 0,125 ms. Ky është një tregues i mahnitshëm edhe në mesin e tastierave të lojërave të segmentit premium.

Ndriçimi

Kjo tastierë ka një ndriçim të pronarit RGB që mund të përshtatet sipas nevojave të lojtarëve në aplikacionin Armory Crate. Është shumëngjyrësh, i ngopur dhe ju lejon të lundroni te tastet edhe kur drita është e fikur. Sinkronizoni ndriçimin me komponentët dhe aksesorët e tjerë nga ASUS mundeni me Aura Sync.

ROG STRIX FLARE II

Aplikacioni Armory Crate

Një program i veçantë për cilësimet e tastierës ju lejon të ricaktoni komandat kryesore, të ndryshoni modalitetet, ngjyrën, shkëlqimin e dritës së prapme dhe të sinkronizoni ROG STRIX FLARE II në konfigurim me pajisje të tjera. Për ta bërë këtë, shkoni nga faqja kryesore te pajisjet dhe zgjidhni atë që dëshironi nga lista. Le t'i hedhim një vështrim më të afërt skedave:

 1. Çelësat. Në seksion, mund të ndryshoni komandat për çelësat multimedialë, të ricaktoni komandat e çelësave.
  ROG STRIX FLARE II
 2. Ndriçimi. 10 efekte të paracaktuara janë të disponueshme, të gatshme për t'u përdorur ose lejojnë përdoruesin të testojë krijimtarinë e tij në Aura Creator.
  ROG STRIX FLARE II
 3. Produktiviteti. Ju lejon të kontrolloni shpejtësinë e rifreskimit në intervalin nga 1000 në 8000 Hz.
  ROG STRIX FLARE II
 4. Përditësimi i firmuerit. Ju nuk mund ta përdorni atë, sepse aplikacioni përditësohet vetë.
  ROG STRIX FLARE II

Përshtypjet e përdorimit

У ROG STRIX FLARE II shumë pika pozitive. Për shembull, tastiera ka një përgjigje të qartë falë qirinjve ngjyrë kafe. Në fillim duken paksa të pazakonta, por kur mësohesh me të, të gjitha të tjerat duken shumë të buta dhe të pakëndshme në sfondin e tyre. Vlen gjithashtu të përmendet njësia multimediale, e cila është e rehatshme për t'u përdorur gjatë lojës. Drita e prapme është me të vërtetë e ngopur, falë saj, ju mund të fikni dritën gjatë natës dhe të luani me qetësi ose të punoni në tekste.

Nga ana tjetër, aksesori ka disa disavantazhe, por ato janë më subjektive. Ai merr shumë hapësirë ​​në tavolinë, veçanërisht nëse e përdorni së bashku me një mbështetëse dore. Nëse tavolina është e vogël, nuk do të jetë shumë e përshtatshme. Një kabllo energjie e trashë jo fleksibël është e vështirë të fshihet në konfigurim, nëse nuk është përshtatur për të.

Përndryshe, ROG STRIX FLARE II është i përsosur dhe plotësisht i përshtatshëm për lojëra ose përdorim të përditshëm.

Gjithashtu interesante:

Ku te blej

Rishikimi i tastierës mekanike të lojrave ROG STRIX FLARE II

RISHIKON VLERËSIMET
Set i kompletuar
9
Dizajn
9
Materiale
10
butë
10
Ndriçimi
10
Funksione shtesë
10
Cuna
7
ROG STRIX FLARE II do të jetë padyshim opsioni më i mirë për lojtarët që vlerësojnë komoditetin premium gjatë lojës, shpejtësinë dhe lehtësinë e vendosjes së aksesorëve të specializuar.
Rick Mortin
Rick Mortinhttps://root-nation.com
Më pëlqen të eksploroj të panjohurën. I zgjuar, i pashëm, modest. Autori është vazhdimisht i mbuluar me mister root-nation.com
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Popullore tani
ROG STRIX FLARE II do të jetë padyshim opsioni më i mirë për lojtarët që vlerësojnë komoditetin premium gjatë lojës, shpejtësinë dhe lehtësinë e vendosjes së aksesorëve të specializuar.Rishikimi i tastierës mekanike të lojrave ROG STRIX FLARE II