Shqyrtime të komponentëve të PCPC dhe monoblloqeRishikimi ASUS Mini PC PN50: Mini PC në AMD Ryzen aktual

Rishikimi ASUS Mini PC PN50: Mini PC në AMD Ryzen aktual

-

Në rishikimin e sotëm, do të njihemi me mini PC-në e re ASUS Mini PC PN50. Tek çipat e serisë së re të kompjuterëve personalë në miniaturë nga ASUS mund t'i atribuohet përdorimit të procesorëve modernë të serisë AMD Ryzen 4000. Le të përpiqemi të zbulojmë se sa e suksesshme doli të ishte kjo zgjidhje në një pajisje të një formati të ngjashëm dhe cilat veçori të tjera ka modeli PN50.

ASUS Mini PC PN50

Specifikimet ASUS Mini PC PN50-BBR747MD-CSM

Në tabelën e mëposhtme mund të shihni të gjitha karakteristikat kryesore të testit ASUS Mini PC PN50 në konfigurimin BBR747MD-CSM. Vlen të sqarohet se ky mini-PC furnizohet kryesisht në versione barebone, domethënë një pjesë e komponentëve të harduerit (si dhe softuerit) - përdoruesi do të duhet t'i blejë ato vetë. Kryesisht kjo vlen për RAM, PZP dhe OS - do të duhet t'i zgjidhni të gjitha veçmas.

Lloji i kompjuterit Mini-PC
Sistemi Operativ Nuk ka asnjë
Përpunues AMD Ryzen 7 4700U
Frekuenca, GHz 2,0-4,1
Numri i bërthamave dhe fijeve 8 bërthama, 8 fije
Përshtatës grafik AMD Radeon Vega i integruar
Sasia e kujtesës video, GB E ndarë nga OP
chipset AMD
RAM, GB Mund të blihet veçmas
Sasia maksimale e RAM-it, GB 64
Lloji i memories DDR4
Frekuenca e memories, MHz 3200
Akumulatorët Mund të blihet veçmas
Disqet e mbështetur 1×M.2 PCI-E (2280) SSD, 1×2,5” SATA SSD/HDD
Modulet me valë WiFi 6, Bluetooth 5.0
Porta dhe elementë në pjesën e përparme 1 × USB 3.1 Gen 2 Type-C (DisplayPort, karikim i shpejtë), 1 × USB 3.1 Gen 1 Type-A, fole e kombinuar audio 3,5 mm, lexues kartash microSD, port IR, grup me mikrofon të dyfishtë, Kensington Lock (nga ana )
Porta dhe elementë në pjesën e pasme HDMI, 1×USB 3.1 Gen 1 Type-C (DisplayPort), DisplayPort 1.4, 2×USB 3.1 Gen 1 Type-A, RJ-45, lidhës i energjisë
Port i konfigurueshëm DisplayPort 1.4 (VGA/COM/DP/LAN/TBT3)
Kontrollues audio KODEK Audio HD Realtek ALC3236-VB2
Kontrolluesi i rrjetit Gigabit LAN, Realtek 8111EP
Folësit Jo
Të ushqyerit 19V/4,74A, 90 W
Dimensionet, mm 115 115 × × 49
Pesha, g 700
Ngjyrë E zezë
Garanci 36 muaj

Konfigurimet dhe opsionet e përmirësimit ASUS Mini PC PN50

E gjithë linja e mini-PC ASUS Mini PC PN50 prodhohet me procesorë AMD Ryzen të gjeneratës së dytë me emrin e koduar Renoir. Mund të jetë një nga katër procesorët: Ryzen 2 3U bazë, Ryzen 4300 5U e rangut të mesëm, si dhe dy Ryzen 4500 - 7U dhe 4700U. Prandaj, përshtatësit standardë të energjisë do të ndryshojnë gjithashtu: për dy të parët, një njësi 4800 W është përfshirë në komplet, dhe për "shtatë" - njësi 65 W.

Siç është përmendur tashmë, kjo pajisje është e formatit barebone, dhe për këtë arsye të gjithë pajisjet e tjera të zakonshme, për shembull, RAM dhe disqet, tashmë zgjidhen drejtpërdrejt nga vetë përdoruesi. Ose organizata, natyrisht, sepse zgjidhje të tilla janë veçanërisht të kërkuara në segmentin e korporatave.

ASUS Mini PC PN50

В ASUS Mini PC PN50 mund të instalohet me një total prej 64 GB RAM DDR4 me një frekuencë prej 3200 MHz. Brenda ka dy lojëra elektronike falas për modulet SO-DIMM. Mostra jonë e provës përdori një grup dy modulesh HyperX Impact prej 8 GB secili - HX432S20IB2K2/16.

Situata me disqet është si më poshtë: mund të instaloni deri në dy disqe në kompjuter në të njëjtën kohë. Mund të jetë ose një kombinim i SSD+HDD ose një nënsistem i dy SSD+SSD. Kjo do të thotë, brenda ka një vend për një makinë M.2 (2280) me një lidhje PCI-E, si dhe një vend për një makinë 2,5 inç me një ndërfaqe tipike SATA. Në rastin tonë, u përdor vetëm i dyti dhe ishte në dispozicion një SATA SSD me buxhet të thjeshtë - Kingston SSDNow A400 për 240 GB. Sigurisht, nuk është kufiri i ëndrrave, por nuk kishte asgjë tjetër në dorë. Hard disku mbështetet deri në 1 TB dhe M.2 deri në 512 GB.

Sa i përket kontrolluesve të rrjetit, përdoret kryesisht gigabit Realtek 8111EP, por në faqen e internetit të prodhuesit përmendet gjithashtu Realtek RTL2,5B-CG 8125 gigabit. Modulet me valë mund të kenë gjithashtu specifikime të ndryshme: ekziston një lidhje e përditësuar me Wi-Fi 6 dhe Bluetooth 5.0 dhe një lidhje më pak e përditësuar me Wi-Fi 5 dhe Bluetooth 4.2. "Seti" i parë është në kampionin e provës.

Mund të vërehet gjithashtu prania e një porti të konfigurueshëm në këtë pajisje, ku një nga portat e mëposhtme mund të instalohet në varësi të nevojave të përdoruesit ose organizatës: DisplayPort 1.4 (si në mostrën tonë), VGA, COM, LAN ose TBT3 .

Natyrisht, disponueshmëria e konfigurimeve të caktuara varet nga shumë faktorë dhe në disa rajone disa versione mund të mos jenë fare të disponueshme. Është gjithashtu e mundur që diku mini-PC-të të shiten me RAM dhe hapësirë ​​ruajtëse. Në tregun ukrainas, për shembull, do të ketë opsione për të katër procesorët, por pa RAM dhe memorie flash, përkatësisht: 

  • PN50-BBR343MD-CSM — Ryzen 3 4300U
  • PN50-BBR545MD-CSM — Ryzen 5 4500U
  • PN50-BBR747MD-CSM — Ryzen 7 4700U
  • PN50-BBR748MD-CSM — Ryzen 7 4800U

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i AMD Ryzen 9 5950X: Mbreti dhe Zoti i prizave kryesore

Kostoja ASUS Mini PC PN50

Listat e çmimeve ASUS Mini PC PN50 në Ukrainë fillon me afërsisht 11 hryvnia (000 dollarë) për versionin bazë me Ryzen 407 3U dhe 4300 hryvnia (14 dollarë) për një mini PC me Ryzen 299 529U. Dy modelet e tjera me Ryzen 5 do të kushtojnë 4500 UAH (7 dollarë) për 15U (siç kemi testuar), dhe versioni kryesor me 699U do të kushtojë 581 UAH (4700 dollarë). Nuk mund të them që çmimet janë të tepruara, por ju kujtoj nevojën për të blerë RAM shtesë dhe pajisje ruajtëse veç e veç. Pra, kostoja përfundimtare ende mund të rritet mjaft ndjeshëm. Por saktësisht se sa varet nga "orekset" e përdoruesit potencial dhe nevojat e tij.

Përmbajtja e paketës

Kompjuteri shpërndahet në një kuti kartoni relativisht të vogël me tone të zeza dhe gri. Brenda është ai vetë ASUS Mini PC PN50, një përshtatës rryme 90W me një kabllo të veçantë energjie, një kllapa shtesë metalike e përputhshme me VESA, disa çanta me vida të ndryshme montimi, një DVD jo shumë e dobishme për arsye të dukshme me drejtues dhe një grup dokumentesh të ndryshme shoqëruese.

Dizajni dhe materialet ASUS Mini PC PN50

Dizajni i mini-PC, për ta thënë troç, nuk bie në sy. Ai është mjaft i rreptë, madje do të thosha - konservator. Këtu përdoren një numër minimal i disa zgjidhjeve të projektimit, dhe në përgjithësi, vetëm një strukturë e ngjashme me metalin e lëmuar, e cila është e pranishme pothuajse në të gjitha anët e kasës, u përket atyre.

ASUS Mini PC PN50

Duke pasur parasysh faktin se zgjidhje të tilla blihen kryesisht për përdorim në disa zyra ose institucione arsimore - në përgjithësi, nuk ka pyetje në lidhje me dizajnin. E thjeshtë dhe e përmbajtur, nuk do t'ju shpërqendrojë më, dhe përveç kësaj, shpesh "kuti" të tilla thjesht vendosen diku. Dhe këtu dimensionet dhe forma e kasës e lejojnë atë të bëhet.

ASUS Mini PC PN50

"Kutia" është në fakt shumë kompakte dhe përmasat e saj janë vetëm 115×115×49 mm me një peshë prej 700 g. Kështu që do të jetë shumë e lehtë dhe e thjeshtë t'i gjesh një vend, sepse kompleti me mini PC përfshin një montim metalik VESA, me ndihmën e të cilit mund ta lidhni kompjuterin direkt pas monitorit. Jo çdo monitor do të pajtohet për një detyrë të tillë, sigurisht, por një veçori e tillë është këtu, dhe kjo është mirë.

ASUS Mini PC PN50

Kutia e trupit është prej plastike dhe siç e përmenda më parë, është kryesisht plastike me një teksturë metalike të krehur. Një zgjidhje mjaft praktike, sepse është mjaft e vështirë të lini ndonjë njollë apo gjurmë të tjera përdorimi në të. Por ka pjesë me një përfundim të ndryshëm. Për shembull, mund të shihni pak shkëlqim të zi në anët midis pikave, dhe pjesa e poshtme është e mbuluar me një mbulesë me një shtresë të rregullt të përafërt.

Ngjyra e trupit në rastin tonë është e zezë dhe ky është versioni që është në shitje. Edhe pse e bardha përmendet edhe në faqen e prodhuesit, nuk është e qartë se në cilat tregje do të jetë e disponueshme kjo ngjyrë. Edhe imazhe ASUS Ka shumë pak Mini PC PN50 në këtë ngjyrë, por duke gjykuar nga ato, ka të tilla - duket mjaft bukur.

ASUS Mini PC PN50
ASUS Mini PC PN50 në një kuti të bardhë

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i kamerës së internetit ASUS Webcam C3: Ideale në një pandemi?

Përbërja e elementeve

Nga lart, nuk ka asgjë përveç teksturës së përmendur tashmë, e cila këtu drejtohet diagonalisht, dhe një ngjitëse ASUS Modeli i qëndrueshëm i korporatës. Kjo e fundit përfshin një mbështetje produktit me garanci 36-mujore dhe një paketë softuerësh falas ASUS Qendra e Kontrollit për administrim.

ASUS Mini PC PN50

Në pjesën e poshtme ka disa ngjitëse shërbimi informuese, fole të gjera ftohjeje, një palë vrima për një pllakë pajisjeje me montim VESA dhe katër këmbë të gomuara për qëndrueshmëri me vida brenda.

ASUS Mini PC PN50

Ka një logo të vogël gri në pjesën e përparme në këndin e sipërm të majtë ASUS dhe disa porte: një fole audio e kombinuar 3,5 mm, një USB 3.1 Gen 2 Type-C me mbështetje për karikim të shpejtë dhe dalje imazhi (DisplayPort), një USB 3.1 Gen 1 Type-A, një dritare me një sensor infra të kuqe, një tregues drite kërkesash për diskun, një grup me dy mikrofona, një lexues kartash për kartat e kujtesës microSD dhe një buton energjie me një LED të integruar në të djathtë.

ASUS Mini PC PN50

Në anën e pasme, nga ana tjetër, përveç folesë për sistemin e ftohjes, shohim: një lidhës HDMI, një USB të dytë 3.1 Gen 2 Type-C, por vetëm me mbështetje për daljen e imazhit DisplayPort (pa karikim të shpejtë), një RJ -45 porta rrjeti, një palë USB 3.1 Gen 1 Type-A dhe lidhës i energjisë.

ASUS Mini PC PN50

Le të flasim veçmas për portin e konfiguruar, i cili ndodhet veçmas pak më poshtë. Në rastin tonë, ky është versioni 1.4 i DisplayPort, por në vend të tyre mund të instalohen VGA, COM, LAN ose TBT3.

ASUS Mini PC PN50

Në anët ka vetëm vrima për ajrim, por në anën e djathtë përveç këtyre ka edhe një bllokues Kensington.

Le të ecim pak nëpër porte. Ka shumë prej tyre, duke marrë parasysh dimensionet e përgjithshme ASUS Mini PC PN50. Është mirë që ka një lexues letrash. Edhe pse nuk është për kartat SD të plota, është më mirë në këtë mënyrë sesa pa të fare. Mund të vërehet gjithashtu se deri në 50 monitorë me rezolucion 4K mund të lidhen me vetëm një PN4 duke përdorur një palë USB-C, HDMI dhe DisplayPort (nëse, natyrisht, nuk ka asnjë lidhës tjetër në vend). Plus, "i vogli" mbështet daljen e imazhit me një rezolucion maksimal prej 8K: deri në 30 Hz përmes DisplayPort dhe deri në 60 Hz përmes DisplayPort Dual-Mode (DP ++).

ASUS Mini PC PN50

Porta IR lejon kontrollin në distancë të pajisjes, plus ka mbështetje për HDMI CEC - kjo ndërfaqe ju lejon të kontrolloni disa pajisje nga një telekomandë. Kjo do të thotë, nëse lidhni, për shembull, një ekran të madh informacioni me një mini-PC, atëherë me një shtypje të butonit të energjisë, PC dhe ekrani do të ndizen në të njëjtën kohë. Është e qartë se kombinimet mund të jenë krejtësisht të ndryshme, por në përgjithësi vetë protokolli mbështet deri në 10 pajisje.

ASUS Mini PC PN50

Për të hequr kapakun e poshtëm dhe për të fituar akses në të gjitha pjesët e brendshme, është e nevojshme të hiqni të gjitha vidhat e fiksimit (ka vetëm katër prej tyre) dhe ta zhvendosni vetë kapakun anash.

Në të njëjtën kohë, mbulesa jo vetëm që mbulon komponentët, por shërben edhe si një lloj xhepi për një makinë 2,5 inç. Përshtatet si SSD ashtu edhe HDD, dhe gjithçka është e fiksuar me katër vida. Gjëja kryesore është që lartësia e diskut të mos kalojë 9,5 mm. Epo, ekziston tashmë një ndërfaqe fikse përkatëse brenda vetë kasës. Është gjithashtu mjaft i përshtatshëm që një kabllo shtesë nuk kërkohet për të lidhur diskun.

Brenda, natyrisht, është bordi i sistemit. Në rastin tonë, ai ka një slot falas M.2 (2280) me PCI-E, një M.2 tashmë është i zënë nga një përshtatës rrjeti pa tel me format 2230, ka gjithashtu një palë slota SO-DIMM për modulet RAM DDR4 me një frekuencë deri në 3200 MHz.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i një monitori të lirë ASUS VY249HE: Çmimi i drejtë dhe kujdesi shëndetësor

Pajisjet dhe performanca ASUS Mini PC PN50

Mostra jonë ASUS Mini PC PN50 është i pajisur me një CPU AMD Ryzen 7 4700U me grafikë të integruar AMD Radeon Vega. Gjatë testimit të mini PC-së, u përdorën gjithashtu modulet RAM HyperX Impact HX432S20IB2K2/16 me një vëllim total prej 16 GB dhe një makinë Kingston SSDNow A400 me një lidhje SATA prej 240 GB, në të cilën funksiononte Windows 10 Pro. sistemi u instalua dhe i gjithë softueri i nevojshëm

ASUS Mini PC PN50

AMD Ryzen 7 4700U është një procesor celular i ndërtuar mbi mikroarkitekturën Renoir (Zen 2), i cili është prodhuar duke përdorur procesin teknologjik 7 nm dhe ka 8 bërthama me 8 fije dhe një frekuencë orësh prej 2,0 deri në 4,1 GHz. Memoria e memories së nivelit të tretë është 8 MB, TDP e saj nominale është 15 W me një cTDP prej 10-22 W. Procesori mbështet RAM-in e tipit DDR4 me një frekuencë maksimale deri dhe duke përfshirë 3200 MHz.

Grafika të integruara AMD Radeon Vega 7 me 7 bërthama kompjuterike, 448 njësi ekzekutive dhe një frekuencë ore deri në 1600 MHz. Si gjithmonë në rastin e grafikëve të integruar, memoria është e ndarë nga RAM-i. Një autobus 128-bit me një gjerësi bande deri në 42,7 GB/s, pasi RAM-i ynë funksionon në modalitetin me dy kanale.

ASUS Mini PC PN50 - GPU

Në përgjithësi, rezulton një zgjidhje mjaft produktive (për këtë klasë), e cila do të jetë mjaft e mjaftueshme për të kryer punë tipike në zyrë (shfletues, dokumente, tabela) ose për të konsumuar përmbajtje multimediale. Në parim, hekuri është i mjaftueshëm edhe për disa përpunime të lehta të imazheve RAW, por padyshim që mund të harroni lojërat.

ASUS Mini PC PN50

Natyrisht, projektet konkurruese të pakërkueshme ose titujt e vjetër do të funksionojnë, por do t'ju duhet të luani me cilësime grafike kryesisht minimale (rrallë të mesme). Megjithatë, grafika e integruar këtu mund të konkurrojë edhe me kartat e thjeshta diskrete GeForce MX. Galeria e mëposhtme tregon rezultatet e testit ASUS Mini PC PN50 me AMD Ryzen 7 4700U në standardet kryesore.

Sistemi i ftohjes dhe ngrohjes

Sistemi i ftohjes në këtë mini PC është aktiv, pra me një ventilator brenda kutisë. Është në pjesën e pasme të tabelës së sistemit, kështu që nuk mund ta shihni vetëm duke hequr kapakun. Në këtë gjeneratë, shpejtësia e ventilatorit rregullohet jo vetëm në varësi të temperaturës së kapakut të procesorit, por gjithashtu merr parasysh temperaturën e makinës në gjendje të ngurtë në folenë M.2.

ASUS Mini PC PN50

Gjithashtu në BIOS ASUS Mini PC PN50 ka disa mënyra funksionimi të sistemit të ftohjes: i qetë, normal dhe produktiv. Në praktikë, doli që këto mënyra praktikisht nuk ndikojnë në nivelin e performancës ose ngrohjen e CPU. Këto dallime të vogla janë në të vërtetë brenda kufirit të gabimit - në galerinë më poshtë ka tre teste të stabilitetit gjysmë ore me AIDA64 në të gjitha mënyrat. Frekuenca e procesorit ishte mesatarisht në 2,8 GHz, dhe e njëjta temperaturë mesatare nuk i kalonte 89,6 °.

Sa i përket nivelit të zhurmës që prodhon pajisja, ai nuk është shumë i lartë. Subjektivisht, ai bën plus ose minus të njëjtën zhurmë si çdo laptop me një procesor të një niveli të ngjashëm. Nga veshi, nuk ka asnjë ndryshim domethënës në zhurmë midis tre mënyrave të CO. Mund të kapet, por edhe në modalitetin e heshtur, mini-PC do të bëjë zhurmë nën ngarkesë të madhe. Dhe në përdorimin normal të përditshëm, as nuk i kushtoni vëmendje, veçanërisht nëse e lëvizni kompjuterin diku anash dhe larg vendit kryesor të punës.

konkluzione

ASUS Mini PC PN50 me AMD Ryzen 7 4700U ofron një kombinim të mirë të performancës dhe një trup shumë kompakt. Për më tepër, pajisja krenohet me funksionalitet të gjerë, i cili nga ana tjetër zgjeron ndjeshëm fushën e aplikimit të këtij mini PC. Një rast kompakt, një grup i mirë i porteve dhe lidhësve, aftësia për të instaluar dy disqe menjëherë dhe për të lidhur disa monitorë - e gjithë kjo është këtu.

ASUS Mini PC PN50

Prandaj, nëse jeni duke kërkuar për një mini PC me cilësi të lartë, por në të njëjtën kohë në një platformë aktuale nga AMD, atëherë ASUS Mini PC PN50 është një opsion i shkëlqyer. Për më tepër, ai nuk ka konkurrentë në këtë drejtim nga prodhues të tjerë të njohur.

Rishikimi ASUS Mini PC PN50: Mini PC në AMD Ryzen aktual

Çmimet në dyqane

SHQYRTIMI SHQYRTIM

Dizajn
8
Mundësia e përmirësimit
9
Portet dhe lidhësit
9
Pajisjet dhe performanca
8
Funksionaliteti i përgjithshëm
10
ASUS Mini PC PN50 me AMD Ryzen 7 4700U ofron një kombinim të mirë të performancës dhe një trup shumë kompakt. Për më tepër, pajisja krenohet me funksionalitet të gjerë, i cili nga ana tjetër zgjeron ndjeshëm fushën e aplikimit të këtij mini PC. Një trup kompakt, një grup i mirë portesh dhe lidhësish, aftësia për të instaluar dy disqe menjëherë dhe për të lidhur disa monitorë - e gjithë kjo është këtu.
Dmitry Koval
Dmitry Koval
Unë shkruaj komente të detajuara të pajisjeve të ndryshme, përdor telefonat inteligjentë Google Pixel dhe jam i interesuar për lojërat celulare.
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
ASUS Mini PC PN50 me AMD Ryzen 7 4700U ofron një kombinim të mirë të performancës dhe një trup shumë kompakt. Për më tepër, pajisja krenohet me funksionalitet të gjerë, i cili nga ana tjetër zgjeron ndjeshëm fushën e aplikimit të këtij mini PC. Një trup kompakt, një grup i mirë portesh dhe lidhësish, aftësia për të instaluar dy disqe menjëherë dhe për të lidhur disa monitorë - e gjithë kjo është këtu.Rishikimi ASUS Mini PC PN50: Mini PC në AMD Ryzen aktual