Shqyrtime të komponentëve të PCPC dhe monoblloqePasqyrë e monobllokut Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7: zgjidhje për punë dhe kohë të lirë

Pasqyrë e monobllokut Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7: zgjidhje për punë dhe kohë të lirë

-

Monobloc është një pajisje ideale për ata që kërkojnë një PC të palëvizshëm, por në një format më kompakt (krahasuar me ndërtuesit e sistemit klasik) pa një tufë tela të bezdisshëm, sepse gjithçka është mbledhur në një - si "truri" dhe një ekran. Sot do të njihemi me Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7 - një përfaqësues i fuqishëm dhe i gjithanshëm i pajisjeve "Gjithçka-në-Një" në një kuti të bukur për çdo skenar përdorimi.

Lexoni gjithashtu:

Specifikimet Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

 • Ekrani: 27″, IPS, 4K (3840×2160), mekanizëm rrotullues (ndryshim orientimi), DCI-P3 95%, 60 Hz veshje kundër shkëlqimit, shkëlqim 400 nits
 • Sistemi operativ: Windows 11
 • Procesori: AMD Ryzen 7 6800H, 8 bërthama (deri në 3,2 GHz, deri në 4,7 GHz në modalitetin Boost), 16 threads, 6 nm
 • Grafika: AMD Radeon RX 6600M, 8 GB + AMD Radeon Graphics
 • RAM: 32 GB, LPDDR5 (6400 MHz)
 • Hapësira ruajtëse: SSD 1 TB
 • Ndërfaqet: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1
 • Kamera: e lëvizshme, 5 MP, sensor IR për zhbllokimin
 • Portet: 2×USB 3.2 Gen 2, 2×USB 2.0, 2×USB Type-C 3.2 Gen 2, LAN, DisplayPort 1.4, fole audio e kombinuar 1×3,5 mm, LAN
 • Tingulli: 2 altoparlantë JBL me Dolby Audio Premium, fuqi totale 10 W
 • Furnizimi me energji elektrike: Karikues 300 W
 • Për më tepër: të përfshira maus dhe tastierë me valë
 • Përmasat: 614,0×513,35×242,0 mm
 • Pesha: 12,38 kg

Pozicionimi dhe çmimi

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Monobllok Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7 pozicionohet si një stacion pune i avancuar për ngarkesa serioze pune: përpunim grafik, redaktim video, modelim, krijimi i përmbajtjes së çdo kompleksiteti dhe llogaritje të vëllimeve të mëdha të të dhënave. Mbushja e pajisjes përmbush plotësisht këtë qëllim, dhe dizajni i rafinuar dhe kombinimi autentik i materialeve lë të kuptohet se kemi një pajisje të lartë përpara.

Në përgjithësi, seria YOGA nga Lenovo - ka të bëjë me premiumitetin, inovacionin dhe zgjidhjet jo standarde. Dhe YOGA AIO 7 27ACH7 nuk ishte përjashtim. Monoblloku është në shitje tani për rreth 2250 dollarë. Aktualisht është all-in-one më i shtrenjtë që marka mund të ofrojë dhe, përveç Mac dhe Surface, është pothuajse një nga zgjidhjet më të shtrenjta në treg. Dhe kjo tashmë është interesante. Pra, le të shohim se çfarë ka brenda.

Set i kompletuar

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Seti i dorëzimit përfshin gjithçka që ju nevojitet për të filluar punën menjëherë nga kutia. Po, përveç vetë monobllokut, njësisë së furnizimit me energji elektrike (dhe është e respektueshme këtu, sepse fuqia e saj është 300 W dhe dimensionet e saj janë të përshtatshme) dhe dokumentacionin, mund të gjeni një tastierë me valë, një maus dhe një kamerë të ndashme në internet. . Sigurisht, ka edhe një përshtatës për tastierën dhe miun, dhe ajo që është e pazakontë dhe shumë e përshtatshme, ka një përshtatës për të dyja pajisjet. Dhe tani pak më shumë detaje për të gjithë komponentët.

Lexoni gjithashtu:

Misha

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Miu këtu është një "optikë" klasike zyre me tre butona dhe një rrotë rrotullimi. Është i lehtë dhe në formë simetrike për përdorim të përshtatshëm me duart e djathta dhe të majta. Mausi ka një dizajn dhe ngjyra të rregullta që përputhen me monobllokun dhe plotëson në mënyrë harmonike pamjen e përgjithshme të pajisjes. Nga “dekorimet” është vetëm logoja e argjendtë e markës, e cila ndodhet poshtë butonit të djathtë.

Mundësohet nga bateritë AA. Për të zëvendësuar baterinë, ju duhet vetëm të ngrini pak mbulesën e sipërme - ajo mbahet nga magnet, kështu që është e lehtë për t'u hequr. Në përgjithësi, ky është një maus standard, por mjaft i rehatshëm, i cili nuk ka nevojë të përshtatet ose përdoret dhe që është i këndshëm për t'u përdorur.

Tastierë

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Tastiera e plotë YOGA AIO 7 27ACH7 është ishull dhe e pajisur me një bllok Num. Dizajni i tij është bërë gjithashtu në stilin e një monoblloku dhe është i koordinuar mirë me të. Rasti këtu është plastik dhe pas tij ka një këmbë që shtrihet përgjatë gjithë tastierës dhe i siguron asaj një anim të rehatshëm. Ka 6 këmbë të gomuara në pjesën e poshtme, që mbron tastierën nga rrëshqitja në sipërfaqe.

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Ndryshe nga miu, një tastierë kërkon karikim. Ka një bateri 250 mAh dhe një lidhës Type-C. Në të njëjtën kohë, rrëshqitësi i përfshirjes ndodhet në fund në të djathtë. Logoja me tregues vendoset në këndin e sipërm të djathtë.

Butonat kanë një gropë të vogël në qendër dhe janë pak të ngritur mbi trup, gjë që të jep përshtypjen se çelësat notojnë mbi sipërfaqe. Butonat kanë një lëvizje të qetë dhe të butë dhe ofrojnë ndjesi të këndshme prekëse. Sinqerisht, nga të gjitha tastierat që kam në dorë, ky është versioni më i mirë për ata që shkruajnë shumë tekst. Nuk ka asgjë për të shtuar apo zbritur këtu, subjektivisht, ky është një mjet ideal për të shtypur.

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Natyrisht, si mausi ashtu edhe tastiera janë të dizajnuara për përdorim në zyrë dhe punë, kështu që nuk janë shumë të përshtatshëm për lojëra. Nëse zgjidhni një pajisje të ngjashme si për punë ashtu edhe për kohën e lirë, unë do t'ju rekomandoja të blini një grup të veçantë pajisjesh periferike për lojëra që do të plotësojnë kërkesat e lojërave.

Aparat fotografik

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Uebkamera në YOGA AIO 7 27ACH7 është implementuar në mënyrë shumë interesante. Për të mos e montuar diku në trup, ku do të zinte një vend të dobishëm, u bë i lëvizshëm.

Kamera është e lidhur nga sipër ekranit me lidhësin Type-C dhe një palë kunja fiksuese shtesë dhe mund të anohet drejt përdoruesit. Ai përfshin një modul kamere 5 MP me një grilë mekanike dhe një sensor IR për zhbllokimin e shpejtë dhe mbrojtjen e besueshme të të dhënave të përdoruesit. Ekziston gjithashtu një dritë e vogël LED në të majtë, e cila shërben si një tregues i funksionimit të kamerës dhe jo një dritë prapa për shkrepjen në errësirë, sepse shkëlqimi është mjaft delikat dhe nuk mund të sigurojë ndriçim të mirë në kornizë. Në fakt, një webcam i lëvizshëm është shumë i përshtatshëm, sepse nëse nuk e përdorni zakonisht, mund edhe të mos e instaloni.

Lexoni gjithashtu:

Projektimi dhe ndërtimi i YOGA AIO 7 27ACH7

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Pamja e monobllokut Lenovo është një kënaqësi e vërtetë estetike. Ashtu si të gjithë monoblloqet, YOGA AIO 7 27ACH7 përbëhet nga një kuti bazë në të cilën ndodhet i gjithë "hekuri", një mbajtës masiv dhe një monitor. Si vetë pajisja ashtu edhe aksesorët kombinojnë ngjyrat neutrale (gri, argjend, e bardhë dhe e zezë), gjë që i jep asaj një pamje harmonike, të përmbajtur dhe në të njëjtën kohë universale. Ky monobllok mund të shtohet në një zyrë në shtëpi ose të instalohet në një ambient të hapur studimi ose zyre - do të jetë i përshtatshëm kudo.

https://youtube.com/shorts/Leag4gb2u44?feature=share

Kombinimi i materialeve të përdorura në YOGA AIO 7 27ACH7 tërheq gjithashtu vëmendjen. Po, pjesa kryesore e kutisë këtu është prej plastike me cilësi të lartë, por një mbështetëse metalike e rëndë dhe një panel tekstili në njësinë e altoparlantit i japin tiparet dhe kompletimin e dizajnit. Sa i përket peshës, ajo peshonte mirë 12,38 kg. Vërtetë, dimensionet këtu nuk janë as miniaturë - 614,0×513,35×242,0 mm. Në përgjithësi, nuk mund të shqetësoheni për besueshmërinë dhe stabilitetin, sepse dizajni dhe shpërndarja e peshës llogariten në mënyrë të përsosur, në cilin pozicion dhe në cilin kënd përdoret ekrani.

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Stenda ju lejon të anoni ekranin, por nuk është vetë ekrani që anon, por e gjithë struktura në stendë. Këndi i prirjes është i vogël, por mjafton të gjeni pozicionin optimal për veten tuaj. Ekrani nuk rrotullohet anash, por është i rregullueshëm në lartësi dhe gjithashtu mund të rrotullohet me 90° dhe të kalojë në orientimin e librit. Kjo është e përshtatshme për ata që punojnë me burime dhe dokumente të mediave sociale, programuesit, projektuesit dhe të gjithë ata për të cilët shfaqja vertikale është e rëndësishme. Rregullimi i lartësisë së monitorit ose rrotullimi i tij në një pozicion vertikal është shumë i lehtë, me përpjekje minimale.

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Nën ekran mund të shihni një panel të madh me një mbulesë tekstili pas të cilit janë fshehur altoparlantët. Ka një logo të pastër në këndin e djathtë. Në anët janë disa porte dhe butona kontrolli. Në të majtë kemi USB Type-C për lidhjen e një monitori shtesë, USB-A, një fole të kombinuar kufjesh dhe një rrëshqitës të fikur ekrani. Në fund mund të shihni mbishkrimin "Sound by JBL".

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Në të djathtë është një buton levë për cilësimet e monitorit, një buton energjie me një tregues LED, si dhe një vrimë për Reset.

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Ka grila për sistemin e ftohjes mbi panelet e kontrollit në të dy anët. Gjithashtu prapa mund të shihni një tjetër pllakë emri me emrin e markës, dhe në anën e pasme të monitorit - emrin e linjës "Yoga".

Portet kryesore janë gjithashtu në pjesën e pasme. Ekziston një lidhës për energji, DisplayPort, LAN, tre USB-A dhe një tjetër Type-C.

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Vendndodhja e lidhësve është menduar mirë. Ato që përdoren më shpesh janë gjithmonë pranë, dhe pjesa kryesore është e fshehur pas, gjë që ju lejon të organizoni me lehtësi telat dhe t'i fshehni ato nga sytë.

ekran Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Monoblloku ka një ekran 27 inç 4K IPS me një shpejtësi rifreskimi prej 60 Hz, një shkëlqim prej 400 nit dhe mbulim të hapësirës së ngjyrave DCI-P3 me 95%. Ekrani ka kënde maksimale të shikimit, korniza mjaft të hollë dhe interpretim të shkëlqyeshëm të ngjyrave - natyrale, por mjaft kontrast dhe e ngopur.

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Megjithatë, ju mund ta personalizoni ekranin me ngjyra sipas shijes tuaj. Në cilësimet, mund të ndryshoni kontrastin dhe të zgjidhni një nga disa mënyra: Standard, DCI-P3, sRGB, Cool, Emetim i ulët blu ose Custom, të cilat mund të rregullohen vetë. Përveç transferimit të ngjyrave, në cilësimet mund të rregulloni modalitetin foto-në-foto dhe modalitetin me shumë dritare, të ndryshoni nivelin e ndriçimit, të zgjidhni gjuhën e menysë (aktualisht janë të disponueshme vetëm anglishtja dhe kinezishtja) dhe kohën e saj mbyllje automatike.

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Ekrani këtu është shumë cilësor dhe i përshtatur në mënyrë të përkryer për të punuar me çdo lloj informacioni. Dhe mekanizmi i rrotullimit zgjeron aftësitë e tij dhe e bën atë edhe më të përshtatshëm për përfaqësuesit e profesioneve të ndryshme moderne. Teksti, modelimi, grafika, video ose lojërat, janë të shkëlqyera për çdo rast përdorimi.

Lexoni gjithashtu:

Çfarë ka brenda YOGA AIO 7 27ACH7

"Motori" i YOGA AIO 7 27ACH7 është një AMD Ryzen 8 16H me 7 bërthama me 6800 fije me një frekuencë ore deri në 3,2 GHz, e cila përshpejtohet në 4,7 GHz në modalitetin Boost. Procesori është ndërtuar në një proces 6 nm dhe bazohet në arkitekturën Zen 3+. Përveç çipit të integruar video AMD Radeon Graphics në procesor, monoblloku përfshin gjithashtu një kartë video diskrete AMD Radeon RX 6600M me 8 GB memorie. RAM këtu është 32 GB LPDDR5 (6400 MHz), dhe SSD ka 1 TB. Lidhjet me valë përfaqësohen nga Wi-Fi 6 dhe Bluetooth 5.1.

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Mbushje e tillë siguron performancë të shkëlqyer për shumicën e detyrave të përdoruesit, duke përfshirë ato mjaft të vështira - punë me grafikë, përpunim video dhe gjithçka në këtë frymë. Në fund të fundit, është një opsion i mirë për lojëra. Pra, 3DMark tregon më shumë se 75 fps në Battlefield V, më shumë se 50 fps në GTA V dhe më shumë se 60 fps në Fortnite në "ultra" në 1440. Red Dead Redemption 2 në 4K prodhon diku rreth 30 fps dhe në 1080p mund të merrni më shumë se 85 fps. Edhe pse, sigurisht, komponenti i lojërave në monobllok është dytësor, sepse është i mprehur më shumë për punën në zyrë dhe krijimin e përmbajtjes. Por teknikisht mund të quhet një opsion universal si për punë ashtu edhe për kohën e lirë. Më poshtë mund të shihni rezultatet e disa testeve.

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

tingull

YOGA AIO 7 27ACH7 është e pajisur me altoparlantë stereo JBL 5 W secila me mbështetje për Dolby Audio Premium, të cilët ndodhen prapa grilës nën ekran. Për sa i përket tingullit të tyre, nuk është i keq, i lartë, më i mirë se shumica e laptopëve, por volumi dhe pastërtia e muzikës mungon pak. Për të parë një video, film apo serial pas një dite të vështirë janë shumë të përshtatshme, por për lojëra dhe sidomos për të dëgjuar muzikë nuk do të mjaftojnë. Një kufje ose një sistem audio i jashtëm është më i mirë për këtë.

Lexoni gjithashtu:

konkluzione

Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7 është një zgjidhje elegante, e menduar dhe moderne që do të jetë e dobishme si për punë ashtu edhe për kohën e lirë. Monobloku ka një dizajn premium spektakolar që kombinon plastikën, metalin dhe pëlhurën, dhe një grup të plotë pajisjesh periferike, i cili është bërë në të njëjtin stil si pajisja kryesore, dhe falë të cilit mund të filloni menjëherë punën pa pasur nevojë të blini asgjë. Është e pamundur të mos vihet re dizajni i menduar mirë, një grup i mirë portash dhe vendndodhja e tyre e përshtatshme, si dhe një ekran i madh rrotullues 4K, i cili ju lejon të përshtatni monobllok për një sërë skenarësh përdorimi.

Lenovo JOGA AIO 7 27ACH7

Përveç kësaj, YOGA AIO 7 27ACH7 është gjithashtu një PC mjaft produktiv. Duke pasur parasysh mbushjen e mirë, ky monobllok është i përshtatshëm për projektues, programues, testues, shkrimtarë të përmbajtjes, ata që janë të angazhuar në redaktim video ose punë të avancuar me grafikë. E vetmja gjë që të paktën mund të errësojë disi monoblokun Lenovo - ky është një çmim i konsiderueshëm. Sidoqoftë, duke marrë parasysh "mijën e grirë", dizajnin dhe ndërtimin me të vërtetë të menduar mirë, çmimi duket, megjithëse i madh, por i justifikuar.

Ku te blej

JOGA AIO 7 27ACH7

JOGA AIO 7 27ACH6

Pasqyrë e monobllokut Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7: zgjidhje për punë dhe kohë të lirë

RISHIKON VLERËSIMET
Dizajn
10
Set i kompletuar
10
Materialet dhe cilësia e ndërtimit
10
ekran
10
tingull
8
Pajisjet
9
Cuna
8
Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7 është një zgjidhje elegante, e menduar dhe moderne që do të jetë e dobishme si për punë ashtu edhe për kohën e lirë. Monobloku ka një dizajn premium spektakolar që kombinon plastikën, metalin dhe pëlhurën, dhe një grup të plotë pajisjesh periferike, i cili është bërë në të njëjtin stil si pajisja kryesore, dhe falë të cilit mund të filloni menjëherë punën pa pasur nevojë të blini asgjë. Është e pamundur të mos vihet re dizajni i menduar mirë, një grup i mirë portash dhe vendndodhja e tyre e përshtatshme, si dhe një ekran i madh rrotullues 4K, i cili ju lejon të përshtatni monobllok për një sërë skenarësh përdorimi.
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Adhurues i veglave me përvojë. Besoj se kafeja, macet dhe një film cilësor janë të përshtatshme në çdo rrethanë. I nderuar (ose jo aq) i aftë i sektit DIY, duke pushuar me një furçë dhe një pistoletë ngjitëse në duar.
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Popullore tani
Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7 është një zgjidhje elegante, e menduar dhe moderne që do të jetë e dobishme si për punë ashtu edhe për kohën e lirë. Monobloku ka një dizajn premium spektakolar që kombinon plastikën, metalin dhe pëlhurën, dhe një grup të plotë pajisjesh periferike, i cili është bërë në të njëjtin stil si pajisja kryesore, dhe falë të cilit mund të filloni menjëherë punën pa pasur nevojë të blini asgjë. Është e pamundur të mos vihet re dizajni i menduar mirë, një grup i mirë portash dhe vendndodhja e tyre e përshtatshme, si dhe një ekran i madh rrotullues 4K, i cili ju lejon të përshtatni monobllok për një sërë skenarësh përdorimi.Pasqyrë e monobllokut Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7: zgjidhje për punë dhe kohë të lirë