Shqyrtime të komponentëve të PCPC dhe monoblloqeRimontimi i një kompjuteri për 100 mijë: Dizajni Fractal, 128 GB RAM dhe pothuajse...

Rimontimi i një kompjuteri për 100 mijë: Fractal Design, 128 GB RAM dhe pothuajse ASUS

-

Material absolutisht spontan. Absolutisht e papritur dhe e paparashikuar për mua. Nuk e prisja dhe nuk doja të transferohesha në një ndërtesë të re - por më pas kuptova se një mundësi tjetër për të montuar një PC të ri mund të mos vijë së shpejti. Dhe, në fakt, i vetmi komponent që do të ndryshojë vërtet do të jetë trupi - Përcaktimi i dizajnit fraktal 7. Edhe pse doja të shkoja në ASUS ProArt B550-Krijuesi.

Rindërtimi i PC

Video material për koleksionin tim të ri

Nëse nuk doni të lexoni, shikoni videon:

Ish byk i Vinga Ark

Por unë do të filloj me trupin. Rryma ime, Arka Vinga, ishte më i miri që mund të gjeja për një grup me fole HDD 3,5".

Arka Vinga

Çmimet në dyqane

Fraktal Design Define 7 case

Por dizajni premium Fractal (një përmbledhje e së cilës është këtu u bë nga dyfishi im i mirë Denis Zaichenko) thjesht mposht Vinga pastër. Si për çmimin ashtu edhe për cilësinë e gjithçkaje në botë.

Përcaktimi i dizajnit fraktal 7

Dhe ka gjashtë lidhës të plotë 3,5 inç, dy nga fillimi dhe katër të përfshirë.

Përcaktimi i dizajnit fraktal 7

Dhe nëse dëshironi, mund të vendosni 14. Dhe një bllok uji. Dhe kthejeni bykun në një kryevepër të mallkuar të vijës së ashpër. Dhe filtra pluhuri këtu në ferr. Dhe dera. Dhe USB PESË KOPE!

Përcaktimi i dizajnit fraktal 7

Dhe instalimi vertikal i ventilatorit! Gjithçka është aty. Dhe menaxhimi i kabllove. Nuk ka RGB, sepse paneli anësor është i errët. Le të jetë ashtu. Unë jam duke mbledhur një kompjuter për punë, por kjo nuk është e gjitha.

Përcaktimi i dizajnit fraktal 7

Në përgjithësi, dua të jem objektiv. Prapëseprapë, ishte falë Vinga Arkës që arrita të montoj stacionin tim të parë, në fakt, të punës. Dhe po, trupi nuk merr parasysh shumë detaje, dhe po, karakteristikat thjesht qëndrojnë në vende. Por. Megjithatë, ai nuk është aq i keq.

Rindërtimi i PC

Sidoqoftë, Fractal është më i mirë. Si një libër. Një libër është gjithmonë më i mirë. Epo, pothuajse.

Çmimet në dyqane

Kartë video Manli GTX 1080 Ti 11 GB

Tjetra është e keqe. Karta video, për fat të keq, mbetet Manli GTX 1080 Ti 11GB. Doja dëshpërimisht ta zëvendësoja me një model nga ASUS.

Manli GTX 1080 Ti 11 GB

Shtypur në duart e tij elegant ASUS TUF RTX 3090 24 GB, ASUS TUF RTX 3060 12 GB, bëri një pjesë se pse RTX në Quadro nuk mund të konvertohet, por TUF 3060 është ende tifozi më i mirë buxhetor për punë.

GTX 1080 Ti

Unë kam përgatitur materiale se pse linja TUF Gaming është optimale në të gjitha frontet, pse optimizimi i GPGPU është kaq i rrezikshëm për konsumatorin, duke përdorur të njëjtin TUF RTX si shembull...

RTX 3090

Por jo. Unë mbërtheva me Manli GTX 1080 Ti. Dhe unë do të qëndroj në të për të paktën dy muaj të tjerë. Dhe është mirë që ana e çështjes nuk është transparente.

RTX 3090

Sepse të shohësh këto gramafon, ngjitësit e të cilëve ishin më të ndyrë se kukullat kineze 2000-vjeçare, është më e pakta që dua të bëj. Por është më mirë se asgjë. Megjithatë, 11 giga memorie video zvarriten.

Karta e rrjetit QNAP QXG-5G2T-111C

Në mënyrë që karta video të mos jetë e trishtuar, e mërzitshme dhe e vetmuar, ne do të vendosim kartën e rrjetit QNAP QXG-5G2T-111C poshtë saj.

QNAP QXG-5G2T-111C

Një model profesional i lezetshëm dhe relativisht i lirë me dy porte, 2,5G+5G, me ftohje pasive, disa priza dhe aftësinë për të lidhur QNAP TS-231P3-4G direkt me kompjuterin.

QNAP QXG-5G2T-111C

Çmimet në dyqane (jo për këtë, por për një 5 GB/c të ngjashme)

  • Rozetka

Përpunues AMD Ryzen 5 3600X

Procesori është ende i njëjtë AMD Ryzen 5 3600X. Disi, me ndihmën e përditësimeve të BIOS-it dhe nënës së dikujt, e mbingarkova gurin në 4,2 për të gjitha bërthamat, me një tension prej 1,35. Dhe procesori është ende luksoz.

AMD Ryzen 5 3600X

AMD Ryzen 5 3600X

Një nip i denjë i gjyshit të tij. Për fat të mirë, nëse yjet rreshtohen në plejadën e duhur, do të kem diçka për ta zëvendësuar atë. Por tani për tani, unë kam ende Ryzen 3600X.

AMD Ryzen 5 3600X

Dhe një javë pas rimontimit, AMD Ryzen 9 5950X erdhi tek unë. Rishikimi vjen së shpejti!

Çmimet në dyqane

ftohës Ngrirësi Arktik 34 eSportet

E freskon… jo, jo Corsair dhe as mos hesht! Ngrirësi Arktik 34 eSports. E kuqe, pa RGB.

Ngrirësi Arktik 34 eSportet

Doja të instaloja Arctic Freezer 50, por është pak e tepërt për Ryzen 5, dhe mungesa e zhurmës në kutinë për 5 mijë hryvnia nuk është aq e rëndësishme, ka amortizues si milingona në një pyll të bërë me qumësht të kondensuar. Epo, fakti që Freezer 50 ndërhyn në instalimin e ventilatorit nuk më pëlqen - por gjithsesi do ta instaloj ventilatorin vertikalisht, kështu që vidhosni. Nëse ka ndonjë gjë, rishikoni së shpejti të dy modelet.

Ngrirësi Arktik 34 eSportet

Sigurisht, herët a vonë do të kaloj përsëri në dropsy. Ndoshta hesht!, ndoshta në Corsair. Por... Nëse jam shumë me fat, Arktiku do të më dërgojë... një shishe uji 420 mm. Yaka - PO, do të përshtatet këtu. DHE! Nuk do të jetë e nevojshme ta lidhni atë nga përpara, duke e drejtuar radiatorin me vida rrëshqitëse. Le te shpresojme.

Ngrirësi Arktik 34 eSportet

Për momentin, ekziston një ftohës modest 120 mm për një tavolinë rrotulluese. Nuk ndërhyn në funksionimin, funksionon vetë, ftohet në mënyrë perfekte. Djalosh, të respektoj, ndërsa kështu do të jetë.

Pllaka amë ASRock X570 Extreme4

Doja edhe mamanë nga unë ASUS. Bleva këtë ASRock X570 Extreme4 për hir të të paktën një Thunderbolt 3, megjithëse me një bord shtesë, të cilin nuk mund ta merrja brenda një viti.

ASUS

Dhe ne ASUS ProArt B550-Krijuesi DY Thunderbolts, KATËR versione dhe nuk nevojiten karta shtesë!

ASUS

Përveç kësaj, ka edhe dy porte 2,5 gigabit nga Intel, dy slota SSD deri në 22100, njëra prej të cilave mund të jetë PCIe 4.0. Dhe ftohja në VRM është e ashpër, dhe radiatori pasiv në chipset, dhe gjithçka në botë ...

ASUS

Por kuptova që lëvizja në B550 në sfondin e zëvendësimit të ardhshëm të AM4 me AM5 është plotësisht e kotë. Nuk kam ku të marr pajisjet Thunderbolt për rishikime, USB Type-C më mjafton për të transferuar të dhëna. Dhe vetëm katër SATA3 në motherboard mund të jenë problem. Tani kam PESË disqe. Dhe të gjithë po punojnë shumë.

ASUS

Në përgjithësi, tani për tani do të qëndroj me ASRock. Por ASUS do të jetë motherboard tjetër, këtu nuk ka pothuajse asnjë opsion.

Çmimet në dyqane

Transcend/HyperX 2x32 GB 3200/3600 MHz DDR4 RAM

RAM - një falenderim i madh për HyperX dhe Transcend që më pajisën me makineri të një vëllimi kaq të madh sa që disa telefona inteligjentë kanë më pak memorie të përhershme!

HyperX 3600 MHz 2x32 GB

Nuk është për t'u habitur që makineritë funksionojnë në një frekuencë prej 3200 MHz, megjithëse HyperX nxjerr 3600 me qetësi.

Kapërceni 2x32G

Dhe nuk është çudi që 128 gigabajt RAM mund të mos jenë të dobishme në të ardhmen, sepse, siç thashë tashmë, optimizimi për GPGPU mund t'ju detyrojë të zëvendësoni RAM-in me memorie video në punë.

HyperX 3600 MHz 2x32 GB

Por - tani për tani, rrallë mund të punoj në Adobe Creative Suite. Dhe aty ku optimizimi është një mit, vëllimi e kursen ditën.

Kapërceni 2x32G

Çmimet në dyqane

HyperX Fury Black 2x32 GB 3600 MHz:

Kapërceni JetRAM JM3200HLE-32G

Furnizimi me energji elektrike hesht! Fuqia e errët 1000W

Njësia e furnizimit me energji elektrike - gjithçka është gjithashtu e qetë! Fuqia e errët 1000W. Kam përdorur një RTX 3090 në të dhe kurrë nuk kam përjetuar ndonjë problem, as nuk e kam dëgjuar!

hesht! Fuqia e errët 1000 W

Dhe nëse ky nuk është një rekomandim për ju, nuk di çfarë të them tjetër. Si do të jetë e nevojshme të filloni dy RTX 3090 në NVLink me një mbështjellës - atëherë do të ketë pyetje. Deri tani nuk ka asnjë.

hesht! Fuqia e errët 1000 W

Ku te blej

Një makinë… Më saktësisht, një mori disqe!

Dhe... disqe. Goodram CX400 për terabajt për cache, Western Digital Black SN750 nën sistem - Unë do ta ndryshoj atë, sepse një e katërta e një terabajti është pothuajse gjithmonë e bllokuar. Dhe gjithashtu - një shpërndarje WD Blue për një terabajt, një WD Red për 6 terabajt dhe... një Seagate për të njëjtën sasi.

Nëse ka ndonjë gjë - për stacionet e punës unë rekomandoj përzierjen e disqeve për të reduktuar mundësinë që dy disqe identikë, të themi, të kenë një defekt të ngjashëm, gjë që ndodh dhe të dy vdesin përpara se të zëvendësoni tjetrin.

HDD

Përveç kësaj, ka shumë të ngjarë që në kohën kur kjo video të publikohet, unë tashmë do t'i zhvendos të dy disqet nën RAID 1 në ruajtjen e rrjetit QNAP TS231P3-4G (rishikoni këtu). Meqë ra fjala, përgjigjet e pyetjeve dhe shpërndarja e çmimeve të fletores do të vijnë së shpejti!

Monitor Philips Brilliance 499P

Mund të them më shumë për monitorin, por është në shtëpi. 49 inç Philips Brilliance 499P. Tashmë është hequr pothuajse nga shitjet dhe është zëvendësuar me modele më të reja. Por çfarë dobie ka thashethemet.

Philips Brilliance 499P

Në çfarë përshtatet gjithçka? Dhe për të luajtur për argëtim, është e kotë që shpejtësia e rifreskimit është vetëm 75 Hertz, dhe Windows Hello përplaset më shpesh sesa shkoj në tualet pas një litri vanilje të fortë. Ekzaminimi i vëllait të vogël, nga rruga, në 43 inç, u bë nga kolegu im Vladyslav Surkov diku ketu.

Çmimet në dyqane

Rezultatet

Material i papritur, patjetër. Por - shpirti im është më i qetë tani. Gestalt në motherboard është i mbyllur, disqet nuk janë në rrezik, filtrat e pluhurit janë vendosur, ka shumë USB dhe unë do të jem tashmë në bankën e provës për të testuar hekurin. Ashtu siç duhet të jetë.

Dhe kjo është gjithçka që kam. Dëshiroj të shpreh mirënjohjen time për kompaninë Fractal Design për rastin dhe durimin e ofruar - dhe e zvarrita atë me rishikimin, dhe kaq. Do të doja të falënderoja gjithashtu Goodram për SSD, HyperX për RAM, Transcend për RAM, ji i qetë! për njësinë e furnizimit me energji elektrike. Dhe gjithashtu kompanitë ASUS për të më ndihmuar të vendos për zgjedhjen e komponentëve të ardhshëm.

Rimontimi i një kompjuteri për 100 mijë: Fractal Design, 128 GB RAM dhe pothuajse ASUS

Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Unë shkruaj shumë, ndonjëherë për biznes. Unë jam i interesuar për lojëra kompjuterike dhe ndonjëherë në celular, si dhe për ndërtime PC. Pothuajse një estet, më pëlqen të lavdëroj më shumë sesa të kritikoj.
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Popullore tani