Shqyrtime të komponentëve të PCPC dhe monoblloqeRishikimi Huawei MateStation S: PC kompakt për shtëpi dhe zyrë

Rishikimi Huawei MateStation S: PC kompakt për shtëpi dhe zyrë

-

Po kërkoni një kompjuter desktop të gatshëm për shtëpinë dhe zyrën që do të ishte kompakt dhe produktiv? Pastaj kthejeni shikimin në Huawei MateStation S.

Jo shumë kohë më parë, shumica e lexuesve të mi do të ishin habitur nga një propozim i tillë. Kompania Huawei i njohur si prodhues i telefonave inteligjentë, pajisjeve të rrjetit dhe produkteve të tjera, por definitivisht jo kompjuterëve desktop. Por këtë vit, kompania kineze vendosi të provojë dorën e saj edhe në këtë segment, duke prezantuar një produkt të ri interesant të quajtur MateStation S.

Huawei MateStation S

Ky është një hap i rëndësishëm dhe i përgjegjshëm për kompaninë, duke pasur parasysh konkurrencën në këtë segment të kompjuterëve desktop. Duke parë përpara, do ta them këtë Huawei e përballoi shkëlqyeshëm detyrën e saj, duke paraqitur një produkt mjaft tërheqës me zgjidhje interesante. Por për gjithçka në rregull.

Çfarë mund të befasojë Huawei MateStation S?

Këtë pyetje ia bëra vetes në prezantim Huawei në Kiev. Nga të gjitha produktet e paraqitura në atë kohë, dhe kishte mjaft prej tyre, unë u interesova veçanërisht për kompjuterin personal të përfunduar MateStation S dhe monitorin e lakuar të lojrave MateView GT. Menjëherë doja të provoja, prekja, luaja, ndjeja atmosferën. Prandaj, me kënaqësi iu përgjigja ofertës për të testuar produktet e reja Huawei. Sot, siç ndoshta e keni marrë me mend, ne do të flasim Huawei MateStation S, dhe do të ketë një rishikim të veçantë për monitorin më vonë. Ka edhe shumë gjëra interesante. Edhe pse ndihen mirë në një lidhje. Për dy javë, jo vetëm që shijova një foto të mrekullueshme nga ekrani i një monitori më elegant, por mora edhe kënaqësi të madhe nga puna e "kullës" nga Huawei.

Huawei MateStation S

Dhe nuk është për t'u habitur, sepse është një kompjuter desktop kompakt që përdor komponentët më të fundit të harduerit aktualisht në treg. MateStation S i ri është i pajisur me një procesor Ryzen 5 4600G, 8 GB RAM DDR4, një disk M.2 NVMe në gjendje të ngurtë, dhe gjithashtu thuhet se paketa do të përfshijë një monitor IPS 24 inç. Huawei MateStation S mund të vijë gjithashtu me një tastierë të pajisur me një sensor gjurmë gishtash dhe një maus të brendshëm.

Huawei MateStation S

Me fjalë të tjera, duke blerë këtë artikull të ri nga Huawei, ju merrni një kompjuter desktop kompakt dhe mjaft të fuqishëm të gatshëm për përdorim shtëpiak ose për punë në zyrë. Dhe e gjitha kjo në një stil të vetëm, me ngjyra të përmbajtura, me një dizajn dhe montim të bukur. Huawei MateStation S është një kompjuter që është ideal për njerëzit që kanë nevojë thjesht për një kompjuter të vogël desktop që mund ta përdorin në biznesin e tyre, në punë ose në shtëpi.

Lexo më shumë: Monitoroni rishikimin Huawei MateView: Çfarë fshihet pas bukurisë së jashtme?

Specifikimet Huawei MateStation S

Për ata që janë të interesuar, këtu është lista e plotë e karakteristikave teknike Huawei MateStation S:

 • Procesori: AMD Ryzen 5 4600G
 • Karta video: AMD Radeon Graphics
 • RAM: 8 GB DDR4 3200 MHz
 • Hapësira ruajtëse: 512 GB M.2 NVMe SSD
 • Sistemi operativ: Windows 10 Home
 • Njësia e furnizimit me energji elektrike: fuqia nominale e daljes 300 W
 • Opsionet e lidhjes: Wi-Fi (IEEE 802.11a/b/g/n/ac 2.4 dhe 5 GHz 2×2 MIMO WPA/WPA2); Bluetooth 5.0
 • Portat hyrëse/dalëse në panelin e përparmë: kufje×1 pc.; Porta USB-C (USB 2.0)×1 pc., fuqia maksimale e daljes 9V/2A kur kompjuteri është i ndezur (gjendja S0); Porta USB-A (USB 3.2 Gen 2)×1 pc.
 • Portat hyrëse/dalëse në panelin e pasmë: hyrja e mikrofonit×1 pc.; prodhimi linear×1 pc.; hyrje lineare×1 pc.; Porta HDMI × 1 pc.; Porta VGA×1 pc.; Porta USB-A (USB 3.2 Gen 1)×2 copë; porta USB-A (USB 2.0)×2 copë; porta RJ45×1 pc.; porta serike×1 pc.
 • Përmasat (H×W×D): 293,0×93,0×315,5 mm
 • Programet e rekomanduara: Huawei Ndani, HUAWEI Menaxheri i PC, Menaxher i ekranit (në modalitetin e mbrojtjes së syve), HUAWEI Rikthim ne gjendjen e fabrikes
 • Kompleti i dorëzimit: kompjuter, tastierë (shitet veçmas), maus (shitet veçmas), kabllo rryme, manual i shkurtër përdorimi, kartë garancie.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Huawei WiFi WS5200 v3: Ruteri i disponueshëm me bandë të dyfishtë

Dizajn interesant Huawei MateStation S

Nëse flasim për vetë dizajnin e MateStation S, atëherë, në shikim të parë, duket si një kompjuter personal tipik për shtëpinë dhe zyrën. Por Huawei u përpoqën maksimalisht që kompjuteri i tyre i parë personal të dukej si pjesë e një makinerie të korporatës, pa u kthyer në një kuti të zezë uniforme të mërzitshme që shihet shpesh nëpër zyra. Dhe ia dolën deri diku. Fundi i pjesës së jashtme të kasës ka një strukturë interesante të përbërë nga vija të pjerrëta që hollojnë sipërfaqen monotone të çelikut të stampuar të kutisë dhe i japin pajisjes një elegancë të veçantë dhe një njohje të caktuar.

Këta elementë strukturorë të pjerrët kanë gjithashtu një kuptim funksional, sepse janë grila ventilimi përmes të cilave ajri i ftohtë hyn në kasë dhe ftoh komponentët e pajisjes. Për më tepër, në panelin e përparmë të kutisë ka: një port USB Type-C të gjeneratës së dytë që mbështet karikimin e shpejtë 9V/2A, USB Type-A gen 3.2, një fole audio 3,5 mm (po, ato përdoren ende në PC dhe laptopë desktop) dhe butonin e ndezjes. E gjithë fotografia plotësohet nga një logo reflektuese në pjesën e sipërme të panelit të përparmë.

Huawei MateStation S

Paneli i pasmë, megjithëse duket tipik për pajisje të tilla, ka një numër mjaft të madh portash dhe lidhëse. Këtu ka shumë lidhje, duke përfshirë 4 porte USB të tipit 3.1, një port HDMI, si dhe një portë VGA për lidhjen e ekraneve të ndryshëm që janë të zakonshëm në zyra. Ekziston gjithashtu lidhësi i nevojshëm RJ45 dhe një port serik për t'u lidhur me pajisjet që kanë nevojë për të. Kompjuteri desktop ka disa opsione të lidhjes me valë, duke përfshirë Wi-Fi 802.11ac dhe Bluetooth 5.0.

Huawei MateStation S

Më pëlqeu sa estetikisht dhe elegante duket rasti i MateStation S. Vetë "kulla" është mjaft kompakte dhe nuk do të zërë shumë hapësirë ​​në desktopin tuaj. Me fjalë të tjera, ju do të keni një PC me një dizajn elegant, të pajisur me të gjitha portat dhe lidhësit e nevojshëm.

Huawei MateStation S

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Huawei FreeBuds 4: kufje të përmirësuara TWS në një dizajn të njohur

Pajisjet periferike: tastierë dhe maus

Huawei tastierë dhe maus

Sa për pajisjet periferike, përfshihet një maus me tela Huawei, e cila, për mendimin tim, është mjaft e madhe. Ka një pjesë të poshtme të kasës shumë të veçantë, e cila më la një përshtypje të çuditshme kur e përdor. Duhet të mësoheni dhe të përshtateni. Sigurisht, ky nuk është një maus lojrash dhe nuk është i pajisur me të gjitha llojet e funksioneve dhe aftësive. Përkundrazi, është një version zyre i miut. Por është mjaft i shpejtë, nuk kam pasur asnjë problem gjatë përdorimit. Rrëshqet lehtësisht në sipërfaqen e tavolinës, është mjaft i këndshëm në prekje, megjithëse është pak i rëndë, por pasi punoni me të, kuptoni menjëherë se është një produkt premium nga Huawei.

Huawei tastierë dhe maus

Tastierë shumë interesante nga Huawei. Është mjaft delikate, do të thoja, elegante në sfondin e përbindëshave nga industria e lojërave. Tastiera duket estetikisht e këndshme, megjithëse dizajni i hollë i kornizës kërkon pak mësimin. Do t'ju duhet kohë për t'u mësuar me lëvizjen e çelësave dhe perceptimin e tyre të prekshëm. Unë shkruaj verbërisht dhe së fundmi kryesisht nga një laptop, kështu që pothuajse nuk kam pasur ndonjë problem të veçantë. Edhe pse në ditët e para ndonjëherë ishte e pazakontë të shtypje atë. Për sa i përket çelësave, ata janë të madhësisë perfekte, shumë të përgjegjshëm dhe shtypja e tyre ishte e thjeshtë dhe komode. Dizajni i tasteve është gjithashtu mjaft i lezetshëm, por tastiera nuk është mekanike.

Huawei tastierë

Por kjo tastierë ka një veçori interesante. E kam fjalën për skanerin e integruar të gjurmëve të gishtave të vendosur në këndin e sipërm të djathtë. Kjo ju lejon të hyni në sistem duke përdorur gjurmën tuaj të gishtit. Një funksion shumë i përshtatshëm që disi i ngjan një të ngjashëm në një smartphone. Megjithëse shpejtësia e këmbëzës është paksa e ndryshme, unë kurrë nuk kam pasur ndonjë problem me këtë skaner. Shumë i përshtatshëm, vendosni gishtin dhe tashmë jeni në desktopin e kompjuterit.

Huawei tastierë

Unë si përdorues smartphone Huawei Mate 40 Pro vlerësoi gjithashtu praninë e një lexuesi NFC në tastierë. Ai u vendos në butonin e djathtë Shift. Mjafton thjesht ta vendosni telefonin inteligjent në lexuesin NFC dhe desktopi i smartphone-it tuaj do të shfaqet në ekran në këndin e poshtëm të djathtë. Procesi i lidhjes do të zgjasë fjalë për fjalë një sekondë.

Huawei tastierë dhe maus

E gjithë kjo falë një funksioni shumë të përshtatshëm Huawei Ndani, i cili ju lejon jo vetëm të shkëmbeni foto dhe video, por edhe të komunikoni në rrjetet sociale drejtpërdrejt në ekranin e kompjuterit, të shikoni dokumentet e nevojshme, pamjet e ekranit dhe materiale të tjera pa e shkarkuar atë drejtpërdrejt në kompjuter.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Huawei MatePad 11: testimi i tabletit të parë të bazuar në HarmonyOS

Dhe çfarë ka brenda?

Huawei MateStation S është i pajisur me një procesor desktopi AMD Ryzen 5 4600G me gjashtë bërthama, i ndërtuar në një proces 7nm dhe mbështet 12 threads, me një TDP prej 65V dhe një cache L1 prej 384KB. Nuk duhet ngatërruar me çipat e lëshuar së fundmi Ryzen 5000. Ky çip ka një frekuencë bazë prej 3,7 GHz me mundësinë e mbingarkesës në 4,2 GHz në modalitetin Turbo Boost.

Huawei MateStation S

AMD Ryzen 5 4600G performon mjaft mirë, duke e bërë atë më se adekuat për detyrat bazë kompjuterike, si dhe për punë me më shumë burime, si për shembull redaktimi i fotografive dhe videove.

Mate Station S vjen me një PC Western Digital 512 GB SN730 NVMe SSD dhe 8 GB RAM nga SK Hynix.

Rishikimi Huawei MateStation S: PC kompakt për shtëpi dhe zyrë

Ka gjithashtu shumë mundësi zgjerimi – nëse nuk e keni problem të anuloni garancinë tuaj, mund ta zgjeroni funksionalitetin edhe më tej me sllotat PCIe x1 dhe PCIe x16 dhe të rrisni hapësirën ruajtëse duke ndërruar një disk NVMe në gjendje të ngurtë 256 GB, por më shumë për këtë më poshtë.

Duke folur për cilësinë e komponentëve, MateStation S përdor kondensatorë cilësorë në gjendje të ngurtë, që është padyshim një plus. Sa i përket ftohjes, vetë kasa është e pajisur me dy tifozë ftohës. Njëri vepron si një marrje ajri i vendosur në pjesën e poshtme të përparme të kasës, ndërsa ventilatori i dytë ftoh procesorin drejtpërdrejt dhe gjithashtu vepron si një ventilator shkarkimi për kasën. Brenda kutisë ka hapësirë ​​të mjaftueshme, kështu që nuk do të ketë probleme me rrjedhjen e nxehtësisë. Zhurma nuk është një problem i rëndësishëm këtu, dhe në ngarkesë të plotë tifozi është pothuajse i padëgjueshëm.

Huawei MateStation S

Desktopi vjen me një GPU të integruar AMD Vega, dhe megjithëse është mjaft i mirë për përdorim të përgjithshëm dhe redaktim fotografish dhe videosh, nuk është mjaft i përshtatshëm për lojëra, kështu që kjo është diçka për t'u marrë parasysh.

Huawei MateView GT

Megjithatë arrita të luaj disa lojëra. Për shembull, m'u kujtua rinia ime dhe luajta një nga lojërat e njohura online - DOTA 2. Vendosa të përdor paracaktimet e lojës dhe zgjodha atë që ka një efekt të fortë në numrin e kornizave për sekondë, që është paracaktimi i dytë më i madh. Në DOTA 2, shpejtësia e kuadrove ishte mesatarisht midis 30 dhe 50, në varësi të numrit të karaktereve në një ekran. Gjatë konflikteve, numri i kornizave bie në 10-20 korniza për sekondë. Performanca mund të përmirësohet duke zgjedhur cilësimet më të ulëta grafike. Gjithashtu, Vulcan API funksionon më mirë me një sistem AMD.

Kështu që unë isha i kënaqur me lojën. Më pëlqeu veçanërisht të luaja në 34-inç të madh Huawei MateView GT, i krijuar posaçërisht për lojtarë. Do të ketë një artikull të veçantë për këtë monitor të mrekullueshëm pak më vonë, kështu që mbani një sy në botimet tona.

Huawei MateView GT

Bazuar vetëm në atë që thamë më lart, shumica e lexuesve tashmë mund të supozojnë se MateStation S është një kompjuter kompakt i shkëlqyer për përdorim në shtëpi, zyrë dhe për detyra që mbështeten shumë në fuqinë kompjuterike.

Lexoni gjithashtu: Huawei FreeBuds 4 vs Apple AirPods: Cilat kufje janë më të mira? Lexoni për “gjuetarët e mollëve”!

A është e mundur të përmirësoni kompjuterin nga Huawei?

Jam i sigurt se kjo pyetje është me interes për shumicën e përdoruesve që kanë vendosur të blejnë një kompjuter desktop.

MateStation S përdor një RAM SODIMM të prodhuar nga SK Hynix, një furnizues koreano-jugor i moduleve të memories gjysmëpërçuese për memorie dinamike me akses të rastësishëm (DRAM) dhe çipa memorie flash. MateStation S përdor vetëm një nga foletë RAM, që do të thotë se mund të shtoni një tjetër SODIMM identike për të rritur sasinë e RAM-it. Për fat të mirë, Huawei RAM pa saldim, kështu që mund të shtoni më shumë nëse keni nevojë. E vetmja pengesë është se përdor SODIMM në vend të DIMM-ve të rregullta, gjë që mund të jetë një problem për shkak të disponueshmërisë së tyre.

Huawei MateStation S

Një vështrim më i afërt në motherboard zbulon një portë të vetme SATA, e cila gjithashtu tregon se mund të shtoni një hard disk më të madh për ruajtje nëse 256 ose 512 GB nuk mjaftojnë. Ekzistojnë gjithashtu dy porte PCIe, një x4 dhe tjetra x1. Këto porte PCIe mund të përdoren për të shtuar një kartë grafike, kartë kapëse, etj.

Huawei MateStation S

Natyrisht, ju mund të përdorni ende diçka si një GeForce GT 1030 ose GTX 1050, por performanca e shtuar nuk ia vlen duke pasur parasysh se do të mbeteni ende të mbërthyer në cilësimet mesatare për lojëra më të rënda. Është njësoj si të vendosësh një turbo të zbukuruar brenda një Mitsubishi Mirage - sigurisht, mund ta bësh, por rritja shtesë e performancës nuk ia vlen, sepse i ngarkon PSU-së. Pra, thjesht kini parasysh se PSU-ja ekzistuese do të duhet të përmirësohet nëse ndonjëherë vendosni të shtoni ndonjë pajisje tjetër përveç asaj që është brenda.

Huawei MateStation S

A ia vlen të blesh? Huawei MateStation S?

Unë do t'ju them sinqerisht se jam mësuar pak me përdorimin e kompjuterëve desktop. Kohët e fundit, i kam kushtuar më shumë vëmendje laptopëve, ose ndonjëherë tabletëve, kështu që përvoja e përdorimit të tyre ishte edhe më interesante. Huawei MateStation S

Gjatë testimit, gjithnjë e më shumë e kapja veten duke menduar se sa komode është të punosh në një monitor të madh, çfarë tastierë e përshtatshme me një skaner të gjurmëve të gishtërinjve dhe një buton aktivizimi Huawei Shpërndaje. Doja ta mbaja për vete Huawei MateStation S

Huawei MateStation S

Sigurisht, Huawei MateStation S nuk është një kompjuter ideal për shtëpinë tuaj, por nëse jeni duke kërkuar për një kompjuter kompakt dhe ju nevojitet vetëm për punë në zyrë ose për studime, atëherë kjo pajisje do t'ju përshtatet shumë.

Në përgjithësi, Huawei MateStation S është një kompjuter i fuqishëm kompakt, duke pasur parasysh veçoritë e tij dhe audiencën e synuar. Gjithashtu ju lejon të luani disa lojëra të njohura si DOTA 2, Fortnite dhe lojëra të tjera jo-Triple-A ku do të shijoni performancë dhe grafikë të mirë. Sigurisht, ky nuk është një PC lojërash, por është mjaft e mundur të pushoni pas punës dhe studimit. Vlen gjithashtu të theksohet se nga pikëpamja e produktivitetit, MateStation S është një kompjuter ideal për zyrën, punën në shtëpi dhe për ata që kanë nevojë për një kompjuter që nuk zë shumë hapësirë. Ky është një sistem universal në të cilin gjithçka është përshtatur për punë të rehatshme. E tëra çfarë ju duhet të bëni është ta blini, ta sillni në shtëpi, ta lidhni në prizë, të bashkëngjitni aksesorë dhe të punoni, studioni ose luani. Ju nuk keni nevojë të shqetësoheni për licencimin e Windows 10, Huawei MateStation S gjithashtu mund të përmirësohet në Windows 11.

Huawei MateStation S

Huawei MateStation S vërtet vendos një standard të ri në tregun e desktopit. Nëse jeni duke kërkuar për një kompjuter kompakt të përballueshëm që ka fuqi dhe performancë të konsiderueshme në shumë aspekte, ka dimensione kompakte dhe një dizajn modern, ju rekomandojmë fuqimisht që t'i kushtoni vëmendje Huawei MateStation S

Huawei MateStation S do të dalë në shitje 12 tetor në vitin 2021. Çmimi është nga 16 999 UAH.

Lexoni gjithashtu:

Rishikimi Huawei MateStation S: PC kompakt për shtëpi dhe zyrë

RISHIKON VLERËSIMET
Dizajn
10
Mbledhja
10
Produktiviteti
9
Komponentët dhe mundësia e zëvendësimit të tyre
10
Tastierë dhe maus
9
Huawei MateStation S vërtet vendos një standard të ri në tregun e desktopit. Nëse jeni duke kërkuar për një kompjuter kompakt të përballueshëm që ka fuqi dhe performancë të konsiderueshme në shumë aspekte, ka dimensione kompakte dhe një dizajn modern, ju rekomandojmë fuqimisht që t'i kushtoni vëmendje Huawei MateStation S
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Popullore tani
Huawei MateStation S vërtet vendos një standard të ri në tregun e desktopit. Nëse jeni duke kërkuar për një kompjuter kompakt të përballueshëm që ka fuqi dhe performancë të konsiderueshme në shumë aspekte, ka dimensione kompakte dhe një dizajn modern, ju rekomandojmë fuqimisht që t'i kushtoni vëmendje Huawei MateStation SRishikimi Huawei MateStation S: PC kompakt për shtëpi dhe zyrë