Udhëzimet

Si të përdorni FaceTime në Android dhe Windows

Këtë e dimë të gjithë Apple krijoi dhe mbështet një mjet të dobishëm që ju lejon të komunikoni në internet me njerëz nga pjesë të ndryshme të botës. Shpesh është...

Si të instaloni kodekë HEVC falas në Windows 11 (për video H.265)

Sot do t'ju tregojmë se si të instaloni kodekë HEVC falas në Windows 11 (për video H.265) direkt nga Dyqani i Microsoft. Pas ndezjes së kompjuterit për herë të parë, një përdorues me përvojë instalon të gjitha...

Si të shtoni efekte në thirrjet FaceTime në iPhone: emoji, filtra, mbishkrime

FaceTime nuk është vetëm një program që ndihmon njerëzit nga e gjithë bota të mbajnë kontakte me njëri-tjetrin, por edhe aftësinë për të "transformuar" gjatë bisedës...

Kodekët audio Bluetooth: çfarë janë dhe si të kaloni midis tyre në Android

Kufjet që lidhen pa tela janë sigurisht shumë të përshtatshme për t'u përdorur, por për sa i përket cilësisë së zërit, ato nuk krahasohen me ato me tela. Kjo nuk do të thotë që të gjithë...

5 Google Docs Hacks të vitit 2022 që mund të keni humbur

Nëse përdorni Google Docs në baza ditore, tashmë e dini se redaktori i tekstit i bazuar në renë kompjuterike është bërë gjithnjë e më i mirë gjatë viteve të fundit, dhe veçanërisht...

Si të çaktivizoni SuperFetch në Windows 10/11?

Në këtë artikull udhëzues, ne do të flasim për procesin SuperFetch, ose SysMain, në Windows 10/11 dhe si ta çaktivizoni nëse është e nevojshme. Çfarë është SuperFetch ose SysMain? Sysmain (më parë...

Si të përdorni modalitetin e portretit në FaceTime në iPhone dhe iPad

Nëse keni iOS 15 ose më të lartë, mund të përdorni modalitetin e portretit kur flisni në FaceTime. Modaliteti i portretit përmirëson ndriçimin, zbut tiparet e fytyrës...

Si të përdorni telefonin në profesion: këshilla të dobishme

Gjatë muajve të luftës në shkallë të gjerë, ne jemi bindur se një gjë e tillë e zakonshme si telefoni mund të ndihmojë në shkatërrimin e një kolone pushtuese ose zbulimin e një DRG, ju lejon të mbani kontakte me...

Si të aktivizoni stabilizimin e xhiros së kamerës në kamerat BMPCC4K/6K/6KG2/6KPro

Blackmagic Design më në fund luajti një atu - ata përdorën xhiroskopë në kamerat Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K, si dhe 6K, 6K G2 (parapamje në lidhje),...

Si të instaloni Steam në një Chromebook: një udhëzues hap pas hapi

Është e vështirë të mendosh për një Chromebook si një pajisje lojrash. Gjithsesi, konsolat, kompjuterët e lojërave ose laptopët tregohen më mirë në këtë. Por siç doli...

Si të çaktivizoni njoftimet në Windows 10/11

Jeni të mërzitur nga njoftimet e shpeshta nga sistemi? Sot do t'ju tregojmë se si t'i çaktivizoni ato në mënyrë korrekte në Windows dhe nëse të gjithë duhet të çaktivizohen. Pajisjet Windows dërgojnë shumë sisteme...

Si të pastroni cache-in e PlayStation 5?

Është e vështirë të besohet se PlayStation 5 nuk është një risi e mahnitshme, por një tastierë plotësisht standarde për dhjetëra miliona përdorues. Dhe sa më shumë përdorues, aq më shumë...

Si të përdorni miniaplikacionet në ekranin bazë të iPhone

Nëse ju kujtohet, funksionaliteti dhe pamja e miniaplikacioneve u rishikuan përsëri në iOS 14. Tani miniaplikacionet në iPhone/iPad mund të jenë në ekranin bazë pranë...

Si të shtoni muzikë në Apple Shikoni dhe dëgjoni pa telefon

A e dini se mund të shtoni muzikë direkt në Apple Shikoni nga aplikacioni Watch në iPhone? Dhe më pas lidhni kufjet me valë me orën dhe...

Si të zgjidhni problemet e FaceTime në iPhone dhe iPad

Keni probleme me FaceTime? Këtu janë disa këshilla se çfarë të bëni dhe si të rregulloni gabimet. Facetime është një mjet i lehtë për t'u përdorur për thirrjet video midis pajisjeve Apple, ...

Si të lidheni me Starlink në Ukrainë

Interneti satelitor nga Starlink filloi të funksionojë në Ukrainë më 1 mars. Shpikësi i famshëm Elon Musk iu përgjigj kërkesës së kreut të Ministrisë Dixhitale të Ukrainës Mykhailo Fedorov dhe...

Si të instaloni Google Play Store në Windows 11

Tani mund ta instaloni me lehtësi Google Play Store në pajisjen tuaj Windows 11. Sot do t'ju tregojmë se si ta bëni këtë. Rreth mbështetjes së aplikacionit Android...

Udhëzues: si ta mbani telefonin inteligjent në gjendje pune në rast urgjence

Sot, kur është shumë e rëndësishme të mos bëni panik, kur komunikimi me të dashurit është një nga detyrat me prioritet - para së gjithash është e rëndësishme të ruani qetësinë dhe paraprakisht...

Si të ndaloni ruajtjen ose përcjelljen e mesazheve në Telegram

lajmëtar Telegram shumë përpara konkurrentëve të saj më të afërt për sa i përket veçorive që u ofron përdoruesve. Kjo vlen për bisedat individuale dhe grupore. Së fundmi...

Si të instaloni dhe menaxhoni shtesat në Google Chrome

Një nga avantazhet e Google Chrome është aftësia për të rritur funksionalitetin dhe përdorshmërinë e tij me ndihmën e shtesave të shumta. Sot do t'ju tregojmë se si të instaloni dhe menaxhoni shtesat...