Root NationНовиниИТ вестиЧиповите AMD Ryzen 7000 со Zen 4 архитектура ќе обезбедат зголемени перформанси на...

Чиповите AMD Ryzen 7000 со Zen 4 архитектура ќе обезбедат 15% зголемување на перформансите

-

Претстојните чипови AMD Ryzen 7000 ќе означат уште една важна пресвртница за компанијата: тие ќе бидат првите десктоп процесори со јадра од 5 нанометри. За време на главниот говор на Computex, извршната директорка на AMD, Лиза Су, потврди дека чиповите Ryzen 7000 ќе бидат објавени оваа есен. Тие ќе имаат две 5nm Zen 4 јадра, како и редизајнирано 6nm I/O јадро (кое вклучува RDNA2 графика, DDR5 и PCIe 5.0 контролери и архитектура со мала моќност). Претходно овој месец, компанијата зборуваше за своите планови да објави чипови за лаптоп Dragon Range Ryzen 7000 со високи перформанси, кои се очекува да бидат лансирани во 2023 година.

AMD Ryzen 7000

AMD сè уште не даде многу други детали за Ryzen 7000. Компанијата вели дека ќе понуди 15% зголемување на перформансите во однос на Ryzen 5950X во тестот со една нишка Cinebench. Сепак, би било поинтересно да се слушне за перформансите со повеќе нишки, особено со оглед на напредокот што Интел го направи со своите процесори од 12-та генерација. Може да сметате на 1MB L2 кеш по јадро, како и максимална брзина на оверклокување над 5 GHz и најдобро хардверско забрзување за задачи со вештачка интелигенција.

AMD ги претстави и матичните плочи Socket AM5 заедно со својот нов предводник на процесорот. Компанијата се префрла на 1718-пински LGA приклучок, но сепак ќе поддржува AM4 ладилници. Ова е многу важно ако веќе сте инвестирале многу пари во системот за ладење. Новите матични плочи ќе нудат до 24 PCIe 5.0 канали поделени помеѓу складирање и графика, до 14 SuperSpeed ​​USB порти со пропусен опсег од 20 Gbps и до 4 порти HDMI 2.1 и DisplayPort 2. Ќе ги најдете во три различни варијанти : B650 за масовни системи, X650 за ентузијасти на кои им е потребен PCIe 5.0 за складирање и графика и X650 Extreme за најпребирливите корисници.

AMD Ryzen 7000

Имајќи предвид дека Intel нема да претстави десктоп чип од 7 nm до следната година, AMD изгледа подготвен повторно да биде лидер во перформансите на следната генерација. Но, со оглед на тоа колку добро функционираше хибридниот процес на Интел за чиповите од 12-та генерација, ќе биде интересно да се види како планира да реагира. Како и да е, убаво е повторно да се види вистинска конкуренција во просторот на процесорот.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jereloengadget
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега