Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиGoogle ги спојува Duo и Meet во единствена платформа за видео повици

Google ги спојува Duo и Meet во единствена платформа за видео повици

-

Google има намера да ги поедностави своите комуникациски услуги. Компанијата денеска објави дека планира да ги спои Duo и Meet, нејзините две посебни апликации за видео повици, во една платформа. Во текот на следните неколку недели, Google ќе започне да додава функции на Meet на Duo. Штом ќе се случи тоа, ќе можете да ја користите апликацијата, која досега беше главно за видео повици лично, за да закажувате состаноци. Другите функции што доаѓаат во Duo вклучуваат поддршка за виртуелни позадини, споделување содржина во живо и текстуален разговор на состаноци.

Во исто време, Google ветува дека функциите што корисниците на Duo ги знаат и ги сакаат, како што е можноста за примена на филтри и ефекти на повиците, не одат никаде. Покрај тоа, историјата на повици, контактите и пораките нема да исчезнат од апликацијата. Сето тоа е дел од ветувањето на Google дека „темелно“ ќе ги интегрира двете платформи и ќе обезбеди поддршка за што повеќе корисници.

Google Duo

Откако ќе заврши овој процес, Google ќе ги преименува мобилните верзии на двете апликации: Duo ќе стане Meet, а тековниот Meet ќе биде Meet Original. Компанијата изјави за The Verge дека планира на крајот да ја откаже најновата програма. Иако сето ова звучи збунувачки, има добра причина за пристапот на Google. Компанијата рече дека има многу напорна работа вградена во мобилната апликација Duo и се чини дека Google не сака да се откаже од таа работа.

Што се однесува до тоа зошто Google ги спојува двете апликации, компанијата верува дека тоа на крајот ќе им користи на корисниците. „Во текот на изминатите неколку години, Duo и Meet продолжија да растат со потребите за видео повици и состаноци, а сега овие апликации ќе бидат подобри заедно како Google Meet“, изјави претставник на компанијата за публикацијата. Engadget. Секако, предизвикот за Google ќе биде да најде начин да ги интегрира овие две програми за да не се чувствува преоптоварена услугата што ќе се добие. Многу луѓе го сакаат Duo поради неговата едноставност, а ненадејниот прилив на нови функции и компликации може да ги натера да бараат друга апликација.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jereloengadget

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега