Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиЈужна Кореја го откажа летот до астероидот Апофис

Јужна Кореја го откажа летот до астероидот Апофис

-

Наведувајќи го „недостатокот на технички способности“, Јужна Кореја го отфрли планот за изградба на роботизирано вселенско летало кое ќе го придружува астероидот Апофис за време на неговото блиско прелетување во 2029 година.

Одделот за наука, кој управува со вселенската програма финансирана од државата, неодамна ја оцени мисијата „неостварлива“ и одлучи да не бара буџет од 307,7 милиони долари првично наменет за мисијата. Мисијата повика на лансирање на роботизирано вселенско летало помеѓу јули 2026 и јануари 2027 година за да го придружува Апофис, кој ќе прелета покрај Земјата во април 2029 година.

Апофис
Радарски снимки на астероидот Апофис направени од НАСА во 2012 година.

Сондата беше планирано да го набљудува и мапира Апофис во текот на своето патување, барајќи промени во неговата структура поради блиското прелетување и влијанието на гравитационите сили на планетата. Во март 2021 година, тогашниот претседател на Јужна Кореја Мун Џе-ин рече дека мисијата, доколку се изврши, ќе помогне „да се зајакне основата на вселенската индустрија на земјата и да се подобрат сродните способности“.

Јужна Кореја го откажа летот до астероидот Апофис

„Одлучивме да се откажеме од мисијата на звукот Апофис бидејќи се појавија различни проблеми што го отежнуваат успешното извршување на мисијата“, изјави Шин Вон-сик, портпарол на Министерството за наука. „За да го истражиме Апофис, мора да лансираме вселенско летало најдоцна до 2027 година. Но, со можностите за создавање ракети и вселенски возила што ги имаме, невозможно е уредот да се лансира на време“.

Според официјалниот претставник, иако мисијата Апофис е откажана, тоа не значи дека Јужна Кореја целосно ги префрлила мисијата на астероиди од нејзиниот каталог на идни мисии. Наместо тоа, рече тој, владата смета дека е неопходно да се развие „специфичен план“ за истражување на друг астероид кој се приближува до Земјата по Апофис.

„Во втората половина од годинава ќе започнеме со работа на 4-та ревизија на Основниот план за унапредување на развојот на космонаутиката. И веројатно е дека новиот план ќе вклучува малку поконкретен и пореален план за мисија на астероиди од ревизијата 3“, рече Шин.

Јужна Кореја го откажа летот до астероидот Апофис

Во меѓувреме, во април, НАСА одлучи да ја продолжи мисијата OSIRIS-Rex за да го посети Апофис по прелетувањето во септември 2023 година за да фрли контејнер со примероци собрани од астероидот Бену. За време на продолжувањето на мисијата OSIRIS-Rex, тој ќе лета до Апофис во 2029 година, набргу откако астероидот ќе помине на 32 илјади километри од Земјата. Леталото ќе помине 18 месеци на периферијата на Апофис, проучувајќи го астероидот од 350 метри и ќе се приближи доволно за да ги користи неговите погонувачи за отстранување на површинските карпи и изложување на подземни материјали.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jerelospacenews

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега