Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиСАД планираат нова пратка на помодерни ракетни системи во Украина

САД планираат нова пратка на помодерни ракетни системи во Украина

-

Украина доби 9 ракетни системи ХИМАРС и слични комплекси од САД и нивните сојузници, но уште десетици се потребни за контраофанзива. За ова изјави за Волстрит журнал, секретар на Советот за национална безбедност Олексеј Данилов. Тој истакна дека пристигнувањето на американските високомобилни ракетни и артилериски системи минатиот месец и овозможи на Украина прецизно да ги погоди руските цели на линијата на фронтот, кои претходно беа надвор од дофатот на украинското оружје.

Данилов, исто така, истакна дека на Украина ќе и требаат уште десетици инсталации на HIMARS за да го смени текот на непријателствата во источна Украина. Засега, според него, Украина мора да води одбранбена војна.

ХИМАРС

Наместо тоа, Фајненшл тајмс пишува дека системите ХИМАРС во следната испорака ќе пукаат понатаму и попрецизно. И снабдувањето со муниција ќе биде бесконечно. „САД испраќаат понапредни ракетни системи во Украина, бидејќи се очекува Киев да се фокусира на прекинување на руските линии за снабдување и таргетирање на задните бази.

Исто така интересно:

Во последната недела, сè повеќе ја гледаме способноста на Украинците да ги користат овие системи ХИМАРС за значително да ја нарушат способноста на Русите да се движат напред дури и таму каде што ја прават оваа бавна офанзива“, рече претставник на американската одбрана.

Вашингтон планира да ги задоволи потребите на Украина со месеци и години, рече официјалниот претставник, и размислува да испрати повеќе крајбрежни одбранбени системи и да се откаже од советските средства за воздушна одбрана. „Ако Русите мислат дека можат да ги победат Украинците, треба да го преиспитаат тоа, бидејќи ние веќе се фокусираме на она што им треба на Украинците во наредните месеци и години“, рече функционерот.

ХИМАРС

За потсетување, HIMARS беше дизајниран да погодува тактички цели, како што се објекти за противвоздушна одбрана, артилериски објекти и складишта за муниција. Секоја од наведуваните проектили носи боева глава со тежина од околу 90 килограми. Друга важна карактеристика на HIMARS е високата подвижност, како што покажува самото име на инсталацијата. Ова ви овозможува да го поставите, да погодите одредени цели, а потоа веднаш да ја напуштите областа пред непријателот да ја одреди точната локација на лансирањето на ракетата. Максималниот опсег на оштетување на системите испратени во Украина е околу 70 километри.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Претплатете се на нашите страници во Twitter тоа Facebook.

Прочитајте исто така:

Jerelofacebook

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега