Root NationНовиниИТ вестиВелика Британија ќе и обезбеди на Украина тенкови Чалengе 2

Велика Британија ќе и обезбеди на Украина тенкови Чалengе 2

-

Премиерот на Велика Британија Риши Сунак одржаа телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, при што се разговараше за моменталната состојба на војната што Русија ја води против Украина.

Последователните победи на Украина постепено ја туркаат руската војска од окупираните позиции, моралот на окупаторите е исклучително тежок, а тие трпат сериозни загуби. Така, лидерите на двете земји се согласија за потребата да се искористи овој момент за да се забрза глобалната воена и дипломатска поддршка за Украина.

Риши Сунак

Премиерот Риши Сунак ги истакна амбициите на Велика Британија да ја зголеми поддршката за Украина, вклучително и со обезбедување на нашата војска со дополнителни артилериски системи, како и тенкови Чалenger 2. Ова се главните борбени тенкови од третата генерација на копнените сили на Велика Британија, кои се во служба со армијата на Обединетото Кралство од 1995 година.

Челengе 2

Челenger 2 е опремен со тенковски пиштол L120A30 1-калибар од 55 mm, митралез со ланец L94A1 EX-34 од 7,62 mm (се наоѓа лево од цевката на пиштолот) и митралез L37A2. Тенкот може да носи 50 гранати од главното оружје и 4200 куршуми од калибар 7,62. Екипажот се состои од четири лица. Куполата и трупот се заштитени со оклоп од втората генерација на Chobham, познат и како Дорчестер.

Премиерот Риши Сунак додаде дека тој и целата британска влада интензивно ќе работат со меѓународните партнери за Украина брзо да добие поддршка што ќе и овозможи на нашата војска да ја искористи својата предност, да победи во оваа војна и да обезбеди мир.

Риши Сунак ги поздрави и новите одлуки на другите земји во оваа насока. Конкретно, неодамна напишавме дека Полска планира да обезбеди Тенк компанија Леопард до Украина. За ова прашање се разговараше во Лавов за време на вториот самит на Лублинскиот триаголник, на кој претседателите на Полска, Литванија и Украина ја потпишаа Заедничката декларација.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jerelogov.uk

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега