Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиXiaomi 13 ќе биде опремен со чип Snapdragon 8 од втората генерација

Xiaomi 13 ќе биде опремен со чип Snapdragon 8 од втората генерација

-

Xiaomi веќе работи на својата следна генерација водечки серии, серијата Xiaomi 13. Ќе стане врвна линија во 2023 година, но како и во последните години, првиот паметен телефон во него ќе биде пуштен во продажба во декември оваа година. Веќе го слушнавме кодното име на новитетот - m2. Покрај тоа, има извештаи дека уредот ќе се напојува од втората генерација на Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 водечки процесор. Прототипот, исто така, се наведува дека е изработен од керамички материјал, а текстурата и квалитетот на градбата се значително подобрени во однос на претходната генерација.

Xiaomi 13
Не е официјален рендер на паметниот телефон

Втората генерација Snapdragon 8 ќе биде помоќна од Snapdragon 8+. Произведен е од TSMC и е енергетски поефикасен од претходната верзија на процесорот Snapdragon 8+. Qualcomm, исто така, го претстави Snapdragon X70, неговиот модем од следната генерација Snapdragon 5G кој ќе биде достапен во втората генерација на процесорот Snapdragon 8. Qualcomm 5G AI Suite, Qualcomm 5G Ultra Low Latency Suite и Quad Carrier Convergence се меѓу новите технологии на Snapdragon X70. Чипот 5G ќе биде лансиран подоцна оваа година, а серијата Xiaomi 13, кој ќе го вклучува овој чип, ќе биде достапен подоцна.

Xiaomi 12
Xiaomi 12

Иако Qualcomm штотуку го објави чипот Snapdragon 8 Gen 1, кој користи 4nm процес на TSMC, неколку извори укажуваат дека објавувањето на следната генерација на чипот Snapdragon 8 Gen 2 ќе биде пред предвиденото. Дури има информации дека овој процесор ќе дебитира во ноември оваа година, а не на почетокот на декември како минатата година.

Освен претпоставките дека Xiaomi 13 дебитирања со Snapdragon 8 Gen 2, има и информации за приказот на овој предводник. Според гласините од Кина, серијата ќе доаѓа со најмалку два големи екрани со 2K резолуција. Ако се верува на ова, постои можност ситниот модел да биде откажан. Неодамна, многу брендови избегнуваат уреди со мали дисплеи. Можеби поради малата побарувачка. Дури и Apple, според гласините, е подготвен да се откаже од мини-моделот во линијата iPhone 14.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега