Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi Samsung Galaxy S22 Ultra: smartphone më i mirë Android?

Rishikimi Samsung Galaxy S22 Ultra: smartphone më i mirë Android?

-

Samsung Galaxy S22Ultra - duket se nuk është një smartphone tipik Android, është si një kombinim i dy Galaktikave. Unë do të ndaj përvojën time të përdorimit të këtij flamuri shumë interesant.

Në ofertë Samsung ka pasur gjithmonë dy seri të modeleve më të mira - S dhe Note. Telefonat inteligjentë të serisë Note mund të mburren me mbështetje për stilusin S Pen, një ekran të madh dhe një dizajn të shkëlqyeshëm. Vitin e kaluar, ne nuk pamë një shtesë të re në këtë serial. Zëvendësimi supozohej të ishte Galaxy S21 Ultra me mbështetje S Pen, por qartësisht nuk dukej si telefonat inteligjentë të serisë Galaxy Note.

Samsung Galaxy S22Ultra

Këtë vit, prodhuesi koreano-jugor vendosi të kombinojë serinë Note me modelet S Ultra dhe krijoi Samsung Galaxy S22 Ultra. Ky është telefoni më i madh dhe më i rëndë, por në të njëjtën kohë më i pajisuri i të gjithë treshes së modeleve S22. Ky është një shembull i asaj që mund të përshtatet në një smartphone kryesor. Prania e këtij modeli do të vlerësohet veçanërisht nga fansat e serisë tashmë të zhdukur Galaxy Note, të cilët nuk mund të bëjnë më pa një majë shkruese.

Gjithashtu interesante: Rishikimi Samsung Galaxy Watch5 Pro: më e mira nga më të mirat

Çfarë është interesante Samsung Galaxy S22 Ultra?

Kështu Samsung Galaxy S22 Ultra është ringjallja e shumëpritur e linjës ikonë Note, duke ofruar specifika dhe veçori më të fundit që nuk disponohen nga konkurrentët. Ne mund të diskutojmë për një kohë të gjatë pse telefoni inteligjent mori këtë emër - për mendimin tim, do të ishte më logjike ta quajmë këtë model të paktën Galaxy S22 Note, duke reflektuar çipin kryesor, por ne do t'ia lëmë atë tregtarëve.

E përshëndeta lëshimin e Galaxy S22 Ultra me shumë entuziazëm - pas shumë thashethemeve për mbylljen e linjës Note dhe synimit të kompanisë për të mos prodhuar më pajisje me majë shkruese, Samsung megjithatë prezantoi pasardhësin në linjën e phablets me një stilolaps të integruar.

Samsung Galaxy S22Ultra

Kur m'u ofrua të testoja këtë smartphone pothuajse 8 muaj pas premierës, kuptova se do të ishte e vështirë të shkruaja diçka të re, jo standarde. Prandaj, vendosa të ndaj thjesht përshtypjet, emocionet e mia, tashmë pas zhurmës rreth këtij flamuri nga Samsung u qetësua Unë ju sugjeroj të shihni se çfarë doli prej saj.

Në përgjithësi, asgjë nuk më pengon ta them këtë Samsung Galaxy S22 Ultra është telefoni më i mirë Android që mund të blini tani. Në thelb ka vetëm një të metë të madhe, për të cilën do të shkruaj më poshtë, por përndryshe ofron përvojën më të mirë absolute të përdoruesit. Konkurrenti i tij i vërtetë mund të jetë vetëm iPhone 14 Pro, i cili u shfaq në vjeshtën e vitit 2022. Po, unë personalisht besoj se ka vetëm dy liderë në industrinë e smartfonëve këtë vit: një nga Samsung, përveç Apple.

Samsung Galaxy S22Ultra

A do të jenë këta telefona më të shiturit në treg? Sigurisht që jo, sepse shumica e njerëzve do të blejnë telefona inteligjentë nga segmenti i buxhetit dhe buxheti i mesëm, dhe nuk ka asgjë për t'u habitur për këtë. Megjithatë, produktet Samsung і Apple tërhiqni më shumë vëmendjen dhe thjesht mahnitni shumë. Mos lejoni që kjo pamje dhe fuqi e papërshkrueshme t'ju mashtrojë ju, flamurtari nga Samsung me të vërtetë një smartphone shumë i shtrenjtë. Por edhe çmimi i rekomanduar Samsung Galaxy S22 Ultra - nga 42 UAH - nuk do t'i pengojë njohësit të blejnë këtë smartphone të mahnitshëm.

Specifikimet Samsung Galaxy S22Ultra

 • Sistemi: Android 13, One UI 5.0
 • chipset: Samsung Exynos 2200, 4 nm, 8 bërthama
 • Grafika: Samsung Xclipse 920, 1300 MHz
 • RAM: 8/12 GB, LPDDR5, 5500 MHz
 • Kujtesa e integruar: 128/256/512/1024 GB, UFS 3.1
 • Ekrani: 6,8″, Dynamic AMOLED 2X, 3088×1440, 19,5:9, 500 ppi, 1-120 Hz, HDR10+, skaner tejzanor i gjurmëve të gishtërinjve
 • Kamera kryesore: 108 MP, Samsung S5KHM3, f/1.8, 1/1,33″, 0,8 μm, OIS, PDAF
 • Kamera me kënd të gjerë: 12 MP, 120°, Sony IMX563, f/2.2, 1 / 2,55″, 1,4 μm, AF
 • Kamera telefotografike: 3×, 10 MP, Sony IMX574, f/2.4, 1/3,52″, 1,12 μm, 36°, OIS, AF
 • Kamera telefotografike: 10×, 10 MP, Sony IMX574, f/4.9, 1/3,52″, 1,12 μm, 11°, OIS, AF
 • Kamera e përparme: 40 MP, f/2.2, 1/2,82″, 0,7 μm
 • Bateria: 5000 mAh, litium-polimer (Li-Po), karikim i shpejtë 45 W
 • Slot: 2x nano-SIM, pa kartë memorie
 • Wi-Fi: a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E)
 • Bluetooth: versioni 5.2
 • Sensorët: NFC, sensor drite, akselerometër, busull, xhiroskop
 • USB: Lloji-C 3.2
 • Navigimi: GPS, GLONASS, Beidou, Galileo
 • Standardi i mbrojtjes nga pluhuri dhe uji: IP68
 • Përmasat: 163,3×77,9×8,9 mm
 • Pesha: 228 g

Sipas të gjitha karakteristikave dhe aftësive teknike, ky është një nga telefonat inteligjentë më të fuqishëm të vitit 2022, edhe përkundër përdorimit të procesorit të vet. Samsung Exynos 2200. Gjithçka këtu është më e reja, më moderne dhe më e fuqishme. Nai-nai, mësohu me të, kjo parashtesë do të shfaqet shpesh në rishikimin tim.

Lexo më shumë: Rishikimi Samsung Galaxy Tab S7 FE: Një kompromis çuditërisht i zgjuar 

Dizajni dhe pamja të kujtojnë Note

Shumë flasin për ngjashmëri Samsung Galaxy S22 Ultra me Galaxy Note 20 Ultra, dhe kjo falë jo vetëm majë shkrueses, por edhe skajeve dalluese të sheshta të sipërme dhe të poshtme. Rrumbullakimi i panelit të përparmë në të dy anët është gjithashtu i ngjashëm, dhe ekrani Edge është i pranishëm në telefonat inteligjentë Samsung që nga viti 2014, kur u shfaq në treg modeli Galaxy Note Edge.

Dimensione të mëdha

Le të kthehemi te personazhi kryesor i rishikimit të sotëm - Samsung Galaxy S22 Ultra. Gjithmonë në versionin Ultra kemi të bëjmë me një smartphone të fuqishëm. Jo vetëm më i miri për sa i përket karakteristikave, por edhe më i madhi për sa i përket madhësisë. Krahasuar me gjeneratën e mëparshme, modeli i këtij viti është pak më i shkurtër (ndoshta për shkak të kornizave të rrafshuara), por më i gjerë dhe pak më i rëndë, por vetëm për 1 g. Duhet të theksohet se ka një ndryshim shumë më të madh midis modelit Ultra dhe bazës versioni i Galaxy S22 dhe S22+. Këtu janë dimensionet e sakta të Galaxy S22 Ultra: lartësia 163,3 mm, gjerësia 77,9 mm, trashësia 8,9 mm dhe pesha 229 g.

Samsung Galaxy S22Ultra

Mund të harroni të punoni me njërën dorë nëse nuk jeni të prirur për të kapërcyer vështirësitë. Por le ta pranojmë, Galaxy S22 Ultra, pasardhësi i serisë Note, sigurisht që është krijuar jo vetëm për detyrat e përditshme si kontrollimi i mesazheve dhe rrjeteve sociale. Një hapësirë ​​e madhe pune duhet të jetë e përshtatshme për të mbajtur shënime, për të krijuar projekte grafike, për të redaktuar dokumente, foto dhe video, apo edhe për të luajtur lojëra. Dhe ekrani 6,8 inç ofron një përvojë vërtet të rehatshme në këtë drejtim.

Samsung Galaxy S22Ultra

Sa i përket pamjes së vetë ekranit, vlen të thuhet se i përket llojit Infinity-O. Kështu që Samsung e quan panelin e tij të përparmë, i cili vendos kamerën e internetit në mes të pjesës së sipërme të ekranit në një vrimë të vogël.

Gjithashtu interesante: Rishikimi Samsung Galaxy S21 FE 5G: tani padyshim një flamurtar i tifozëve

Qëndrueshmëri më e madhe

Kete vit Samsung fokusuar në përpunim më të qëndrueshëm dhe me cilësi të lartë. Si ekrani ashtu edhe trupi janë të mbuluar me Corning Gorilla Glass Victus+, xhami më i fortë në treg sot, rezistent ndaj gërvishtjeve dhe, sipas prodhuesit, edhe ndaj krijimit të çarjeve. Të dy panelet janë të lidhur me një kornizë alumini të lëmuar Armor, e cila, sipas garancive Samsung, duhet të mbrojë pajisjen si forca të blinduara. Dizajni, natyrisht, mori mbrojtje nga pluhuri dhe uji sipas standardit IP68 (zhytja në një thellësi prej 1,5 metrash për 30 minuta, kjo vlen edhe për S Pen).

Samsung Galaxy S22Ultra

Shpresoj dhe uroj të gjithë blerësve të këtij flamuri që smartphone i ri Samsung për një çmim të tillë, ai ishte thjesht i qëndrueshëm në përdorim të përditshëm ndaj aksidenteve të vogla të paparashikuara. Nuk duhet të prisni që telefoni inteligjent t'i rezistojë kushteve ekstreme të zhytjes së qëllimshme në ujë ose goditjes në mure, por mund të shpresoni që do të duket sa më mirë nga kutia për aq kohë sa të jetë e mundur.

Montimi i lenteve dhe dizajni mat

Samsung Galaxy Falë dizajnit të përditësuar, S22 Ultra ka fituar lehtësi dhe sofistikim. Kamerat nuk janë më të vendosura në një ishull të madh, i cili rëndon vizualisht panelin e pasmë të paraardhësit. Përkundër faktit se lentet janë të mëdha dhe të vendosura veçmas në dy rreshta, njësia e kamerës duket shumë estetike.

Samsung Galaxy S22Ultra

Megjithatë, pamja nuk është gjithçka. Funksionaliteti dhe praktika nuk janë më pak të rëndësishme. Kamerat që dalin mbi sipërfaqen e kutisë janë shumë të prirura ndaj dëmtimeve dhe gërvishtjeve. Për shembull, kur telefoni inteligjent shtrihet në anën e pasme dhe ju vizatoni ose mbani shënime në ekran. Nga rruga, vlen të përmendet se Galaxy S22 Ultra lëkundet mjaft, duke u mbështetur vetëm në kamerat dhe këndin e kundërt të poshtëm të majtë. Modeli i mëparshëm, Galaxy S21 Ultra, ishte më i profilizuar në këtë drejtim.

Samsung Galaxy S22Ultra

Kete vit Samsung përsëri u fokusua në veshjen mat në modë në të gjitha modelet e serisë dhe opsionet e ngjyrave. Një sipërfaqe e tillë është më rezistente ndaj papastërtisë, dhe gjurmët e gishtërinjve janë më pak të dukshme në të. Kjo do të thotë se smartfoni do të duket estetikisht i këndshëm gjatë gjithë ditës dhe në mbrëmje mjafton ta fshini me një leckë mikrofibër dhe do të jetë sërish si i ri.

Si një dashnor i gjithçkaje dizenjatore dhe origjinale, duhet të lavdëroj Samsung për nuancat e reja të rastit. Ka katër ngjyra për të zgjedhur: e zeza, e bardha, jeshile dhe burgundy. Kjo e fundit më pëlqeu shumë, ndonëse mora për shqyrtim një version të zi, i cili gjithashtu duket mjaft tërheqës.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Samsung Galaxy Watch4: një orë elegante me një theks të WearOS

Lidhës dhe butona

Le të kthehemi te korniza e aluminit, mbi të cilën janë vendosur të gjithë lidhësit, slotat dhe butonat. Skaji i majtë i telefonit inteligjent është bosh,

Samsung Galaxy S22Ultra

dhe vetëm njëri nga mikrofonat ndodhet në skajin e sipërm.

Samsung Galaxy S22Ultra

Në anën e djathtë, ka çelësa standardë të energjisë dhe volumit.

Samsung Galaxy S22Ultra

Shumë më tepër fshihet në pjesën e poshtme të strukturës - në skajin e sheshtë ka: një ndarje për një majë shkruese, një altoparlant, një lidhës USB Type-C, një mikrofon dhe një tabaka për dy karta nanoSIM.

Rishikimi Samsung Galaxy S22 Ultra: smartphone më i mirë Android?

Folësi i dytë Samsung i fshehur shumë mirë midis kornizës së sipërme dhe ekranit. Vija e saj e hollë është pothuajse e padukshme.

Samsung Galaxy S22Ultra

Linjat e mprehta kanë qenë gjithmonë karakteristike për serinë Note. Këndet e mprehta theksohen më tej nga fytyrat e poshtme dhe të sipërme pothuajse të sheshta. Dikush ka një dizajn "të ri". Samsung Galaxy Disave u pëlqen S22 Ultra, disa jo. Kam hasur shumë mendime nga të dy kampet. Personalisht më pëlqen dizajni dhe është padyshim origjinal, edhe nëse thotë "Hi, I'm Note".

Samsung Galaxy S22Ultra

Pavarësisht sa më sipër, ergonomia e pajisjes është çuditërisht e mirë. Me pak përpjekje, mund të mbuloni të gjithë ekranin, por vetëm nëse keni duar të mëdha dhe gishta të gjatë. Pesha shpërndahet mirë - më shumë peshë është e përqendruar në pjesën e poshtme të telefonit inteligjent, kështu që ai shtrihet mirë në dorë dhe nuk është i prirur të përmbyset.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i orës inteligjente Samsung Galaxy Watch4 Classic: Classic i zhanrit

Një shfaqje për pasdite me diell dhe mbrëmje të gjata me shi

Samsung Galaxy S22 Ultra bën përshtypje me një ekran premium 6,8 inç të rrethuar nga korniza ultra të hollë. Po, ekrani është vërtet i madh, edhe pse shënimi i fundit ishte një e dhjeta e inçit më i madh. Ai zë 90,2% të sipërfaqes së përparme, që është një shifër më e mirë se në rastin e S21 Ultra, megjithëse Note ka korniza më të hollë. Ai është pak i lakuar në anët, dhe kështu është modeli i fundit nga prodhuesi koreano-jugor që nuk ka një ekran plotësisht të sheshtë.

Samsung Galaxy S22Ultra

Skajet e rrumbullakosura ndikojnë gjithashtu në përshtypjen vizuale dhe shtojnë një thellësi në imazh. Sidoqoftë, më e rëndësishmja, imazhi është shumë i qartë, i ndritshëm dhe i ngopur, kontrasti midis ngjyrave të ngjashme është gjithashtu më i madh. E gjitha kjo falë matricës Dynamic AMOLED 2X dhe rezolucionit të lartë të Quad HD+.

Sigurisht, sot të gjithë telefonat inteligjentë të nivelit të lartë kanë një matricë AMOLED, madje edhe ndër modelet më të lira mund të gjendet një ekran i tillë. Sidoqoftë, Galaxy S22 Ultra shquhet për ekranin e tij vërtet me cilësi të lartë. Për më tepër, nuk ka gjasa që konkurrentët të kenë një rezolucion kaq të lartë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Samsung Galaxy A72: duke iu afruar flamurëve

Shkëlqim i lartë 1750 nits

Në flamurin e këtij viti është rritur edhe ndriçimi i ekraneve. Në Galaxy S22 Ultra, ajo arrin 1750 nits. Falë kësaj, smartphone mund të përdoret rehat edhe në diell. Kjo sigurohet edhe nga teknologjia e re Vision Booster, e cila përmirëson dukshmërinë e ekranit duke analizuar intensitetin e dritës së ambientit dhe përmbajtjen dixhitale.

Samsung Galaxy S22Ultra

Më së shumti e kam përdorur telefonin inteligjent në ambiente të mbyllura. Në të njëjtën kohë, shkëlqimi ishte gjithmonë në një nivel shumë të mirë, dhe përmbajtja në ekran ishte e qartë, por nuk i preu kurrë sytë për shkak të shkëlqimit të tepërt.

Samsung Galaxy S22Ultra

Dhe edhe në një ditë me diell jashtë, nuk më duhej të mbuloja ekranin për të lexuar mesazhe ose për t'i përshtatur kamerat me skenën që po xhirohej.

Animacione të lëmuara dhe lëvizje.

Ekran i ri Samsung pajisur me një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz. Falë kësaj, shfletimi në ueb, lëvizja nëpër burimet e mediave sociale ose fotot në galeri bëhet më e qetë. Animacionet në lojëra gjithashtu funksionojnë pa probleme, falë të cilave çdo argëtim bëhet edhe më i mirë.

Galaxy_S22_Ultra-ekran

Zgjedhja e butësisë së lëvizjes është e kufizuar në dy opsione: standarde (60 Hz fikse) ose adaptive. Në rastin e dytë, shpejtësia e rifreskimit të ekranit rregullohet automatikisht, në varësi të përmbajtjes. Kur AI vendos që animacionet dhe lëvizjet më të buta do të ishin të dobishme, do ta rrisë atë në 120 Hz, kështu që smartphone do të kujdeset për ekuilibrin midis performancës dhe konsumit të energjisë. Frekuenca më e lartë konsumon më shumë burime të baterisë. Është interesante se Galaxy S22 Ultra mbështet një gamë unike nga 1 në 120 Hz (për krahasim, S22 dhe S22+ kanë një gamë prej 48-120 Hz).

Samsung Galaxy S22Ultra

Nga ana tjetër, ju nuk mund të zgjidhni vetë një vlerë fikse prej 120 Hz, por gjatë testimit nuk vura re që butësia të ishte më e ulët se ç'duhet, që do të thotë se telefoni inteligjent bën një punë të mirë për të rregulluar automatikisht shkallën e rifreskimit.

Duhet përmendur edhe funksioni i integruar Always On Display, i cili ka shumë mënyra rregullimi për shije të ndryshme. Edhe pse në kushtet tona të kursimit të energjisë, shpesh e kam fikur këtë funksion, sepse e zbraz mjaft dukshëm baterinë e telefonit inteligjent.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Samsung Galaxy Watch3: një perlë midis orëve inteligjente

Skanues shumë i shpejtë i gjurmëve të gishtërinjve

Më në fund kanë ardhur ditët kur pothuajse nuk ka ankesa për skanerët e gjurmëve të gishtërinjve në shumicën e telefonave inteligjentë. Kjo vlen edhe për heroin e rishikimit tim, megjithëse do të ishte shumë befasuese nëse pajisja super-flamur i kishte ato.

В Samsung Galaxy S22 Ultra përdor një skaner tejzanor të gjurmëve të gishtërinjve, i cili, natyrisht, vendoset nën ekran dhe i cili lexon jashtëzakonisht mirë gjurmët e gishtërinjve. Në anijen Samsung për të zhbllokuar në mënyrë të sigurt telefonin inteligjent, mjafton një prekje e shkurtër në vendin e dëshiruar në ekran. Madhësia më e madhe se standardi i skanerit ndihmon gjithashtu në reduktimin e vonesave gjatë zhbllokimit të pajisjes. Unë kurrë nuk kam pasur problem me këtë metodë të zhbllokimit, megjithëse zakonisht më pëlqen të përdor njohjen e fytyrës. Për më tepër, metoda e fundit më befasoi këndshëm, sepse funksionon edhe në errësirë ​​totale.

Vlen të theksohet se të dhënat biometrike të përdoruesit mbrohen nga zgjidhja Samsung Knox, i cili gjithashtu monitoron informacione të tjera private.

Gjithashtu interesante:

Altoparlantë dhe mikrofon të shkëlqyer stereo

Tjetra, unë do të kaloj nga imazhi në tingull. Në fund të fundit, ata ecin krah për krah ndërsa luajnë lojëra, shikojnë filma në internet, video të regjistruara personalisht ose drejtojnë video-konferenca. Samsung Galaxy S22 Ultra ka altoparlantë të dyfishtë që prodhojnë tinguj të shkëlqyeshëm për një smartphone, me zë të lartë dhe mjaft të këndshëm për veshët. Falë kësaj, ju mund të dëgjoni lirshëm podkaste ndërsa bëni detyrat e shtëpisë, të shikoni uebinarë, apo edhe të shikoni episode të serialeve tuaja të preferuara ndërsa kaloni mbrëmjen në dhomën e hotelit ndërsa jeni në një udhëtim pune.

Do të vlerësoni gjithashtu tingullin e lartë dhe të qartë të altoparlantëve stereo të Galaxy S22 Ultra gjatë bisedave me të dashurit ose video-konferencave me kolegët. Nuk ka ankesa as për mikrofonin. Ju me të vërtetë e kuptoni se të folurit me një smartphone të tillë kthehet në një kënaqësi të pastër.

Samsung Galaxy S22Ultra

Në cilësimet e zërit, mund të aktivizoni gjithashtu teknologjinë e tingullit rrethues Dolby Atmos në një nga mënyrat: automatik, i cili optimizon tingullin sipas përmbajtjes së dëgjimit, ose i përshtatur, i krijuar posaçërisht për filma, muzikë, zë. Njihet edhe nga telefonat inteligjentë Samsung funksioni Adapt Sound, i cili ju lejon të personalizoni tingullin në veshët tuaj, funksionon me kufje. Fatkeqësisht, nuk kam mundur ta provoj ende për shkak të mungesës së kufjeve nga Samsung.

Gjithashtu interesante: Rishikimi Samsung Galaxy M53: një model i hollë i mesëm me kamera të shkëlqyera

Duke punuar me majë shkruese S Pen

Modeli i këtij viti Samsung Galaxy Për herë të parë, S22 Ultra u pajis me majë shkruese S Pen, e gjetur më parë në serinë Note. Çfarë përfiton përdoruesi prej tij? Përveç kontrollit të saktë me prekje, aftësisë për të marrë shënime të shkruara me dorë dhe dizajnit grafik, ka edhe funksione që ju lejojnë të kontrolloni telefonin me gjeste, për shembull, për të nisur një aplikacion të zgjedhur, për t'u kthyer në ekranin bazë ose për të kontrolluar multimedian.

Samsung Galaxy S22Ultra

Një nga veçoritë më interesante të S Pen është aftësia për të kthyer tekstin e shkruar me dorë në dixhital. Mund të përdoret kudo ku ka një zonë teksti, domethënë kur shkruani mesazhe SMS, në mesazhe, në motorë kërkimi, shfletues ueb, etj. Ky funksion funksionon shumë mirë, lexon saktë shkrimin e dorës dhe do të jetë jashtëzakonisht i dobishëm për njerëzit që preferojnë të shkruajnë me dorë sesa të shkruajnë në tastierë. Edhe nëse ndodhin gabime, për shembull, ndarja e panevojshme e shkronjave në një fjalë, mungesa e vizave ose hapësirave, mund të përdorni veglat e redaktimit me majë shkruese.

Një veçori tjetër që më pëlqeu shumë ishte përkthyesi. Thjesht rri pezull stilolapsin S mbi një fjalë të huaj për të parë përkthimin e saj dhe madje edhe për të dëgjuar shqiptimin e saktë. Karakteristika të ngjashme janë edhe Bixby Vision, i cili gjen produktet që ju "shikoni" me majë shkruese dhe Zoom, i cili funksionon si një xham zmadhues - zona mbi të cilën është drejtuar majë shkruese zmadhohet.

Samsung Galaxy S22Ultra

Pas heqjes së stilolapsit S nga kutia, në ekran shfaqet një ikonë e vogël e tejdukshme me një simbol majë shkruese. Pas hapjes (është interesante që kjo është e mundur vetëm me një majë shkruese, nuk mund të preket), shfaqet një listë e përshtatshme e programeve dhe funksioneve që mund të përdoren me stilolaps. Shkrimi dhe krijimi i programeve të përputhshme me majë shkruese:

 • Krijimi i shënimeve
 • Zgjedhja inteligjente (për të zgjedhur një pjesë të ekranit, më pas mund ta shkruani, vizatoni ose modifikoni në një program tjetër. Gjithashtu mund të nxirrni tekst nga pamja e ekranit për kopjim. Ky mjet mund të krijojë gjithashtu skedarë GIF nga regjistrimet e shkurtra të ekranit)
 • Shkrimi në ekran (ju lejon të vizatoni, të mbani shënime, të nënvizoni fragmente në ekran)
 • Mesazhe të shkruara me dorë (për të krijuar mesazhe interesante të animuara bazuar në imazhet në galerinë tuaj, fotot ose videot e reja ose thjesht ngjyrat e sfondit)
 • AR Doodle (për krijimin e një videoje me animacionin tuaj AR)
 • PENUP (një program për vizatimin, mësimin e vizatimit, ngjyrosjen dhe konkurrimin me përdorues të tjerë për të vizatuar vepra dixhitale)
 • Shkruani në kalendar (ju lejon të mbani shënime dhe të shkruani drejtpërdrejt në fletën e kalendarit).

Sigurisht, Samsung nuk shtoi vetëm një majë shkruese në komplet. S Pen është përmirësuar gjithashtu. Ndër të tjera, vonesa është zvogëluar, duke e bërë përdoruesin të ndihet sikur po shkruan apo po vizaton në një copë letre të vërtetë.

S Pen

Vonesa e majë shkruese është reduktuar nga 9 milisekonda në 2,8 milisekonda, kështu që përdorimi i saj është tepër i përshtatshëm dhe i qetë, si vizatimi me laps në një kanavacë ose stilolaps në një fletore. Sidomos pasi majë shkruese i përgjigjet edhe presionit, duke krijuar linja më të guximshme ose më të holla.

Gjithashtu interesante: Ne zgjedhim një smartphone të palosshëm: Samsung Galaxy Fold ose Flip - cili faktor forme është më i mirë?

Kamerat e jashtëzakonshme të Galaxy S22 Ultra

Në letër, kamera në krahasim me paraardhësin e saj, Samsung Galaxy S21 Ultra, jo shumë i ndryshuar dukshëm. Galaxy S22 Ultra i ri është i pajisur edhe një herë me një kamerë kryesore 108 megapikselë me fokus automatik lazer, stabilizues optik të imazhit (OIS) dhe hapje f/1.8, si dhe dy lente 10 megapikselë për zmadhim optik 3x dhe 10x. Për herë të parë, përveç kamerës kryesore, të dyja lentet e zmadhimit kanë edhe OIS. Kamera me kënd të gjerë ka përsëri një rezolucion prej 12 MP, dhe kamera e përparme arrin rezultate të pabesueshme me një lente 40 megapikselë. Duket se nuk ka asgjë të re, por ndryshimet ndodhën pikërisht në softuerin, i cili në telefonat inteligjentë modernë është tani faktori më i rëndësishëm kur bëhet fjalë për kamerat. Pavarësisht se ofron të njëjtat karakteristika si paraardhësi i tij, Samsung bëri çdo përpjekje për të përmirësuar riprodhimin e ngjyrave dhe fotot e natës. OIS shtesë ka një efekt pozitiv në imazhet me zmadhim.

Samsung Galaxy S22Ultra

Nuk ka kuptim të diskutojmë për një kohë të gjatë cilësinë e fotove standarde të marra nga Galaxy S22 Ultra. Ata janë thjesht të shkëlqyeshëm dhe nuk ka asgjë për t'u ankuar. A janë më mirë se vitin e kaluar? Unë mendoj se një sy i stërvitur mund të vërejë disa përmirësime në detaje ose ngjyra.

Ajo që më tërhoqi më shumë vëmendjen ishin veçoritë dhe mjetet e përparuara për t'ju ndihmuar të bëni fotografinë më të mirë. Për shembull, kamera kryesore bën një punë të mirë për të mprehur automatikisht kornizat.

Kur shkrepni nga afër, duhet vetëm një moment për t'u përshtatur për të kapur siç duhet subjektet tuaja. Përveç kësaj, ekziston edhe një mjet për përmirësimin e fokusit për shkrepje nga afër. Kur kamera i afrohet subjektit, një ikonë do të shfaqet në këndin e poshtëm të majtë të ekranit për të aktivizuar këtë veçori.

Samsung Galaxy S22Ultra

Rezolucioni maksimal është 108 MP

Dallimi në cilësinë e fotove të realizuara me rezolucionin më të lartë, mund të shihet, para së gjithash, duke zmadhuar një fragment të fotografisë, ndërsa është e qartë se kamera kap më shumë detaje, konturet nuk janë të paqarta dhe ngjyrat nuk zbehen.

Në modalitetin e rezolucionit prej 108 MP (raporti i pamjes 3:4), disponohet një funksion shtesë - Përmirësimi i detajeve. Sipas përkufizimit, AI është këtu për të "përmirësuar imazhet duke u dhënë atyre thellësi dhe detaje". Megjithatë, kam përshtypjen se funksionon në mënyrë selektive, ose nuk është i përshtatshëm për çdo situatë. Në dritën e ditës, në rrugë, në diellin e ndritshëm, shkrepjet në rezolucionin maksimal dolën të shkëlqyera, por kur korrigjoheshin detajet, ato ishin shumë të ndritshme dhe të buta.

Në një dhomë me ndriçim artificial, ky funksion në të vërtetë përmirësoi figurën - shpëtoi nga hijet e shkaktuara nga ndriçimi i pabarabartë dhe i bëri ngjyrat e imazhit më të natyrshme. Detajet nuk u zbutën, por mund t'i shihje me sy të lirë, për shembull, tekstura e pëlhurës.

Zmadhimi në hapësirë, pra një zmadhim unik 100x

Falë dy lenteve telefoto, zmadhimi optik deri në 3x dhe deri në 10x funksionon shumë mirë, prova mund të shihet më poshtë. Megjithatë, ishte ndryshe kur bëhej fjalë për vlerat mbi këtë. Natyrisht, bëhet fjalë për zmadhimin dixhital, cilësia e të cilit është më e dobët. Por përsëri, si me veçorinë e Përmirësimit të Detajeve me Definicion të Lartë, efekti varet nga situata specifike.

Megjithatë, duhet pranuar se me sy të lirë shihet se sa mirë e përpunon foton inteligjenca artificiale. Dhe kjo në fakt konfirmon deklaratat Samsung se shumë përparime janë bërë në softuer. Konturet janë zbutur, dhe kokrriza e imazhit është shumë më pak. Por a kanë sjellë ndryshime të tilla atë që presin përdoruesit? Disa foto të marra me zmadhim dixhital e tregojnë këtë Samsung e tepruar me zbutjen e makinës. Megjithatë, në shumë xhirime funksionon shumë mirë.

Por për të qenë i sinqertë, zmadhimi x100 është mendim i dëshiruar dhe dyshoj seriozisht se dikush do ta përdorë atë duke pritur për të marrë fotografi të rëndësishme. Por këtë vit, rritja 30 herë e bën vërtet punën. Foto të tilla hyjnë lehtësisht në rrjetet sociale dhe kënaqin përdoruesit.

Regjistrim natën me kamerën Galaxy S22 Ultra

Tashmë është shkruar shumë për funksionet dhe përmirësimet e kamerave të telefonave inteligjentë të serisë Galaxy S22 pas premierës së pajisjeve të reja Samsung. Më interesonte më së shumti nëse prodhuesi ishte në gjendje të përmirësonte fotot dhe videot e natës në dritë të ulët. Le të hedhim një vështrim më të afërt se si funksionon në praktikë modaliteti i natës.

Përmirësimi është i dukshëm me sy të lirë. Fotografitë janë më të mprehta, më të qarta, më të detajuara. Ngjyrat janë gjithashtu shumë më të mira, më natyrale. Për shembull, qielli - këtu ka një ngjyrë të bukur, blu të thellë në perëndim të diellit, dhe jo të ndezur dhe gri në mënyrë të panatyrshme, si në gjeneratën e mëparshme. Mendoj se këtu nuk duhen shumë fjalë sepse këto foto flasin vetë.

Kamera perballe. Selfie perfekte dhe një videokamerë e qartë

Kamera e përparme në Galaxy S22 Ultra ka përsëri një lente 40 megapikselë që bën një punë shumë të mirë të selfieve. Janë jashtëzakonisht ekspresive, aq sa mund të numëroni edhe çdo fije floku në kokë.

Samsung Galaxy S22Ultra

Regjistrimet nga kamera e përparme janë gjithashtu shumë cilësore. Videoja mund të regjistrohet në rezolucionet e mëposhtme: UHD 60fps, UHD 30fps, FHD 60fps, FHD 30fps, HD 30fps. Kamera selfie përmban gjithashtu lëvizje të ngadaltë, hiperlaps, video me portret me opsione për të turbulluar ose ndryshuar ngjyrat e sfondit dhe për të zbukuruar. Kjo lente përdoret gjithashtu në modalitetin "Pamja e drejtorit", ku video regjistrohet njëkohësisht duke përdorur kamerën e pasme dhe të përparme.

Samsung Galaxy S22Ultra

Kamera e përparme funksionon shumë mirë edhe gjatë videokonferencave, bashkëbiseduesit do të shohin qartë jo vetëm ju, por edhe objektet, dokumentet ose mjediset që dëshironi t'u tregoni.

Fotografitë mund të merren në mënyra të ndryshme. Modaliteti bazë ofron opsione për aplikimin e filtrave dhe zbukurimin (për shembull, zbutjen, tonifikimin ose zmadhimin e syve). Mund të shkrepni me një rezolucion maksimal prej 40 MP (3:4, 5472×7296 piksele). Bashkimi i pikselëve funksionon automatikisht, kështu që një foto standarde do të ketë një rezolucion prej 2208x2944 pikselësh në një raport pamjeje 3:4.

Samsung Galaxy S22Ultra

Mundësia e dytë është një selfie në modalitetin e portretit. Në menynë e tij do të gjeni opsione për të turbulluar sfondin, për ta mbuluar atë në shkallën e dëshiruar (duke përdorur rrëshqitësin e fuqisë së efektit), për ta bërë atë bardh e zi (Mono me tast të lartë ose Mono me tast të ulët) ose të verdhë (sfondi). Ju gjithashtu mund të lini ngjyra natyrale vetëm për fytyrën dhe siluetën tuaj dhe të ndryshoni sfondin në të zezë dhe të bardhë (Pika e ngjyrës). Vetëm efekti i lëkurës së lëmuar është i disponueshëm nga mjetet e zbukurimit në modalitetin e portretit.

Lexoni gjithashtu:

Video me qëndrueshmëri të lartë

Kamerat Galaxy S22 Ultra mund të regjistrojnë video edhe në rezolucion 8K me 24 korniza për sekondë, si dhe në 4K (UHD) dhe Full HD me 30 dhe 60 korniza për sekondë, dhe në HD të paktën 30 korniza për sekondë. Megjithatë, në rezolucionin më të lartë, shkallëzimi nuk është i mundur. Në secilin pasues, mund të kaloni në kënd të gjerë (0,6x) dhe të përdorni zmadhim 10x ose edhe 20x (nga UHD 30 fps).

Kamera ka nevojë për kohë për të rregulluar fokusin për të zmadhuar gjatë regjistrimit. Në fillim imazhi është i paqartë, vetëm pas disa sekondash bëhet i qartë, siç mund të shihet në regjistrimet mostër më poshtë.

Galaxy S22 Ultra gjithashtu ka një funksion regjistrimi me stabilitet të lartë. Në këtë modalitet, ju mund të regjistroni filma në formatin Full HD me 30 ose 60 korniza për sekondë, dhe imazhi është mjaft i qëndrueshëm dhe i qartë, edhe kur regjistroni në lëvizje.

Veçoritë e videos përfshijnë gjithashtu një opsion interesant Auto Frames, i disponueshëm në rezolucion Full HD 30 fps. Pas aktivizimit të saj, kamera rregullon kornizën në mënyrë që njerëzit e përzgjedhur të jenë gjithmonë në kuadër. Kjo është një veçori e dobishme, veçanërisht kur njerëzit që po filmoni janë duke lëvizur dhe ju nuk dëshironi që ata të bien aksidentalisht nga korniza. Kamera më pas zmadhohet dhe zvogëlohet.

Një tjetër opsion është modaliteti i regjisorit, ku shkrepni me kamerat e përparme dhe të pasme në të njëjtën kohë. Ekzistojnë gjithashtu mënyra: hiperlapsi, lëvizje e ngadaltë dhe lëvizje super e ngadaltë, si dhe Video Pro për përdoruesit më të avancuar.

Gjithashtu interesante: Rishikimi Samsung Galaxy Z Fold3 5G: Një smartphone i palosshëm dhe i varur

Veçoritë e postproduksionit, redaktimit, galerisë

Së fundi, vlen të përmendet se çfarë aftësish post-prodhimi dhe redaktimi u ofron përdoruesve Galaxy S22 Ultra. Për mua, një nga karakteristikat më interesante dhe shumë të dobishme është aftësia për të hequr objektet dhe njerëzit duke fshirë hijet dhe reflektimet. Me ndihmën e tij, ju thjesht mund të fshini, si një gomë, elementë të panevojshëm të një fotoje.

Gjithashtu, përveç funksioneve bazë të redaktimit (të tilla si prerja, filtrat, ndriçimi, ngopja, etj.), janë të disponueshme stilet, me të cilat mund të ndryshoni pamjen e jetës reale në një vizatim dhe më pas të krijoni lehtësisht një të re të bazuar në grafik mbi të me majë shkruese S Pen .

FOTO DHE VIDEO MATERIALE ORIGJINALE KËTU

Lexoni gjithashtu:

Performancë e lartë me Exynos 2200

Samsung Galaxy S22 Ultra mundësohet nga një çip i ri i fuqishëm Exynos 2200 i prodhuar duke përdorur teknologjinë 4nm. Ky çip ka gjithsej tetë bërthama procesori (1×2,8 GHz Cortex-X2, 3×2,50 GHz Cortex-A710 dhe 4×1,8 GHz Cortex-A510) dhe grafikën RDNA2 të AMD të quajtur Xclipse 920. Në letër, risia duket shumë e mirë. ndoshta edhe më i mirë se flamuri Snapdragon 8 Gen 1, me të cilin seria Galaxy S22 do të shitet jashtë Evropës.

Samsung Galaxy S22Ultra

Samsung premton performancë mahnitëse, veçanërisht në lojëra, falë grafikës së re, ku përdoruesi do të vlerësojë mbështetjen e integruar për gjurmimin e rrezeve. Procesori mund të ketë 8 ose 12 GB RAM (opsionale), gjë që është befasuese, sepse gjeneratat e fundit morën 12 dhe 16 GB RAM.

Megjithatë, ekziston një opsion RAM Plus në cilësimet e telefonit ku përdoruesi mund të zgjedhë se sa memorie të brendshme do të përdoret si memorie virtuale nëse nevojitet për të përmirësuar performancën e aplikacionit. Për ruajtjen e të dhënave, maksimumi është 512 GB memorie të integruar. Zgjerimi duke përdorur një kartë memorie nuk është i mundur - një palë lojëra elektronike mund të strehojë vetëm dy nanoSIM, standardi eSIM gjithashtu mbështetet.

Samsung Galaxy S22 Ultra funksionon në Android 12 me lëkurën e pronarit One UI 4.1, por një përmirësim në One UI 5.0 i bazuar në Android 13 është tashmë i disponueshëm. Për sa i përket lidhjes me valë, gjithashtu nuk ka asgjë për t'u ankuar: e reja Standardi Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, 5G, NFC, GPS dhe mbështetje UWB.

Megjithatë, tema më e debatuar për këtë temë është, edhe një herë, pajisja e modeleve evropiane me procesorë Exynos dhe jo Snapdragon, i cili konsiderohet më efikas. Sidoqoftë, Galaxy S22 Ultra është një smartphone shumë efikas dhe produktiv që mund të përballojë me lehtësi edhe detyrat më të vështira. Funksionon shkëlqyeshëm në lojëra, aplikacione për redaktimin e fotografive dhe videove dhe trajton veçoritë e përparuara të fotografive dhe videove. Testet tregojnë se ky chipset është modern dhe i fuqishëm, kështu që patjetër nuk do të keni probleme me performancën.

Lexoni gjithashtu: Rezultatet Samsung Galaxy Pa paketim: dhe një luftëtar në fushë

Personalizimi me OneUI 5.0

Siç i përshtatet guaskës së sistemit One UI, ai ofron një sërë veçorish, veglash dhe opsionesh interesante për personalizimin e pajisjes. Një nga ndryshimet e para që një përdorues bën në një telefon të ri është shpesh instalimi i një sfondi të ri. Mund të zgjidhni imazhe për ekranin bazë dhe ekranin e kyçjes nga galeria ose disa sugjerime të paracaktuara Samsung në formën e një imazhi ose videoje statike.

Në mënyrë që menyja, shiriti i njoftimeve dhe ikonat të përputhen vizualisht me imazhin e sfondit, ekzistojnë katër paleta ngjyrash për të zgjedhur që do të përputhen me ngjyrat e imazhit në desktop. Estetët do të vlerësojnë aftësinë për të ndryshuar ngjyrat ose transparencën e sfondit të miniaplikacioneve.

Samsung Galaxy S22Ultra

Ekziston gjithashtu një opsion interesant në cilësimet për ata që pëlqejnë ndryshimet e shpeshta. Është një shërbim i sfondit të ekranit të kyçur që i jep ekranit tuaj një pamje të ndryshme sa herë që e zgjoni.

Edhe më shumë sfonde, ikona dhe imazhe për ekranin tuaj Always On Display (AOD) janë sigurisht të disponueshme në Temat Galaxy. Skeda "Kyçja e ekranit" ka gjithashtu shumë cilësime të pamjes për ekranin "Gjithmonë ndezur" ose stilin e orës.

Samsung Galaxy S22Ultra

Shumë funksione dhe mjete të dobishme gjenden në skedën "Funksionet shtesë". Aty ndër të tjera do të gjeni:

 • një buton për të lidhur shpejt telefonin inteligjent me Windows për menaxhim të përshtatshëm të skedarëve dhe programeve direkt në desktopin e kompjuterit, duke iu përgjigjur thirrjeve, duke bërë thirrje ose duke zhvilluar biseda
 • Samsung DeX, i cili ju lejon të përdorni telefonin inteligjent si kompjuter duke u lidhur me një monitor dhe duke përdorur pajisje periferike
 • Cilësimet e Android Auto
 • cilësimet e shkëmbimit të shpejtë
 • Cilësimet e stilolapsit S
 • aktivizimi i kontrollit të gjesteve ose vendosja e funksionit të tastit anësor.

Në përgjithësi, unë e konsideroj guaskën Samsung One UI është një nga më të mirat për telefonat inteligjentë me OS Android. Por këto janë përshtypjet e mia personale, kështu që nëse nuk keni përdorur kurrë telefona inteligjentë nga Samsung, atëherë do të duhet të mësoheni me disa veçori të guaskës.

Gjithashtu interesante:

Bateria dhe karikimi

Galaxy S22 Ultra mundësohet nga një bateri 5000 mAh. Njësoj si në gjeneratën e mëparshme. Megjithatë, jo vetëm kapaciteti i baterisë ndikon në kohëzgjatjen e telefonit inteligjent me një karikim të vetëm. Shumë varet nga komponentët, për shembull, procesori. Exynos i këtij viti është prodhuar duke përdorur një proces 4 nm, i cili gjithashtu siguron efikasitet më të madh të energjisë.

Kam përdorur smartfonin Galaxy S22 Ultra në mënyra të ndryshme - ose telefoni ishte i papunë (mirë, jo plotësisht i papunë, sepse ishte i ndezur, AOD ishte aktiv nga 7 në 24 dhe Wi-Fi ishte aktiv, kështu që njoftimet vinin gjatë gjithë kohës dhe programet u përditësuan, biseduan në rrjetet sociale), ose e përdorën shumë intensivisht - sesione të gjata fotografish, shënime dhe vizatime, lojëra.

Samsung Galaxy S22Ultra

Në një modalitet kaq intensiv të ngarkimit, ngarkimi ishte i mjaftueshëm për një e gjysmë deri në dy ditë përdorim, prandaj, në një mënyrë më të moderuar, të ekuilibruar, nuk do të ketë probleme me shkarkimin shumë të shpejtë të baterisë. Për më tepër, bateria kontrollohet edhe nga inteligjenca artificiale, e cila studion zakonet e përdoruesit. Unë mendoj, Samsung ka bërë disa përparime në drejtim të efikasitetit të energjisë dhe menaxhimit të energjisë në krahasim me gjeneratën e mëparshme Ultra.

Bateria përshtatet në mënyrë inteligjente me stilin tuaj të përdorimit, në mënyrë që të mos shpenzoni energji në mënyrë të panevojshme. Në cilësimet, mund të gjeni gjithashtu disa opsione për t'ju ndihmuar të balanconi performancën dhe konsumin e energjisë. Gjatë natës, kur telefoni nuk përdorej, ai mund të shkarkohej deri në 5%. Në këtë rast, duhet të ndryshoni disa cilësime, për shembull, rezolucionin e ekranit, kohën e funksionimit Always-On-Display, të vendosni programet e përdorura rrallë në modalitetin e fjetjes.

Një veçori interesante për të zgjatur jetëgjatësinë e baterisë është kufizimi i karikimit maksimal në 85%. Më pas, telefoni inteligjent, edhe nëse është i lidhur me karikimin për një kohë të gjatë apo edhe gjatë natës, nuk do të mbështesë një cikël të plotë karikimi.

Sërish pa karikues

Në një smartphone Samsung pati një përparim. Prodhuesi më në fund vendosi të përshpejtojë karikimin. Modelet Galaxy S22+ dhe S22 Ultra tani mbështesin karikimin deri në 45W në vend të standardit 25W. Ju vetëm duhet të… blini karikuesin e duhur. Edhe nëse keni një përshtatës energjie me këtë ose më shumë energji në shtëpi, ai mund të mos jetë i pajtueshëm me telefonin tuaj inteligjent Samsung. Në këtë situatë, duhet të blini një produkt origjinal ose një karikues me Power Delivery 3.0. Është shumë i papërshtatshëm dhe kurrë nuk kam qenë në gjendje të kuptoj se sa shpejt apo ngadalë karikohet.

Samsung Galaxy S22Ultra

Ky smartphone mbështet karikim të përshtatshëm me valë. Kam përfituar edhe nga power bank nga Samsung me funksionin e karikimit me valë.

З Samsung Galaxy S22 Ultra gjithashtu mund të përfitoni nga karikimi i kundërt me valë i pajisjeve të tjera. Për të ndarë energjinë kur nuk ka akses në një prizë, pajisjet e përputhshme me QI si kufjet me valë, një orë inteligjente ose një telefon tjetër inteligjent thjesht duhet të vendosen në pjesën e pasme të Galaxy S22 Ultra. Për të përdorur këtë veçori, duhet ta aktivizoni te Settings – Battery – Wireless Power. Vlen gjithashtu të specifikoni kufirin e ngarkimit të baterisë, nën të cilin smartphone nuk do të lëshojë energjinë e tij. Si parazgjedhje është 30%.

Gjithashtu interesante: Rishikimi Samsung Galaxy M53: një model i hollë i mesëm me kamera të shkëlqyera

Në mbetjen e thatë

Le të fillojmë me pozitivet Samsung Galaxy S22 Ultra - dhe ka shumë prej tyre. Plus më i dukshëm, përveç dizajnit elegant dhe cilësisë së shkëlqyer të ndërtimit, është ekrani i jashtëzakonshëm - për momentin nuk ka më të mirë. Pas përditësimeve të para, kamera tani është gjithashtu e nivelit të lartë, me dy nivele të zmadhimit optik, riprodhimin e ngjyrave dhe balancën e bardhë në veçanti të përmirësuar edhe më tej. Kur bëhet fjalë për video, Samsung përpara. Për më tepër, telefoni inteligjent ka pajisje teknike me performancë të lartë, një sasi të madhe memorie dhe, si përfundim, një majë shkruese me funksione të shkëlqyera - një teknikë e fuqishme.

Samsung Galaxy S22Ultra

Ndoshta pajisja kryesore duhet të pajiset me një bateri më të madhe për të shfrytëzuar plotësisht performancën e procesorit ose shkëlqimin e madh të ekranit. Por, në përgjithësi, Samsung Galaxy S22 Ultra i përshtatet emrit të tij – është jashtëzakonisht i mirë. Fatkeqësisht, gjithashtu shumë e shtrenjtë.

Samsung Galaxy S22 Ultra është një pajisje gjithëpërfshirëse që ofron një përvojë të shkëlqyer të përdoruesit dhe është një mjet jashtëzakonisht i dobishëm për punë dhe lojë, veçanërisht falë majë shkruese S Pen. Jam i sigurt se blerja e këtij flamuri do të jetë një investim i këndshëm i fondeve tuaja.

Ku te blej

Lexoni gjithashtu:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Rishikimi Samsung Galaxy S22 Ultra: smartphone më i mirë Android?

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
10
ekran
10
Kamerat
10
Produktiviteti
10
Software dhe guaskë
10
Autonomia
9
Cuna
9
Samsung Galaxy S22 Ultra është një pajisje gjithëpërfshirëse që ofron një përvojë të shkëlqyer të përdoruesit dhe është një mjet jashtëzakonisht i dobishëm për punë dhe lojë, veçanërisht falë majë shkruese S Pen. Jam i sigurt se blerja e këtij flamuri do të jetë një investim i këndshëm i fondeve tuaja.
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Samsung Galaxy S22 Ultra është një pajisje gjithëpërfshirëse që ofron një përvojë të shkëlqyer të përdoruesit dhe është një mjet jashtëzakonisht i dobishëm për punë dhe lojë, veçanërisht falë majë shkruese S Pen. Jam i sigurt se blerja e këtij flamuri do të jetë një investim i këndshëm i fondeve tuaja.Rishikimi Samsung Galaxy S22 Ultra: smartphone më i mirë Android?