Root Nationlajmlajme ITNë vitin 2023 Apple hiqni portin Lightning të iPhone në favor të USB-C

Në vitin 2023 Apple hiqni portin Lightning të iPhone në favor të USB-C

-

Sipas analistit të kompanisë Ming-Chi Kuo, Apple po përgatitet të zëvendësojë portin e pronarit Lightning me të vetin iPhone vitin e ardhshëm në USB-C pothuajse universale. Në një dy postime në Twitter, Kuo e tha këtë Apple është vendosur të bëjë ndryshime në 2023 bazuar në një "anketë" të paspecifikuar (me sa duket e prodhuesve të komponentëve, nga të cilët Kuo duket se merr shumë të dhëna për parashikimet e produkteve të ardhshme Apple). Kuo tha se prezantimi i USB-C "mund të përmirësojë transferimin e harduerit dhe shpejtësinë e karikimit të iPhone, por detajet e specifikimeve përfundimtare varen ende nga mbështetja e iOS".

Profecia e Kuo nuk është e paprecedentë – thashetheme dhe spekulime që Apple përdor USB-C për iPhone kanë qarkulluar prej vitesh. Industria e smartfonëve në tërësi ka miratuar standardin e kthyeshëm USB-C dhe Apple është bashkuar pjesërisht duke shtuar USB-C në iPad-ët e tij më të fundit dhe duke përdorur porte Thunderbolt të pajtueshme me USB-C në shumë Mac. Presioni për kalimin ka ardhur edhe nga politikanët, pasi BE-ja ende po shqyrton një propozim që do t'i bënte portat USB-C të detyrueshme për telefonat inteligjentë dhe pajisjet e tjera elektronike (me synimin për të reduktuar mbetjet elektronike duke standardizuar karikuesit dhe kabllot e të dhënave).

Apple vetëtimë

E megjithatë Prilli gjithmonë dukej veçanërisht i kundërt ndaj kësaj ideje. Është spekuluar se kompania do të preferonte t'i bënte iPhone-ët e saj pa porta, duke u mbështetur në karikimin me valë dhe transferimin e të dhënave, sesa të prishte pajisjet e saj me lidhës USB-C. Dhe vetë Kuo e tha këtë vitin e kaluar Apple as nuk merr parasysh portat USB-C. Në mars 2021, ai tha se Apple planifikon të mbajë portet Lightning në iPhone "për të ardhmen e parashikueshme" - pjesërisht për të mbështetur programin fitimprurës Made for iPhone (MFi) të kompanisë dhe pjesërisht për hidroizolim më të mirë.

Edhe pse, ndoshta Rrufeja sapo u shua. Siç theksoi MacRumors në një artikull të fundit, kur Aprle prezantoi standardin në shtator 2012, Phil Schiller e quajti atë "lidhësi modern i dekadës së ardhshme". Epo, është maji 2022 dhe dekada pothuajse ka mbaruar.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Regjistrohu për përditësime
Popullore tani