Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
Root Nationlajmlajme ITFluturimi testues i avionit më të madh në botë Stratolaunch përfundoi përpara afatit

Fluturimi testues i avionit më të madh në botë Stratolaunch përfundoi përpara afatit

-

Kompania Stratolaunch Systems kreu fluturimin e gjashtë provë të avionit më të madh në botë Roc (Stratolaunch Model 351). Avioni masiv me dy avion u ul rreth 90 minuta pas ngritjes, ndërsa testi ishte planifikuar të zgjaste 3,5 orë. Ekipi i Stratolaunch duhej të ndërpriste fluturimin për shkak të indikacioneve të sistemeve të avionit.

"Gjatë programit të testimit, ekipi hasi në rezultate që treguan se nuk do të arrinte të gjithë grupin e objektivave të testimit," tha Stratolaunch në një deklaratë. Një përfaqësues i kompanisë tha se në bazë të të dhënave të marra gjatë fluturimit, është marrë një vendim për ulje në mënyrë që të kontrollohen sistemet dhe të përgatiten për fluturimin e ardhshëm testues.

Stratolaunch Model 351

Si pjesë e fluturimit provë të kryer, specialistët e Stratolaunch testuan shtyllën e instaluar midis trupave, në të cilin do të ngjitet glider hipersonik Talon-A. Zhvilluesit treguan vetë shtyllën dhe prototipin e pajisjes hipersonike në fund të muajit të kaluar. Sipas të dhënave të disponueshme, avioni i madh Roc (117 m hapje krahësh) u ngjit në një lartësi prej 4572 m gjatë një fluturimi test. Shtimi i një shtylle të re në krahun qendror të Roc është një tjetër hap përpara për avionin gjigant, i cili është projektuar për të dërguar ngarkesa në lartësi të mëdha lundrimi përpara se ta lëshoni atë në orbitë (ose të bëni çfarëdo tjetër që dëshiron klienti). Talon-A, prototipi i automjetit hipersonik 8,5 metra i gjatë i Stratolaunch, është projektuar për të fluturuar me 6 Mach, që është gjashtë herë më e madhe se shpejtësia e zërit.

Në të ardhmen, avioni Roc do të mbajë tre shtylla në të njëjtën kohë midis trupave të avionëve, secila prej të cilave do të vendosë avionë hipersonikë Talon-A. Secili prej shtyllave është një strukturë me konture aerodinamike, e cila është prej alumini dhe fibra karboni dhe peshon 3,6 ton Vetë pajisja Talon-A ka përmasa 8,5x3,4 m dhe peshon 2,7 ton.

Stratolaunch Model 351

Një deklaratë nga Presidenti dhe CEO i Stratolaunch Zachary Crevor në një deklaratë për shtyp shprehu optimizëm të vazhdueshëm për programin, duke thënë se të dhënat nga ky fluturim do të bazohen vetëm në suksesin e mëparshëm. "Ne do ta përdorim këtë përvojë fluturimi ndërsa përfundojmë testimin gjithëpërfshirës dhe përgatitemi për fluturimet testuese Talon-A në muajt e ardhshëm," tha ai në një deklaratë.

Kompania shpreson të konvertojë përsëritjet e ardhshme të projektit Talon-A në një avion të ripërdorshëm dhe të fillojë të fluturojë misione hipersonike për klientët diku në vitin 2023.

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani